კეთილსინდისიერება საჯარო სამსახურში
საჯარო სამსახურის კეთილსინდისიერება კარგი მმართველობის ქვაკუთხედს წარმოადგენს. ევროკავშირის გაფართოების კრიტერიუმებში ხაზგასმით არის აღნიშნული, რომ ქვეყნებმა უნდა შექმნან ძლიერი ეროვნული საჯარო ადმინისტრაცია, სადაც შესაძლებელი იქნება კარგი მმართველობის პრინციპების ეფექტიანად გადატანა, დანერგვა და განხორციელება.[1] საჯარო მოსამსახურეებისთვის განსაზღვრული კეთილსინდისიერების საერთაშორისო სტანდარტები დაკავშირებულია პატიოსნების, სამართლიანობის, გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების, მიუკერძოებლობის, სახელმწიფო რესურსების გონივრული გამოყენებისა და დისკრიმინაციის აკრძალვის პრინციპებთან. თითოეული აღნიშნული პრინციპი უმნიშვნელოვანესია საჯარო სამსახურის გამართული ფუნქციონირებისა და საზოგადოების ნდობის უზრუნველყოფისთვის. ზემოაღნიშნული პრინციპების პრაქტიკაში დანერგვისთვის აუცილებელია გამართული, საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი სამართლებრივი ჩარჩო, შესაბამისი ხედვა და პოლიტიკა და პრაქტიკაში მათი თანმიმდევრული დანერგვა.
საჯარო სამსახურში კეთილსინდისიერების პრინციპების დანერგვის ძირითად ინსტრუმენტებს წარმოადგენს ეთიკის ნორმების მარეგულირებელი დოკუმენტების და მათი პრაქტიკაში დანერგვის ხელსაწყოების არსებობა, გამართული დისციპლინური და საზედამხედველო მექანიზმების უზრუნველყოფა, ცნობიერების ამაღლებაზე ზრუნვა, მხილების მექანიზმების დანერგვა და ხელშეწყობა და სხვა.
IDFI-ის მიერ განხორციელებული კვლევა მიზნად ისახავს, შეისწავლოს საჯარო სამსახურში არსებული კეთილსინდისიერების და მამხილებელთა დაცვის არსებული ტენდენციები და პრაქტიკა ისევე, როგორც კეთილსინდისიერებისა და ეთიკის საკითხთა შესახებ საჯარო მოსამსახურეთა ძირითადი დამოკიდებულებები და აღქმები.
სამართლებრივი ჩარჩო
კანონმდებლობა საჯარო დაწესებულებებს არ ავალდებულებს ეთიკის კოდექსების და მათი აღსრულებისპრაქტიკული ინსტრუმენტების (განმარტებითი სახელმძღვანელო) შემუშავებას.
არსებული ეთიკის ნორმები არ ვრცელდება უმაღლესი თანამდებობის პირებზე, რომლებიც საჯარო სექტორისთვის მაგალითის მიცემასა და კეთილსინდისიერების სტანდარტების დამკვიდრებაზე უნდა ზრუნავდნენ.
მხილების მექანიზმთან დაკავშირებით კანონმდებლობა არ არის საკმარისად დეტალური და რეგულირების გარეშე ტოვებს რიგ საკითხებს, კონტროლს მიღმა ტოვებს კერძო სექტორს და ე.წ. ძალოვან უწყებებს.
კანონმდებლობა არ ადგენს მხილების შიდა პროცედურების ერთიან სტანდარტს და არ ავალდებულებს საჯარო დაწესებულებებს, რომ შექმნან მხილების შიდა არხები და უზრუნველყონ მათი ეფექტიანობა.
კანონმდებლობა მამხილებელს უფლებას არ აძლევს, გარემოებების გათვალისწინებით თავად გადაწყვიტოს, მხილების რომელი არხის გამოყენება იქნება ყველაზე ადეკვატური.
მამხილებლისთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურებასთან დაკავშირებით არ არსებობს სპეციალური საკანონმდებლო რეგულირება, რაც უფრო ნათელს და გასაგებს გახდიდა საკითხს მამხილებლისთვის.
