მხილების ინსტიტუტის გამოწვევები საქართველოში - კანონმდებლობა და პრაქტიკა
მხილების ინსტიტუტი საქართველოში 2009 წლიდან მოქმედებს და „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონით რეგულირდება. 2015 წელს მხილების ინსტიტუტთან და მამხილებლის დაცვასთან დაკავშირებით რეფორმა განხორციელდა, შეიქმნა ელექტრონული პლატფორმა, რომელიც ანონიმური მხილების საშუალებასაც იძლევა. პლატფორმის ადმინისტრირებას საჯარო სამსახურის ბიურო ახდენს, რაც შესული მამხილებელი განცხადებების შესაბამის უწყებაში გადაგზავნით შემოიფარგლება. განხორციელებული ცვლილებების მიუხედავად მხილების მექანიზმის, მათ შორის, ელექტრონული პლატფორმის ეფექტიანობა ვერ იქნა მიღწეული - მხილების შემთხვევების რაოდენობა ძალიან დაბალია. საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს მიერ განხორციელებული კვლევის მიხედვით, მხილების მექანიზმი საჯარო დაწესებულებათა ნახევარში საერთოდ არ ამუშავებულა: ხუთი წლის განმავლობაში 36 შესწავლილი საჯარო დაწესებულებიდან 18-ში მხილების არცერთი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა მიუხედავად იმისა, რომ მათგან ექვს დაწესებულებას მხილების ელექტრონული პლატფორმის საშუალებით გაეგზავნა მხილების ერთი განცხადება მაინც.[1]
მამხილებელთა ინსტიტუტი ეთიკისა და კეთილსინდისიერების სტანდარტების პრაქტიკაში აღსრულების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია და დიდი როლი აკისრია კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლაში. მამხილებელი პასუხისმგებლობას იღებს საერთო და საზოგადოებრივ სიკეთეებზე, რის გამოც, ის შეიძლება მიიჩნიონ „ჩამშვებად“, რომელიც აბეზღებს სხვა ადამიანსა თუ დაწესებულებას. შესაბამისად, მხილების ინსტიტუტის განვითარებაზე მუდმივი ზრუნვა და მისი გაძლიერება აუცილებელია აღნიშნული მექანიზმის ეფექტიანად ფუნქციონირებისა და შესაბამისად, კორუფციის წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლისთვის.
IDFI-ის კვლევის მიზანია, კანონმდებლობის ანალიზისა და პრაქტიკის შესწავლის გზით დაადგინოს საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში მხილების შემთხვევების სიმცირის მიზეზი, აღმოაჩინოს ხარვეზები და განსაზღვროს კონკრეტული რეკომენდაციები მათი აღმოფხვრის მიზნით.
კანონმდებლობის ანალიზის მიგნებები:
- მხილების შესახებ საქართველოს კანონმდებლობა არ ფარავს კერძო სექტორს, რაც კონტროლს მიღმა ტოვებს როგორც კერძო სექტორის, ასევე იმ დაწესებულების საქმიანობას, რომელიც საჯარო სამსახურს არ მიეკუთვნება, მაგრამ დელეგირებულ საჯარო უფლებამოსილებას ახორციელებს და შესაბამისად, შეიძლება ზიანი მიაყენოს საჯარო ინტერესს.
- საქართველოს კანონმდებლობა საჯარო მხილების უპირობო შესაძლებლობას არ იძლევა და მამხილებელი ვალდებულია მხილების შესახებ განცხადება, პირველ რიგში, წარუდგინოს შესაბამის საჯარო დაწესებულებას, გამომძიებელს, პროკურორს ან/და სახალხო დამცველს. კანონი საჯარო მხილებას დასაშვებად არ მიიჩნევს არც გამონაკლისის სახით ისეთ შემთხვევებშიც კი, როდესაც მამხილებელს აქვს საფუძველი სჯეროდეს, რომ დარღვევა შესაძლოა წარმოადგენდეს გარდაუვალ ან აშკარა საფრთხეს საჯარო ინტერესისთვის.
