კარგი მმართველობის მოდულის მსმენელთა დაჯილდოება
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლობის საფუძველზე, უკვე მესამე თვეა რაც კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა ხორციელდება. პროგრამა 8 მოდულისგან შედგება და მიზნად ისახავს პროგრამაში ჩართულ პირებს აუმაღლოს ცნობიერება და აქციოს კორფუციასთან ბრძოლის აქტიურ მონაწილეებად.
19 დეკემბერს  დასრულდა პროგრამის მეორე მოდული - კარგი მმართველობა და გაიმართა პროგრამის მონაწილეთა დაჯილდოების ცერემონია.
კარგი მმართველობის მოდულის ფარგლებში მონაწილეებმა ისეთი საკითხები შეისწავლეს როგორიცაა: ინფორმაციის თავისუფლება და პროაქტიული გამოქვეყნება, საჯარო სამსახურის, საჯარო სიკეთის ცნება და მისდამი მოქალაქეების დამოკიდებულება, სახელმწიფო შესყიდვების გამოწვევები, დეცენტრალიზაცია, ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP)და არქივების გამჭვირვალობა.
სხვა მოდულებისგან განსხვავებით, კარგი მმართველობის მოდულს რამდენიმე მოწვეული სპიკერი უძღვებოდა. პირველი ლექცია, რომელიც ზოგადად შესავალის სახით საჯარო სიკეთეს, მის მნიშვნელობას და დაცვის აუცილებლობას განიხილავდა ჩაატარა საჯარო მმართველობის ექსპერტმა - ანდრო გიგაურმა. მეორე ლექცია, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლებას და პროაქტიულ გამოქვეყნებას შეეხო, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა ჩაატარა. მან პროგრამის მონაწილეებს ის დიდი გამოცდილება გაუზიარა, რომელიც IDFI-ს საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის, დამუშავებისა და ანალიზის თვალსაზრისით გააჩნია. გარდა ამისა, პროგრამის მონაწილეები ადვოკატირების იმ მეთოდებს გაეცნენ, რომელიც საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე კანონმდებლობის მუშაობის პროცესში აქტიურად გამოიყენება.
12 ნოემბერს, კარგი მმართველობის მოდულის მესამე ლექციის ფარგლებში შესყიდვების სფეროს დამოუკიდებელმა ექსპერტმა, დავით მარღანიამ, უკრაინის, საქართველოსა და სხვა სახელმწიფოების მაგალითზე, მსმენელებს, შესყიდვების სფეროს გამოწვევები და მიღწევები გაუზიარა.
კარგი მმართველობის მოდულის მეოთხე ლექცია დეცენტრალიზაციის თემატიკას დაეთმო, სადაც ადგილობრივი თვითმმართველობის ექსპერტმა, დავით ლოსაბერიძემ, მსმენელებს გააცნო შემდეგი საკითხები: თვითმმართველობების გაძლიერების კონცეფცია, ადგილობრივ ორგანოებზე სახელმწიფო სერვისების დელეგირების აუცილებლობა და კორუფციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით ელექტრონული სერვისების მნიშვნელობა.
კარგი მმართველობის მოდულის მეხუთე და მეექვსე ლექცია, IDFI-ს დირექტორმა და ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამეთვალყურეო საბჭოს წევრმა, გიორგი კლდიაშვილმა წაიკითხა. კერძოდ, გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა ღია მმართველობის პარტნიორობის მნიშვნელობაზე, OGP-ში საქართველოს აქტიური ჩართულობის აუცილებლობასა და საქართველოს პარლამენტის როლზე ღია პარლამენტის პრინციპების დანერგვის თვალსაზრისით. OGP არის საერთაშორისო პლატფორმა, სადაც წევრ სახელმწიფოებს შეუძლიათ ნებაყოფლობით აიღონ განსახორციელებელი ვალდებულებები გამჭვირვალობის გაუმჯობესების, კორუფციასთან ბრძოლისა და სახელმწიფო სერვისების ელექტრონული ფორმით მიწოდების დანერგვასთან დაკავშირებით.
