IDFI-ს უფლებათა დარღვევის ფაქტები სახალხო დამცველის ანგარიშში
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 11 ივნისი 2015
2015 წლის 29 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ გამოქვეყნდა ანგარიში 2014 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ. აღიშნულ ანგარიშში ადამიანის უფლებათა დაცვის სხვა ფაქტებთან ერთან შესულია, ასევე, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინიტროს მიერ IDFI-ის უფლების დარღვევისა და IDFI-ის დირექტორის გიორგი კლდიაშვილის უკანონოდ დაკავების საქმეები. კერძოდ, გიორგი კლდიაშვილის საქმესთან დაკავშირებით საქართველოს სახალხო დამცველი ერთმნიშვნელოვნად მიუთითებს, რომ მისი დაკავება მოხდა საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევით, რითიც დაირღვა IDFI-ს დირექტორის თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლება გარანტირებული საქართველოს კონსტიტუციით. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საქმესთან დაკავშირებით კი სახალხო დამცველმა დაადგინა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების დარღვევა. ქვემოთ წარმოგიდგენთ ორივე მოცემული საქმის დეტალურ აღწერას.
- გიორგი კლდიაშვილის უკანონოდ დაკავების საქმე
2014 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტმა იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით დააკავა IDFI-ის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი, როდესაც გიორგი კლდიაშვილს კუთვნილი და მასზე ოფიციალურად რეგისტრირებული ცეცხლსასროლი საკოლექციო იარაღი გადაქონდა სახლში იარაღის ოფიციალურ მაღაზიაში შეკეთების შემდეგ. გიორგი კლდიაშვილს წარედგინა ბრალი ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარების მუხლით, მიუხედავად იმისა, რომ იარაღი იყო დაშლილ მდგომარეობაში და იდო მანქანის საბარგულში დაშლილ მდგომარეობაში ტყვიების გარეშე. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის თანახმად აღნიშნული დანაშაული სასჯელის სახით ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას 3-დან 5 წლამდე. გიორგი კლდიაშვილი დააკავეს და გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში, ე.წ. “მოდულის“ შენობაში, სადაც მოათავსეს 2 ღამით. აღსანიშნავია, რომ დაკავებას საფუძვლად დაედო ვარაუდი გიორგი კლდიაშვილის მიმალვის შესახებ, მიუხედავად იმისა, რომ მან ნებაყოფლობით მიიღო მონაწილეობა საგამოძიებო მოქმედებებში, თავისი ნებით გამოცხადდა საგამოძიებო ორგანოში და დაიკითხა მოწმის სახით.
პროცესის მიმდინარეობისას საქართველოს სახალხო დამცველმა მოუწოდა საქართველოს პროკურატურას გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ მიმდინარე სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ, იმაზე მითითებით რომ IDFI-ს დირექტორის ქმედებები მოიცავდა ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევთა კოდექსით და არა სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალიწინებული დანაშაულის ნიშნებს. მიუხედავად ამისა, ბრალდების მხარეს არ შეუცვლია საქმის კვალიფიკაცია და საკითხის განხილვა სასამართლოში გაგრძელდა. აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების შესახებ მსჯელობისას სასამართლომ დაადგინა, რომ გიორგი კლდიაშვილი დაკავებულ იქნა უკანონოდ, რადგან გამოირიცხებოდა დასაბუთებული ვარაუდის არსებობა ბრალდებულის შესაძლო მიმალვის თაობაზე შესაბამისად მან არ დააკმაყოფილა პროკურატურის მოთხოვნა პატიმრობის გამოყენების შესახებ და გიორგი კლდიაშვილი გირაოს გადახდის სანაცვლოდ გათავისუფლდა სხდომათა დარბაზიდან. საქმის არსებითი განხილვის ეტაპზე კი სასამართლომ დაადგინა, რომ მტკიცებულებათა ნაწილი მოპოვებული იყო კანონმდებლობის დარღვევით, შესაბამისად ცნო ისინი დაუშვებელ მტკიცებულებად. ამასთან მოსამართლემ მიუთითა, რომ საქმეში არსებული ის მტკიცებულებები, რომლებიც დასაშვებად იქნა ცნობილი არ იძლეოდა სისხლისსამართლებრივი დევნის საფუძველს, შესაბამისად სასამართლოს განჩინებით შეწყდა დევნა IDFI-ს დირექტორის წინააღმდეგ. აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად სასამართლოს გადაწყვეტილებისა და სახალხო დამცველის მოწოდებისა პროკურატურამ არათუ არ გაიზიარა სასამართლოს პოზიცია, არამედ განჩინება გაასაჩივრა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში. პროკურატურის მოთხოვნა არც ამჯერად იქნა დაკმაყოფილებული.