- საქართველოში მხილების შიდა პროცედურების ერთიანი სტანდარტი არ არსებობს. ამასთან, კანონმდებლობა არ მიუთითებს საჯარო უწყებების მიერ მხილების შიდა მექანიზმის შექმნის და მკაფიო პროცედურის გაწერის ვალდებულებაზე.
- საქართველოში მამხილებლის დაცვის საკითხი დამოუკიდებელი საკანონმდებლო აქტით არ არის მოწესრიგებული, რაც ხაზს გაუსვამდა აღნიშნული ინსტიტუტის მნიშვნელობას და გააუმჯობესებდა პროცესის კოორდინაციას.
- ე.წ. ძალოვან უწყებებზე, როგორებიცაა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, შინაგან საქმეთა სამინისტრო და თავდაცვის სამინისტრო, მხილების შესახებ ზოგადი კანონმდებლობა არ ვრცელდება, ხოლო სპეციალური კანონმდებლობა დღემდე შემუშავებული არ არის.
საჯარო მონაცემების ანალიზის მიგნებები:
- საჯარო დაწესებულებების უმეტესობა არ აღრიცხავს მხილების განცხადებებს ან/და არ გასცემს მათთან დაკავშირებულ ინფორმაციას.
- ის დაწესებულებები, რომლებიც მხილების განცხადებებს აღრიცხავენ, განსხვავებული ტიპის მონაცემებს ამუშავებენ, რადგან არ არსებობს მხილების მონაცემების წარმოების ერთიანი მეთოდოლოგია, შესაბამისად ქვეყანაში არ არსებობს ერთიანი მონაცემები მხილების მექანიზმის გამოყენების პრაქტიკის სრულყოფილი ანალიზისთვის (მამხილებლის და მხილებულის სქესი, რანგი, მხილებაზე რეაგირების ფორმა და სხვა.).
- მხილების ელექტრონული პლატფორმის (www.mkhileba.ge) მამხილებელთა მიერ გამოყენების მაჩვენებელი მინიმალურია.
რაოდენობრივი კვლევის მიგნებები:
- საჯარო სამსახურში მხილების მექანიზმის შესახებ გამოკითხვის შედეგები აჩვენებს, რომ ამ კუთხით საჯარო მოსამსახურეთა ინფორმირებულობა საკმაოდ დაბალია.
- საჯარო დაწესებულებათა დიდ ნაწილს საკუთარი ეთიკის კოდექსები არ გააჩნია, ხოლო საჯარო მოსამსახურეების დიდმა ნაწილმა არ იცის მათ უწყებაში რომელიმე შიდა აქტი არეგულირებს თუ არა მხილების საკითხებს.
- საჯარო მოსამსახურეთა ინფორმირებულობა დაბალია მხილების შიდა მექანიზმებთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვანი ნაწილი კი მიუთითებს, რომ ასეთი მექანიზმი მათ უწყებაში საერთოდ არ არსებობს.
- რაოდენობრივი გამოკითხვის შედეგები მიუთითებს, რომ საჯარო მოსამსახურეები მხილების ელექტრონული პლატფორმით (www.mkhileba.gov.ge) თითქმის არ სარგებლობენ.
- რაოდენობრივი გამოკითხვის შედეგების მიხედვით საჯარო მოსამსახურეების დიდი ნაწილი ეთიკის ნორმების დარღვევის ფაქტებზე რეაგირებას არ ახდენს, რასაც მნიშვნელოვნად განაპირობებს რეაგირების მექანიზმების შესახებ საჯარო მოსამსახურეთა ინფორმირების დაბალი დონე, ასევე მათი დამოკიდებულება არსებული მექანიზმების ეფექტიანობასთან და სანდოობასთან დაკავშირებით.
