ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს სტანდარტები საჯარო ინფორმაციასთან დაკავშირებით
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ბლოგპოსტები | სტატია 8 სექტემბერი 2023
ევროპული კომისიის 2022 წლის 17 ივნისის დასკვნით განისაზღვრა საქართველოს  პრიორიტეტული ამოცანები, რომელთა შესრულება აუცილებელია ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად. მე-11 პრიორიტეტული ამოცანის თანახმად, საქართველოს სასამართლოებმა პროაქტიულად უნდა გაითვალისწინონ თავიანთ გადაწყვეტილებებში ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს (ECHR)-ის მიერ დადგენილი სტანდარტები.
ეს ვალდებულება კანონის დონეზე შესრულებულად შეიძლება ჩაითვალოს. 2023 წლის 21 ივნისს, ევროკომისიამ ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ელჩებს წარუდგინა ზეპირი მოხსენება. მოხსენების ფარგლებში, კომისიამ აღნიშნა, რომ ეს პრიორიტეტი საქართველოს მიერ სრულად შესრულებულად შეიძლება ჩაითვალოს.
მე-11 პრიორიტეტული ამოცანის შესრულებასთან დაკავშირებით საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო 2022 წლის 18 ოქტომბერს. აღსანიშნავია, რომ ამ ცვლილებებით ECHR-ის სტანდარტების გათვალისწინების ვალდებულება განისაზღვრა არა მხოლოდ საერთო სასამართლოებისთვის, არამედ ადმინისტრაციული ორგანოებისთვის საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით გათვალისწინებული გადაწყვეტილების (მათ შორის, საჯარო ინფორმაციასთან დაკავშირებით) მიღებისას.
შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, განხილულ იქნეს საჯარო ინფორმაციასთან დაკავშირებული ECHR-ის სტანდარტები და სასამართლოს ხედვა იმასთან დაკავშირებით დაცულია თუ არა, და რა მასშტაბით, ეს უფლება ევროპული კონვენციით.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება და ECHR-ის სტანდარტები
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება დემოკრატიული სახელმწიფოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ელემენტია. მომეტებული საჯარო ინტერესის მქონე ინფორმაციაზე წვდომა აძლევს საზოგადოებას საშუალებას ჩამოიყალიბოს ხედვები ქვეყანაში მიმდინარე მნიშვნელოვან პროცესებზე. სწორედ სათანადოდ ინფორმირებულ მოქალაქეებს შეუძლიათ განახორციელონ საზოგადოებრივი ზედამხედველობა ხელისუფლების საქმიანობაზე.
ინფორმაციის მიღების უფლება არის უფრო ფართო, გამოხატვის თავისუფლების ერთ-ერთი კომპონენტი. ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს არაერთხელ დაუფიქსირებია, რომ კონვენციის მე-10 მუხლით (გამოხატვის თავისუფლება) გარანტირებულია არა მხოლოდ „გამომხატველის“ უფლება, გაავრცელოს ინფორმაცია და იდეები, არამედ, თანაბარზომიერადაა დაცული „საზოგადოების უფლება, იყოს სათანადოდ ინფორმირებული“. (1)  თანამედროვე დემოკრატიებში საზოგადოების „სათანადოდ ინფორმირებისთვის“ კრიტიკულად საჭირო ინფორმაციის მნიშვნელოვანი ნაწილი მუშავდება, ინახება ან/და სხვა ფორმით დაცულია საჯარო დაწესებულებებში.
თანამედროვე დემოკრატიულ სახელმწიფოში მოქალაქეების მიერ თვით-მმართველობისა და პოლიტიკური მონაწილეობის განხორციელება შეუძლებელია საჯარო დაწესებულებებში დაცულ ინფორმაციაზე ეფექტური წვდომის გარეშე. აღნიშნულის გათვალისწინებით, ამ საუკუნის დასაწყისში, ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორის მექანიზმებმა აქტიურად დაიწყეს ამ უფლების ადამიანის ძირითად უფლებათა სისტემის ნაწილად აღიარება. მაგალითად, 2006 წელს ადამიანის უფლებათა ინტერ-ამერიკულმა სასამართლომ მიიღო პრეცედენტული გადაწყვეტილება (2), სადაც მკაფიოდ გაუსვა ხაზი სახელმწიფოს პოზიტიურ ვალდებულებას და განმარტა, რომ ადამიანის უფლებათა ამერიკული კონვენციის მე-13 მუხლი (აზრისა და გამოხატვის თავისუფლება) განამტკიცებს პირის უფლებას მოითხოვოს და წვდომა მიენიჭოს საჯარო დაწესებულებაში არსებულ ინფორმაციაზე. აგრეთვე, მნიშვნელოვანი დოკუმენტია გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის 34-ე ზოგადი კომენტარი სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების საერთაშორისო პაქტის მე-19 მუხლზე, რომელიც აღიარებს, რომ სახელმწიფო ხელისუფლების ყველა შტო და სხვა საჯარო დაწესებულებები, ეროვნულ, რეგიონულ თუ ადგილობრივ დონეზე, ვალდებული არიან უზრუნველყონ ინფორმაციის მიღების უფლების ეფექტური განხორციელება (3).
