ნორმატიული აქტების შემუშავების პროცესში საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხის შეფასება - 2020-2021 წწ.
საჯარო და კერძო სექტორებს შორის თანამშრომლობა უაღრესად მნიშვნელოვანია ქვეყანაში არსებული ეკონომიკური გამოწვევების დროულად და ეფექტიანად გადაჭრისთვის. საჯარო-კერძო დიალოგი ხელს შეუწყობს ინკლუზიური, მტკიცებულებაზე დაფუძნებული პოლიტიკისა და საკანონმდებლო ბაზის შემუშავებას. ასევე, უზრუნველყოფს ნორმატიული აქტების ეფექტიან აღსრულებას.
წინამდებარე ანგარიშის მიზანია, შეაფასოს კერძო სექტორის ჩართულობის ხარისხი მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ზეგავლენის მქონე კანონებისა და დადგენილებების მომზადების პროცესში. ანგარიში მოიცავს საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის შეფასებას 18 ნორმატიული აქტის მომზადების პროცესში, რომლებიც მიღებული იქნა 2020 წლის იანვრიდან 2021 წლის სექტემბრამდე პერიოდში. შესაფასებლად შეირჩა 8 კანონი, 8 კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტი და 2 მუნიციპალიტეტის ორგანოს ნორმატიული აქტი. შერჩეული მუნიციპალიტეტებია ოზურგეთი და ზუგდიდი.
შერჩეული 18 აქტის კვლევის შედეგად გამოიკვეთა შემდეგი მიგნებები:
- საჯარო-კერძო დიალოგის ყველაზე სუსტ რგოლს პოლიტიკის შემუშავების ეტაპი წარმოადგენს. საჯარო უწყებების მხოლოდ მესამედმა უზრუნველყო კერძო სექტორთან სრულყოფილი დიალოგი საწყის ეტაპზე.
- თითქმის ყველა ნორმატიული აქტის მომზადებამდე სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ შეისწავლეს დარგში არსებულ გამოწვევები ან/და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა. თუმცა, განხორციელებული კვლევა არ ჩამოყალიბებულა დოკუმენტის სახით და ხშირ შემთხვევაში მიუწვდომელი იყო კერძო სექტორისთვის.
- ნორმატიული აქტის ტექსტზე მუშაობის დაწყებამდე ჩატარებული დიალოგი საჯარო და კერძო სექტორს შორის ძირითადად იყო ზოგადი ხასიათის. საჯარო სექტორი კერძო სექტორს წარუდგენდა კონცეპტუალურ საკითხებს, ხოლო კერძო სექტორი შემოიფარგლებოდა ზოგადი კომენტარებით.
- საჯარო დაწესებულებები აყალიბებდნენ სამუშაო ჯგუფებს კერძო სექტორის მონაწილეობით, მხოლოდ კანონპროექტების შემუშავების შემთხვევაში. მაგალითისათვის, სამუშაო ჯგუფები ჩამოყალიბდა ინვესტორთა საბჭოში და იუსტიციის სამინისტროს კერძო სამართლის რეფორმის განმახორციელებელ საკონსულტაციო საბჭოში.
- კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტების შემთხვევაში პირველად ვერსიებს ძირითადად საჯარო უწყებები ამზადებდნენ, საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების დახმარებით. ხოლო კერძო სექტორის წარმომადგენლები ერთვებოდნენ სამუშაო ვერსიის განხილვის პროცესში.
- საჯარო დაწესებულებები წინასწარ ახდენდნენ კერძო სექტორის წარმომადგენლების (ძირითადად, კომპანიების და არასამთავრობო ორგანიზაციების) იდენტიფიცირებას, რომელთაც უზიარებდნენ ნორმატიული აქტის ტექსტს და იწვევდნენ განხილვებზე.
- თითქმის ყველა ნორმატიული აქტის ტექსტზე მუშაობის ეტაპზე იყო კერძო სექტორი ჩართული კომენტარებისა და შენიშვნების გაზიარების თვალსაზრისით. ხშირ შემთხვევაში საჯარო უწყებები ღია იყვნენ კომუნიკაციისთვის და კომენტარების გათვალისწინება/გაუთვალისწინებლობის შესახებ გადაწყვეტილებებს იღებდნენ კერძო სექტორთან კომუნიკაციის შედეგად. თუმცა, რამდენიმე ნორმატიული აქტის მომზადებისას საჯარო უწყება ნაკლებად იყო შენიშვნების გასათვალისწინებლად მზად.
- საჯაროობის უზრუნველყოფის მიზნით ყველა საჯარო დაწესებულებას დანერგილი აქვს ან ნერგავს ნორმატიული აქტის სამუშაო ვერსიის ვებგვერდზე გამოქვეყნების პრაქტიკას. გარდა ამისა, საბოლოო ვერსიები კერძო სექტორთან იგზავნება ელ. ფოსტით.
- თითქმის ყველა საჯარო უწყებამ მოაწყო სულ მცირე ერთი საჯარო-კერძო დიალოგი ნორმატიული აქტის საბოლოო ვერსიის განსახილველად. თუმცა, დამატებითი, პროაქტიული ზომებით რამდენიმე უწყება გამოირჩეოდა.
- საჯარო დაწესებულებები უკუკავშირისთვის იყენებდნენ როგორც ზეპირ, ისე წერილობით მეთოდს. კერძო სექტორისთვის საჯარო უწყების დასაბუთება ყოველთვის დამაკმაყოფილებელი არ იყო. ხშირ შემთხვევაში დეტალური უკუკავშირის ნაცვლად კერძო სექტორი პირდაპირ განახლებულ ვერსიებს იღებდა.
