მოქალაქეებს აჭარის უმაღლესი საბჭოსთვის პეტიციით მიმართვა შეუძლიათ
აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულება - აჭარის უმაღლესი საბჭოსთვის წერილობითი პეტიციით მიმართვა ამოქმედდა.
პეტიცია არის მოქალაქეთა ჯგუფის მიმართვა ხელისუფლების უმაღლესი ორგანოების მიმართ, რომელიც შეეხება სახელმწიფოებრივი ან/და საზოგადოებრივი საჭიროებების გადაწყვეტას. მსოფლიოს საკანონმდებლო ორგანოების უმრავლესობას დანერგილი აქვთ პეტიციით მიმართვის პლატფორმები.
1 მაისიდან უკვე შესაძლებელია მოქალაქეების მიერ უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარისთვის წერილობითი პეტიციით მიმართვა.
პეტიციის განაცხადის წარსადგენად საჭიროა არანაკლებ 200 პირის მხარდაჭერა.
აღსანიშნავია, რომ სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულია ელექტრონული პეტიციის დანერგვაც, რომლის ამოქმედებაც დაგეგმილია 2022 წლის 1 იანვრიდან.
პეტიციების დანერგვა მნიშვნელოვანია გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობისთვის და ღია მმართველობის პრინციპების განვითარებისთვის.
პეტიციის ინსტიტუტი აჭარის უმაღლეს საბჭოში დაინერგა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

Commitment, regarding the development of the written petition system, of the Open Governance Action Plan of the Supreme Council of Ajara for 2020-2021 – has been implemented by the Supreme Council of Ajara.
Through petitions, a group of citizens addresses governmental bodies with respect to the needs of the country and/or the public. Website platforms for citizen petitions are established at legislative bodies in the majority of countries.
From May 1st, citizens can submit a written petition to the Chairperson of the Supreme Council.
At least 200 people are required for submitting the petition.
The Open Governance Action Plan considers the introduction of an electronic petition, which is planned to be launched from January 1, 2022.
Petitions are important for supporting the engagement of the citizens in the decision-making process and the implementation of the open governance principles.
Submission of the Petitions was introduced to the Supreme Council of Ajara within the scopes of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) project - "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles in the work of the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).