12 წელი 2008 წლის აგვისტოს ომიდან: რუსული დეზინფორმაცია და რეალური ფაქტები
2020 წელს, 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის დაწყებიდან 12 წელი გავიდა. ისევე როგორც 2008 წელს, დღესაც რუსეთ-საქართველოს ომთან დაკავშირებით აქტიურია რუსული პროპაგანდა, რომელიც დეზინფორმაციის გავრცელების გზით ცდილობს დაარწმუნოს როგორც რუსეთისა და საქართველოს მოსახლეობა, ასევე საერთაშორისო საზოგადოება, რომ ომი 2008 წლის 8 აგვისტოს საქართველომ დაიწყო ეთნიკური ოსების წინააღმდეგ, რომელთა „დასაცავადაც“ რუსეთი „იძულებული გახდა“ საქართველოში სამხედრო ინტერვენციის გზით შემოსულიყო. რეალურად კი, აღნიშნულ კონფლიქტს გაცილებით ვრცელი ისტორია აქვს, რომელიც ადასტურებს, რომ ომის ინიციატორი საქართველო არ ყოფილა.
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის ფედერაციამ საქართველო, როგორც დამოუკიდებელი, სუვერენული ერთეული აღიარა, რუსეთსა და საქართველოს შორის ურთიერთობები ეტაპობრივად უარესდებოდა. 1990-იანი წლების დასაწყისში, რუსეთის ხელისუფლება, მართალია არაოფიციალურ დონეზე, თუმცა მხარს უჭერდა სეპარატისტულ მოძრაობებს ე.წ. სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში. ეთნიკური კონფლიქტების გაღვივება, ოფიციალური თბილისის მიერ არაკონტროლირებადი რეგიონების გაჩენა საქართველოს ტერიტორიაზე და თავად დაპირისპირებულ ჯგუფებს შორის „სამშვიდობოს“ ან „მედიატორის“ როლის მორგება საუკეთესო საშუალება იყო რუსეთისთვის, რომ საქართველოზე კონტროლი შეენარჩუნებინა და სამხრეთ კავკასია, როგორც მისი „პრივილეგირებული გავლენის სფერო“[1] არ დაეკარგა. 2000 წელს, ვლადიმირ პუტინის გაპრეზიდენტების და, განსაკუთრებით, საქართველოში ვარდების რევოლუციის შემდეგ, რუსეთ-საქართველოს შორის ურთიერთობების კიდევ უფრო გაუარესება დაიწყო.
ზოგადად, ფერად რევოლუციებს პოსტსაბჭოთა სივრცეში პუტინის რეჟიმი პირად საფრთხედ განიხილავდა ისევე, როგორც მოგვიანებით - ევრომაიდანს უკრაინაში. ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების ნაწილის, მათ შორის საქართველოს მიერ არჩეული დემოკრატიზაციისა და დასავლეთთან ინტეგრაციის კურსი ნიშანი იყო რუსეთისთვის, რომ იგი გავლენას კარგავდა პოსტსაბჭოთა სივრცეზე, ამიტომ თანდათანობით რუსეთის საგარეო პოლიტიკა კიდევ უფრო აგრესიული გახდა მეზობლების მიმართ.[2] რუსეთმა აქტიურად დაიწყო სამხედრო ბაზების მშენებლობა თბილისის მიერ არაკონტროლირებად ტერიტორიებზე, სეპარატისტების შეიარაღება და წვრთნა, 2006 წელს კი  რუსეთის ფედერაციის მთავრობამ საქართველოს ემბარგო დაუწესა და აკრძალა საქართველოდან სოფლის მეურნეობის პროდუქციის იმპორტი.[3]
რაც შეეხება 2008 წლის მოვლენებს, სიტუაციის ესკალაცია მას შემდეგ დაიწყო, რაც თებერვალში კოსოვომ დამოუკიდებლობა გამოაცხადა და დასავლეთის სახელმწიფოების დიდმა ნაწილმა მის დამოუკიდებლობას მხარი დაუჭირა. მალევე, 6 მარტს რუსეთი გამოვიდა დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის (დსთ) 1996 წლის შეთანხმებიდან, რომლის თანახმადაც თანამეგობრობის წევრ ქვეყნებს ეკრძალებოდათ ეკონომიკური და სამხედრო კავშირები აფხაზ სეპარატისტებთან. 