ECHR-ის პრაქტიკა იმასთან დაკავშირებით, დაცულია თუ არა საჯარო ინფორმაციის მიღება კონვენციით, არ იყო ერთგვაროვანი. შეიძლება ითქვას, რომ სასამართლოს საკმაოდ დიდი დრო დასჭირდა საჯარო ინფორმაცია კონვენციის მე-10 მუხლით დაცულ სფეროში მოექცია (მიზეზი შეიძლება ყოფილიყო მანამდე არსებული პრაქტიკა, რომლის მიხედვითაც ეს უფლება ცალკე დაცვის ობიექტად არ მიიჩნეოდა). მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება სასამართლოს პრაქტიკისთვის იყო Magyar Helsinki Bizottság v. Hungary (2016) (4). ამ საქმეში ECHR-მა მოახდინა თავისი პრაქტიკის კონსოლიდაცია, მკაფიოდ აღიარა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება მე-10 მუხლით დაცულ სიკეთედ და შეიმუშავა კონკრეტული სტანდარტები ამ უფლებით სარგებლობისათვის.
სხვაგვარად, ECHR-ის უახლესი სტანდარტებით, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება ექცევა ევროპული კონვენციის დაცვის ქვეშ და აღიარებულია გამოხატვის თავისუფლების განუყოფელ ნაწილად. სასამართლოს სისტემური ხედვით ეს უფლება ნაწარმოებია მე-10 მუხლიდან და მისით სარგებლობა ინსტრუმენტულად და შინაარსობრივად დაკავშირებულია “ინფორმაციის მიღებისა და გავრცელების” (გამოხატვის თავისუფლება) უფლების რეალიზაციასთან.
საქმე Magyar Helsinki Bizottság v. Hungary (2016)
2016 წელს, ECHR-ის დიდმა პალატამ მიიღო მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება საქმეზე Magyar Helsinki Bizottság v. Hungary (2016), რომელშიც სასამართლომ მკაფიოდ ჩამოაყალიბა თავისი პოზიცია იმასთან დაკავშირებით თუ სად არის საჯარო ინფორმაციის უფლების ადგილი კონვენციაში და რა მოცულობით უნდა იქნეს იგი დაცული.
დავის საგანს წარმოადგენდა საჯარო ინფორმაციის გაცემა უნგრეთის იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატების სახელებისა და მათ მიერ პოლიციის შენობებში განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობის შესახებ. მოსარჩელე არასამთავრობო ორგანიზაციას უნგრეთში მოქმედ კანონმდებლობაზე და პრაქტიკაზე დაყრდნობით უარი ეთქვა მოთხოვნილი ინფორმაციის მიღებაზე, იმ არგუმენტით, რომ ინფორმაცია იყო პერსონალური მონაცემების შემცველი.
არასამთავრობო ორგანიზაცია მიუთითებდა,რომ საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადების დაკმაყოფილებაზე უარის თქმა წარმოადგენდა კონვენციის 10-ე მუხლით გარანტირებული უფლების დარღვევას. კერძოდ, ის ხაზს უსვამდა იმ გარემოებას, რომ იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატების სახელებისა და მათ მიერ პოლიციის შენობებში განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობის შესახებ ინფორმაციის მიღება აუცილებელი იყო საზოგადოებრივი მონიტორინგის განხორციელებისა და შესაბამისი კვლევის ჩატარებისთვის, რომელსაც შესაძლოა გამოევლინა მნიშვნელოვანი ხარვეზები სისტემაში. აღნიშნული კი, თავის მხრივ, მჭიდროდ იყო დაკავშირებული სამართლიანი სასამართლოს პრინციპთან და იყო მაღალი საჯარო ინტერესის მატარებელი.
სასამართლომ მსჯელობა დაიწყო მანამდე დადგენილი პრეცედენტული სამართლის მოხმობით, სადაც ის მართლაც არ განმარტავდა მე-10 მუხლს იმგვარად, რომ დაეკისრებინა ვალდებულება ხელმომწერი სახელმწიფოებისთვის, გაეცათ საჯარო ინფორმაცია. ნაცვლად ამისა, ის აკისრებდა ქვეყნებს ნეგატიურ ვალდებულებას, არ შეეშალათ ხელი სხვათა მიერ ინფორმაციის მიღებისა და გავრცელების პროცესში. თუმცა, ამავდროულად სასამართლომ მიუთითა იმაზეც, რომ წარსული პრეცედენტები (Leander (1987); Guerra and Others(1998); Gaskin(1989); Roche (2005) მე-10 მუხლის განმარტებისას უთითებენ, რომ ეს მუხლი არ ანიჭებს პირს უფლებას ჰქონდეს წვდომა ინფორმაციაზე და არ ითვალისწინებს ხელისუფლების მიმართ ინფორმაციის პირისათვის გამხელის ვალდებულებას, იმ პირობებში, რაც წარმოდგენილია საქმეში. შესაბამისად, სასამართლოს არასდროს გამოურიცხავს ამგვარი ვალდებულება მაშინ, როდესაც საქმეში წარმოდგენილი პირობები ამის საჭიროებაზე მიუთითებს (5).