მოცემულ საქმესთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველი ანგარიშში კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ სამართლდამცავი ორგანოების მოქმედების შედეგად დაირღვა გიორგი კლდიაშვილის უფლებები, უთითებს რა მისი დაკავების უკანონობასა და საქმის არასწორ კვალიფიკაციაზე.
რაც შეეხება, უკანონო დაკავების ფაქტს, აღნიშნულიდან გამომდინარე მიღებული მორალური ზიანისთვის გიორგი კლდიაშვილმა მიმართა შესაბამი ორგანოებს. საქმის წარმოება ზიანის ანაზღაურებისა და დისციპლინარული პასუხიმგებლობის საკითხებზე მოცემული დროისთვის მიმდინარეობს.
- საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების დარღვევის საქმე
2014 წლის 27 იანვარს IDFI-მ მიმართა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს და მოითხოვა საჯარო ინფორმაცია ისეთ საკითხებზე როგორიცაა, თანამდებობის პირებზე დარიცხული პრემიები და სახელფასო დანამატები, ე.წ. „როუმინგულ“ მომსახურებაზე გაწეული და სამივლინებო ხარჯები, მინისტრისა და მისი მოადგილეების უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტები, მინისტრის სამუშაო ელექტრონული ფოსტიდან სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით გაგზავნილი და მიღებული წერილების ასლები და ა.შ. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია მოგვაწოდა არასრულყოფილი სახით, შესაბამისად სამინისტროში წარდგენილ იქნა ადმინისტრაციული საჩივარი. IDFI-ს მიერ მინისტრის წინაშე წარდგენილ ადმინისტრაციულ საჩივარზე გადაწყვეტილება ვადების ამოწურვის მიუხედავად არ მიღებულა. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ადმინისტრაციულმა ორგანომ არც საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს მიაწოდა სრულყოფილი სახით IDFI-ს მიერ 2014 წლის 27 იანვრის წერილით მოთხოვნილი ინფორმაცია. საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე გარემოებების შესწავლის შედეგად საქართველოს სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს უფლებამოსილი პირის/პირების მიერ დაირღვა საჯარო ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებით საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნები, რამაც თავის მხრივ გამოიწვია IDFI-ს უფლებების დარღვევა.
აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად სახალხო დამცველის რეკომენდაციისა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ არ აღმოფხვრა IDFI-ს უფლების დარღვევის ფაქტი და არ გასცა მოთხოვნილი ინფორმაცია. მეტიც, ეკონომიკის სამინისტრო უარს აცხადებს გაასაჯაროოს ინფორმაცია 2014 წლის განმავლობაში გაწეული სხვადასხვა ადმინისტრაციული ხარჯის შესახებ და უპასუხოდ ტოვებს IDFI-ის 2015 წლის მარტის განცხადებასაც. აღნიშნული კიდევ ერთხელ მიუთითებს იმაზე, რომ სამწუხაროდ საქართველოს სახალხო დამცველს არ გააჩნია სწრაფი და ეფექტური ბერკეტები იმისათვის, რომ უზრუნველყოს საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ სახელმწიფოში კონსტიტუციით გარანტირებული უფლების დაცვა. სწორედ ამიტომ საჯარო ინფორმაციის მიღების უფლების კონტექსტში, უმნიშვნელოვანესი იქნება საჯარო ინფორმაციის კომისიონერის ინსტიტუტის შექმნა, რომლის გადაწყვეტილებებს ექნება შესასრულებლად სავალდებულო ხასიათი და მიღებულ იქნება დროის მოკლე პერიოდში, რაც მას მეტად ეფექტურს გახდის. საჯარო ინფორმაციის კომისიონერის აპარატის შექმნა და მისი სანქცირების ფუნქციით აღჭურვა გათვალისწინებულია ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ საქართველოს კანონის პროექტის ტექსტით, რომელიც მომზადებულ იქნა ექპერტთა და იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელთა მიერ, IDFI-ს აქტიური ჩართულობითა და მონაწილეობით. ვიმედოვნებთ, რომ საქართველოს ხელისუფლება უახლოეს მომავალში უზრუნველყოფს აღნიშული კანონის ტექსტის კანონპროექტის სახით საქართველოს პარლამენტში წარდგენას. ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ საქართველოს კანონის მიღება უდავოდ იქნება საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ უფლების დაცვის მაღალი გარანტის შემცველი.

On May 29th, 2015 the Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Protection of Human Rights and Freedoms in Georgia was published. The report covers the cases of human rights breaches, inter alia the case of the Ministry of Economy and Sustainable Development violating the rights of IDFI as well as the case of illegal detainment of Giorgi Kldiashvili – the Director of IDFI. Precisely, in regards with the case of Giorgi Kldiashvili the Public Defender unambiguously highlights, that the director of IDFI was detained illegally, hence his freedom of movement guaranteed by the Constitution of Georgia was violated. As regards the issue of the Ministry of Economy and Sustainable Development Public Defender ascertained that the right to freely access information was violated by the entity. Bellow both cases will be discussed in detail.