21 მარტს, რუსეთის დუმამ მიიღო რეზოლუცია, რომლითაც მთავრობას მოუწოდებდა, რომ მხარი დაეჭირა აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობისთვის, 3 აპრილს სეპარატისტებთან გაგზავნილ წერილში კი პუტინი მათ „პრაქტიკულ“ დახმარებას ჰპირდებოდა. ამის შემდგომ, 2-4 აპრილს, ბუქარესტში გამართულ NATO-ს სამიტზე საქართველომ და უკრაინამ მიიღეს დაპირება, რომ ისინი გახდებოდნენ NATO-ს წევრები, რამაც კიდევ უფრო მძაფრი რეაქციები გამოიწვია კრემლიდან, რასაც ოფიციალური მოსკოვი არც მალავდა. 8 აპრილს, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა განაცხადა: „ჩვენ გავაკეთებთ ყველაფერს, რომ არ დავუშვათ უკრაინისა და საქართველოს გაწევრიანება NATO-ში და, ამასთან, გარდაუვალად დაკავშირებული ჩვენი ურთიერთობების გაუარესება ალიანსთან, მის წამყვან წევრებთან და ჩვენს მეზობლებთან“. 16 აპრილს კი პუტინმა გამოსცა ბრძანება, რომლითაც რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო უწყებებს საქართველოს სეპარატისტული რეგიონების დე ფაქტო რეჟიმებთან პირდაპირი სამართლებრივი კავშირების დამყარება დაევალათ.  აღნიშნული ბრძანებით, ასევე მოხდა სეპარატისტული რეგიონების დოკუმენტებისა და უწყებების ოფიციალური აღიარება.[4] ამ ბრძანების ხელმოწერიდან მეორე დღესვე დაიწყო დამატებითი სამხედროებისა და შეიარაღების შეყვანა აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში და მიზანმიმართული სამხედრო პროვოკაციები, როგორიც იყო, მაგალითად, საქართველოს დრონის ჩამოგდება, რუსული სამხედრო თვითმფრინავების შემოჭრა ქართულ ავიასივრცეში, მასშტაბური სამხედრო სწავლების „კავკაზ-2008“ დაწყება, რომლის დროსაც რუს ჯარისკაცებში ვრცელდებოდა ფურცელი წარწერით: „მეომარო, იცოდე სავარაუდო მოწინააღმდეგე“, აფეთქებები, რომლის შედეგადაც დაიჭრნენ ქართველი პოლიციელები და ა.შ. ასევე, რუსეთმა აფხაზეთში გაგზავნა სარკინიგზო ჯარები, რომელთაც დაევალათ სოხუმი-ოჩამჩირის რკინიგზის აღდგენა, რითაც რუსეთმა სამშვიდობო ხელშეკრულება დაარღვია.[5] 1 აგვისტოდან კი უკვე დაიწყო სიტუაციის სწრაფი ესკალაცია.
1 აგვისტოს ერედვი-ხეითის შემოვლით გზაზე სატვირთო ავტომობილთან დისტანციურად მართვადი 2 ნაღმი აფეთქდა და მძიმედ დაიჭრა ხუთი ქართველი პოლიციელი. ამავე დღეს, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რეჟიმის შეიარაღებულმა ძალებმა ცეცხლი გახსნეს ქართული სოფლების მიმართულებით, რის შედეგადაც 6 სამოქალაქო პირი და ერთი პოლიციელი დაიჭრა. 2 აგვისტოს, საპასუხო ცეცხლი გახსნა საქართველომაც, თუმცა მალევე შეწყვიტა მიღებული ბრძანების შედეგად. 2 აგვისტოსვე სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რეჟიმმა დაიწყო მოსახლეობის ევაკუაცია, რაც 6 აგვისტომდე გაგრძელდა. 3 აგვისტოს, ოფიციალურმა მოსკოვმა დაიწყო ცრუ ინფორმაციის გავრცელება, რომ საქართველომ ცხინვალის რეგიონში სამხედრო ჯარები შეიყვანა. ამის პარალელურად კი ღამით, როკის გვირაბით საქართველოს ტერიტორიაზე შემოვიდა რუსეთის 58-ე არმიის მე-19 მოტომსროლელთა დივიზიის სადაზვერვო ბატალიონი. 4 აგვისტოს, ღამით, რუსეთიდან საქართველოში შემოვიდა 10 ერთეული ჯავშანტექნიკა და გაუნაწილდა დე ფაქტო რეჟიმის შეიარაღებულ დაჯგუფებებს. უკვე 5 აგვისტოს, განახლდა ქართული სოფლების დაბომბვა და რუსულმა მედიამ გადმოსცა ინფორმაცია, რომ ცხინვალში ჩავიდა 150-მდე დაქირავებული მებრძოლი ჩრდილოეთ კავკასიიდან. ამავე დღეს, როკის გვირაბი გადმოკვეთა რუსეთის არმიის თვითმავალი არტილერიის 40-მა ერთეულმა და ბოტლიხის 33-ე მოტომსროლელთა ბრიგადის სადაზვერვო ბატალიონმა. პარალელურად, რუსეთის ტერიტორიაზე როკის გვირაბთან მობილიზებული იყო 58-ე არმიის ნაწილები. 6 აგვისტოს, გაგრძელდა ქართული სოფლების დაბომბვა. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტმა ედუარდ კოკოითმა კი უარი განაცხადა 7 აგვისტოს დაგეგმილ შერეულ სამშვიდობო მოლაპარაკებაში მონაწილეობაზე.[6]