შემდგომში, სასამართლოს, ამის დასადასტურებლად მოჰყავს თავისი 2009 წლის გადაწყვეტილება საქმეზე Társaság a Szabadságjogokért v. Hungary (6), სადაც იგი განმარტავს, რომ მე-10 მუხლით დაცული ინფორმაციის მიღებისა და გავრცელების უფლება მოიცავს „საზოგადოებრივი მეთვალყურის“ (public watchdog) მიერ საჯარო ინტერესის საკითხზე ინფორმაციის შეგროვების უფლებას, ხოლო სახელმწიფო, რომელიც გაუმართლებლად არ აწვდის ამგვარ (watchdog) ორგანიზაციას საჯარო ინფორმაციას, არღვევს კონვენციის მე-10 მუხლით დაცულ გამოხატვის თავისუფლებას.
პრეცედენტული სამართლის ფრთხილი შეფასებით და პრაქტიკის ერთგვაროვნების დაუზიანებლად სასამართლომ მოცემულ საქმეში ცხადად განმარტა, რომ კონვენცია იცავს საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უფლებას მე-10 მუხლის ფარგლებში. თუმცა, ამგვარი უფლება და, საპასუხოდ, სახელმწიფოს ვალდებულება - გასცეს ინფორმაცია, თავისთავადად, განყენებულად, არ არსებობს. არამედ, არსებობს იმ შემთხვევებში, როდესაც:
1. სახეზეა კანონიერ ძალაში შესული, შესასრულებლად სავალდებულო სასამართლო აქტი, რომელიც საჯარო დაწესებულებას ინფორმაციის გაცემას ავალდებულებს;
2. საჯარო ინფორმაციის მიღება არის აუცილებელი ინსტრუმენტი პირის მიერ გამოხატვის თავისუფლების განხორციელებისთვის და უარი ამგვარი ინფორმაციის გაცემაზე იქნება ჩარევა მე-10 მუხლით დაცულ სფეროში(7).
სხვაგვარად, საჯარო ინფორმაციის მიღების უფლება არსებობს არა დამოუკიდებლად, არამედ როგორც პირველადი უფლების - გამოხატვის თავისუფლების განხორციელებისთვის საჭირო ელემენტი. სასამართლომ შეიმუშავა კონკრეტული კრიტერიუმები იმის შესაფასებლად, თუ რა პირობების არსებობისას შეიძლება ჰქონდეს ადგილი საჯარო ინფორმაციის უფლების დარღვევას:
1. მოთხოვნილი ინფორმაციის მიზანი
მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის მიღება განმცხადებელს უნდა სჭირდებოდეს მე-10 მუხლით დაცული „ინფორმაციისა და იდეების მიღებისა და გავრცელების“ უფლების განხორციელებისთვის. თითოეულ შემთხვევაში უნდა შეფასდეს, არის თუ არა საჯარო ინფორმაციის მიღება მნიშვნელოვანი მოსამზადებელი ეტაპი ჟურნალისტური თუ სხვა ტიპის საქმიანობისთვის, რომელიც ქმნის სივრცეს საზოგადოებრივი დებატებისთვის (8).
მაგალითისთვის, საქმეებში Sioutis v. Greece (2017) და Tokarev v. Ukraine (2020) განმცხადებელმა, რომელიც არ იყო სასამართლო პროცესის მხარე ვერ დაასახელა კონკრეტული მიზეზები, თუ რატომ სჭირდებოდა სასამართლო გადაწყვეტილების ასლი თავისი გამოხატვის თავისუფლების განხორციელებისთვის (9).
თუმცა, განსხვავებით ამისგან, საქმეში Yuriy Chumak v. Ukraine (2021), სადაც განმცხადებელი იყო ადამიანის უფლებადამცველ საქმიანობაში ჩართული ჟურნალისტი და ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის წევრი და ითხოვდა პრეზიდენტის გასაიდუმლოებული დეკრეტების სათაურებს, ნომრებსა და მიღების თარიღებს, რათა შემდგომ ზოგიერთის ტექსტი გამოეთხოვა, სასამართლომ განმცხადებლის როლისა და მოთხოვნილი ინფორმაციის ბუნების გათვალისწინებით დაადგინა, რომ ეს ინფორმაცია განმცხადებელს ესაჭიროებოდა თავისი პროფესიული საქმიანობისა და საზოგადოების სათანადოდ ინფორმირების უფლების განხორციელებისთვის (10).
2. მოთხოვნილი ინფორმაციის ბუნება
განცხადებით მოთხოვნილი ინფორმაცია, მონაცემი ან დოკუმენტი უნდა აკმაყოფილებდეს საჯარო ინტერესის ტესტს. განმცხადებელმა უნდა მოითხოვოს ინფორმაცია, რომელიც საჯარო ინტერესის საგანს უკავშირდება. საჯარო ინტერესის ტესტი თითოეულ შემთხვევაში ინდივიდუალურად უნდა შეფასდეს. საჯარო ინტერესი არსებობს „inter alia, იმ შემთხვევებში, როდესაც ინფორმაციის გამჟღავნება უზრუნველყოფს გამჭვირვალობას სახელმწიფოს საქმიანობაზე და, შესაბამისად, ხელს უწყობს ფართო საზოგადოების მონაწილეობას საჯარო მმართველობაში“ (11).
