დონორი ორგანიზაცია: ღია საზოგადოების მხარდაჭერის ფონდი
პროექტის მიზანია შექმნას კორუფციასთან მებრძოლთა საზოგადოება, რომლებიც იქნებიან ლიდერები კორუფციის პრევენციის მიმართულებით, შეეძლებათ კორუფციის რისკების მართვა, ჩართულები იქნებიან კორუფციის შემთხვევების განსაზღვრაში და გახდებიან საზოგადოების წევრები კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებით.
პროექტის პირველი ამოცანაა კორუფციასთან ბრძოლის პროგრამის წარმატებით განხორციელება და დასახელებული პროგრამის მდგრადობის ზრდა. პროგრამის მოდულები გარდაიქმნება ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის ბაკალავრიატის საფეხურის ორ აკადემიურ კურსად, რომელიც შეთავაზებული იქნება მეოთხე კურსის სტუდენტებისთვის. შესაბამისად, კორუფციასთან ბრძოლის ახალი პროგრამა შესაძლებლობას მისცემს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს, სერტიფიკატების მიღებასთან ერთად, საგნების გავლის შედეგად მოიპოვონ სასწავლო კრედიტები (ECTS). კორუფციასთან ბრძოლის პროგრამის არსებული მოდულების გარდაქმნა აკადემიურ კურსებად გაზრდის პროგრამის მდგრადობას, რადგან კორუფციასთან ბრძოლის შესახებ აკადემიური კურსები გახდება უნივერსიტეტის სასწავლო კურიკულუმის ნაწილი. პროგრამის მოდულების უნივერსიტეტის აკადემიურ კურსებად გარდაქმნის მიუხედავად, შესაძლებელი იქნება პროგრამის მონაწილეების საჯარო და კერძო სექტორიდან ან/და სხვა უნივერსიტეტებიდან მიღება. აკადემიური კურსების მონაწილეები, რომლებიც არ არიან ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები მიიღებენ სერტიფიკატს პროგრამის კურსების წარმატებით დასრულებისათვის.
პროექტის მეორე ამოცანაა ცნობიერების ასამაღლებელი და გუნდური მუშაობის ხელშემწყობი აქტივობების განხორციელება, რაც ერთი მხრივ გააძლიერებს პროექტის ცნობადობას და გაზრდის საზოგადოების ცნობიერებას კორუფციასთან მიმართებაში, ხოლო მეორე მხრივ გააძლიერებს კორუფციასთან მებრძოლი საზოგადოების თანამშრომლობას და პროგრამის კურსდამთავრებულთა აქტიური ქსელის შექმნას. გუნდური აქტივობების ბოლო ეტაპი მოიცავს იდეების წარდგენას  პროგრამის მონაწილეების მიერ, რომლებიც დაჯილდოვდებიან წარდგენილი პროექტებისა და ანალიტიკური სტატიების საფუძველზე.
მოკლევადიანი შედეგი: ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებისათვის პროგრამის -აკადემიურ კურსებად გარდაქმნილი - მოდულების გავლის გზით სასწავლო კრედიტების მინიჭება; წამყვანი ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტების ჩართვა აკადემიური კურსების განსახორციელებლად; პროგრამის მეორე წლის კურსდამთავრებულების ჩართვა პროგრამის კურსდამთავრებულთა ქსელში;
საშუალოვადიანი შედეგი: პროგრამის მონაწილეების შესაბამისი ცოდნითა და უნარებით აღჭურვა, რაც მათ ხელს შეუწყობს, რომ იყვნენ მისაბაძი მაგალითი და ცვლილებების მხარდამჭერები სამუშაო ადგილებსა ან სხვადასხვა პროექტებში; კორუფციასთან მებრძოლი საზოგადოების გაზრდა და გაძლიერება გუნდური აქტივობების დანერგვის, დაგეგმვის, ერთობლივი პროექტების განხორციელებისა და პროგრამისა და მისი აქტივობების შესახებ ცნობადობის გაზრდის გზით.
გრძელვადიანი შედეგი: მხარი დაუჭიროს პროგრესზე ორიენტირებულ პროფესიონალებით დაკომპლექტებული საზოგადოების განვითარებას, რომელთაც აქვთ უნარი აღმოაჩინონ და მოახდინონ კორუფციის პრევენცია და რომლებიც ხელს შეუწყობენ კორუფციული პრაქტიკის გამოვლენასა და კორუფციის შესახებ საზოგადოებაში კრიტიკული აზროვნების განვითარებას  კორუფციის შედეგად გამოწვეულ საზოგადოებრივ დანაკარგებთან (human cost)დაკავშირებით.

Total grant amount: USD 70,064.21
The goal of the project will be to build a community of corruption hunters who will be leaders in prevention of corruption; will be able to manage the risks of corruption; will be involved in defining the corruption cases; and will become active members of the anti-corruption community and society as general.
The first goal of the project is to successfully implement the program, while increasing its sustainability. The modules of the program will be transformed in two academic courses of Bachelor’s Degree which will be offered for 4th year Bachelor’s students at the School of Arts and Sciences. Therefore, the new program will enable ISU students to acquire the academic credits (ECTS) while taking the courses of the program. At the same time, modifying the current modules in academic courses will increase the sustainability of the program, as the academic courses on anti-corruption practices will become a part of the curriculum of the university degree program. Becoming part of the Bachelor’s Degree courses, won’t reduce the ability of the new program to recruit course participants from the private and public sectors, or from other universities. The course participants who are not ISU Bachelor’s Degree students, will receive the certificates for successful completion of the program courses.
The second goal of the project is to elaborate and implement a set of awareness raising, and team building activities which on one hand will increase the visibility of the project and raise the awareness of the society on corruption, and on the other hand strengthen the collaboration among the anti-corruption community and enable the formation of an active alumni network. The last segment of the team-building activities will consist of presenting the sub-projects (ideas) by the course participants which will be awarded based on the project outlines and the analytical papers.
Expected Impact
Short-term impact: Enabling the ISU students to gather necessary ECTS for studying the modulestransformed in academic courses; engaging the prominent local and international experts in delivery of the course; graduates of the second cohort are becoming the members of the alumni network.
Medium-term impact: equipping the course participants with the necessary knowledge and skills, which will enable them to act as role models and change agents at their work, or through various projects that they will chose to engage with; enlarging and strengthening the anticorruption community by implementing team building exercises, planning, executing joint projects, and improving the visibility of the program and its activities.
Long-term impact: contribute to development of a community of like-minded progressive professionals, who are capable of recognizing opportunities for corruption and preventing corruption, as well as who will uncover corrupt practices and form a critical public opinion about the real human cost to corruption.