უკვე 7 აგვისტოს საქართველოს ტერიტორიაზე შემოიჭრნენ რუსეთის რეგულარული არასამშვიდობო ჯარები, რაც დღესდღეობით დასტურდება მრავალი წყაროთი: სატელეფონო ჩანაწერები, რომლებიც ეკუთვნის ცხინვალის რეჟიმის ე.წ. მესაზღვრეებს[7]; რუსულ მედიაში გასული ინფორმაცია, რომელიც გადაურჩა რუსულ სამთავრობო „ფილტრს“ (მაგალითად, 2008 წლის 3 სექტემბერს ჟურნალმა „კრასნაია ზვეზდა“ დაბეჭდა სტატია, რომელშიც ერთ-ერთი პოლკის კაპიტანი აცხადებს, რომ 7 აგვისტოს მიიღო ბრძანება ცხინვალში გადასვლის თაობაზე)[8]; რუსული სისხლის სამართლის გამოძიება, რომელიც გაასაჯაროვა ფონდმა „დედის უფლება“ (ვლადიმირ სელიპტოვი იყო რუსი ჯარისკაცი, რომელიც მსახურობდა 693-ე პოლკის მე-3 მოტომსროლელთა ბატალიონში. იგი 7 აგვისტოს დაიღუპა საქართველოს ტერიტორიაზე. ოფიციალური ინფორმაციით, მან თავი მოიკლა, თუმცა აღნიშნული მისმა ოჯახმა არ დაიჯერა და დაიწყო დიდხნიანი სამართლებრივი დავა); 2008 წლის 7 აგვისტოს სერგეი ბაღაფშის აღიარება ტელეკამერების წინ, რომ საქართველოში რუსული ჯარი შემოვიდა.[9] ხოლო, მას შემდეგ, რაც საქართველოს ხელისუფლებამ მიიღო დადასტურებული ინფორმაცია სახელმწიფო დაზვერვისგან, რომ რუსული ჯარები როკის გვირაბის გავლით შემოდიოდნენ საქართველოს ტერიტორიაზე, გაიცა ბრძანება რუსული კოლონების შესაჩერებლად სამხედრო ოპერაციის დაწყებისა და სამოქალაქო მსხვერპლის მინიმუმამდე დაყვანის თაობაზე, რის შემდეგაც ცხინვალის რეგიონში, ქართულმა შეიარაღებულმა ძალებმა დაიწყეს სამხედრო ოპერაცია.[10]სამხედრო მოქმედებებმა რეგიონში სულ 5 დღე გასტანა და დასრულდა 12 აგვისტოს, მხარეებს შორის გაფორმებული 6-პუნქტიანი შეთანხმებით, რომელსაც რუსეთის ფედერაცია დღემდე არ ასრულებს და განაგრძობს საქართველოს მცოცავ ოკუპაციას. 6-პუნქტიანი შეთანხმება მოიცავდა შემდეგ პირობებს:
1. ძალის გამოყენებაზე უარის თქმა
2. საბრძოლო ქმედებებზე საბოლოო უარის თქმა
3. ჰუმანიტარული დახმარებისთვის თავისუფალი მიმოსვლის უზრუნველყოფა
4. საქართველოს შეიარაღებული ძალები უნდა დაბრუნდნენ მათი ჩვეულებრივი დისლოკაციის ადგილებში
5. რუსეთის შეიარაღებული ძალები უნდა დაბრუნდნენ სამხედრო მოქმედებების დაწყებამდე არსებულ ხაზზე. საერთაშორისო მექანიზმის შექმნამდე რუსეთის სამშვიდობო ძალები განახორციელებენ უსაფრთხოების დამატებით ზომებს
6. საერთაშორისო დისკუსიების დაწყება აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის პირობების შესახებ[11]
სამხედრო მოქმედებების დასრულებიდან მალევე, 2008 წლის 25 აგვისტოს, რუსეთის დუმის უკლებლივ ყველა დეპუტატმა დაუჭირა მხარი რეზოლუციას, რომელიც რუსეთის პრეზიდენტს მოუწოდებდა, რომ ეღიარებინა აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა. 26 აგვისტოს, მედვედევმა აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი აღიარა, როგორც დამოუკიდებელი სახელმწიფოები.[12] ამით რუსეთის ფედერაციამ განახორციელა გეგმა, რომლის ნიშნებიც ჯერ კიდევ 2008 წლის მარტში შეინიშნებოდა.