საჯარო ინტერესი მიემართება იმგვარ საკითხებს, რომლებიც საზოგადოებას იმ დონეზე ეხება, რომ მას უჩნდება ლეგიტიმური ინტერესი, რომელიც აღძრავს მის ყურადღებას ან მნიშვნელოვან წუხილს, განსაკუთრებით, მაშინ, როცა ეს საკითხები გავლენას ახდენს მოქალაქეების კეთილდღეობაზე და, მთლიანად, საზოგადოების ცხოვრებაზე (12). გარდა ამისა, ამგვარი ინტერესი მოიცავს საკითხებს, რომლებსაც შეუძლია გამოიწვიოს მნიშვნელოვანი წინააღმდეგობა სოციალურ ან/და სხვა პრობლემებთან დაკავშირებით, რომლის შესახებაც საზოგადოებას ექნებოდა ინტერესი, იყოს ინფორმირებული(13). საჯარო ინტერესი არ შეიძლება დავიდეს საზოგადოების უბრალო სურვილზე, მიიღოს ინფორმაცია სხვა პირების პირად ცხოვრებაზე... იმისათვის, რომ საჯარო ინტერესის არსებობა შეფასდეს, მხედველობაში უნდა იქნეს მიღებული მთლიანი კონტექსტი (14).
3. განმცხადებლის როლი
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის დაცვის კონტექსტში ECHR ყურადღებას აქცევს ინფორმაციის მიმღების, როგორც „საზოგადოებრივი მეთვალყურის“ (public watchdog) როლს დემოკრატიულ სახელმწიფოში:
„იმას, თუ როგორ ფუნქციონირებენ მეთვალყურე ორგანიზაციები აქვს მნიშვნელოვანი გავლენა დემოკრატიული საზოგადოების სათანადო განვითარებაზე. დემოკრატიული საზოგადოების ინტერესში შედის ის, რომ მედიას მიეცეს შესაძლებლობა განახორციელოს თავისი კრიტიკული როლი მომეტებული საზოგადოებრივი ინტერესის საკითხზე ინფორმაციის გავრცელებაში. იგივე შეეხება არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობასაც… შესაბამისად, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების კონტექსტში მნიშვნელოვანია შეფასდეს, ითხოვს თუ არა პირი ინფორმაციაზე წვდომას საზოგადოების ინფორმირებისათვის watchdog-ის ფუნქციის განხორციელების ფარგლებში. თუმცა ეს, არ ნიშნავს, რომ საჯარო ინფორმაციის უფლების სუბიექტი მხოლოდ მედია ან არასამთავრობო ორგანიზაციაა. მომეტებული დაცვით სარგებლობენ აკადემიური სფეროს წარმომადგენლები (Başkaya and Okçuoğlu v. Turkey); მწერლები (Chauvy and Others v. France; Lindon, Otchakovsky-Laurens and July v. France). საზოგადოების ინფორმირების კუთხით ინტერნეტის როლის გაზრდის კვალდაკვალ, სასამართლო აღნიშნავს, რომ ბლოგერების და სოციალური მედიის პოპულარული მომხმარებლებიც კი შეიძლება მიჩნეულ იქნან “საზოგადოებრივ მეთვალყურეებად (watchdog)”(15).
4.ინფორმაცია უნდა იყოს მზა და ხელმისაწვდომი
საბოლოო კრიტერიუმი არის, რომ მოთხოვნილი ინფორმაცია უნდა იყოს „მზა და ხელმისაწვდომი“ იმ გაგებით, რომ ხელისუფლებას იგი ხელთ უნდა ჰქონდეს და არ სჭირდებოდეს მისი შეგროვება (16).
საქმეში Yuriy Chumak v. Ukraine (2021), სასამართლომ მიიჩნია, რომ, მიუხედავად იმისა, რომ მოთხოვნილი ინფორმაცია მოიცავდა საკმაოდ დიდ პერიოდს (დაახლოებით 11 წელს), ის, პრინციპში მზა და ხელმისაწვდომი იყო. არ არსებობდა არანაირი პრაქტიკული დაბრკოლება ან/და გაუმართლებელი ტვირთი სახელმწიფოზე ამ საჯარო ინფორმაციის გაცემისთვის (17).
სხვა საქმეში განმცხადებლის მიზანი იყო შეესწავლა სასოფლო-სამეურნეო მიწებზე და ტყეებზე საკუთრების უფლების გადაცემის ეფექტი და ამ მიზნით გამოითხოვა შესაბამისი ორგანოებისგან ინფორმაცია. მოთხოვნილი ინფორმაცია არ შემოიფარგლებოდა კონკრეტული დოკუმენტით, არამედ მოიცავდა დროის გარკვეულ პერიოდში მიღებული გადაწყვეტილებების სერიას. სასამართლომ არ გაითვალისწინა სახელმწიფოს პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, რომ მოთხოვნილი ინფორმაციის შეგროვება/დამუშავება დიდ რესურსებთან იყო დაკავშირებული და აღნიშნა, რომ ამ სირთულის მიზეზი მეტწილად გამოწვეული იყო თავად მოპასუხე სახელმწიფოს საჯარო დაწესებულების გადაწყვეტილებით - არ გამოექვეყნებინა შესაბამისი დოკუმენტები (Österreichische Vereinigung zur Erhaltung, Stärkung und Schaffung v. Austria)(18).
საქმეში Šeks v. Croatia (2022), სადაც ყოფილი პოლიტიკოსი ითხოვდა დასაიდუმლოებულ საპრეზიდენტო ჩანაწერებს, სასამართლომ აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ მოთხოვნილი დოკუმენტების განსაიდუმლოება შეიძლება დაკავშირებული იყოს საკმაოდ შრომატევად საქმიანობასთან, არ არსებობდა არც ერთი გარემოება, რომელიც მიუთითებდა, რომ მოთხოვნილი ინფორმაცია არ იყო მზა და ხელმისაწვდომი (19).