ეთიკისა და კეთილსინდისიერების განმსაზღვრელი დოკუმენტები
საჯარო დაწესებულებების უმრავლესობამ IDFI-ს განუმარტა, რომ კეთილსინდისიერების პოლიტიკის დოკუმენტი, ეთიკის კოდექსი და მათი განხორციელების პრაქტიკული ინსტრუმენტები მიღებული არ აქვთ.
საჯარო დაწესებულებებიდან  მიღებული ინფორმაციის მიხედვით მხოლოდ 23 უწყებაშია შიდა სამართლებრივი დოკუმენტით დარეგულირებული თანამშრომელთა ეთიკისა და ქცევის ზოგადი წესები.
სამინისტროებიდან, რომლებმაც IDFI-ს მიაწოდეს ინფორმაცია, ეთიკის კოდექსები უწყებაში დასაქმებული საჯარო მოსამსახურეებისთვის დამტკიცებულია მხოლოდ ფინანსთა, საგარეო საქმეთა, თავდაცვის და შინაგან საქმეთა სამინისტროებში.
ადგილობრივ თვითმმართველობებს შორის მხოლოდ სამი მუნიციპალიტეტის მერიასა და ოთხი მუნიციპალიტეტის საკრებულოშია ეთიკის დოკუმენტები დამტკიცებული.
საქართველოს საჯარო სექტორში არსებული ეთიკის კოდექსები უმეტეს შემთხვევაში არ არის ამომწურავი, დაწესებულების სპეციფიკასა და საჭიროებებზე მორგებული და აქვს შაბლონური ხასიათი.
არცერთ საჯარო დაწესებულებას არ წარმოუდგენია ინფორმაცია ეთიკის ნორმების პრაქტიკული განხორციელების ინსტრუმენტებზე, რომლებიც კონკრეტული მაგალითების და განმარტებების საშუალებით დაეხმარებოდა თანამშრომლებს, უკეთ აღექვათ ნორმის შინაარსი და მარტივად მოეხდინათ მათი გამოყენება პროფესიულ საქმიანობაში.
უწყებების ნაწილი ეთიკის კოდექსის არარსებობის სანაცვლოდ მიუთითებს შინაგანაწესების არსებობაზე, რომლებიც, ძირითადად სამუშაო ადგილზე ქცევის გარკვეულ წესებს ადგენენ (სამუშაო და დასვენების დრო, სადღესასწაულო დღეები, სამსახურში მოსვლა-წასვლის აღრიცხვა და სხვა).
აღსრულების და მხილების მექანიზმები
ეთიკის ნორმების აღსრულების მექანიზმი (ზედამხედველი სტრუქტურული ერთეული) საჯარო დაწესებულებების ნაწილს არ გააჩნია.
61-მა საჯარო დაწესებულებამ განმარტა, რომ ეთიკის ნორმების  აღსრულების შიდა მექანიზმები არ გააჩნია. 47-მა უწყებამ ამ ინფორმაციის დაზუსტებისგან თავი შეიკავა.
ეთიკის ნორმების აღსრულებაზე პასუხისმგებელ უწყებად უმეტესწილად განსაზღვრულია შიდა აუდიტის სამსახური. ცალკეულ შემთხვევებში აღნიშნული ფუნქცია შეთავსებული აქვთ ადმინისტრაციულ და ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურებს.
საჯარო დაწესებულებების უმეტესობას არ აქვს ისეთი დამოუკიდებელი ორგანო ან სტრუქტურული ერთეული, რომელიც საჭიროების შემთხვევაში ეთიკის ნორმებთან დაკავშირებით კონსულტაციას გაუწევს საჯარო მოსამსახურეებს.
საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული ინფორმაციის მიხედვით ბოლო სამი წლის განმავლობაში ეთიკის ნორმების დარღვევები აღრიცხულია მხოლოდ 40 საჯარო დაწესებულებაში.