ყოველივე ზემოთქმულის გარდა, იმას, რომ 2008 წლის ომი საქართველოს არ დაუწყია, ადასტურებს კიდევ არაერთი ფაქტი: უპირველეს ყოვლისა, საყურადღებოა 2012 წელს ვლადიმირ პუტინის მიერ გაკეთებული განცხადება, რომლის მიხედვითაც, რუსეთს საქართველოს წინააღმდეგ საომარი გეგმა ჯერ კიდევ 2006 წელს გააჩნდა - მაშინ, როცა იგი საქართველოს ტერიტორიაზე სამხედრო ბაზებს აშენებდა და ქვეყანას ემბარგოს უწესებდა.[13] პუტინმა თქვა: „გენერალური შტაბის მიერ გეგმა მომზადდა და სადღაც 2006 წლის ბოლოს თუ 2007 წლის დასაწყისში იგი ჩემ მიერ დამტკიცდა“.[14] აქვე, საინტერესოა ისიც, რომ როდესაც მას ჟურნალისტებმა კითხვა დაუსვეს 2008 წლის მოვლენებში პირადი მონაწილეობის თაობაზე, მან განაცხადა, რომ იგი რუსეთის მაშინდელ პრეზიდენტს, დმიტრი მედვედევსა და თავდაცვის მინისტრს ესაუბრა ორჯერ 7 და 8 აგვისტოს და „განიხილეს პრობლემა“, რაც თავად მედვედევის განცხადებას ეწინააღმდეგება, რომელმაც მანამდე თქვა, რომ საქართველოს წინააღმდეგ საომარო მოქმედებების თაობაზე გადაწყვეტილება ერთპიროვნულად მიიღო: „გულწრფელად გეტყვით, არავის არავისთვის არ დაურეკავს. მე მას [ვლადიმირ პუტინს] ერთი დღე-ღამის შემდეგ დავუკავშირდი. ყველა ბრძანება უკვე მქონდა გაცემული. იქ უკვე ყველაფერი იწვოდა.“[15]
ამასთანავე, მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ჯერ კიდეც 2008 წლის აგვისტოს ომამდე არაერთი ქვეყნის დაზვერვას ჰქონდა ინფორმაცია, რომ რუსეთი საქართველოს წინააღმდეგ საომარ მოქმედებებს გეგმავდა. მაგალითად, შვედეთის ერთ-ერთი სადაზვერვო უწყება - Sweden's National Defence Radio Establishment (FRA) 2008 წლის აგვისტომდე პროგნოზირებდა, რომ რუსეთი საქართველოსთან ომს გეგმავდა.[16]
2008 წელს, რუსეთის აგრესიის შედეგად, დაიღუპა საქართველოს 408 მოქალაქე. აქედან - 140 თავდაცვის სამინისტროს მოსამსახურე, 14 შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელი და 224 სამოქალაქო პირი. საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, 2008 წელს რუსული აგრესიის შედეგად დაჭრილ/დაშავებულ სამოქალაქო და სამხედრო პირთა საერთო რაოდენობა შეადგენს 2,232-ს. მათ შორის, თავდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, სამხედრო მოსამსახურეთა რაოდენობაა 1,045. ამასთანავე, 2008 წლის აგვისტოს ომმა საქართველოს 26,000 დევნილი შემატა. საერთო ჯამში კი, დღეს, საქართველოში სულ 263,598 დევნილია.[17]
რუსეთი დღემდე განაგრძობს საქართველოს ტერიტორიების მცოცავ ოკუპაციას. 2011 წლის აპრილიდან 2019 წლის აგვისტომდე, რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების არაკანონიერი ბორდერიზაციის 155 შემთხვევა დაფიქსირდა. უკანონო ბორდერიზაცია არც 2020 წელს შეწყვეტილა.[18] შესაბამისად, საქართველო დღემდე რუსული აგრესიის ქვეშ იმყოფება, რაც ყველაზე უფრო მძიმედ აისახება საქართველოს იმ მოქალაქეების ყოფაზე, რომლებიც უშუალოდ საოკუპაციო ხაზთან ცხოვრობენ.