ECHR-ის სისტემური ხედვა საჯარო ინფორმაციასთან დაკავშირებით
ამგვარად, ECHR-ის პრეცედენტული სამართლის მიხედვით, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება კონვენციით დაცულია. თუმცა, ამ უფლებას სასამართლო ხედავს არა ცალკე განყენებულად, არამედ კონვენციით დაცული სხვა უფლებების კომპონენტად.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას კლასიკურ გაგებასთან ყველაზე მიახლოვებული ფორმით კონვენცია იცავს გამოხატვის თავისუფლების კონტექსტში. კერძოდ, როდესაც სახელმწიფო აბრკოლებს იმგვარი ინფორმაციის გაცემას, რომელიც განმცხადებელს კრიტიკულად ესაჭიროება მომეტებული საჯარო ინტერესის საკითხზე თავისი გამოხატვის თავისუფლების რეალიზებისთვის. სასამართლოს ამ კუთხით ჩამოყალიბებული აქვს უფლების დაცვის ზემოთ დეტალურად განხილული ოთხი კრიტერიუმი (1. მოთხოვნილი ინფორმაციის მიზანი; 2. მოთხოვნილი ინფორმაციის ბუნება; 3. განმცხადებლის როლი; 4. ინფორმაციის მზაობა და ხელმისაწვდომობა). ეს კრიტერიუმები არ შეიძლება განვიხილოთ როგორც მკაცრად განსაზღვრული წინაპირობები. სასამართლოს პრეცედენტული სამართლის განვითარების ტენდენციები და საერთაშორისო სამართალში საჯარო ინფორმაციის უფლების აღიარების მასშტაბები ცხადად მიუთითებს იმაზე, რომ ECHR-ს აქვს დატოვებული სივრცე საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფრო მაღალი სტანდარტის შემუშავებისთვის.
კონვენციის მე-10 მუხლის ფარგლებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების სრულფასოვან, დამოუკიდებელ უფლებად აღიარების გზაზე სასამართლოს დამაბრკოლებელი შეიძლება იყოს მანამდე არსებული პრობლემური პრაქტიკა და სასამართლოს სურვილი, შეინარჩუნოს ერთგვაროვნება. მიუხედავად ამისა, ECHR-ის უახლესი სტანდარტებითაც, ეს უფლება კონვენციით დაცულია გამოხატვის თავისუფლების ინსტრუმენტულ ნაწილად. შესაბამისად, მასზე ვრცელდება მე-10 მუხლის მოთხოვნები და ამ უფლების ლეგიტიმური შეზღუდვისთვის უნდა დააკმაყოფილდეს სამწევროვანი ტესტი:
- კანონით გათვალისწინება;
- ლეგიტიმური საჯარო ინტერესების დაცვა;
- აუცილებლობა (პროპორციულობა).
თუკი სახელმწიფო საჯარო ინფორმაციის უფლებაში ჩარევას ვერ გაამართლებს აღნიშნული სამი კრიტერიუმის მიხედვით, ის დაარღვევს კონვენციის მოთხოვნებს. ამავდროულად, აღსანიშნავია, რომ უფლებაში ჩარევის შეფასების ეს კრიტერიუმები მიემართება არა მხოლოდ იმ შემთხვევებს, როდესაც პირს უარი ეთქვა საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე, არამედ ისეთ საქმეებს, როცა მოწოდებული ინფორმაცია არასწორი ან/და არასრულყოფილია(20).
ამავდროულად, სისტემურ დონეზე, ECHR-ის მიხედვით საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა დაცული იქნება ნებისმიერ იმ შემთხვევაში, როდესაც ამგვარი ინფორმაციის მიღება აუცილებელია კონვენციის სხვა მუხლებით დაცული უფლებების ეფექტური რეალიზებისთვის. შესაბამისად, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, მათ შორის, სხვა უფლებებიდანაც შეიძლება გამომდინარეობდეს (21).
ECHR-ის სტანდარტები და ქართული რეალობა
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკა გვთავაზობს უფლების დაცვის/აღიარების მინიმალურ სტანდარტებს. ეროვნული ორგანოების/სასამართლოების მიერ ამ მინიმალური სტანდარტების გამოყენება უნდა მოხდეს მხოლოდ კანონმდებლობით დადგენილი უფრო მაღალი დაცვის რეჟიმის დაუზიანებლად.
ECHR-ის უახლესი სტანდარტებით საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა აღიარებულია კონვენციით დაცულ სიკეთედ და წარმოადგენს გამოხატვის თავისუფლების განუყოფელ ნაწილს. მიუხედავად ამისა, მხედველობაშია მისაღები ის ფაქტი, რომ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, განსხვავებით სხვა უფლებებისგან (იქნება ეს სიცოცხლის უფლება, წამების, არაადამიანური თუ დამამცირებელი მოპყრობის დაუშვებლობა თუ სხვა) არის შედარებით „ახალგაზრდა“ უფლება არა მხოლოდ ECHR-ის, არამედ ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო სისტემებში და მისი დაცვის სტანდარტები ჯერ კიდევ ჩამოყალიბების ეტაპზეა.
