კორუფციასთან მებრძოლთა პროგრამის მესამე გამოშვების დაჯილდოება
2022 წლის 22 ივლისს, IDFI-მ და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა კორუფციასთან მებრძოლთა სასერტიფიკატო პროგრამის კურსდამთავრებულები დააჯილდოვა. დაჯილდოების ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა - ნინო დობორჯგინიძემ და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა - გიორგი კლდიაშვილმა.
2021-2022 სასწავლო წელს, სულ კონკურსის შედეგად შეირჩა პროგრამის 46 მონაწილე (აქედან, პროგრამა სრულად გაიარა 23-მა მონაწილემ). გარდა კონკურსის შედეგად შერჩეული მონაწილეებისა, აღსანიშნავია, რომ ჯამურად ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის 48 სტუდენტმა დაასრულა კორუფციასთან მებრძოლთა პროგრამის ერთი საგანი მაინც. ასევე, ილიაუნის 6-მა სტუდენტმა პროგრამა სრულად გაიარა. სულ, 2022 წელს, კორუფციასთან მებრძოლთა პროგრამა 29 მონაწილემ დაასრულა. აღნიშნული 29 მონაწილიდან 17 არის ქალი.
კორუფციასთან მებრძოლთა პროგრამა მონაწილეების სთავაზობს ისეთი საგნების არჩევანს როგორიცაა: კორუფცია და კარგი მმართველობა, კორუფცია და პოლიტიკა, ანტიკორუფციული პოლიტიკის მართვა საჯარო და კერძო დაწესებულებებში და კორუფციასთან ბრძოლა - საერთაშორისო აქტორები, ანტიკორუფციული პლატფორმები. საგნების ლექტორებად მოწვეულები არიან სფეროს გამორჩეული სპეციალისტები.
კორუფციასთან მებრძოლთა სასერტიფიკატო პროგრამა სამი წელია რაც მიმდინარეობს და ხორციელდება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლობით. ყოველი აკადემიური წლის დასაწყისში, საკმაოდ მკაცრი კონკურსის საფუძველზე, ირჩევა დაახლოებით 40-45 მონაწილე საჯარო მოხელეებისგან, არასამთავრობო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებისგან და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები სტუდენტებისგან. პროგრამის მონაწილეები, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის სტუდენტებთან ერთად, გადიან კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის საგნებს, რომლებიც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის კურიკულუმის ნაწილია. თავის მხრივ, ეს შესაძლებლობას აძლევს ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტებს მიიღონ, როგორც პროგრამის დასრულების სერტიფიკატი, ასევე, სასწავლო კრედიტებიც.
აღსანიშნავია, რომ გარდა სალექციო კურსებისა, პროგრამის მონაწილეებს აქვთ შესაძლებლობა მონაწილეობა მიიღონ სხვადასხვა დამატებით აქტივობებში, მაგალითად, დაესწრონ IDFI-ს მიერ ორგანიზებულ ტრენინგებსა და სამუშაო შეხვედრებს, მონაწილეობა მიიღონ საერთაშორისო გაცვლით პროგრამებში და დაამყარონ კონტაქტები როგორც ადგილობრივ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე.
კორუფციასთან მებრძოლთა სასერტიფიკატო პროგრამა იძლევა უნიკალურ შესაძლებლობას საჯარო, კერძო და არასამთავრობო სექტორებში დასაქმებული პირებისა და სტუდენტებისთვის ჩამოყალიბდნენ კორუფციასთან მებრძოლ ექსპერტებად, მიიღონ თეორიული და პრაქტიკული ცოდნა, გაიზიარონ სხვა ქვეყნების გამოცდილება და ხელი შეუწყონ სხვადასხვა დონეზე კორუფციის დამარცხებას საქართველოში.
პროგრამას ფინანსურ მხარდაჭერას უწევს ღია საზოგადოების მხარდაჭერის ფონდი პროექტის „მდგრადი ადამიანური რესურსების განვითარება კორუფციასთან საბრძოლველად“ ფარგლებში და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო (Sida) პროექტის „ორგანიზაციული მხარდაჭერა“ ფარგლებში.

Awarding Ceremony of the Participants of the Third Cohort of the Educational Certification Program in Fighting Corruption
News | Pressing Issues | Open Governance and Anti-Corruption | Article 25 July 2022
On July 22, 2022, IDFI and Ilia State University held the awarding ceremony and rewarded the program graduates of the Educational Certification Program. Nino Doborjginidze, Rector of Ilia State University, and Giorgi Kldiashvili, Executive Director, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) took part in the award ceremony.
As a result of the competition 46 participants were selected for the 2021-2022academic year (23 participants finished the program). At the same time, 48 students of Ilia State University completed at least one subject of the Program. Additionally, 6 students of the Ilia State University graduated from the Program. Totally, in 2022, 29 participants graduated from the Educational Certification Program in Fighting Corruption. Out of these 29 participants 17 are women.
The Educational Certification Program in Fighting Corruption offers the participants such subjects as: Corruption and Good Governance, Corruption and Politics, Anticorruption Policy Governance in Public and Private Institutions and Fighting Corruption – International Actors, Anticorruption Platforms. The lecturers of the subjects are distinguished specialists of the field.
The Educational Certification Program is implemented for three years already by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with the Ilia State University. In the beginning of each academic year, based on the strict competition, about 40-45 participants are selected from the representatives of public, private and non-governmental sectors and students of higher educational institutions. The participants of the Program, together with the students of the Bachelor’s and Master’s Degree, attend the subjects of the Educational Certification Program in Fighting Corruption which are part of the curriculum of the School of Arts and Sciences. It gives the students opportunity to receive both certificates and teaching credits.
It should be highlighted that apart from the lecturing courses, the Program participants have the opportunity to participate in additional activities, such as, taking part in the trainings and workshops organized by IDFI, participate in the international exchange programs and establish the contacts on the local, and international level.
The Educational Certification Program provides the unique ability for the employees in public, private and non-governmental sectors and students to develop as experts in fighting corruption, receive the theoretical and practical knowledge, share the international experience and support the defeat of corruption on different levels in Georgia.
The program is financially supported by the Open Society Foundations (OSF) under the project “Building Sustainable Human Capacity in Fighting Corruption” and by the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) with the scopes of the “Core Support” project.