წყარო: MCM.ge
იხილეთ IDFI-ის მიერ მომზადებული ინფოგრაფიკა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ.
[1] https://www.nytimes.com/2008/09/01/world/europe/01russia.html
[2] https://calhoun.nps.edu/handle/10945/52991
[3] https://forbes.ge/blog/93/ra-viswavleT-ruseTTan-savaWro-urTierTobebSi---martivi-statistika
[4] https://jamestown.org/program/russia-moves-toward-open-annexation-of-abkhazia-south-ossetia/
[5] 2008 წლის აგვისტომდე განვითარებული მოვლენების სრული და დეტალური ქრონოლოგია შეგიძლიათ იხილოთ დავით ბატაშვილის ანგარიშში: https://www.gfsis.org/files/library/opinion-papers/103-expert-opinion-geo.pdf
[6] 2008 წლის 1 აგვისტოდან 15 აგვისტოს ჩათვლის განვითარებულ მოვლენებზე დეტალუღი ინფორმაცია იხილეთ აქ: http://augustwar.ge/

In 2020, Georgia marks 12th anniversary of the 2008 August War between Russia and Georgia. Similarly to 2008, today, Russian propaganda related to the Russo-Georgian war is active, assuring the population of Russia and Georgia as well as the international community through disinformation that Georgia started the war against the ethnic Ossetians on 8 August 2008 and Russia was “forced” to intervene Georgia in order to “protect” them. In fact, the above-mentioned conflict has a much longer history, which proves that Georgia has not been an initiator of the war.
After the collapse of the Soviet Union, even though the Russian Federation recognized Georgia as an independent, sovereign entity, the relationship between Russia and Georgia has been deteriorating. Although, unofficially, in the beginning of the 1990s, Russia supported the separatist movements in so-called South Ossetia and Abkhazia. The fomentation of ethnic conflicts, the creation of regions on the territory of Georgia not controlled by Tbilisi and appropriation of the role of a “peacemaker” or “mediator” were the best means for Russia for maintaining control on Georgia and not losing South Caucasus as its “privileged sphere of influence”. [1] After Vladimir Putin’s election as a president in 2000 and especially following the Rose Revolution in Georgia, the relations between Russia and Georgia have worsened.