გამომდინარე აქედან, როგორც წესი, შიდაეროვნული კანონმდებლობა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით უფრო მაღლი დაცვის გარანტიებს შეიცავს, ვიდრე კონვენცია თუ ადამიანის უფლებათა დაცვის სხვა საერთაშორისო დოკუმენტები. ეს არ ნიშნავს, რომ ეროვნული კანონმდებლობა ეწინააღმდეგება ECHR-ის პრაქტიკას, არამედ პირიქით, ავსებს იმ მინიმალურ სტანდარტს, რომელსაც სტრასბურგის სასამართლო აყალიბებს.
მიუხედავად ამისა, საქართველოში საჯარო დაწესებულებების არაანგარიშვალდებულება უპრეცედენტო მასშტაბებს აღწევს. მაგალითისთვის, 2023 წლის 5 თვეში IDFI-მ სამინისტროებსა და მის დაქვემდებარებულ უწყებებში გაგზავნილ 1,255 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნაზე, პასუხი მიიღო მხოლოდ 94 განცხადებაზე (7%). აღნიშნულის საპასუხოდ   2023 წლის 2 ივნისს, IDFI-მ ერთდროულად გააგზავნა უპრეცედენტო რაოდენობის - 89 ადმინისტრაციული საჩივარი  (12 სამინისტრო/სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და მათი  დაქვემდებარებული 77  უწყება). აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულმა უწყებებმა არამცთუ არ გასცეს საჯარო ინფორმაცია, არამედ სრულად უგულებელჰყვეს IDFI-ის მიერ გაგზავნილი განცხადებები (22). საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების სრული იგნორირების აღნიშნული ტენდენცია ეწინააღმდეგება არა მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნებს, არამედ უფლების დაცვის ECHR-ის სტანდარტებსაც.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს სამართლებრივი განმარტებების სულისკვეთების სრულად გაზიარება და მათი იმპლემენტაცია სწორი ფორმით იმგვარად, რომ არ დააზიანოს საქართველოს კონსტიტუციითა და კანონით დადგენილი მაღალი დაცვის სტანდარტები არის ევროკავშირის მე-11 პრიორიტეტის მოთხოვნა. ამ მოთხოვნის ადრესატი, მმართველი პარტიის მიერ განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებების მიხედვით არიან არა მხოლოდ საერთო სასამართლოები, არამედ ადმინისტრაციული ორგანოებიც.

On June 17, 2022, the European Commission defined 12 priorities for Georgia. The fulfillment of these priorities is necessary to obtain candidate status for the European Union. According to the 11th priority, the judiciary in Georgia must proactively ensure the incorporation of the standards established by the European Court of Human Rights (ECHR) into their own decisions concerning human rights.
This obligation can be considered fulfilled. On June 21, 2023, the European Commission presented a report to the ambassadors of the EU member states. In this report, the Commission noted that Georgia can be deemed to have fully fulfilled this priority.
On October 18, 2022, the Parliament of Georgia passed a package of legislative amendments related to the 11th priority with the third reading. It is worth mentioning that these amendments extend the obligation to apply the standards of the European Convention on Human Rights (ECHR) beyond general courts. Administrative bodies are now also obligated to take these standards into account when making decisions, including those related to public information, as specified in the General Administrative Code of Georgia.
Therefore, it becomes crucial to take into account the ECHR standards concerning public information and the case law of the court on whether and to what extent this right is safeguarded under the European Convention.
The right to access public information stands as a vital component of a democratic state. Access to information of high public interest empowers society to shape opinions about significant developments occurring in the country. Properly informed citizens are capable of exercising public oversight over the actions of the government.
The right to information is a fundamental aspect of the broader freedom of expression. The European Court of Human Rights has consistently emphasized that Article 10 of the Convention, which protects freedom of expression, safeguards not only the right of an individuals to share information and ideas but also upholds the "right of the public to be properly informed”(1). In modern democracies, a substantial part of the information necessary for the society to be "properly informed" is managed, stored and held in public institutions.
The self-government of the citizens and their political participation in modern democratic states heavily relies on the effective access to information that is held in public institutions. Taking the above into consideration, at the start of this century, international human rights protection mechanisms increasingly acknowledged this right as an integral component of the fundamental human rights framework. For example, in 2006, the Inter-American Court of Human Rights rendered a landmark ruling (2) that distinctly highlighted state's affirmative duty and elucidated that Article 13 of the American Convention on Human Rights (concerning freedom of opinion and expression) upholds an individual's right to request and receive access to information housed within a public institution. Furthermore, a significant document is the 34th General Comment of the UN Human Rights Committee regarding Article 19 of the International Covenant on Civil and Political Rights. This comment acknowledges that all branches of state power and other public institutions, whether at the national, regional, or local level, bear the responsibility to guarantee the effective exercise of the right to access information(3).
The case law of the European Court of Human Rights (ECHR) was not always consistent concerning whether access to public information falls under the protection of the Convention. It can be noted that it took a while for the court to include access to public information in the scope of Article 10. This delay may have been influenced by earlier case law where this right wasn't seen as an independent subject of protection. A pivotal decision in shaping the court's case law in this regard was the case of Magyar Helsinki Bizottság v. Hungary in 2016 (4). In this case, the ECHR solidified its position, acknowledging the right to access public information as a right protected under Article 10 of the Convention. Furthermore, it established specific standards for exercising this right.
