სახელმწიფო საწარმოების ეფექტიანი მართვა ქვეყნის ეკონომიკისათვის კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. წლების განმავლობაში სახელმწიფო კომპანიების მართვის არაეფექტიანი და გაუმჭვირვალე პოლიტიკა მნიშვნელოვნად აისახა მათ ფინანსურ შედეგებზე. მაგალითად, 2019 წელს სახელმწიფო საწარმოთა ზარალმა შეადგინა 237 მილიონი ლარი, 2018 წელს - 816 მილიონი ლარი.
სახელმწიფო საწარმოების გაუმჭვირვალე და არა ანგარიშვალდებული საქმიანობა, საზოგადოებას არ აძლევს საშუალებას სრულყოფილად შეაფასოს და გაანალიზოს აღნიშნულ სფეროში არსებული პრობლემები. მიუხედავად იმისა რომ, აღნიშნული კომპანიები ხშირ შემთხვევაში ასრულებენ საჯარო სამართლებრივ უფლებამოსილებებს და განკარგავენ საჯარო ფინანსებს, მაინც თავს არიდებენ საჯარო ინფორმაციის გაცემას.
სახელმწიფო საწარმოებისფინანსური შედეგები და არსებული გამოწვევები მიმოხილულია საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მიერ მომზადებულ, 2021 სახელმწიფო ბიუჯეტის ფინანსური რისკების ანალიზის დოკუმენტში. სამინისტროს მიერ მომზადებული ანალიზი ეყრდნობა 352 სახელმწიფო საწარმოს (173 - ადგილობრივი ხელისუფლების საკუთრებაში; 179 - ცენტრალური ხელისუფლების საკუთრებაში) მონაცემებს. ფისკალური რისკების ანალიზის დოკუმენტის მიხედვით, მიუხედავად იმისა რომ, სახელმწიფო საწარმოების ზარალი 2019 წელს, წინა წელთან შედარებით, მნიშვნელოვნად შემცირდა, კვლავ არ არის ოპტიმიზმის საფუძველი და აუცილებელია სახელმწიფო საწარმოთა რეფორმის განხორციელება. ბოლო წლებში სახელმწიფო საწარმოებში წარმოქმნილი დიდი ოდენობით ზარალი, აქტივების გაუფასურებასთან ერთად, ასევე განპირობებულია კვაზი ფისკალური აქტივობებით, რომელიც ემსახურება სოციალურ და პოლიტიკურ მიზნებს და რომელსაც მოგებაზე ორიენტირებული საწარმო არ განახორციელებდა. მაგალითად, შპს ენგურჰესი უსასყიდლოდ აწვდის ელექტროენერგიას ოკუპირებულ აფხაზეთს, სს საქართველოს რკინიგზა ასუბსიდირებს მგზავრთა გადაყვანას, სს საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია ახდენს საყოფაცხოვრებო გაზის ტარიფის სუბსიდირებას და ა.შ. ცხადი კვაზი-ფისკალური აქტივობების იდენტიფიცირება და გამოქვეყნება ფინანსთა სამინისტრომ 2017 წლიდან დაიწყო, რომელიც მხოლოდ 6 კომპანიაშია იდენტიფიცირებული.
- სახელმწიფო კომპანიებში არსებული ფინანსური პრობლემების მიუხედავად, საწარმოთა ყველა დარგის მიხედვით, შენარჩუნებულია თანამშრომელთა დასაქმების მზარდი ტენდენცია. კერძოდ, 2019 წელს, წინა წელთან შედარებით, თანამშრომელთა რიცხოვნობა გაზრდილია დაახლოებით 2%-ით (+575 თანამშრომელი).
- 2019 წელს 14 სახელმწიფო კომპანიის თანამშრომელთა შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული ხარჯი შეადგენს 428 მილიონ ლარს, რაც 9%-ით აღემატება 2018 წლის მაჩვენებელს (392 მილიონი).
- შესწავლილ სახელმწიფო საწარმოებში 2019 წელს, წინა წელთან შედარებით შრომის ანაზღაურების ხარჯები გაზრდილია 4%-დან 32%-მდე.
- სახელმწიფო კომპანიების სახელფასო ხარჯების ზრდის ტენდენცია, უმეტესწილად შენარჩუნებულია კომპანიების არასახარბიელო ფინანსური შედეგების ფონზე. მაგალითად, სს საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციაში ხელფასის ხარჯი გაიზარდა 15%-ით, მაშინ როდესაც წლიური მოგება 40 მილიონით შემცირდა. შპს საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიაში შრომის ანაზღაურების ხარჯები 2019 წელს გაზრდილია 8%-ით, მაშინ როდესაც კომპანიის ზარალი 85 მილიონს შეადგენდა.
- სახელმწიფო ბიუჯეტიდან სუბსიდიის მიმღები ცალკეული კომპანიები თანამშრომლებზე გასცემენ ბონუსებს. მაგალითად, შპს საქართველოს მელიორაციამ 2018-2019 წლებში ბონუსის სახით გასცა 2.8 მილიონი ლარი (2019 – 1.3 მილიონი, 2018 – 1.5 მილიონი ), შპს ბლექ სი არენა ჯორჯიამ 1.1 მილიონი ლარი (2019 – 315 ათასი, 2018 – 759 ათასი).
- 11 სახელმწიფო კომპანიის მენეჯმენტის ანაზღაურებამ 2019 წელს 9.5 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც დაახლოებით 15%-ით აღემატება 2018 წლის მაჩვენებელს (8.3 მილიონი).
- ცალკეული სახელმწიფო კომპანიების ხელძღვანელის მიერ შევსებული ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციებში არ არის ასახული მათ მიერ მიღებული შრომის ანაზღაურების შესახებ ინფორმაცია.