- რაოდენობრივი გამოკითხვის მიხედვით რესპონდენტთა უდიდესი ნაწილი მიიჩნევს, რომ კორუფციასთან ბრძოლის მიზნით მხილების ეფექტიანი მექანიზმების არსებობა საჭიროა და დიდი ნაწილი გამოხატავს პოზიტიურ დამოკიდებულებას მხილების ინსტიტუტთან დაკავშირებით.
- საჯარო მოსამსახურეთა ნახევარზე ოდნავ მეტი აღნიშნავს, რომ პრაქტიკაში მოახდენდა შესაბამის რეაგირებას თუ მათთვის ცნობილი გახდებოდა უწყებაში ეთიკის ნორმების დარღვევის შესახებ.
- გამოკითხული საჯარო მოსამსახურეების მნიშვნელოვანი ნაწილისთვის ცნობილი არ არის მხილების ინსტიტუტთან დაკავშირებით მათი უწყების მენეჯმენტის დამოკიდებულება.
თვისებრივი კვლევის მიგნებები:
- ჩაღრმავებული ინტერვიუების ანალიზისას გამოიკვეთა, რომ მხილების საკითხზე ცნობიერების ნაკლებობა, დაუცველობის განცდა და უნდობლობა სახელმწიფოს მიმართ, რომ მამხილებლის კონფიდენციალურობა არ იქნება სრულად დაცული, შესაძლოა, წარმოადგენდეს მხილების მექანიზმის ეფექტიანობის დამაბრკოლებელ გარემოებებს.
- რესპონდენტები აცხადებენ, რომ მხილების მექანიზმის ეფექტიანობისთვის აუცილებელია პოლიტიკური ნების არსებობა, ცნობიერების ამაღლება, მამხილებლის დაცვის მაღალი გარანტიების უზრუნველყოფა და მექანიზმის ქმედითობის მიმართ ნდობის განმტკიცება.
- თვისებრივი კვლევის მონაწილე საჯარო მოსამსახურეებს შორის არსებობს განცდა, რომ უწყების ხელმძღვანელობა მიმტევებელია მაღალი რანგის თანამშრომლების მიერ ჩადენილი ეთიკის ნორმების დარღვევების მიმართ და მხილების შემთხვევაში, შესაძლებელია, თავად მამხილებელს შეუქმნან პრობლემა.
- თვისებრივი კვლევის მონაწილე საჯარო მოსამსახურეები აღნიშნავენ, რომ უწყების შიგნით არსებული დამოკიდებულება მხილების მექანიზმის აქტიურად გამოყენების ხელისშემშლელი ფაქტორია.
- ჩაღრმავებული ინტერვიუების ფარგლებში საჯარო მოსამსახურეები აღნიშნავენ, რომ საჯარო დაწესებულებები მეტად უნდა ახდენდნენ თანამშრომელთა ინფორმირებას მხილების მექანიზმების და მამხილებელთა დაცვის გარანტიების შესახებ.
კვლევის ფარგლებში დადგინდა, რომ საქართველოს კანონმდებლობამ მხილების ინსტიტუტთან დაკავშირებით მნიშვნელოვანი ცვლილებები განიცადა, თუმცა, სრულად არ შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს, კვლავ აქვს ხარვეზები, რის გამოც მხილების მექანიზმების პრაქტიკაში ეფექტიანად დანერგვა პრობლემას წარმოადგენს.
კვლევით ასევე დგინდება, რომ საჯარო მოსამსახურეთა ინფორმირებულობის დონე მხილების მექანიზმებისა და მამხილებელთა დაცვის გარანტიების შესახებ დაბალია. ფაქტობრივად უფუნქციოა მხილების ელექტრონული პორტალი www.mkhileba.ge.
კვლევა მიუთითებს, რომ მხილების ინსტიტუტის წარუმატებლობის მიზეზები შესაძლოა იყოს ქვეყანაში პოლიტიკური ნების არარსებობა, საჯარო დაწესებულებების პასიურობა, მექანიზმის მიმართ უნდობლობა და სხვა. აღნიშნული კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის საჭიროებას, რომლის ერთ-ერთი ფუნქცია მამხილებელი განცხადებების განხილვა, რეაგირება და მონიტორინგი იქნება.