To put it in other words, according to the most recent standards of the ECHR, the right to access public information falls within the protection of the European Convention and is acknowledged as an integral component of freedom of expression. Following the court's systematic approach, this right is derived from Article 10 and is closely connected, both in terms of its instrumental and substantive aspects, to the exercising the right to "receive and disseminate information” (freedom of expression).
In 2016, a landmark decision was delivered by the Grand Chamber of the ECHR in the case of Magyar Helsinki Bizottság v. Hungary. In this judgment, the Court clearly outlined its position regarding the role of the right of access to public information within the Convention and the degree of protection it should enjoy.
The case revolved around the disclosure of public information concerning the identities of lawyers associated with the Hungarian Legal Aid Service and the frequency of their visits to police facilities. The claimant NGO was denied the requested information on the grounds that it contained personal data, in accordance with Hungarian legislation and practice.
The non-governmental organization claimed that the denial of their request for public information amounted to a violation of the right protected under Article 10 of the Convention. In particular, the organization emphasized that acquiring information regarding the identities of lawyers associated with the Legal Aid Service and the frequency of their visits to police facilities was essential for enabling public oversight and conducting relevant research. This information could potentially uncover significant shortcomings within the system. Furthermore, this was intricately linked to the principle of ensuring a fair trial and carried significant public interest.
The Court referred to past legal precedents where it did not view Article 10 as obliging signatory states to collect and disseminate public information of its own motion. Instead, prohibited a Government from restricting a person from receiving information that others wish or may be willing to impart to him. Nonetheless, the court highlighted that previous legal precedents (Leander (1987); Guerra and Others(1998); Gaskin(1989); Roche (2005) in the interpretation of Article 10 underscored that this Article did not grant individuals the right to access information nor did it impose an obligation on authorities to provide information to an individual under the circumstances presented in these cases. Therefore, the court has never excluded such an obligation when the case's circumstances indicate the need for it (5).
Later, the Court referenced to its ruling in Társaság a Szabadságjogokért v. Hungary (2009), where it explained that the right to obtain and share information, safeguarded under Article 10, encompasses the right for a "public watchdog" to gather information on issues of public concern. Consequently, a state that unjustifiably withholds public information from such watchdog organizations violates the freedom of expression protected by Article 10 of the Convention.
After a thorough review of case law and without damaging the consistency of legal precedents, the Court in this case definitively stated that the Convention protects the right to access public information under Article 10. However, it underscored that this right and the corresponding obligation of the state to provide information do not stand alone. Nevertheless, it occurs in situations when:
Disclosure of information has been imposed by a judicial order which has gained legal force.
Circumstances where access to information is instrumental for the individual’s exercise of his or her right to freedom of expression, in particular “the freedom to receive and impart information”(6).
The right to receive public information does not exist in isolation but functions as an essential component for the exercise of the fundamental right, which is freedom of expression. The Court has established specific criteria for evaluating the circumstances in which a breach of the right to access public information may occur.
Access to the information would be considered necessary for the Court if ‘withholding it would hinder or impair the individual’s exercise of his or her right to freedom of expression (…), including the freedom to receive and impart information and ideas’(7). In other words, the information should be requested in order to contribute to the public debate.
For instance, in cases such as Sioutis v. Greece (2017) and Tokarev v. Ukraine (2020), the Court pointed out that the applicant had not invoked any specific reason why a copy of the decision was necessary to enable him to exercise his freedom to receive and impart information and ideas to others(8).
In contrast, in the case of Yuriy Chumak v. Ukraine (2021), the applicant, a journalist involved in human rights protection activities and a member of a well-known NGO working to protect human rights, vainly requested access to presidential decrees, which, according to him, had been unlawfully classified and the Court concluded that, in view of the applicant’s role, the information requested was necessary for the performance of his professional duties as a journalist (9).
The information, data, or document requested in the application must align with the criterion of serving the public interest. The applicant must seek information relevant to matters of public interest, and the evaluation of the public interest test should be conducted on an individual, case-specific basis. The concept of public interest exists „inter alia, disclosure provides transparency on the manner of conduct of public affairs and on matters of interest for society as a whole and thereby allows participation in public governance by the public at large(10).“
The public interest relates to matters which affect the public to such an extent that it may legitimately take an interest in them, which attract its attention or which concern it to a significant degree, especially in that they affect the well-being of citizens or the life of the community (11). This is also the case with regard to matters which are capable of giving rise to considerable controversy, which concern an important social issue, or which involve a problem that the public would have an interest in being informed about (12). The public interest cannot be reduced to the public’s thirst for information about the private life of others, or to an audience’s wish for sensationalism or even voyeurism. In order to ascertain whether a publication relates to a subject of general importance, it is necessary to assess the publication as a whole, having regard to the context in which it appears(13).
In the context of safeguarding access to public information, the European Court of Human Rights (ECHR) focuses on the recipient's role as a public watchdog within a democratic state.
„The manner in which public watchdogs carry out their activities may have a significant impact on the proper functioning of a democratic society. It is in the interest of democratic society to enable the press to exercise its vital role of “public watchdog” in imparting information on matters of public concern, just as it is to enable NGOs scrutinizing the State to do the same thing… Thus, the Court considers that an important consideration is whether the person seeking access to the information in question does so with a view to informing the public in the capacity of a public “watchdog”. This does not mean, however, that a right of access to information ought to apply exclusively to NGOs and the press. It reiterates that a high level of protection also extends to academic researchers and authors of literature on matters of public concern. It reiterates that a high level of protection also extends to academic researchers (see Başkaya and Okçuoğlu v. Turkey) and authors of literature on matters of public concern (Chauvy and Others v. France; Lindon, Otchakovsky-Laurens and July v. France). The Court would also note that given the important role played by the Internet in enhancing the public’s access to news and facilitating the dissemination of information, the function of bloggers and popular users of the social media may be also assimilated to that of “public watchdogs” in so far as the protection afforded by Article 10 is concerned(14).”
