კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის ანტიკორუფციული პოლიტიკის მოდული დასრულდა
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მსმენელებმა მესამე მოდული ანტიკორუფციული პოლიტიკის შესახებ (ანტიკორუფციული პოლიტიკა საჯარო დაწესებულებებში, კერძო და არასამთავრობო სექტორებში) წარმატებით დაასრულეს.
სასწავლო კურსს კითხულობდა საქართველოს ბანკის ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლისა და შესაბამისობის სამსახურის ხელმძღვანელი - თამარ გოდერძიშვილი. მოდულის ფარგლებში მსმენელებმა სხვა თემატიკასთან ერთად შეისწავლეს ისეთი საკითხები როგორიცაა ანტიკორუფციული პოლიტიკის საერთაშორისო ჩარჩო - საჯარო და კერძო სექტორისთვის, ორგანიზაციული კულტურა და მესიჯი მენეჯმენტისაგან, კორუფციის რისკების მართვა, ადამიანური რესურსების მართვა, გამჭვირვალობის სტანდარტები კერძო სექტორისათვის, ფინანსური კონტროლის მექანიზმები, საჩუქრები და მასპინძლობის დანახარჯები, საქველმოქმედო შენატანები/სპონსორობა, შესყიდვები და მომწოდებლებთან ურთიერთობა, ადამიანური რესურსების მართვა და ანაზღაურება, ეთიკა და ქცევის ზოგადი სტანდარტები, ინტერესთა შეუთავსებლობისა და  კორუფციის პრევენცია საჯარო სექტორში, დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობა პოლიტიკის განსაზღვრის პროცესში, გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება.
ანტიკორუფციული პოლიტიკის სწავლება კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის ფარგლებში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან პროგრამის მონაწილეებს შესაძლებლობა ეძლევათ გაეცნონ ანტიკორუფციული პოლიტიკის შემუშავების პროცესს და მისი დანერგვის მეთოდოლოგიას, რაც საჯარო და კერძო სფეროებში კორუფციის პრევენციის ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური საშუალებაა.
კორუფციასთან ბრძოლის პროგრამის მომდევნო მოდულის ფარგლებში მსმენელები შეისწავლიან კორუფციასთან ბრძოლის სამართლებრივ მხარეს, რომელსაც იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს უფროსი - ზურაბ სანიკიძე გაუძღვება.
კორფუციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა ხორციელდება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლობის საფუძველზე. პროგრამა დაიწყო 8 ოქტომბერს და მის დასრულებამდე დარჩენილია 5 მოდული. პროგრამის ფინანსური მხარდამჭერია ღიასა ზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდი (OSI) და ხორციელდება ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) თანადაფინანსებით.

The participants of the Certification Program in Fighting Corruption have successfully graduated the 3rd module of the Program on Anticorruption Compliance Policy (Compliance in government, business and civil society; private corruption).
The course was read by the Head of the AML and Compliance Department of Bank of Georgia – Tamar Goderdzishvili. The module consisted of the following topics: international frame of anticorruption policy for public and private sector, organizational culture and message from the management, management of the corruption risks, human resources management, transparency standards for private sector, mechanisms for financial control, gifts and hosting expenses, private initiatives for the public good, procurements and the relationships with the providers, remuneration, ethics and general standards of behavior, conflict of interests and prevention of corruption in public sector, involvement of the stakeholders in the elaboration of the policy, openness and accountability.
Teaching of the Compliance Policy has crucial importance for the Program because participants have the opportunity to get in touch with the elaboration process of the Anticorruption Compliance Policy and its implementation methodology which is the most effective way to prevent corruption in private and public spheres.
In the next module of the Program, participants will learn the legal side of fighting corruption. The module will be headed by the Head of the LEPL Public Service Development Agency – Zurab Sanikidze.
The Educational Certification Program on Fighting Corruption, is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in collaboration with the Ilia State University. The Program has started on October 8 and there are 5 more modules left for participants until the course will be finished. The Program is financially supported by the Open Society Foundations with co-funding from the Open Society Georgia Foundation.