ბოლო სამი წლის განმავლობაში ეთიკის ნორმების დარღვევის 10 შემთხვევაზე მეტი აღირიცხა მხოლოდ ცხრა საჯარო დაწესებულებაში.
საჯარო დაწესებულებების უმრავლესობამ (87 უწყება) IDFI-ს განუმარტა, რომ მხილების შიდა არხები მათთან არ ფუნქციონირებს. 80-მა უწყებამ არ დააკონკრეტა აღნიშნული საკითხი, ხოლო 52-მა საჯარო დაწესებულებამ IDFI-ს დაუდასტურა მხილების შიდა არხების ფუნქციონირება.
ზოგიერთ იმ დაწესებულებაში, სადაც შიდა არხები ფუნქციონირებს, მხილების გამართული მექანიზმების არსებობა მაინც არ არის უზრუნველყოფილი.
2019-2021 წლებში მხილების შიდა არხებით შესული მამხილებელი განცხადებების აღრიცხვა მხოლოდ ექვსმა უწყებამ განახორციელა.
საჯარო მოხელეების ინფორმირებულობა და დამოკიდებულება
საჯარო დაწესებულებათა უდიდეს ნაწილში ეთიკის, კეთილსინდისიერებისა და მხილების საკითხებზე რეგულარული ტრენინგები დანერგილი არ არის.
გამოკითხვაში მონაწილეთა 14%-მა საერთოდ არ იცოდა მის უწყებას ჰქონდა თუ არა საკუთარი ეთიკის კოდექსი. 30%-მა არ იცოდა, ქონდა თუ არა მათ უწყებას ეთიკის კოდექსის განმარტებითი სახელმძღვანელო დოკუმენტი.
რესპონდენტთა 42%-მა დაადასტურა, რომ მათ უწყებას გააჩნდა საკუთარი ეთიკის კოდექსი იმ ფონზე, როდესაც საჯარო ინფორმაციის ანალიზის მიხედვით საჯარო დაწესებულებების მხოლოდ მცირე რაოდენობას აქვს მსგავსი დოკუმენტი.
რესპონდენტებიდან, რომლებმაც დაადასტურეს უწყებაში ეთიკის კოდექსის არსებობა, 23%-მა არ იცოდა ეთიკის კოდექსი არეგულირებდა თუ არა მხილებასთან დაკავშირებულ საკითხებს,რესპონდენტთა 26%-მა აღნიშნა რომ მხილების ინსტიტუტთან დაკავშირებით ინფორმაცია საერთოდ არ ქონდა.
გამოკითხული რესპონდენტების 27%-მა არ იცოდა, არსებობდა თუ არა მათ დაწესებულებაში სტრუქტურული ერთეული, რომელიც პასუხისმგებელი იყო მხილების შესახებ განცხადების მიღებასა და რეაგირებაზე.
გამოკითხულთა 30% მიიჩნევს რომ მათ დაწესებულებაში არსებული მხილების მექანიზმი გენდერულად სენსიტიურია, 32%-ის აზრით - არ არის სენსიტიური, ხოლო ყველაზე დიდმა წილმა (38%-მა) - არ იცის.
იმ საჯარო მოსამსახურეების 19%-ს,  ვისთვისაც ცნობილი გახდა ეთიკის ნორმების დარღვევის კონკრეტული ფაქტი, რეაგირება არ მოუხდენია.
იმ რესპონდენტების 24%, რომლებმაც ეთიკის ნორმათა დარღვევის ფაქტები რეაგირების გარეშე დატოვეს, მიიჩნევდა, რომ მისთვის ცნობილი დარღვევა არ იყო იმდენად სერიოზული, რომ რეაგირება მოეხდინა.
გამოკითხულთა 53% გამოხატავს პოზიტიურ დამოკიდებულებას მხილების ინსტიტუტთან დაკავშირებით.
გამოკითხული საჯარო მოხელეების დიდი ნაწილი დადებითად აფასებს დაწესებულებაში არსებულ კეთილსინდისიერების გარემოს.
შეჯამება და რეკომენდაციები
სამართლებრივი ჩარჩოს ანალიზი ცხადყოფს, რომ კანონმდებლობა საჯარო სექტორის კეთილსინდისიერების და მხილების გარკვეულ მექანიზმებს ითვალისწინებს, თუმცა, საჭიროა აღნიშნული ნორმების დახვეწა, დეტალიზება და დამატებითი საკითხების დარეგულირება.
პრაქტიკის ანალიზი მიუთითებს, რომ საჯარო დაწესებულებათა უმეტესობა ეთიკასთან დაკავშირებული ზოგადი კანონმდებლობით ხელმძღვანელობს და მიღებული არ აქვთ კეთილსინდისიერების პოლიტიკის დოკუმენტი, ეთიკის კოდექსი და მათი განხორციელების პრაქტიკული ინსტრუმენტები. ხოლო არსებული ეთიკის კოდექსები უმეტეს შემთხვევაში არ არის ამომწურავი, დაწესებულების სპეციფიკასა და საჭიროებებზე მორგებული და აქვს შაბლონური ხასიათი. საჯარო სექტორში ამაღლებას საჭიროებს ცნობიერება კეთილსინდისიერებასთან, ეთიკასა და მხილების საკითხებთან დაკავშირებით და მნიშვნელოვანია სწორი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებაზე მუშაობა.
კვლევის მიგნებების მიხედვით იდენტიფიცირებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით IDFI განსაზღვრავს შემდეგ რეკომენდაციებს:
სამართლებრივი ჩარჩოს გამართვის მიზნით:
-      კანონმდებლობით განისაზღვროს საჯარო დაწესებულებების ვალდებულება ეთიკის კოდექსების და მათი აღსრულების პრაქტიკული ინსტრუმენტების შემუშავებასთან დაკავშირებით;
-      შემუშავდეს ეთიკის ნორმები უმაღლესი თანამდებობის პირებისთვის;
-      დაიხვეწოს კანონმდებლობა მხილების მექანიზმთან დაკავშირებით და გავრცელდეს კერძო სექტორსა და ე.წ. ძალოვან უწყებებზე;
-      კანონმდებლობით განისაზღვროს მხილების შიდა პროცედურების ერთიანი სტანდარტი და საჯარო დაწესებულებების ვალდებულება, რომ შექმნან მხილების შიდა არხები და უზრუნველყონ მათი ეფექტიანობა.
-      შემუშავდეს სპეციალური საკანონმდებლო ნორმები მამხილებლისთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურებასთან დაკავშირებით.
ეთიკისა და კეთილსინდისიერების დოკუმენტებთან დაკავშირებით სჯარო დაწესებულებებმა უზრუნველყონ:
-      კეთილსინდისიერების პოლიტიკის დოკუმენტების, ეთიკის კოდექსებისა და მათი განხორციელების პრაქტიკული ინსტრუმენტების შემუშავება;
-      კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებული რისკების შეფასების სისტემის დანერგვა;
-      ეთიკის კოდექსებით საკითხების ამომწურავად რეგულირება, დაწესებულების სპეციფიკასა და საჭიროებებზე მორგება.
აღსრულების მექანიზმებთან დაკავშირებით საჯარო დაწესებულებებმა უზრუნველყონ:
-      ეთიკის ნორმების აღსრულების მექანიზმის (ზედამხედველი სტრუქტურული ერთეული) შექმნა, სათანადო კვალიფიციური კადრებით დაკომპლექტება და მათ კვალიფიკაციაზე მუდმივი ზრუნვა;
-      ეთიკის ნორმებთან დაკავშირებით ეფექტიანი საკონსულტაციო მექანიზმის შემუშავება;
-      ეთიკის ნორმების დარღვევების სათანადოდ აღრიცხვა და პერიოდული გამოქვეყნება, მათ შორის, განზოგადებული ქეისების სახით.
მხილების მექანიზმების ეფექტიანობისთვის საჯარო დაწესებულებებმა უზრუნველყონ:
-      მხილების შიდა არხების გამართული ფუნქციონირება (მათ შორის, კონფიდენციალური);
-      მამხილებელი განცხადებების აღრიცხვა და მათზე რეაგირება, სტატისტიკური მონაცემების პერიოდულად გამოქვეყნება.
საჯარო მოხელეების ინფორმირებულობის გაზრდის და სწორი დამოკიდებულების ჩამოყალიბების მიზნით საჯარო დაწესებულებებმა უზრუნველყონ:
-      ეთიკის, კეთილსინდისიერებისა და მხილების საკითხებზე რეგულარული ტრენინგების დანერგვა, მათ შორის, უმაღლესი თანამდებობის პირებისთვის;
-      არსებული ეთიკის კოდექსებსა თუ სხვა დოკუმენტებზე თანამშრომლებისთვის ინფორმაცის მიწოდება;
-      არსებულ საზედამხედველო, მხილების მექანიზმებსა და დისციპლინურ პროცედურებზე თანამშრომელთა ინფორმირება.

Public service integrity is a cornerstone of good governance. The EU enlargement criteria emphasize that countries need to create a strong national public administration where it will be possible to effectively transpose, introduce and implement the principles of good governance.[1] International standards of integrity for public servants relate to the principles of honesty, fairness, transparency, accountability, impartiality, prudent use of state resources and non-discrimination. Each of these principles is essential to the proper functioning of the public service and to the confidence of the public. In order to put the above principles into practice, it is necessary to have a sound legal framework, in line with international standards, relevant visions and policies, and their consistent implementation in practice.
The main tools for introducing the principles of integrity in the public service are the existence of ethical documents and the tools for their implementation in practice, the provision of sound disciplinary and oversight mechanisms, awareness raising, the introduction and promotion of whistleblowing mechanisms, and more.
The study, conducted by IDFI, aims to examine current trends and practices in the protection of integrity and whistleblowing in the public service, as well as key attitudes and perceptions of public servants about issues of integrity and ethics.
Legal framework
The legislation does not oblige public institutions to develop codes of ethics and practical tools (explanatory manual) for their implementation.
Existing norms of ethics do not apply to senior officials who are required to set an example for the public sector and establish standards of integrity.
The legislation on the whistleblowing mechanism is not sufficiently detailed and leaves a number of issues unregulated, leaving the private sector and the law enforcement agencies out of control.
The legislation does not set a single standard for internal whistleblowing procedures and does not oblige public institutions to establish internal whistleblowing channels and ensure their effectiveness.
There is no special legal regulation regarding the compensation for the damage caused to the whistleblower, which would make the issue clearer and more understandable for the whistleblower.
Documents defining ethics and integrity
Most public institutions explained to IDFI that they had not adopted an integrity policy document, a code of ethics and practical tools for their implementation.
According to information received from public institutions, only 23 agencies have rules of ethics and conduct of employees regulated by internal legal documents.
Of the ministries that provided information to IDFI, codes of ethics for civil servants employed in the agency are approved only by the Ministries of Finance, Foreign Affairs, Defense, and Internal Affairs.
Among local self-governments, documents on ethics have been approved by only three mayor’s office and four municipal councils.
The codes of ethics in the Georgian public sector in most cases are not exhaustive, tailored to the specifics and needs of the institution and have a template character.
Enforcement and whistleblowing mechanisms
Some public institutions do not have a mechanism for enforcing ethical norms (supervisory structural unit).
61 public institutions clarified that they do not have internal mechanisms for enforcing ethical norms. 47 agencies refrained from verifying this information.
The Internal Audit Service is most often defined as the agency responsible for enforcing ethical norms. In some cases, this function is combined with administrative and human resource management services.
Most public institutions do not have an independent body or structural unit that can advise public servants on ethics if necessary.
According to information received from public institutions, violations of ethical norms have been registered in only 40 public institutions during the last three years.
In the last three years, more than 10 cases of violation of ethical norms have been registered in only nine public institutions.
