საჯარო სამსახურის ბიუროს ლიკვიდაციის გადაწყვეტილება საჯარო სამსახურში რეპრესიების გაგრძელებაა
სიახლეები | განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 5 თებერვალი 2025
მიმდინარე მოვლენების და საჯარო მოსამსახურეების პროტესტის ფონზე, საჯარო სამსახურის ბიუროს ლიკვიდაცია კიდევ ერთი რეპრესიული ნაბიჯია, არამხოლოდ, ბიუროს თანამშრომლებისთვის, არამედ - ნებისმიერი საჯარო მოსამსახურისთვის.
საქართველოს მთავრობის ვებგვერდზე არსებული ინფორმაციით, ბიუროს ლიკვიდაცია დაგეგმილია 2025 წლის 1-ელ აპრილამდე. აქვე განმარტებულია, რომ ბიუროს ლიკვიდაცია გამოწვეულია მართვის რაციონალიზაციისა და ხარჯების ოპტიმიზაციის მიზნით. თუმცა, არც საზოგადოებისთვის და არც ბიუროს თანამშრომლებისთვის მსგავსი შეფასების დოკუმენტი ცნობილი არ არის.
როგორც აღმოჩნდა, ბოლო პერიოდში საჯარო მოსამსახურების მიმართ მათივე პროტესტის საპასუხოდ დაწყებული რეპრესიების ერთ-ერთი უკიდურესი ფორმა, სწორედ იმ უწყების საწინააღმდეგოდ გამოიყენეს, რომლის  პირდაპირ ფუნქცია საჯარო სამსახურში ღირსეული, პროფესიონალური და ნეიტრალური გარემოს ჩამოყალიბება და დამკვიდრება, და რომელიც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ინსტიტუტი იყო საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე.
უკიდურესად შემაშფოთებელიაარალეგიტიმური მთავრობის გადაწყვეტილება.მან არამხოლოდ საზოგადოებისთვის დახურა კარი და  გადადგანაბიჯები ყოველგვარი რაციონალური ანალიზის გარეშე, არამედ ამ გადაწყვეტილების შესახებ თავად იმ უწყებებსაცკი არ შეტყობინ, ვისაც უშუალოდ ეხება კონკრეტული ქმედებები. ასეთი შემთხვევები არის დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი საჯარო მოხელეების წინააღმდეგ მიმართულრეპრესიების გაგრძელება, რომელიც უკვე შეეხო მათ, როგორც ინდივიდუალურად, ისე, ინსტიტუციურად, და კიდევ უფრო მეტად აშორებს ქვეყანას დემოკრატიულ პროცესებს და საჯარო მმართველობის სტანდარტებს.
ღსანიშნავია, რომ აქამდე განხორციელებული რეპრესიის ყველა ფორმა საჯარო სამსახურში დასაქმებული პირების მიმართ პირდაპირ არის დაკავშირებული მათ მიერ 2024 წლის 28 ნოემბრიდან მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით (იგულისხმება, როგორც “ქართული ოცნების” მიერ ევროკავშირთან მოლაპარაკებების შეჩერება, ისე, ადამიანის უფლებების მძიმე დარღვევები) დაფიქსირებულ კრიტიკულ პოზიციასთან, რის გამოც, 2024 წლის დეკემბერში შევიდა მთელი რიგი ცვლილებები “საჯარო სამსახურის შესახებ” კანონში, ხოლო 2024 წლის მიწურულისა და 2025 წლის დასაწყისში, აქტიურად დაიწყო მათი აღსრულება.
ამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები სოლიდარობას უცხადებ ყველა საჯარო მოსამსახურეს, რომელიც “ქართული ოცნების” მიერ დევნის მსხვერპლი ხდება განსხვავებული მოსაზრების გამო.

Considering the ongoing situation and the protests by civil servants, the liquidation of the Civil Service Bureau is yet another act of repression by the state—not only against the bureau's employees but against the civil service as a whole. According to the information available on the Georgian government's website, the liquidation of the bureau is planned to be completed by April 1, 2025. It is also stated that the liquidation is intended to rationalize management and optimize expenses. However, neither the public nor the bureau's employees are aware of any document supporting this assessment.
As it became evident, one of the most extreme forms of repression recently launched against civil servants in response to their protests was directed at the institution whose primary function is to establish and uphold a respectable, professional, and neutral environment in the public service—an institution that played a significant role in Georgia's path to European integration.
The decision of the illegitimate government is extremely concerning. It has not only closed its doors to the public and taken steps without any rational analysis but has also failed to inform the agencies directly affected by these actions. Such instances represent a continuation of the repression directed against independent and impartial public officials, impacting them both individually and institutionally while further distancing the country from democratic processes and public governance standards.
It is noteworthy that all forms of repression carried out thus far against public service employees are directly linked to their critical position on events unfolding since November 28, 2024—namely, the suspension of negotiations with the European Union by Georgian Dream and serious human rights violations. As a result, several amendments were introduced to the Law on Public Service in December 2024, with their active implementation beginning in late 2024 and early 2025.
Civil society organizations express their solidarity with all public servants who have become victims of persecution by “Georgian Dream” due to their different opinions.