აღნიშნული მონაცემები აჩვენებს, რომ სახელმწიფო კომპანიების ხელმძღვანელი პირები, მიუხედავად კომპანიის ფინანსური შედეგებისა, გამოირჩევიან მაღალი შრომის ანაზღაურებით. ამასთან, IDFI მიიჩნევს, რომ ფინანსურ ანგარიშებში ასახული შრომის ანაზღაურების ჯამური მონაცემები და ხელმძღვანელი პირების დეკლარირებულ შემოსავლები, სრულფასოვნად ვერ აფასებს სახელმწიფო კომპანიებში სახელფასო პოლიტიკასთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევების მასშტაბებს და მის უარყოფით გავლენას კომპანიის ფინანსურ შედეგებზე. ამასთან, სახელმწიფო კომპანიების გაუმჭვირვალე საქმიანობა მნიშვნელოვნად ზრდის არარაციონალურ საკადრო და სახელფასო პოლიტიკის რისკებს.
IDFI მიესალმება სახელმწიფო საწარმოებში რეფორმის განხორციელებასთან დაკავშირებით გადადგმულ ნაბიჯებს და იმედს გამოთქვამს, რომ მიმდინარე რეფორმის ფარგლებში უახლოეს მომავალში განხორციელდება შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც უზრუნველყოფს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საწარმოების გამჭვირვალობას, დასაქმების და ანაზღაურების პოლიტიკის დარეგულირებას და ანგარიშვალდებულების სტანდარტების დადგენას.
კვლევა მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია Luminate-ის ფინანსური მხარდაჭერით. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია IDFI და ბლოგპოსტში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ გამოხატავდეს Luminate-ის პოზიციას

Effective management of state-owned enterprises remains a significant challenge in terms of the country's economy. Over the years, the inefficient and opaque management policies of state-owned companies have had a significant impact on their financial outcomes. For example, the losses of state-owned enterprises in 2019 amounted to 237 million GEL, in 2018 - 816 million GEL.
These opaque and unaccountable activities of state-owned enterprises do not allow the public to fully assess and analyze the existing problems in this area. Although these companies often exercise public legal authority and manage public finances, they oftentimes still refrain from disclosing public information.
The financial outcomes and existing challenges facing state-owned enterprises are reviewed in the 2021 state budget fiscal risk analysis document prepared by the Ministry of Finance of Georgia.The analysis prepared by the Ministry is based on data from 352 state-owned enterprises (173 - owned by local government, 179 - owned by central government).According to the fiscal risk analysis document, the fact that the losses in state-owned enterprises in 2019 were significantly reduced compared to the previous year is still not a significant basis for optimism on the issue, and it is necessary to implement state-owned enterprise reform.The large amount of losses incurred by state-owned enterprises in recent years, along with the depreciation of assets, was also precipitated by the quasi-fiscal activities that serve social and political purposes and which would not be implemented by a profit-oriented enterprise.For example, Enguri HPP supplies electricity to the occupied region of Abkhazia free of charge, JSC Georgian Railway subsidizes passenger transportation, JSC Georgian Oil and Gas Corporation subsidizes household gas tariffs, etc.The Ministry of Finance began the identification and publication of quasi-fiscal activities in 2017, and these have been identified only in 6 companies so far.
- Despite the financial problems in state-owned companies, a growing trend of employment in all sectors of enterprises has been maintained. In particular, in 2019, compared to the previous year, the number of employees increased by about 2% (+575 employees).
- In 2019, the salaries of employees of 14 state-owned companies amounted to 428 million GEL, a 9% increase compared to 2018 (392 million).
- In the state enterprises surveyed, labor costs saw an increase between 4% and 32% in 2019 as compared to the previous year.
- The growing trend in the salary expenses of state-owned companies was largely maintained against the background of the unfavorable financial performance of the companies. For example, in JSC Georgian Oil and Gas Corporation, salary expenditures increased by 15% while annual profits decreased by 40 million. Remuneration costs in the United Water Supply Company of Georgia Ltd increased by 8% in 2019, while the company's losses amounted to 85 million.
- Individual companies that receive subsidies from the state budget have been issuing bonuses to their employees. For instance, Ltd Georgian Land Reclamation paid 2.8 million GEL in bonuses in 2018-2019 (2019 - 1.3 million, 2018 - 1.5 million), Ltd Black Sea Arena Georgia issued 1.1 million GEL (2019 - 315 thousand, 2018 - 759 thousand).
- The remuneration of the management of 11 state-owned companies in 2019 amounted to 9.5 million GEL in total, which is around a 15% increase compared to 2018 (8.3 million).
- Asset declarations forms filled out by the heads of specific state-owned companies do not contain information about the remuneration received by them.
This data show that the heads of state-owned enterprises, regardless of the financial outcomes demonstrated by the company under their management, are distinguished by high wages. Simultaneously, IDFI believes that the remuneration data reflected in the financial statements and the declared incomes of the people in managerial roles do not fully assess the scale of the challenges facing wage policy in state-owned companies and their negative impact on the companies’ financial outcomes. At the same time, the opaque activities of state enterprises significantly increase the risks of irrational personnel and payroll policies.
IDFI welcomes the steps taken to implement reforms of state enterprises and hopes that relevant legislative changes will be made within the framework of the ongoing reform process in order to ensure the transparency of state-owned enterprises, the regulation of employment and remuneration policies, and the setting of accountability standards.
/public/upload/Analysis/State-Enterprises-eng.pdf
The study was prepared within the grant for Good Governance for Georgia (3G) project from the global philanthropic organization, Luminate. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is responsible for the content of this document. Views expressed in therein do not reflect the position of Luminate