სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 4 დეკემბერი 2023
2023 წლის 1 დეკემბერს გაიმართა კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის 2022-2023 წლების მონაწილეთა დაჯილდოების ცერემონია. ღონისძიებისას პროგრამის მონაწილეებს, რომლებმაც წარმატებით შეძლეს პროგრამის შედეგად შეთავაზებული აკადემიური კურსების დასრულება, გადაეცათ სერტიფიკატები. ამავდროულად, დაჯილდოების ცერემონიაზე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა შეაჯამეს 2022-2023 სასწავლო წლების შედეგები. შეხვედრის მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მიეღოთ ინფორმაცია პროგრამის მიმდინარეობის, განვითარების და სამომავლო გეგმების შესახებ.
შეხვედრა გახსნა IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, რომელმაც მადლობა გადაუხადა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს პროგრამის საუნივერსიტეტო სივრცეში მასპინძლობისთვის და შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო პროგრამის ფარგლებში მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები. შეხვედრის გახსნაში, ასევე, მონაწილეობა მიიღო ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის დეკანმა, ნინო მატარაძემ.
მისასალმებელი სიტყვების შედეგ, კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის შედეგებსა და მნიშვნელობაზე ისაუბრეს პროგრამის ლექტორებმა და წინა გამოშვების კურსდამთავრებულებმა. კერძოდ, ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს გიორგი ჩხეიძემ და ლევან ნატროშვილმა, რომლებიც პროგრამის მონაწილეებს უკითხავდნენ ლექციებს შემდეგ საკითხებში: I. კარგი მმართველობა და კორუფცია, და II. კორუფცია, ფული, პოლიტიკა. მათ შეაჯამეს აკადემიური კურსები, და სტუდენტების მიერ დაგროვილი თეორიული და პრაქტიკული ცოდნა. წინა წლების კურსდამთავრებულებმა - მარიამ კაციტაძემ და ნინო ტაგანაშვილმა - მონაწილეებს გააცნეს მათი გამოცდილება, თუ როგორ დაეხმარათ აღნიშნული კურსები მათ კარიერულ და პროფესიულ წინსვლაში. ღონისძიებას ფასილიტაციას უწევდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, დავით მაისურაძე.
პროგრამის შედეგებისა და სამომავლო გეგმების განხილვის შემდეგ, გაიმართა 2022-2023 წლების კურსდამთავრებულთა სერტიფიკატებით დაჯილდოების ცერემონია, რომლის დროსაც დასახელდა ექვსი ყველაზე მაღალი მოსწრების კურსდამთავრებული.
2022-2023 წლებში კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.

On December 1, 2023, The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held the award ceremony for the 2022-2023 participants of the Certification Program in Fighting Corruption. Students in the program who successfully completed the academic courses offered within its framework were awarded certificates recognizing their achievement. IDFI and Ilia State University also spoke regarding the overall results of the 2022-2023 academic year. Attendees received information about the progress, development, and future plans of the program.
IDFI’s Executive Director, Giorgi Kldiashvili, offered opening remarks, during which he thanked Ilia State University for hosting the program and introduced the meeting participants to the results achieved and future plans within its framework. The Dean of the Faculty of Sciences and Arts of Ilia State University, Nino Mataradze, also offered her remarks for the opening of the meeting.
This was followed by the program lecturers and the graduates of the previous years of the program speaking on the results and importance of the Certification Program in Fighting Corruption. Specifically, Giorgi Chkheidze and Levan Natroshvili, who conducted lectures for the program participants in the subjects of I. Good Governance and Corruption and II. Corruption, Money, Politics, addressed the meeting participants, discussing the results of the Program and the theoretical and practical knowledge acquired by the students. Graduates from previous years - Mariam Katsitadze and Nino Taganashvili - shared their experiences in the ways the mentioned courses helped them in their careers and professional advancement. The event was facilitated by the Associate Professor at Ilia State University, Davit Maisuradze.
Following the discussion of the Program's results and future plans, the 2022-2023 graduate certificate award ceremony was held, which included the recognition of the six highest-achieving graduates.
The 2022-2023 Certification Program in Fighting Corruption was implemented with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency, Sida.