ქვეყანაში მხილების შესახებ მონაცემთა საერთო სტანდარტით აღრიცხვა და დამუშავება არ ხდება, საჯარო დაწესებულებათა დიდი ნაწილი მონაცემებს საერთოდ არ აღრიცხავს ან/და ასეთ მონაცემებს არ გასცემს.
კვლევაში იდენტიფიცირებული ხარვეზებისა და გამოწვევების საპასუხოდ მნიშვნელოვანია ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა, კერძოდ:
მხილების შესახებ საქართველოს კანონმდებლობის გადასინჯვა საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის მიზნით, მათ შორის, საკითხის ცალკე საკანონმდებლო აქტით დარეგულირება, მაკოორდინირებელი ორგანოს განსაზღვრა (დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტო / სახელმწიფო ინსპექტორი), საჯარო მხილებისთვის ბარიერის მოხსნა, შიდა მექანიზმების და პროცედურების ერთიანი სტანდარტის დაწესება, ე.წ. ძალოვანი უწყებებისთვის სპეციალური კანონმდებლობის შემუშავება.
მხილების შესახებ საკანონმდებლო ნორმების კერძო სექტორზე გავრცელება.
საქართველოს მთავრობის მიერ დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის საჭიროების შესწავლა სამოქალაქო საზოგადოებასთან და დარგის ექსპერტებთან აქტიური კონსულტაციების გზით.
საქართველოს მთავრობის მიერ საჯარო დაწესებულებებისთვის მხილების განცხადებების აღრიცხვის წესის და მეთოდოლოგიის დამტკიცება.
საქართველოს მთავრობის, საჯარო სამსახურის ბიუროს და შესაბამისი საჯარო დაწესებულებების მიერ მხილების მექანიზმების, მათ შორის, ელექტრონული პლატფორმის, ასევე მამხილებელთა დაცვის მექანიზმების შესახებ საჯარო მოსამსახურეების ცნობიერების ამაღლება ტრენინგების, საინფორმაციო რგოლების, ბროშურების და ცნობიერების ასამაღლებელი სხვა ღონისძიებების საშუალებით.
საქართველოს მთავრობის მიერ მხილების ინსტიტუტის წახალისების მიზნით საკითხის შესწავლა, მათ შორის, მამხილებლის შევიწროვების შემთხვევაში სანქციების დაწესების, მამხილებლისთვის მიყენებული ზიანის კომპენსაციის წესის განსაზღვრისა და მამხილებლის დაჯილდოების შესაძლო შემთხვევების განსაზღვრის მიზნით.
საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ მხილების ელექტრონული პორტალის გამოყენების წახალისება, პორტალზე არსებული მონაცემების მუდმივი განახლება და ანალიზი, დამუშავებული მონაცემების პროაქტიული გამოქვეყნება, ანონიმური მამხილებლის ელექტრონული ანგარიშის შექმნის შესაძლებლობა, ელექტრონულ პორტალზე შესულ მხილების განცხადებებზე (მათ შორის, ანონიმურ განაცხადებზე) სავალდებულო უკუკავშირის დანერგვა, საკონსულტაციო ცხელი ხაზის უზრუნველყოფა და სხვა.
საჯარო დაწესებულებების მიერ ეთიკის კოდექსების მიღება, მათში მხილების საკითხების გათვალისწინება, მხილებაზე რეაგირების პროცედურების განსაზღვრა და თანამშრომლების ინფორმირებულობის უზრუნველყოფა.
მხილების ინსტიტუტთან დაკავშირებით საჯარო დაწესებულებათა ხელმძღვანელების მიერ მათი დამოკიდებულების აშკარად გამოხატვა და თანამშრომლებში მხილების ინსტიტუტის მუდმივი წახალისების უზრუნველყოფა.
