პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სფეროში ბოლო პერიოდში განვითარებული მოვლენების მოკლე მიმოხილვა
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | აქტუალური თემები | ანალიზი | ანგარიში 27 მაისი 2021
2020-2021 წლებში, ალბათ, არცერთი ანგარიშის  შესავალი არ დაწერილა კოვიდ-19-ის ხსენების გარეშე. როგორც ყველგან, გლობალურმა პანდემიამ და მასთან დაკავშირებულმა  შეზღუდვებმა, საპარლამენტო არჩევნებსა და პოლიტიკურ კრიზისთან ერთად, გავლენა იქონია პერსონალურ მონაცემთა დაცვის მდგომარეობაზესაქართველოში, შეაფერხა მოსალოდნელი საკანონდებლო ცვლილებების მიღებისა  და საქართველოს მთავრობის ვალდებულებების შესრულების პროცესი.
ანგარიშში შეფასებულია პერსონალურ მონაცემებთან დაკავშირებით ასოცირების დღის წესრიგით გათვალისწინებული მთავარი პრიორიტეტების დანერგვისა და ადამიანის უფლებების დაცვის სამთავრობო სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროგრესი. დოკუმენტში ასევე მოცემულია ძირითადი მიღწევები და გამოწვევები, ცვლილების შესაძლო გზები და რეკომენდაციები პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ყველაზე აქტუალურ საკითხებთან დაკავშირებით.
ასოცირების შეთანხმების მე-14 მუხლი წარმოადგენს მხარეთა თანამშრომლობის მყარ საფუძველს ევროკავშირის, ევროსაბჭოსა და საერთაშორისო სამართლებრივი ინსტრუმენტებისა და სტანდარტების შესაბამისი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფისთვის. ასოცირების დღის წესრიგის საშუალოვადიან პრიორიტეტებში შედიოდა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის უფლებამოსილების გაძლიერება, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ სამართლებრივი ჩარჩოს ყველა სექტორში დანერგვის  უწყვეტი გაგრძელება, საქართველოს კანონმდებლობისა და პრაქტიკის უახლეს ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოება. მსგავსი პრიორიტეტები აისახა მთავრობის სამოქმედო გეგმაში, ევროპის საბჭოს 108+ კონვენციასთან და ევროკავშირის GDPR-თან შესაბამისობაზე მკაფიო მითითებით.
პირადი ცხოვრება კვლავ ის სფეროა, რომელიც მუდმივ და გაძლიერებულ ყურადღებას მოითხოვს. ყველა ბრალდება ფარულ მიყურადებასა და თვალთვალზე, პირად ცხოვრებასთან დაკავშირებული ინფორმაციით შანტაჟზე დროულად და ეფექტურად უნდა იქნას გამოძიებული და სასამართლოს მიერ განხილული. სახალხო დამცველის 2020 წლის ანგარიშის თანახმად, სისხლის სამართლებრივი დევნა არ დაწყებულა პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლების დარღვევის საქმეებზე, რომლებზეც გამოძიება 2015-2017 წლებში დაიწყო. საქართველოს სახალხო დამცველი კვლავ მოუწოდებს პროკურატურას უზრუნველყოს  პროცესის გამჭვირვალობა, რათა შესაძლებელი იყოს გამოძიების ეფექტურობის ობიექტური შეფასება.
108+ კონვენციის დროული ხელმოწერა და რატიფიცირება ქვეყნისთვის პრიორიტეტული უნდა იყოს პირველ რიგში ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის თვალსაზრისით. ამასთან, გასათვალისწინებელია სხვა მნიშვნელოვანი ფაქტორები, მათ შორის საქართველოს ევროპული ინტეგრაცია, საერთაშორისო და ორმხრივი თანამშრომლობის პერსპექტივები და ეკონომიკური განვითარების ახალი შესაძლებლობები.
108+ კონვენციის დროული ხელმოწერა და რატიფიკაცია, GDPR- ის და კონვენციის დებულებების შესაბამისი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონის მიღება და ეფექტიანი  აღსრულება, ადამიანის უფლებებსა და შეპირისპირებულ ინტერესთა შორის ბალანსის უზრუნველყოფა განიხილება ცვლილების მამოძრავებელ ფაქტორებად, რომლებიც  გააძლიერებს საჯარო და კერძო სექტორებში მონაცემთა დაცვის ეფექტურობას, სახელმწიფო ინსპექტორის უფლებამოსილებებს, ასოცირების შეთანხმებისა და ადამიანის უფლებათა სტრატეგიის პრიორიტეტების განხორციელებას.

There is probably no introduction to any report written in 2020-2021 that can avoid mentioning the Covid-19. As elsewhere, the global pandemic and related restrictive measures, along with parliamentary election and following political crisis, impacted the personal data protection landscape in Georgia, hindered the expected legislative advancements and fulfillment of GoG's commitments.
This report evaluates the state of the art and progress in implementing the main priorities of the Association Agenda and HR Action Plan related to personal data protection. It also summarizes the significant developments and challenges, identifies possible drives for change, and provides recommendations on the most pressing issues related to data protection.
Article 14 of The AA forms a solid ground for the cooperation of parties to ensure a high level of protection of personal data in accordance with the EU, CoE, and international legal instruments and standards. The Association Agenda's mid-term priorities included further strengthening the capacity of SIS, the continuous implementation of the legal framework on data protection in all sectors, approximation of Georgian legislation, and practice with the latest European data protection standards. The same priorities have been reflected in HR Action Plan, explicitly referring to compliance with the CoE Convention 108+ and EU GDPR.
Privacy is still an area that requires continuing and intensified vigilance. All allegations of illegal surveillance and blackmailing with information related to private life and intimate sphere should be timely and effectively investigated and prosecuted. According to the Public Defender 2020 report, no criminal prosecution has been launched into the privacy infringement cases on which investigations were opened in 2015-2017. The Public Defender of Georgia continues to call on the Prosecutor's Office to ensure transparency, making it possible to assess investigations' effectiveness objectively.
Timely signature and ratification of Convention 108+ should be the priority for Georgia, first from human rights and the rule of law perspectives. However, other important dimensions are worthy of consideration, including Georgia's European integration, international and bilateral cooperation prospects, and new economic development opportunities.
Timely signing and ratification of the Convention 108+ and adoption of GDPR compliant PDP Law giving effect to the provision of Convention and ensuring the careful balance between human rights and interests at stake are seen as essential drivers of change - reinforcing effectiveness of data protection in public and private sectors, strengthening SIS's powers and implementing AA and HR strategy priorities.