Similarly to Euromaidan in Ukraine, Putin’s regime perceived Color Revolutions in the post-Soviet space as a personal threat. The euro integration course chosen by a part of the post-Soviet countries, including Georgia, was a sign for Russia that it was losing influence on post-Soviet space. For this, the Russian foreign policy toward neighbors has become more aggressive gradually. [2] Russia started building military bases on the territories not controlled by Tbilisi and rearmament and training of separatists. In 2006, the government of the Russian Federation imposed embargo on Georgia and banned the import of agricultural products from Georgia. [3]
As for the developments in 2008, the escalation started after Kosovo declared independence in February and the most of the western countries supported it. Soon, Russia left the 1996 agreement of the Commonwealth of Independent States, according to which the member states were forbidden to have any economic or military ties with the Abkhaz separatists. On 21 March, Duma adopted a resolution in which it called for the government to support the independence of Abkhazia and South Ossetia. In a letter sent to the separatists on 3 April, Putin promised them “practical” support. Soon, on the NATO summit held in Bucharest on 2-4 April, Georgia and Ukraine received a promise that they would become the members of NATO, which caused even more negative reactions from Kremlin. On 8 April, the Minister of Foreign Affairs of Russia, Sergey Lavrov said: “We will do everything to prevent the admission of Ukraine and Georgia to NATO, and to prevent the inevitable deterioration of our relations with the alliance, its leading members and our neighbors, inevitably associated with the possibility of such admission.” On 16 April, Putin issued a decree, according to which the state institutions of the Russian Federation were ordered to establish direct legal ties with the de-facto, separatist regimes of Georgia. With this decree, the documents and institutions of the separatist regions were also officially recognized. [4] The next day of signing this decree, additional military forces and armament were brought to Abkhazia and South Ossetia and the purposeful provocations such taking down the Georgian drone, violation of the Georgian airspace and full scale military training “Kavkaz 2008” began. During this training, a paper with the slogan: “Warrior, know your enemy” was spread among the Russian soldiers. The provocations also included explosions, as a result of which, Georgian policemen were wounded. Moreover, Russia sent railway army to Abkhazia, which was ordered to restore Sokhumi-Ochamchire railway, which was a violation of peace treaty by Russia. [5] Since 1 August, fast escalation of the situation began.
On 1 August, 2 remote-controlled bombs exploded on Eredvi-Kheiti bypass and five Georgian policemen were heavily wounded. On the same day, the de-facto military forces of South Ossetia opened fire toward the Georgian villages as a result of which 6 citizens and one policeman were wounded. On 2 August, Georgia responded with fire but soon, the Georgian response was suspended following a relevant order. Also on 2 August, the de-facto regime of South Ossetia started the evacuation of citizens, which lasted until 6 August. On 3 August, Moscow started spreading the fake information that Georgia took troops to Tskhinvali region. Meanwhile, through the Roki tunnel, the intelligence battalion of the 19th Motorized Rifle Division of the 58th Russian Army entered the Georgian territory. On 4 August, at night, 10 units of Russian armored vehicles arrived in Georgia and were allotted to the armed groups of the de-facto regime. Already on 5 August, the bombing of the Georgian villages was renewed and the Russian media reported that up to 150 hired warriors from the North Caucasus arrived in Tskhinvali. On the same day, the Roki tunnel was crossed by 40 units of the Russian Army self-propelled artillery and the intelligence battalion of the 33rd Botlikh Motorized Rifle Brigade. Meanwhile, on the territory of Russia, near the Roki tunnel, the units of 58th Army were mobilized. On 6 August, the bombing of the Georgian villages continued. The president of the de-facto Republic of South Ossetia, Eduard Kokoit refused to participate in peace talks scheduled on 7 August. [6]
Already on 7 August, Russian regular army invaded Georgia, which, today, is proved by many sources: telephone calls of the so-called border-guards of the Tskhinvali regime [7]; the information spread in Russian media, which has survived the Russian governmental “filter” (for instance, on 3 September 2008, the journal Krasnaya Zvezda published an article in which the commander of one of the regiments says that, on 7 August, he received an order of moving to Tskhinvali) [8]; Russian criminal investigation publicized by the Mother’s Right Foundation (Vladimir Seliptov was a Russian solder who served in the 3rd Motorized Rifle Division of the 693rd regiment. On 7 August, he died on the Georgian territory. According to the official information, he committed a suicide. However, his family did not believe this and a long-lasting legal dispute started); Sergey Baghapsh’s confession in front of TV cameras that the Russian army entered Georgia on 7 August 2008. [9] After the Georgian government received a confirmed information from the state intelligence that the Russian army was entering Georgia through the Roki tunnel, an order on starting an operation for stopping the Russian army with minimal civilian casualties was issued and the Georgian armed forces started the military operation. [10] The war in the region lasted for 5 days and finished on 12 August with the six-point peace plan, which has been violated by Russia until today as it continues the creeping occupation of the Georgian territories. The six-point peace plan encompassed the following points:
1. No recourse to use violence between the protagonists.
2. The cessation of hostilities.
3. The granting of access to humanitarian aid.
4. The return of Georgian armed forces to their usual quarters.
5. Russian armed forces to withdraw to the positions held before hostilities began in South Ossetia. Russian peacekeepers to implement additional security measures until an international monitoring mechanism is in place.