კარგი მმართველობის ბოლო ლექცია საბჭოთა არქივების კვლევისა და ღიაობის მნიშვნელობას დაეთმო. ტოტალიტარული წარსულის შესწავლის, სახელმწიფოს მიერ დაშვებული საბედისწერო შეცდომების ანალიზის გარეშე შეუძლებელია  ეფექტური და ღია მმართველობის სისტემის შექმნა. გიორგი კლდიაშვილმა მსმენელებს გააცნო IDFI-ს მიერ განხორციელებული სამუშაოები არქივების გამჭვირვალობის მიმართულებით, ყურადღება გაამახვილა სფეროში არსებულ გამოწვევებზე და პროგრამის მონაწილეებთან ერთად განიხილა პრობლემების გადაჭრის გზები.
2019 წლის 19 დეკემბერს გაიმართა „კარგი მმართველობის“ მოდულის წარმატებული მსმენელების სერტიფიკატებით დაჯილდოების ცერემონია.
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა 2020 წლის 26 იანვარს ახალი მოდულით განახლდება, რომელიც კორუფციის სამართლებრივ პრობლემატიკას შეისწავლის.
კორფუციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა დაიწყო 8 ოქტომბერს და მის დასრულებამდე დარჩენილია 6 მოდული. პროგრამის ფინანსური მხარდამჭერია ღიასა ზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდი (OSI) დახორციელდება ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) თანადაფინანსებით.
ლევან ავალიშვილი გვიყვება იმ თეორიული და პრაქტიკული ცოდნის შესახებ, რომელსაც კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეები მისი სასწავლო მოდულის განმავლობაში მიიღებენ.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) together with Ilia State University is implementing the Certified Program on Fighting Corruption. The program consists of 8 modules and aims to raise the awareness and support development of the program participants, as active individuals in combating corruption.
On December 19, the graduation ceremony of the second module of the program – Good Governance – was held.
Within the Good Governance module, program participants studied various topics such as: freedom of information and its proactive publishing, the definition of public service and public good and the attitude of the citizens towards it, the challenges of the procurement, decentralization, Open Governance Partnership (OGP) and the transparency of archives.
Unlike other modules, the Good Governance module was conducted by several invited speakers. The first lecture, conducted by the public service expert – Andro Gigauri, was dedicated to introducing public good, its actual meaning and the necessity of its protection. The second lecture, conducted by Levan Avalishvili, Programs Director of IDFI, was focused on freedom of information and proactive publishing. Mr. Avalishvili shared a huge experience of IDFI regarding the terms of requesting, processing and analyzing public information, he had also introduced advocacy methods that are actively used in the process of legislation on access to public information.
On November 12, as part of the third lecture of the module, independent expert of the procurement, David Marghania shared the challenges and achievements of procurement to the program participants, regarding Ukraine, Georgia and other countries.
The fourth lecture of the program was focused on decentralization where David Losaberidze, expert on local governments, presented the conception on strengthening the local governments, delegation of public services to local authorities and the importance of the electronic services in fighting corruption, to the program participants.
The fifth and sixth lecture of the Good Governance module was headed by the IDFI Director and member of the OGP Board, Giorgi Kldiashvili. Particularly, Giorgi Kldiashvili highlighted spoke on the importance of the OGP, the significance of active involvement of Georgia in OGP, and on the role of the Parliament of Georgia in implementing the principles of the open parliament. OGP is the international platform where the member states can voluntarily take the commitments regarding better transparency, fighting corruption and delivering public services using electronic means.
The last lecture of the Good Governance module was concentrated on the transparency and further studies of the soviet archives. Without researching the totalitarian past and analyzing the fatal mistakes done by the State, it is impossible to create the effective and open governance system. Giorgi Kldiashvili discussed the works done by IDFI to increase the transparency of Archives, concentrated on the challenges of this sphere and presented its possible solutions.
The award ceremony of Good Governance Module took place on December 19, 2019.
The Program in Fighting Corruption will be continued from January 26, 2020, with the Legal Side of Corruption module.
The Educational Certification Program on Fighting Corruption, has started on October 8 and there 6 more modules left for participants until the course will be finished. The Program is financially supported by the Open Society Foundations with co-funding from the Open Society Georgia Foundation.
Levan Avalishvili is speaking about the theoretical knowledge and practical experience which the participants, of his educational Module, will receive.