Most of the public institutions (87 agencies) explained to IDFI that they do not have internal channels of whistleblowing. 80 agencies did not specify the issue, while 52 public agencies confirmed to IDFI the functioning of internal disclosure channels.
In some of the institutions where the internal channels operate, the existence of proper whistleblowing mechanisms is still not ensured.
In 2019-2021, only six agencies registered whistleblowing reports through internal channels.
Awareness and attitude of public servants
Regular training on ethics, integrity and whistleblowing is not provided in most public institutions.
14% of respondents did not know at all whether their agency had its own code of ethics. 30% did not know if their agency had an explanatory guide to the Code of Ethics.
42% of respondents stated that their agency had its own code of ethics against the background that according to the analysis of public information only a small number of public institutions have this kind of document.
Of the respondents who confirmed the existence of a code of ethics in the agency, 23% did not know whether the code of ethics regulated issues related to whistleblowing;
26% of respondents stated that they had no information about the whistleblowing mechanism at all.
27% of respondents did not know if there was a structural unit in their facility that was responsible for receiving and responding to whistleblowing reports.
30% of respondents believe that the whistleblowing mechanism in their agency is gender sensitive, 32% - not sensitive, and the largest share (38%) - do not know.
19% of public servants who became aware of a specific breach of ethics did not respond to it.
24% of the respondents who did not respond to the violations of ethical norms, considered that the violation known to them was not so serious as to react.
53% of respondents express a positive attitude towards the whistleblowing mechanism.
A large proportion of the surveyed public servants positively assess the environment of integrity in the institution.
Analysis of the legal framework reveals that the legislation provides for certain mechanisms of public sector integrity and whistleblowing, however, these norms need to be refined, detailed and additional issues regulated.
Practice analysis indicates that most public institutions are governed by general ethics-related legislation and have not adopted an integrity policy document, a code of ethics, and practical tools for their implementation. The existing codes of ethics in most cases are not exhaustive, tailored to the specifics and needs of the institution and have a template character. Public sector requires raising awareness of issues of integrity, ethics and whistleblowing, and it is important to work on building the right attitude.
Regarding the challenges identified according to the research findings, IDFI identifies the following recommendations:
In order to improve the legal framework:
- Define the obligation of public institutions to develop codes of ethics and practical instruments for their implementation;
- Develop norms of ethics for senior officials;
- Improve the legislation on the whistleblowing mechanism and extend it to the private sector and the law enforcement agencies;
- Determine by legislation the unified standard of internal whistleblowing procedures and the obligation of public institutions to establish internal whistleblowing channels and ensure their effectiveness.
- Develop special legislative norms regarding the compensation of damages to the whistleblower.
Regarding ethics and integrity documents, public institutions should ensure:
- Development of integrity policy documents, codes of ethics and practical tools for their implementation;
- Implementation of an integrity risk assessment system;
- Comprehensive regulation of relevant issues by codes of ethics, adaptation to the specifics and needs of the institution.
Regarding enforcement mechanisms, public institutions should ensure:
- Establishment of a mechanism for enforcing ethical norms (supervisory structural unit), staffing with properly qualified staff and constant care for their qualifications;
- Development of an effective advisory mechanism on ethics;
- Proper recording and periodic publication of data on violations of ethics, including in the form of generalized cases.
Public institutions should ensure the effectiveness of whistleblowing mechanisms:
- Proper functioning of internal channels of whistleblowing (including confidential);
- Recording and responding to whistleblowers, periodically publish statistics.
With the purpose of raising awareness of civil servants and forming the right attitudes the public institutions should ensure:
- Implementation of regular trainings on ethics, integrity and whistleblowing issues, including for senior officials;
- Provision of information to employees on existing codes of ethics or other relevant documents;
- Informing staff about existing oversight, whistleblowing mechanisms and disciplinary procedures.
[1] European Commission, Enlargement Strategy and Main Challenges 2014 – 15; SIGMA (2018), Toolkit for the preparation, implementation, monitoring, reporting and evaluation of public administration reform and sector strategies: guidance for SIGMA partners.