6. The opening of international discussions on the modalities of security and stability of South Ossetia and Abkhazia. [11]
After finishing the war, shortly, on 25 August 2008, all of the MPs of the Russian Duma supported the resolution which called for the President of Russia to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia. On 26 August, Medvedev recognized Abkhazia and South Ossetia as independent states. [12] With this, the Russian Federation implemented a plan the signs of which were evident already in March 2008.
Beside all of the above-said, numerous other facts prove that that Georgia did not initiate the war in 2008: first of all, Putin’s speech, in which he declared that Russia had a war plan against Georgia already in 2006 when it was building military bases on the Georgian territories and imposing embargo on the country, is notable. [13]Putin said: “The plan was prepared by the Joint Staff and by the end of 2006 or the beginning of 2007, it was approved by me”. [14] Also, it is interesting that when the journalists asked him about his personal role in the development of 2008, he declared that he talked to the then President Medvedev and the Minister of Defense twice on 7 and 8 August as they “discussed the problem”. This contradicts with Medvedev’s statement, in which he said that the decision on starting the military campaign against Georgia was taken by him personally: “To be honest, no one has called to anyone. I contacted with him [Vladimir Putin] after a day. I had already issued all of the orders. Everything was already on fire there.” [15]
Moreover, it is important that before the August war of 2008, the intelligence services of many countries had the information that Russia was planning hostility against Georgia. For instance, one of the intelligence services of Sweden - Sweden's National Defence Radio Establishment (FRA) predicted before August 2008 that Russia was planning the war against Georgia. [16]
In 2008, as a result of Russian aggression, 408 citizens of Georgia died: 140 officers of the Ministry of Defense, 14 employees of the Ministry of Internal Affairs and 224 civilians. According to the information of the Ministry of Health, Labor and Social Affairs of Georgia, the number of civil and military individuals wounded as a result of the Russian aggression in 2008 is 2,232 out of whom, according to the Ministry of Defense, 1,045 were military officers. Moreover, following the war of August 2008, Georgia has 26,000 more internally displaced persons, totally - 263,598 persons. [17]
Also, until now, Russia continues the creeping occupation of the Georgian territories. From April 2011 to August 2019, 155 cases of illegal borderization of the Georgian territories were monitored. The illegal borderization has not suspended in 2020 either. [18] Therefore, Georgia is still suffering from Russian aggression and the citizens of Georgia living near the occupation line are most affected by this situation.
MCM.ge
You can find IDFI’s infographic about the 2008 Russo-Georgian war here.
[1] https://www.nytimes.com/2008/09/01/world/europe/01russia.html
[2] https://calhoun.nps.edu/handle/10945/52991
[3] https://forbes.ge/blog/93/ra-viswavleT-ruseTTan-savaWro-urTierTobebSi---martivi-statistika
[4] https://jamestown.org/program/russia-moves-toward-open-annexation-of-abkhazia-south-ossetia/
[5] You can find the full and detailed chronology of the development before August 2008 in Davit Batashvili’s report: https://www.gfsis.org/files/library/opinion-papers/103-expert-opinion-geo.pdf
[6] You can find the detailed information about the development between 1 August-15 August 2008 here: http://augustwar.ge/
[7] https://www.nytimes.com/2008/09/16/world/europe/16georgia.html
[8] Ibid.
[9] https://www.gfsis.org/files/library/opinion-papers/103-expert-opinion-geo.pdf?fbclid=IwAR0PC3ML4pje1P_i-RIXnj8h4Dsmt3dIcK-06W0i7AjfAFFfD6vvBRo7RNY
[10] https://www.gfsis.org/files/library/opinion-papers/103-expert-opinion-geo.pdf
[11] https://reliefweb.int/report/georgia/background-six-point-peace-plan-georgia-russia-conflict
[12] https://web.archive.org/web/20080902001442/http://www.kremlin.ru/eng/speeches/2008/08/26/1543_type82912_205752.shtml
[13] See IDFI’s article: http://damoukidebloba.ge/c/news/August_2008_Putin
[14] https://www.radiotavisupleba.ge/a/putin-russia-georgia-war/24672139.html
[15] Ibid.
[16] https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2054&artikel=5727212
[17] See IDFI’s visualization: https://idfi.ge/ge/russia-georgia-war-infographic
[18] The detailed chronology of the creeping occupation can be found on the interactive map of The McCain Institute for International Leadership, The Heritage Foundation and The Economic Policy Research Center: