საჯარო და კერძო დიალოგის ხარისხის შეფასების მექანიზმი
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, ახორციელებს პროექტს „საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა საქართველოში მონიტორინგისა და ცნობიერების ამაღლების გზით“. პროექტის ფარგლებში IDFI აფასებს ნორმატიული აქტების შემუშავების პროცესში საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის წარმართვის ხარისხს.
2021 წლის 18 აპრილს ჩატარდა პროექტის გახსნის ღონისძიება, სადაც პროექტის გუნდმა დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა სამომავლო გეგმები და შეფასების მეთოდოლოგია. პროექტის ფართო საზოგადოებისთვის გაცნობის მიზნით მომზადდა და გამოქვეყნდა საინფორმაციო ვიდეო.
პროექტის ფარგლებში შეფასდება რამდენიმე მუნიციპალიტეტის საკრებულოების მიერ მიღებული ნორმატიული აქტები. 2022 წლის 31 იანვარს, ხარისხის შეფასების მექანიზმის თაობაზე მუნიციპალიტეტის საკრებულოების ინფორმირების მიზნით ჩატარდა საინფორმაციო შეხვედრა ზუგდიდის და ოზურგეთის საკრებულოს წარმომადგენლებთან.
საჯარო-კერძო დიალოგის მნიშვნელობის და პროექტის ფარგლებში შეფასების პირველი ფაზის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით მომზადდა და გამოქვეყნდა საინფორმაციო ბანერები.
2022 წლის 25 მაისს ჩატარდა„ნორმატიული აქტების შემუშავების პროცესში საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხის შეფასება - 2020-2021 წწ.“ ანგარიშის პრეზენტაცია. ანგარიშის შედეგების ფართო საზოგადოებისთვის გაცნობის მიზნით მომზადდა და გამოქვეყნდა საინფორმაციო ვიდეო.
2022 წლის 21 სექტემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხის შეფასების მექანიზმის თაობაზე მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლების ინფორმირების მიზნით შეხვედრა გამართა ქუთაისის საკრებულოს წევრებთან და აპარატის თანამშრომლებთან. შეხვედრაზე დამსწრე საზოგადოებას მიეწოდა ინფორმაცია პროექტის მეორე ფაზაში დაგეგმილი შეფასების შესახებ. ასევე, გაეცნოთ 2021 წლის განხორციელებული შეფასების შედეგები.
ხარისხის შეფასების მექანიზმის შესახებ საინფორმაციო სესიის შემდეგი შეხვედრა გაიმართა, 2022 წლის 22 სექტემბერს, ბათუმის საკრებულოს წევრებთან. შეხვედრაზე საკრებულოს წარმომადგენლებმა მიიღეს პროექტის მიზნების და 2021 წელს განხორციელებული შეფასების შედეგების შესახებ ინფორმაცია. ასევე, თავის მხრივ საკრებულოს წევრებმა, ისაუბრეს საზოგადოებასთან დიალოგის წარმართვის გამოცდილებაზე და შემაფერხებელ ფაქტორებზე. შეხვედრაზე განხილული იქნა ნორმატიული აქტები, რომლებიც შესაძლოა შეფასდეს აღნიშნული პროექტის ფარგლებში.
2022 წლის 25 ოქტომბერს ჩატარდა საინფორმაციო შეხვედრა გორის საკრებულოს და მერიის წარმომადგენლებთან. შეხვედრის ფარგლებში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის და USDAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებს გააცნეს 2021 წელს განხორციელებული შეფასების შედეგები, გორის საკრებულოსა და მერიის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს საჯარო განხილვებში კერძო სექტორის ჩართულობის არსებულ გამოცდილებაზე და გამოწვევებზე და განიხილეს შესაფასებელი ნორმატიული აქტები.
პროექტის მეორე ფაზის შესახებ საინფორმაციო შეხვედრების ფარგლებში, 2022 წლის 7 ნოემბერს, ბოლო შეხვედრა გაიმართა რუსთავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსა და მერიის წარმომადგენლებთან. შეხვედრაზე IDFI-ს გუნდის მხრიდან დამსწრე საზოგადოებას გაეცნო 2021 წლის შეფასების შედეგები, ხოლო საკრებულოს წარმომადგენლების მხრიდან მოისმინეს რუსთავის მოსახლეობისთვის ყველაზე მწვავე და მაღალი ინტერესის მქონე საკითხები და აღნიშნა, რომ წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ორგანოების არაკოორდინირებული ფუნქციონირება აფერხებს საზოგადოების პრობლემების გადაჭრას.

The Institute for Development of the Freedom of Information, with the support of the USAID Economic Governance Program, is implementing the project "Promoting PPD in Georgia through Monitoring and Awareness-Raising". Within the framework of the project, IDFI evaluates the quality of dialogue between the public and private sectors in the process of developing normative acts.
On April 18, 2021, a project launch event was held, during which the project team presented future plans and evaluation methodology to the audience. A video was prepared and published to increase the public’s awareness about the project.
The project will also evaluate normative acts adopted by local city councils. On January 31, 2022, an information meeting was held with the representatives of Zugdidi and Ozurgeti City Councils to inform them about the PPD quality assessment mechanism.
To raise public awareness about the importance of the public-private dialogue and the first phase of the PPD assessment, information banners were prepared and published.
On May 25, 2022, the presentation of the report "Assessment of the Quality of Public-Private Dialogue in Drafting Normative Acts - 2020-2021" was held. A video was prepared and published to introduce the results and increase public awareness about it.
On September 21, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held an information meeting about the PPD Quality Tracking Mechanism with the representatives of Kutaisi City Council. The participants of the meeting received information about the planned evaluation in the second phase of the project, as well as the results of the assessment carried out in 2021.
On September 22, 2022, within the framework of the info session about Quality Tracking Mechanism, the project team held anothermeeting with the representatives of the Batumi City Council. The participants of the meeting received information about the goals of the project and the results of the assessment carried out in 2021. In addition, on their part, the members of the Council spoke about their experiences in conducting dialogue with the society and the hindering factors of this process.
On October 25, 2022, an information meeting was held with representatives of the Gori City Council and City Hall. Within the framework of the meeting, the team members of IDFI and the USAID Economic Governance Program introduced the results of the evaluation carried out in 2021 to the participants of the meeting. The members of the Gori Municipal Council and Gori City Hall spoke about the experience and challenges of the private sector's involvement in public discussions andadditionally discussed the normative acts that may be selected for the 2022 assessment.
On November 7, 2022, within the framework of information meetings of the project’s second phase, the last meeting was held with representatives of the Rustavi Municipality Council and City Hall. At the meeting, IDFI team members presented the results of the 2021 assessment to the meeting attendees. The representatives of the Rustavi City Council mentioned the topics of high interest to Rustavi population, while noting that the lack of coordination between the representative and executive bodies hinders solving society’s problems in a timely manner.