არასამთავრობო ორგანიზაციები პარლამენტს მოუწოდებენ, გახმაურებული საქმეების შესასწავლად კომისია შექმნას
განცხადებები 26 იანვარი 2015
რამდენიმე დღის წინ საზოგადოება შეძრა 2006 წელს სპეცოპერაციის დროს მოკლული ზურაბ ვაზაგაშვილის მამის, ბატონი იური ვაზაგაშვილის გარდაცვალებამ შვილის საფლავზე მომხდარი აფეთქების შედეგად. არასამთავრობო ორგანიზაციები კიდევ ერთხელ ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამთ და სამძიმარს ვუცხადებთ გარდაცვლილის ოჯახს. პროკურატურამ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლით დაიწყო, რაც დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობას გულისხმობს. მივესალმებით მთავრობისა და პროკურატურის სწრაფ გამოხმაურებას მომხდარზე და იმედს გამოვთქვამთ, რომ ამ საქმეზე ჩატარდება სწრაფი, მიუკერძოებელი და ობიექტური გამოძიება და დამნაშავეები დაისჯებიან კანონის სრული სიმკაცრით.
აქვე აღვნიშნავთ, რომ მაღალი საზოგადოებრივი მნიშვნელობის საქმეები, რომლებშიც იკვეთება სამართალდამცავთა მხრიდან ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებათა დარღვევები და რომელთა გამოძიებასაც 2012 წელს არჩევნების შედეგად მოსული ხელისუფლება თავის ერთ-ერთ პრიორიტეტად აცხადებდა, დღემდე გამოუძიებელი რჩება. მიუხედავად საზოგადოების, მათ შორის არასამთავრობო ორგანიზაციების არაერთი მოთხოვნისა, ამ საქმეების უმეტესობის ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება არც ძველი და არც ახალი ხელისუფლების პირობებში არ განხორციელებულა.
იმის გათვალისწინებით, რომ რიგი გახმაურებული საქმეებისა უკვე გამოძიებულია, კვლავაც არსებობს საქმეები რომელთა გამოძიება გაჭიანურებულია და საზოგადოებისთვის კი უცნობია შეფერხების მიზეზები. ზუსტად ამის გამო, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს და პარლამენტის წევრებს:
შეიქმნას დროებითი საგამოძიებო საპარლამენტო კომისია, რომლის მიზანი იქნება აღნიშნული საქმეების გამოძიება;
კომისიამ გარკვეული სიხშირით პერმანენტულად პარლამენტს და საზოგადოებას წარუდგინოს ანგარიში აღნიშნულ საქმეებთან დაკავშირებით გამოძიების მიმდინარეობისა და შედეგების შესახებ;
უზრუნველყოფილ იქნეს არასამთავრობო სექტორისა და საზოგადოების სხვა დაინტერესებული პირების დროული ინფორმირება ყოველთვიური ანგარიშების განხილვისას კონკრეტული დროის შესახებ, ასევე დამსწრე პირებს მიეცეთ განხილვის პროცესში აქტიური მონაწილეობის შესაძლებლობა, მათ შორის კითხვების დასმის გზით.
მნიშვნელოვანია, რომ პარლამენტში საგამოძიებო კომისიის შექმნით გამოირიცხება ინტერესთა კონფლიქტის საკითხი რიგ საქმეებთან მიმართებაში, რადგანაც მათი უმეტესობა სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტებას და სხვა ტიპის კანონდარღვევებს ეხება. ამგვარად, იმ შემთხვევაში თუ ის პირები, რომლებიც სავარაუდო კანონდარღვევებში იყვნენ ჩართულნი, დღესაც მუშაობენ ამ უწყებებში, საპარლამენტო კომისიის შექმნით შესაძლებელი იქნება მოხდეს მათ მიერ გამოძიების შედეგებზე არასათანადო გავლენის პრევენცია, ამ თანამდებობის პირების გამოვლენა და საქმეზე ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენა. კომისიის შექმნა დაადასტურებს, რომ საპარლამენტო უმრავლესობას ნამდვილად აქვს გახმაურებული საქმეების ეფექტურად გამოძიების სურვილი.

A few days ago the whole country was shocked by the death of Iuri Vazagashvili, who died as a result of an explosion while visiting his son’s grave. Iuri Vazagashvili was the father of Zurab Vazagashili, who was killed in a special operation in 2006. We once again express deep regret and our condolences to the family of the deceased. The Prosecutor’s Office launched an investigation under Article 109 of the Criminal Code, entailing premeditated murder with aggravating factors. We welcome the government’s and prosecutor's rapid response and hope that the investigation will be conducted impartially, objectively and in a timely manner. We also hope that the perpetrators will be prosecuted to the full extent of the law.
However, it should be noted that long standing cases of high public interest - most of which involve violations of fundamental human rights by law enforcement representatives - remain to be investigated to this day. This is despite the current government’s commitment to set them as a priority after 2012 elections. Public and civil society organizations have publicly demanded the resolution of these cases, but neither the old nor the new government have conducted objective and impartial investigations into most of these cases.
Some of these high-profile cases have indeed been investigated. However, there are still cases with investigations prolonged without any publicly announced reasons. Therefore, we call on the Members and the Speaker of the Parliament:
The creation of a parliamentary commission will exclude the possibility of a conflict of interest, since most high-profile cases involve abuse of power and other legal violations from law enforcement representatives. A parliamentary commission will be able to reveal the identities of those public officials, who might have been involved in legal violations, still hold positions in law enforcement agencies and could improperly influence the investigation. The creation of such a commission will confirm that the Parliamentary majority truly wants the high-profile cases to be investigated effectively.