Another crucial criterion is that the requested information must be "ready and available," meaning that the authorities should have it readily accessible without the need for additional collection efforts(15).
In the case of Yuriy Chumak v. Ukraine (2021), the Court determined that despite the requested information spanning an extended period of approximately 11 years, it was, in principle, ready and available. There were no practical obstacles or undue burdens on the State to furnish this public information(16).
In another case, the applicant association’s aims were to research the impact of transfers of ownership of agricultural and forest land on society and to give opinions on relevant draft legislation. It requested information that was not confined to a particular document, but concerned a series of decisions issued over a period of time. The Court examined whether the reasons given by the domestic authorities for refusing the association’s request were “relevant and sufficient” and dismissed the argument put forward by one domestic authority which referred to the difficulties involved in gathering the relevant material, holding that much of the anticipated difficulty referred to by the body in question had been of its own making and resulted from its own choice not to publish any of its decisions (Österreichische Vereinigung zur Erhaltung, Stärkung und Schaffung v. Austria)(17).
In the case Šeks v. Croatia (2022), where a former politician requested declassified presidential records, the Court noted that although the declassification of the requested documents may involve quite time-consuming work, there were no circumstances indicating that the requested information was not ready and available(18).
Therefore, according to the case law of ECHR, the right to access public information is indeed protected under the Convention. Nevertheless, the Court does not treat this right as an independent, standalone provision, rather, it views it as an integral component of other rights protected by the Convention.
Access to public information, closest to its classical form, is protected under the umbrella of freedom of expression. Specifically, this protection is invoked when the state hinders the accessibility of information which the applicant critically needs to exercise their freedom of expression, especially on the matters of high public interest. In this regard, the court has established four criteria for safeguarding this right 1. Purpose of the requested information; 2. Nature of the requested information; 3. Role of the applicant; 4. Ready and available information. It's important to note that these criteria should not be regarded as strictly defined prerequisites. The developing trends within the Court's case law and the increasing recognition of the right to access public information in international law undeniably indicate that the ECHR has still left the room for the advancement of its standards regarding public information.
In the process of acknowledging the right to access public information as a fully-fledged, standalone entitlement within the context of Article 10 of the Convention, the court may be hindered by the previously existing problematic case law and the court’s will to keep certainty of stay as close as it could to it. Nevertheless, even under the most recent standards set forth by the ECHR, this right is safeguarded by the Convention as an integral component of freedom of expression. Consequently, the stipulations of Article 10 are applicable to it, and so-called three part test for its legitimate restriction still applies:
are prescribed by law
pursuing a legitimate aim
Being “necessary in a democratic society”.
If the state cannot substantiate interference with the right to access public information based on the three mentioned criteria, it will violate the requirements of the Convention. At the same time, it should be noted that these criteria for assessing interference with the right pertain not only to situations where access to public information is denied but also to cases in which the information provided is inaccurate and/or incomplete (19).
Furthermore, from a systemic standpoint, access to public information under the ECHR will be safeguarded whenever obtaining such information is essential for the effective exercise of rights protected by other articles of the Convention. Therefore, the right to access public information may also stem from other rights (20).
ECHR establishes a minimum standard of the protection/recognition of the right. These minimum standards should be applied by national authorities/courts while not damaging the higher protections enshrined in the national law.
In accordance with the most recent standards of ECHR, access to public information is acknowledged as a right protected by the Convention and is an integral part of freedom of expression. Nevertheless, it is worth considering that access to public information, unlike other fundamental rights, such as the right to life or Prohibition of torture, inhuman or degrading treatment or punishment, is a comparatively "young" right not only within the ECHR, but in other international systems of human rights protection as well. Consequently, its protective standards are still evolving and in the process of development.
Therefore, generally, the domestic legislation provides higher protection for access to public information rather than the Convention or other international human rights protection instruments. This does not imply that national legislation contradicts the case law set by the ECHR, instead, it serves to complement the minimum standards set by the Court.
Nevertheless, the lack of accountability among public institutions in Georgia has reached unprecedented levels. For instance, in the first five months of 2023, IDFI received responses to merely 94 out of 1,255 public information requests submitted to ministries and affiliated agencies, constituting just 7% of the total requests. In response to this situation, on June 2, 2023, IDFI took the unprecedented step of simultaneously sending 89 administrative complaints,(12 Ministries/Offices of State Ministers and 77 agencies subordinate to them). It's worth noting that these agencies not only failed to provide public information but also completely disregarded the statements submitted by IDFI (21). This pattern of completely ignoring the right to access public information runs counter not only to the provisions of Georgian legislation but also contradicts the standards set by ECHR for the protection of this fundamental right.
The 11th priority of the European Union requires the full understanding of the spirit of ECHR’s case law and its proper implementation, all while ensuring that such implementation does not undermine the high protection standards provided by the Constitution and national laws of Georgia. In accordance with the legislative changes adopted by the ruling party, the addressee of this obligation are only general courts, but administrative bodies as well.