IDFI-ის მიერ ჩატარებული ცნობიერების ამაღლების აქტივობები 2011 წელს
2011 წლის განმავლობაში IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) ცნობიერების ამაღლების აქტივობებმა რამდენიმე სფერო მოიცვა: საქართველოს მდგომარეობის შეფასება ელექტრონული მმართველობის თვალსაზრისით, არქივების გამჭვირვალობა, ინფორმაციის თავისუფლება, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა;
2011 წლის 25 მარტს ჰაინრიხ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონულ ოფისში „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ საზოგადოებას წარუდგინა საარქივო დოკუმენტების კოლექცია, რომელიც ეხებოდა 1956 წლის წლის 5-9 მარტს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს. პროექტი განხორციელდა IDFI-ის ექსპერტთა ჯგუფის მიერ, შსს-ს საარქივო სამმართველოსა და ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ბიუროსთან თანამშრომლობითა და შვეიცარიის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით;
29-31 ივლისს IDFI-მ უმასპინძლა საერთაშორისო კონფერენციას ინფორმაციის თავისუფლების თემატიკისადმი. კონფერენციაზე ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო და ადამიანის უფლებების დამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ჟურნალისტები და ადვოკატები საქართველოდან, სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, აშშ-დან, რუსეთის ფედერაციიდან, უკრაინიდან, ბულგარეთიდან, ყაზახეთიდან განიხილავენ ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში არსებულ საერთო პრობლემებსა და მიღწევებს.
2011 წლის 7 ნოემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითრების ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა გამართეს შეხვედრა ხარაგაულში და შეკრებილ საზოგადოებას ესაუბრნენ საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული საკითხებისა და ინსტიტუტის პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცამთა ბაზის -www.opendata.ge“-ს შესახებ ესაუბრნენ; დისკუსიის დროს ყურადღება დაეთმო IDFI-ის სამუშაო პრაქტიკიდან გამომდინარე საჯარო ინფორმაციის მიღებასთან დაკავშირებულ პრობლემებს. დაისახა საერთო სტრატეგია და კონკრეტული ნაბიჯები და ღონისძიებები ამ მიმართულებით და ასევე, ერთობლივი საქმიანობა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ საქართველო ელექტრონული მმართველობის მსოფლიო რეიტინგში (განსაზღვრულია რამდენად ხელმისაწვდომია მოქალაქეთათვის სახელმწიფო უწყებების ელექტრონული მომსახურეობა) პირველად მოხვდა და 50-ე ადგილი დაიკავა;
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას ის, რომ IDFI-ის ცნობიერების ამაღლების აქტივობების ძირითად მიზანს წარმოადგენდა ცოდნისა და გამოცდილების სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის თუ ფართო საზოგადოებისთვის გაზიარება, საქართველოს მდგომარების შეფასება საერთაშორისო კვლევების მიხედვით;

Awareness raising activities carried out by IDFI in 2011
IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) Awareness activities carried out during 2011 included several fields: Assessment of Georgia’s current position in terms of E-governance, transparency of archives, freedom of information, access to public information;
On March 25th at the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation the IDFI unveiled to the public collection of archival documents, related to the Events of March 5-9, 1956 occurred in Georgia. The project was financed by the Embassy of Switzerland in Georgia and supported by the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation. Project was carried out by the IDFI expert team in cooperation with the Archive Administration of the MIA of Georgia.
On July 29-31, 2011 the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) hosted an international conference on the issues of freedom of information; Participant countries (Azerbaijan, Bulgaria, Kazakhstan, Russian Federation, the USA, Ukraine) discussed common problems and achievements in the field of freedom of information in their countries;
On November 7th, the representatives of the Institute for Development of Freedom of Information conducted meeting with local NGO representatives in Kharagauli; During the visit the representatives of IDFI had discussion about the issues of accessibility of public information in Georgia and the projectof the Institute “the Database of Public Information –www.opendata.ge”. Discussion touched the problems related to releasing public information in the framework of IDFI’s working experience; They agreed on joint strategy and concrete steps and events for implementing the common activities in terms of accessing to public information;
It is worthy to mention, that Georgia appeared in the World e-Government Ranking (defines accessibility of e-service of public institutions) first time and occupies the 50th place;
In conclusion, IDFI awareness activities throughout 2011 aimed to share knowledge and experience in the field of access to public information, archive with different NGOs and broad audience; Simultaneously, it shared Georgia’s current situation in accordance with international research;