[1] საქართველოს საჯარო სამსახურში მოქმედი მხილების მექანიზმი დიდწილად უფუნქციოა, საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო (2020), ხელმისაწვდომია ბმულზე.

The whistleblowing institution has been in place in Georgia since 2009 and is regulated by the Law of Georgia on Conflict of Interest and Corruption in Public Service. In 2015, reforms of the whistleblowing institution and whistleblower protection were carried out and an electronic platform was created that also allows for anonymous disclosure. The platform is administered by the Civil Service Bureau, limited to sending incoming whistleblower statements to a relevant agency. Despite the reforms, the effectiveness of the whistleblowing mechanism, including the electronic platform, has been lacking - the number of whistleblowing cases is very low. According to a survey conducted by Transparency International - Georgia, in half of the public institutions the whistleblowing mechanism was not introduced at all: in 18 of the 36 public institutions studied over the past five years, no cases of whistleblowing were reported, despite the fact that no less than six of these institutions were sent at least one whistleblowing statement via the electronic whistleblowing platform.[1]
The whistleblowing institution is one of the most important components of ethics and good faith standards enforcement in practice and plays a major role in the fight against corruption. The whistleblower takes responsibility for the common and public good, which is why he or she may be seen as a "alarmist" who tattles another person or institution. Accordingly, constant work on the development of the whistleblowing institution and its strengthening is essential for the effective functioning of this mechanism and, consequently, for the effective fight against corruption.
The aim of IDFI’s research is to determine the reason for the low number of cases of whistleblowing in Georgian public institutions, to identify gaps, and to elaborate specific recommendations for their elimination through the analysis of the legislation and study of the practice.
- Legislation on whistleblowing does not cover the private sector, leaving both the private sector as well as the activity of establishments that do not belong to civil service, but exercise delegated public authority and, therefore, may harm the public interest, beyond control.
- Legislation does not provide for unconditional public whistleblowing (even as an exception) and a whistleblower is obliged to submit a disclosure statement to a relevant institution in the first place. The law does not allow public disclosure, even as an exception, in cases where the whistleblower has a reason to believe that a breach could pose an imminent or obvious threat to the public interest.
- A common standard for internal whistleblowing procedure does not exist in Georgia. In addition, the legislation does not include an obligation for public agencies to develop internal whistleblowing mechanism and procedures.
- Whistleblower protection in Georgia is not regulated by an independent legislative act that would emphasize the importance of this institution and improve the coordination of the process.
- The law enforcement agencies are not subject to the general legislation on whistleblowing and special legislation is still to be developed.
- Majority of public institutions do not record disclosure statements and/or do not release information related to them.
- The agencies that record disclosure statements process different types of data, since a unified methodology of whistleblowing data processing does not exist, so there is no unified data on whistleblowing mechanism application in the country for a comprehensive analysis of the practice (sex, rank of a whistleblower and person disclosed, form of response to disclosure etc.).
- The rate of use of the electronic whistleblowing platform (www.mkhileba.ge) by whistleblowers is minimal.
- The survey on the whistleblowing mechanism among civil services show that the awareness of civil servants in this regard is quite low.
- Most public agencies do not have their own codes of ethics, and a majority of civil servants do not know whether any internal acts in their agency regulate whistleblowing matters.
- Awareness of civil servants about the internal mechanisms of whistleblowing is low, and a significant part indicates that such a mechanism does not exist in their agency at all.
- The results of the quantitative survey indicate that civil servants almost never use the electronic whistleblowing platform (www.mkhileba.gov.ge).
- According to the results of the quantitative survey, a large proportion of civil servants do not respond to violations of ethical norms, which is significantly due to the low level of civil servants' awareness of response mechanisms, as well as their attitude towards the effectiveness and reliability of existing mechanisms.
- According to the quantitative survey, the majority of respondents believe that effective whistleblowing mechanism is needed to fight corruption, and a large proportion expresses a positive attitude towards the institution of whistleblowing.