- Illegal Detainment of Giorgi Kldiashvili
On December 12th, 2014 Giorgi Kldiashvili the Director of IDFI was arrested by the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs (MIA) of Georgia when he was transporting home his registered collection firearm after it was repaired at official arms shop. He was arrested on charges of illicit carrying of firearms, despite of the fact that the firearm was dismantled, and placed in the trunk without bullets. According to art.236 of the Criminal Code of Georgia the crime is punishable by an imprisonment from three to five years. Giorgi Kldiashvili was arrested and taken to the detention centre i.e. “Moduli” building for two days.
It should be noted that the law-enforcing agencies have justified arrest of Giorgi Kldiashvili by an assumption that he would avoid prosecution, regardless of the fact that Giorgi Kldiashvili voluntarily participated in the investigative process, presented himself in the “Moduli” building and accepted to be interrogated as the witness of the case.
During the period when the case of Giorgi Kldiashvili was pending the Public Defender called on the Prosecutor’s Office to terminate criminal prosecution against the Director of IDFI, as his acts were punishable by the Administrative Offences Code of Georgia and could not be qualified as criminal act. Regardless of the recommendation of the Public Defender the Prosecutor’s Office refused to terminate criminal prosecution and the case was heard by the court. On the hearing when the issue of imposing securing measures was discussed the court ruled that Giorgi Kldiashvili was detained illegally, dwelling from the fact that there was no well grounded suspicion of him avoiding prosecution. Hence the court denied that motion of the Prosecutor’s Office requesting to impose the securing measure in the form of detainment. During the main hearing on the case the court ruled that number of case materials presented by the prosecutor’s office were obtained illegally. In addition the court emphasized that the case materials accepted by the court were not sufficient to prove that Giorgi Kldiashvili committed a criminal act. Hence based on the decision of the court criminal prosecution against Giorgi Kldiashvili was terminated. It should be highlighted here, that unfortunately the Prosecutor’s Office refused to share the position of the court, and appealed the case to the Appellate Court of Tbilisi. The application of the Prosecution was denied by the Appellate Court as well.
In his report the Public Defender of Georgia one more time emphasizes that representatives of law enforcement agencies violated the right and freedoms of Giorgi Kldiashvili, highlights that the Director of IDFI was detained illegally and his actions were incorrectly qualified as publishable by the Criminal rather than Administrative Offences Code of Georgia.
Giorgi Kldiashvili has referred to responsible entities with the claim of compensating non-property (moral) damages, dwelling from the fact of violating his rights and freedoms. The case of compensating non-property damages as well as the issue of imposing disciplinary measures against the representatives of the law enforcement agencies is pending as of today.
- The Case of the Ministry of Economy and Sustainable Development violating the Right of IDFI to Freely Access Open Public Information
On January 24th, 2014 IDFI referred to the Ministry of Economy and Sustainable Development with the request of providing the Institute with open public information on the issues such as bonuses and salary supplements of high public officials, costs of business trips abroad, higher education diplomas of the Minister and Deputy Minister, copies of email correspondence conducted via official e-mail account of the Minister etc. The information requested was disclosed only partially hence IDFI filed an administrative appeal against the decision. The decision on the appeal was not taken by the Ministry even after the lapse of the maximum period of time enshrined by the legislation of Georgia. It should also be noted, that the entity refused to provide Public Defender with complete information. After ascertaining the facts of the case, Public Defender concluded that the Ministry failed to fulfill its obligation dwelling from access to information legislation, as a result of which the rights of IDFI were violated.
It should be noted that regardless of the recommendation of the Public Defender the Ministry of Economy still refused to guarantee that the rights and freedoms of IDFI were duly protected and did not disclose requested public information. Moreover, the Ministry refuses to publicize information on different administrative costs of 2014 by ignoring the FOI request sent to the Ministry in March 2015. The said one more time highlights that unfortunately the Public Defender does not posses effective and timely leverages to ensure that the right to freely Access public information is well protected in the country. The said one more time highlights the need of introducing the institute of Freedom to Information Commissioner. The decision of the Commissioner will be binding upon public institutions and be adopted within a short period of time, thus setting higher standards of effectiveness. The establishment of the Office of Freedom to Information Commissioner is foreseen by the draft law on Freedom to Information, which was prepared by the experts in the field and the representatives of the Ministry of Justice, with active involvement and participation of IDFI. We hope that the Government of Georgia will in the nearest future ensure that the draft law is presented to the Parliament of Georgia for further consideration. The adoption of Law on Freedom to Information will no doubt serve as high standard of protecting the right to freely access open public information in the country.