კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მერვე მოდული დაიწყო
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის ფარგლებში, 14 ივლისს დაიწყო მერვე მოდული, რომელიც მიზნად ისახავს მსმენელებს მიაწოდოს ინფორმაცია თანამედროვე მამხილებლობასა და კორუფციის ჟურნალისტურ გამოძიებაზე.
მერვე მოდულის განმავლობაში კურსის მსმენელები შეისწავლიან ისეთ საკითხებს როგორიცაა - მხილება საჯარო და კერძო დაწესებულებებში, მხილების არსი და მნიშვნელობა, მხილების ფარგლები, ბალანსი საჯარო მოსამსახურის გამოხატვის თავისუფლებასა და სახელმწიფოსადმი ერთგულების ვალდებულებას შორის, მხილების განხორციელების პროცედურა საჯარო და კერძო დაწესებულებებში საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით, მამხილებლის და მასთან გათანაბრებული პირის დაცვის გარანტიები, მამხილებლის ანონიმურობის დაცვა, კონფიდენციალური ინფორმაციის გამხელა, ჟურნალისტური წყაროს კონფიდენციალურობა, ჟურნალისტური ეთიკის წესები, მედია ორგანიზაციაში ჩხრეკის შეზღუდვა.
მოდულს წაიყვანს ეკატერინე ციმაკურიძე, რომელიც „დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო“-ს ერთ-ერთი დამფუძნებელია. ეკატერინე ციმაკურიძე გვიყვება იმ თეორიული და პრაქტიკული ცოდნის შესახებ, რომელსაც კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეები მისი სასწავლო მოდულის განმავლობაში მიიღებენ.
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა“ (IDFI)და სსიპ „ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის“ თანამშრომლობის საფუძველზე მეათე თვეა, რაც ხორციელდება კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა, რომელიც 8 მოდულისგან შედგება. პროგრამისფინანსურიმხარდამჭერია ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდი (OSI) დახორციელდება ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) თანადაფინანსებით.

As part of the Certification Program in Fighting Corruption, the eighth module was launched on 14 July to provide trainees with information on modern whistleblowing and investigative journalism on corruption.
During the eighth module, students will explore the following issues: The essence and significance of the whistleblowing; Scope of whistleblowing; The balance between a public servant's freedom of expression and a commitment to the state; Guarantees of protection of the whistleblower and the individuals who have equal status to him/her; The difference between whistleblowing and information leakage; Protecting the anonymity of whistleblowers; Disclosure of confidential information; The confidentiality of the journalistic source; Rules of journalistic ethics; Restriction of search in the media organization.
The module will be led by Ekaterine Tsimakuridze, one of the founders of the Democracy Index - Georgia. Ekaterine Tsimakuridze tells us about the theoretical and practical knowledge that the participants of the Certification Program in Fighting Corruption will acquire during her training module.