პროექტის ‘შენი უფლებაა იცოდე“ ფარგლებში დაიწყო ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული სემინარის მონაწილეების შერჩევა
სიახლეები 28 სექტემბერი 2012
IDFI-სთან პარტნიორობით ხორციელდება მოხალისეობრივი პროექტი "შენი უფლებაა იცოდე“. პროექტის ფარგლებში 2012 წლის 21 ოქტომბერს ჩატარდება ერთდღიანი ინტენსიური სემინარი ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებულ თეორიულ და პრაქტიკულ საკითხებზე.
სემინარის მონაწილეებს დაურიგდებათ საჯარო ინფორმაციის საკითხების თაობაზე, საქართველოში არსებული საკანონმდებლო, თეორიული და პრაქტიკული გამოცდილების შეჯერების შედეგად, მომზადებული საკითხავი მასალა. სემინარის დასასრულს მონაწილეები შეიმუშავებენ და გააგზავნიან საჯარო ინფორმაციის საკუთარ მოთხოვნებს, გააანალიზებენ მიღებულ პასუხებს და მოამზადებენ მცირე ანალიტიკურ სტატიებს საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობით.
პროექტის თეორიული და პრაქტიკული სამუშაოების წარმატებით დასრულების შემდგომ მონაწილეები დაჯილდოვდებიან სერტიფიკატებით. სამი გამორჩეული სტატიის ავტორს გადაეცემა წამახალისებელი პრიზები, ხოლო მათი ნაშრომები გამოქვეყნდება IDFI-ის ვებ-გვერდზე/ბლოგზე.
პროექტში მონაწილეობა შეუძლიათ 16-22  წლის ახალგაზრდებს. უპირატესობა მიენიჭებათ სოციალურ-პოლიტიკური მეცნიერებებისა და იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებს.
პროექტის მიზანია აამაღლოს სტუდენტების გათვითცნობიერება ღია მმართველობის, საჯარო ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის შესახებ. ამას გარდა, აღნიშნული ინიციატივა ისწრაფვის განავითაროს მათი პრაქტიკული უნარები ინფორმაციის მიღების უფლების გამოსაყენებლად.
პროექტის პარტნიორებია: „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) და საქართველოს უნივერსიტეტი.
„შენი უფლებაა იცოდე“ წარმოადგენს Joint Civic Education-ის მიერ დაფინანსებულ მოხალისეობრივ პროექტს, რომელიც „ირის ჯგუფი მრავალფეროვნების მართვის“, MitOst e.V.-ისა და CRISP-ის ერთობლივი პროგრამაა და ხორციელდება Theodor Heuss Kolleg-ის კოორდინაციით.
პროგრამას აფინანსებენ: გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტრო, რობერტ ბოშის ფონდი, გერმან მარშალის ფონდის პროექტი -  შავი ზღვის კონსორციუმი რეგიონული თანამშრომლობისთვის და გალუსტ გულბენკიანის ფონდი.

A voluntary Project “Right to Know” is being implemented in partnership with IDFI. Within the framework of the project a one-day intensive seminar on the theoretical and practical issues concerning freedom of information will be held on October 21, 2012.
The participants of the seminar will be given a reader on the issues of public information, which combines legislative, theoretical and practical experience of Georgia. By the end of the seminar the participants will prepare and send their own public information requests, analyze the received answers and prepare short analytical articles on the basis of their own experience.
Upon successful completion of theoretical and practical in the project the participants will be awarded certificates. Authors of three distinguished articles will be given honorable mention prizes, and their articles will be published on the web-site/blog of IDFI.
Individuals aged 16-22 can participate in the project. Priority will be given to the students of Social and Political Studies and Law.
The overall goal of the project is to raise awareness among the students about the significance of open government, public accountability and transparency, and to provide them with practical skills and tools how to use the right to information.
The partners of the project are: Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and University of Georgia.
“Right to Know” is a voluntary project financed by Joint Civic Education, a joint program of Iris Group Managing Diversity, MitOst e.V. and CRISP, implemented with financial support of Theodor Heuss Kolleg.
The program is funded by Federal Foreign Office of Germany, A Project of the German Marshall Fund – The Black Sea Trust for Regional Cooperation, Robert Bosch Foundation and Galust Gulbenkian Foundation.