სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 1 ოქტომბერი 2021
30 სექტემბერს გაიმართა კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის 2019-2020 და 2020-2021 წლების მონაწილეთა დაჯილდოების ცერემონია. ღონისძიებისას პროგრამის მონაწილეებს, რომლებმაც წარმატებით შეძლეს პროგრამის შედეგად შეთავაზებული სასწავლო მოდულების, და აკადემიური კურსების, დასრულება გადაეცათ სერტიფიკატები. ამავდროულად, დაჯილდოების ცერემონიაზე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა შეაჯამეს 2019-2020 და 2020-2021 სასწავლო წლების შედეგები. შეხვედრის მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მიეღოთ ინფორმაცია პროგრამის მიმდინარეობის, განვითარების, სასწავლო მოდულებისა და აკადემიური კურსების შესახებ.
შეხვედრა გახსნა IDFI-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, რომელმაც მადლობა გადაუხადა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს პროგრამის საუნივერსიტეტო სივრცეში მასპინძლობისთვის და შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო პროგრამის ფარგლებში მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები. შეხვედრის გახსნაში, ასევე, მონაწილეობა მიიღეს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა, გიგა ზედანიამ და მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის დეკანმა - გიორგი გვალიამ
აღსანიშნავია, რომ შეხვედრის დღეს ხელი მოეწერა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და IDFI-ს შორის ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმს. აღნიშნული მემორანდუმი უკვე მესამედ გაფორმდა ორ დაწესებულებას შორის, რითაც ხდება კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამასთან დაკავშირებული საკითხების ორგანიზება.
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მენეჯერმა, დავით მაისურაძემ, შეხვედრის მონაწილეებს დეტალურად გააცნო პროექტის ფარგლებში განხორციელებული და დაგეგმილი აქტივობები, მიმოიხილა 2019 წლიდან დღემდე პროექტის ფარგლებში ჩატარებული სასწავლო მოდულები, აკადემიური კურსები და ღია ლექციები. აღსანიშნავია, რომ 2019-2020 წელს პროგრამის ფარგლებში შემუშავდა რვა პროფესიული სასწავლო მოდული, რომელიც 2020-2021 სასწავლო წლისთვის გარდაიქმნა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის ოთხ აკადემიურ კურსად. დავით მაისურაძემ, ასევე, გააცნო შეხვედრის მონაწილეებს ინფორმაცია იმ დამატებითი შესაძლებლობების შესახებ, რასაც ქმნის სასერტიფიკატო პროგრამაში ჩართულობა. კერძოდ, პროგრამის მონაწილეებს შესაძლებლობა ექნებათ მონაწილეობა მიიღონ IDFI-ს მიერ გამოცხადებულ კონკურსებში და ისარგებლონ საერთაშორისო აკადემიური ანტიკორუფციული ქსელის (EAACN) წევრობით.
დავით მაისურაძემ შეხვედრაზე, ასევე, წარადგინა ანტიკორუფციული ჰაბის ვებგვერდი. ანტიკორუფციული ჰაბის ვებგვერდი არის ელექტრონული პლატფორმა, რომელიც შესაძლებლობას მისცემს კორუფციასთან ბრძოლაში დაინტერესებულ პირებს გაერთიანდნენ, გაუზიარონ ერთმანეთს ინფორმაცია, მოახდინონ აქტივობების ერთობლივად ორგანიზება. ამავდროულად, ვებგვერდის საშუალებით დაინტერესებულ პირებს შესაძლებლობა ექნებათ გაეცნონ ჰაბის მიერ შემოთავაზებულ ონლაინ საგანმანათლებლო პროგრამებს და თითოეული ონლაინ კურსისთვის განკუთვნილი ტესტირების წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში მიიღონ ამ კურსის გავლის დამადასტურებელი ელექტრონული სერტიფიკატი. ანტიკორუფციული ჰაბის ვებგვერდი შეიქმნა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ორგანიზაციული მხარდაჭერის გრანტის ფარგლებში.
პროექტის შედეგებისა და ანტიკორუფციული ჰაბის ვებგვერდის პრეზენტაციის შემდეგ, გაიმართა 2019-2020 და 2020-2021 წლების კურსდამთავრებულების სერტიფიკატებით დაჯილდოების ცერემონია.
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამას ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით ღია საზოგადოების მხარდაჭერის ფონდის დაფინანსებით.

On September 30, 2021, the award ceremony of the participants of the Educational Certification Program in Fighting Corruption for the years of 2019-2020 and 2020-2021 was held. During the event, the program participants who managed to complete the teaching modules and academic courses of the Program, were awarded with Certificates. At the same time, during the ceremony, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Ilia State University summarized the results of the 2019-2020 and 2020-2021 academic years. Participants of the meeting had the opportunity to get information about the program progress, development, training modules and academic courses.
The meeting was opened by the executive director of IDFI - Giorgi Kldiashvili, who thanked Ilia State University for hosting the program in the university academic space and informed the participants about the results achieved in the program as well as future plans. Rector of Ilia State University - Giga Zedania and Dean of the School of Arts and Sciences - Giorgi Gvalia also took part in the opening of the meeting.
It should be noted that a memorandum of cooperation was signed between Ilia State University and IDFI on the day of the meeting. The memorandum has been signed for the third time between the two organizations. The memorandum facilitates various issues related to the Certification Program in Fighting Corruption.
Davit Maisuradze, the Manager of the Certification Program in Fighting Corruption explained the activities implemented and planned within the project, reviewed the training modules, academic courses and open lectures held within the project from 2019 until Today. It should be mentioned that in 2019-2020, eight professional teaching modules were developed within the program, which for the 2020-2021 academic year were transformed into four academic courses of the School of Arts and Sciences of the Ilia State University. Davit Maisuradze also informed the participants about the additional opportunities created by the involvement in the Certification Program in Fighting Corruption. In particular, program participants will have the opportunity to participate in competitions announced by IDFI and benefit from membership in the International Academic Anti-Corruption Network (EAACN).
Davit Maisuradze also presented the website of the Anti-corruption Hub at the meeting. The Anti-Corruption Hub website is an electronic platform that will enable people interested in fighting corruption to unite, share information with each other, and jointly organize activities. At the same time, through the webpage, those interested will be able to get acquainted with the online educational programs offered by Hub and, if they successfully pass the testing for each online course, will receive an electronic certificate confirming the completion of the course. The Anti-Corruption Hub webpage was created under the Core Support grant from the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).
After the presentation of the project results and the Anti-corruption Hub webpage, the graduation ceremony for the 2019-2020 and 2020-2021 was held, where participants were awarded with certificates.