- Slightly over a half of the civil servants stated that they would respond appropriately in practice if they became aware of a breach of ethics in the agency.
- Most of the surveyed civil servants are not aware of the attitude of the management of their agency towards the whistleblowing institution.
- The analysis of in-depth interviews revealed that a lack of awareness on whistleblowing, a sense of insecurity, and a distrust of the authorities coupled with the belief that the whistleblower confidentiality will not be fully protected may constitute the obstacles to the efficiency of the whistleblowing mechanism.
- Respondents state that political will, awareness raising, guarantees of whistleblower’s protection, and strengthening confidence in the mechanism efficiency are necessary for its effectiveness.
- The civil servants who took part in the qualitative survey expressed a feeling that the management of the agency is forgiving towards violations of ethical norms committed by high-ranking employees and in case of disclosure, they might create a problem for the whistleblower.
- The civil servants who took part in the qualitative survey point out that the attitude within the agency is a hindering factor to the active application of the whistleblowing mechanism.
- The civil servants pointed out in the framework of the in-depth interviews that state agencies need to better inform employees on the whistleblowing mechanism and whistleblower protection guarantees.
The research found that the Georgian legislation on the whistleblowing institution has undergone significant amendments, but it does not fully comply with international standards; it still has shortcomings, which hinders the effective implementation of the whistleblowing mechanisms in practice.
The study also found that civil servants' awareness of mechanisms of whistleblowing and whistleblower protection guarantees was low. The electronic portal of disclosures www.mkhileba.ge is in fact dysfunctional.
Research indicates that the reasons for the failure of the whistleblowing institution may be a lack of political will in the country, passivity of public institutions, distrust of the mechanism, among others. This once again emphasizes the need to establish an independent anti-corruption agency, one of the functions of which will be to review, respond to, and monitor whistleblowing statements.
Disclosure data is not recorded and processed in the country according to the common standard, with most public institutions not recording data at all and/or not issuing such data.
Effective steps need to be taken to address the gaps and challenges identified by the research, namely:
- Revision of the Georgian legislation on whistleblowing to bring it in line with international standards, including regulation of the issue by a separate legislative act, establishment of a coordinating body (independent anti-corruption agency/state inspector), removal of the barrier for public disclosure, establishment of a unified standard of internal mechanisms and procedures, development of special legislation for law enforcement agencies.
- Application of the legislative norms on whistleblowing to the private sector.
- Study of the need for the establishment of an independent anti-corruption agency by the Government of Georgia through active consultation with civil society and field experts.
- Adoption of the rule and methodology for registration of whistleblowing statements for public agencies by the Government of Georgia.
- Raising awareness of whistleblowing mechanisms among civil servants, including the electronic platform, as well as whistleblower protection mechanisms by the Government of Georgia, the Civil Service Bureau, and relevant public institutions through training, information clips, brochures, and other awareness-raising activities.
- Study of the whistleblowing institution issue for its promotion by the Government of Georgia, including in order to impose sanctions in case of harassment of the whistleblower, to determine the rule of compensation for the damage caused to the whistleblower, and to define possible cases of rewarding the whistleblower.
- Encouragement of the use of the electronic portal of whistleblowing by the Civil Service Bureau, regular update and analysis of the data on the portal, proactive publication of the processed data, possibility of creating an electronic account of an anonymous whistleblower, introduction of mandatory feedback on disclosure statements (including anonymous) submitted through the electronic portal, providing hotline for consultation etc.
- Adoption of codes of ethics by public agencies, inclusion of issues related to whistleblowing in them, elaboration of disclosure response procedures, and ensuring employee awareness of these.
- Clear expression of the attitude towards the institution of whistleblowing by the management of public institutions, and ensuring constant encouragement of disclosure among the employees.
[1] The dysfunctional whistleblowing mechanism in the Georgian public service, Transparency International - Georgia (2020), available at the website.