კოალიციის განცხადება აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის გატაცებაზე
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის შეშფოთებულია აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან მუხთარლის ,,გაუჩინარებით", რომელიც უკვე 2 წელია საქართველოში ცხოვრობს.
საგულისხმოა, რომ საქართველოში ცხოვრების პერიოდში აფგან მუხთარლი და მისი მეუღლე, რომელიც საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის კურსდამთავრებულია, ჟურნალისტურ საქმიანობას ეწეოდნენ და დისტანციურად მუშაობდნენ meydan.tv -სთვის. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით სულ ბოლოს ისინი ილჰამ ალიევის ოჯახის ოფშორული ბიზნესის შესახებ ამზადებდნენ საგამოძიებო მასალას.
უკანასკნელი ცნობებით, ჟურნალისტი ბაქოში იმყოფება და ადვოკატებს დახმარებას სთხოვს, მაშინ როცა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმე თავისუფლების უკანონო აღკვეთის მუხლით აქვს აღძრული.
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის მიმართავს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დროულად გასცეს პასუხი საქმესთან დაკავშირებულ კითხვებს, მათ შორის თუ როგორ გადაკვეთა საქართველოს საზღვარი თბილისის ცენტრიდან გაუჩინარებულმა ჟურნალისტმა, რომელსაც გავრცელებული ინფორმაციით თან არ ჰქონდა პასპორტი.

The Media Advocacy Coalition is deeply concerned about the “disappearance” of Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli on May 29, who lived in Georgian for the past two years.
During his stay in Georgia, Afgan Mukhtarli and his wife, a Georgian Institute for Public Affairs (GIPA) graduate, worked as journalists, including for meydan.tv. According to news reports, recently they were preparing an investigative report about offshore businesses owned by Ilham Aliyev’s family.
The journalist is currently being held in Baku and requires legal assistance. The Ministry of Internal Affairs of Georgia launched a criminal investigation under the article of unlawful detention.
The Media Advocacy Coalition calls on the Ministry of Internal Affairs of Georgia to respond to questions regarding this case as soon as possible, including the question of how it was possible for a journalist to disappear from the Tbilisi center and cross the Georgian border without a passport.