კარიერა საჯარო სამსახურში და გენდერული თანასწორობა - კვლევის პრეზენტაცია
10 მარტს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, გამართა პირველი სისტემური კვლევის ანგარიშის პრეზენტაცია, რომელიც საჯარო სექტორში გენდერული თანასწორობის კუთხით სამუშაო გარემოს, კარიერულ სვლას და პროფესიულ განვითარებას ასახავს.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) შეისწავლა საჯარო სამსახურში  ქალებისა და კაცების მიერ განვლილი განსხვავებული კარიერული გზებისა და კარიერული წარმატებისადმი სუბიექტური აღქმები.
კვლევის პრეზენტაციისას მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI)აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა,   გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელმა საქართველოში, ლუიზა ვინტონმა; საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსმა, ეკატერინე ქარდავამ; საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ, გოჩა ლორთქიფანიძემ; ადამიანის უფლებათა და გენდერული თანასწორობის საკითხებში პრემიერ-მინისტრისმრჩეველიმა,ლელა აქიაშვილიმა;საქართველოში დიდი ბრიტანეთის ელჩის მოადგილე  ალექსანდრა კოლიმა
„კვლევის მიზანს საჯარო სამსახურში გენდერული უთანასწორობის თვალსაზრისით არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესება წარმოადგენს. შესაბამისად, კვლევის მთავარი ამოცანა საჯარო სამსახურში კარიერის დაწყებიდან მიღწეულ პოზიციამდე ქალი და კაცი მენეჯერების მიერ განვლილი გზის შესწავლა და იმ განსხვავებების გამომჟღავნება იყო, რომელიც საჯარო სამსახურებში გენდერულ უთანასწორობას უწყობს ხელს.“ - აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა
კვლევის ძირითად მიგნებებზე დეტალურად ისაუბრა კვლევის თანაავტორმა გიორგი ურჩუხიშვილიმა.
კვლევაში გამოყენებული იყო როგორც რაოდენობრივი, ისე ხარისხობრივი მეთოდოლოგია, რომელიც მოიცავდა ქალი და კაცი საჯარო მოხელეების როგორც ჩაღრმავებულ გამოკითხვას, ისე ფოკუს ჯგუფებთან მუშაობას ცენტრალურ და ადგილობრივ დონეზე. ონლაინ გამოკითხვაში მონაწილეობა მიიღო 1010-მა საჯარო მოხელემ (676 ქალი და 334 კაცი). სიღრმისეული ინტერვიუ ჩატარდა 26 პირველი და მეორე რანგის საჯარო მოხელესთან (15 ქალი და 11 კაცი). ფოკუს-ჯგუფებში მონაწილეობა მიიღო 13-მა საჯარო მოხელემ (7 ქალი და 6 კაცი).
რაოდენობრივი და თვისებრივი კვლევის მონაცემები ადასტურებს, რომ საჯარო სამსახურში ქალი და კაცი მენეჯერების მიერ განვლილი გზა განსხვავებულია და ეს განსხვავებები გამოხატულია სხვადასხვა კულტურული პრაქტიკით, რომელთა მიხედვით, საჯარო სამსახურში ვლინდება გენდერული უთანასწორობა.
კვლევის ძირითადი მიგნებები:
- 86% - მიიჩნევს რომ კაცებს უფრო მეტი გავლენა და ძალაუფლება აქვთ;
- 69% - ფიქრობს, რომ სამსახურებრივი საქმიანობის დროს კაცები უფრო დაფასებულები არიან;
- კაცების 85% მიიჩნევს, რომ თანაბარი უნარების მქონე ქალები და კაცები სჯარო სამსახურში თანაბრად ხილვადები არიან, მაშინ, როდესაც მსგავს მოსაზრებას ეთანხმება ქალების მხოლოდ 58%.
- როგორც ქალი, ასევე კაცი საჯარო მოხელეების თანაბარი პროცენტი (79%) აღნიშნავს, რომ ქართული საჯარო სივრცე უფრო კაცურია ვიდრე ქალური.
- 71% - მიიჩნევს, რომ კარიერულ გზაზე კაცები უფრო სწრაფად აღწევენ წარმატებას;
- განათლების სხვადასხვა საფეხურზე ქალები უკეთეს აკადემიურ მიღწევებს აჩვენებენ, მაგრამ როგორც კი ხვდებიან საჯარო სამსახურში, ხდება მათი „შეჩერება“.
- ქალების წარმატებისკენ სვლა მათი აკადემიური მაჩვენებლების პირდაპირპროპორციული არ არის.
კვლევა ჩაატარა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და დიდი ბრიტანეთის მთავრობის მხარდაჭერით, საქართველოში საჯარო მმართველობის რეფორმის ხელშეწყობის ინიციატივის ფარგლებში. ანგარიშის წარდგენა მიმდინარე გენდერული თანასწორობის კვირეულს ეხმიანება.

On March 10, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support of the United Nations Development Programme (UNDP), presented the findings of the first systemic survey that assessed the working environment, career development and professional growth of women versus men in Georgian public sector.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) studied the perceptions towards different career paths and professional success of women and men in civil service.
Event participants were welcomed by Giorgi KLDIASHVILI – Executive Director of IDFI; Louisa Vinton, UNDP Head in Georgia; Catherine Kardava, Head of the Civil Service Bureau; Gocha Lordkipanidze, Deputy Minister of Justice of Georgia; Lela Akiashvilli, Prime Minister’s Advisor for Human Rights and Gender Equality; Alexandra Cole, Deputy Head of Mission at the UK Embassy
“The goal of the study is to improve gender inequality at civil service. Accordingly, the main objective of the research was to study career paths of female and male managers from the starting points of their employment at civil service and identify those differences which cause gender inequality at civil service.”- mentioned Giorgi Kldiashvili
During the presentation, the key findings of the study were discussed in detail by the co-author Giorgi Urchukhishvili.
Both quantitative and qualitative sociological research methods were used in the course of the study. In all 1010 civil servants (676 women and 334 men) participated in the quantitative online survey, 26 in-depth interviews were conducted with civil servants of the first and second rank (15 women and 11 men) and 13 civil servants participated in focus group discussions (7 women and 6 men).
Quantitative and qualitative data analysis proves that female and male managers at civil service have contrasting career paths. The differences are reflected in various cultural practices, which determine gender inequality at civil service.
- 86% - think that men enjoy more power and influence in the workplace than women.
- 69% - believe that men receive more rewards for their work than women.
- 85% of men believe that equally skilled men and women have equal opportunities at civil service, while only 58% of women share the opinion.
- Equal ratio of men and female respondents (79%) believe that civil service in Georgia is more male-centered than female-centered.
- 71% of civil servants believe that men are able to advance their careers faster than women.
- Women demonstrate better academic achievements at different levels of education, however, they are “held back” after joining civil service.
- Women’s career development is not proportional to their academic performance.
The study was commissioned by the United Nations Development Programme (UNDP) as a part of a UK-funded program supporting Public Administration Reform in Georgia. It was conducted by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). The presentation of the findings marked the ongoing Gender Equality Week in Georgia.