- კერძო სექტორმა დადებითად შეაფასა საჯარო სექტორის ღიაობა ნორმატიული აქტების განხილვის დროს. თუმცა, რიგ შემთხვევებში, უარყოფითად შეაფასა შენიშვნების გათვალისწინებისთვის მზაობა.
კერძო სექტორის ჩართულობა და ინტერესი განსხვავდებოდა თემატიკის მიხედვით. რიგ შემთხვევებში, საჯარო სექტორის პროაქტიულობის მიუხედავად, კერძო სექტორი გააქტიურდა ნორმატიული აქტის ძალაში შესვლის შემდეგ.
- რეგულირების გავლენის შეფასება მომზადდა სამ კანონზე და სამ კანონქვემდებარე ნორმატიულ აქტზე. RIA-ს მოუმზადებლობის მთავარ მიზეზად საქართველოს კანონმდებლობის ევროპულ კანონმდებლობასთან დაახლოების ვალდებულება სახელდებოდა. ნაკისრი ვალდებულება დღის წესრიგიდან ხსნიდა ნორმატიული აქტის მიღება/არმიღების საკითხს.
- საჯარო დაწესებულებების მცირე ნაწილმა გამართა კერძო და საჯარო სექტორებს შორის დიალოგი მთელი ქვეყნის მასშტაბით, დანარჩენები კონცენტრირებული იყვნენ თბილისზე. ნორმატიული აქტების სპეციფიკა ზოგჯერ ზღუდავს საჯარო სექტორს რეგიონში მყოფი საზოგადოების ჩართულობისგან, თუმცა, ნორმატიული აქტები, რომლებიც ეხება ქვეყნის ყველა მოქალაქეს საჭიროებს მათ ინფორმირებულობას.
- ყველა შეფასებული აქტის საჯარო განხილვაში ჩართული იყვნენ გადაწყვეტილების მიმღები პირები, ეს შესაძლოა ყოფილიყო მაღალი რგოლის მენეჯმენტი, ან საშუალო რგოლის მენეჯმენტი გადაწყვეტილების მიღების მანდატით.
- კერძო სექტორიდან დიალოგში ძირითადად ჩართული იყვნენ კომპანიები, დარგობრივი ასოციაციები და ექსპერტები. დიალოგში ნაკლებად იყვნენ ჩართული აკადემიური წრეები, სტუდენტები.
-კერძო დიალოგის ხარისხის შეფასება, 2020-2021 წწ. შერჩეულ მუნიციპალიტეტებში მოხდა არსებული გამოწვევების ანალიზი ადგილობრივ კერძო სექტორთან კომუნიკაციის შედეგად. თუმცა, კერძო სექტორი ნაკლებად იყო ჩართული მუნიციპალიტეტის ორგანოს ნორმატიული აქტის ტექსტზე მუშაობის პროცესში.
- მუნიციპალიტეტებში ძირითადად საჯაროდ განიხილება ადგილობრივი ბიუჯეტის პროექტი და მისი თანმდევი დადგენილებები, სხვა ადგილობრივი ნორმატიული აქტების შემთხვევაში ნაკლებად არის დიალოგი უზრუნველყოფილი.
- შეფასებული ნორმატიული აქტების შემუშავების ვადა მერყეობს 0-8 წლამდე.
- საჯარო სექტორმა კერძო სექტორთან დიალოგი უნდა დაიწყოს პოლიტიკის დაგეგმვის ეტაპზე. ხშირ შემთხვევაში საკანონმდებლო რეფორმები/ცვლილებები გამომდინარეობს ქვეყნის სტრატეგიული მიზნებიდან, სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია კერძო სექტორის მონაწილეობა პოლიტიკის დაგეგმვის, სტრატეგიებისა და გზამკვლევების შემუშავების დროს.
- აუცილებელია მნიშვნელოვანი სოციალურ-ეკონომიკური გავლენის მქონე აქტების რეგულირების გავლენის შეფასება. აღნიშნული ეხება ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში დასაახლოებელ კანონმდებლობასაც, რადგან შეთანხმება ითვალისწინებს ქართული კანონმდებლობის ჰარმონიზაციას ევროპულ კანონებთან, რაც კანონმდებლობის ქართულ რეალობაზე მორგების საშუალებას იძლევა.
- ამასთან ერთად, რეგულირების გავლენის შეფასება უნდა მომზადდეს ნორმატიული აქტის ტექსტზე მუშაობის დაწყებამდე, რათა RIA-ზე დაყრდნობით ჩამოყალიბდეს ნორმატიული აქტის ძირითადი პრინციპები.
- საჯარო დაწესებულებების მიერ მომზადებული ანალიტიკური დოკუმენტები (RIA, პრობლემის ანალიზის დოკუმენტი, საერთაშორისო პრაქტიკის კვლევა, ა.შ.) უნდა იყოს საჯარო და ხელმისაწვდომი კერძო სექტორის ყველა წარმომადგენლისათვის. ინკლუზიურობის უზრუნველყოფის მიზნით, პოლიტიკის დაგეგმვის ეტაპზე საჯარო უწყებებმა უნდა მოახდინონ კერძო სექტორის იმ წარმომადგენლების იდენტიფიცირება და ინფორმირება, რომელსაც პირდაპირ ან ირიბად ეხება საკანონმდებლო რეფორმა/ცვლილება.
- მაღალი ხარისხის დიალოგის წარმოებისათვის საჯარო სექტორმა უნდა ჩამოაყალიბოს სამუშაო ჯგუფები საჯარო და კერძო სექტორის მონაწილეობით, რომლის ფარგლებშიც მოხდება ნორმატიული აქტების მომზადება. აღნიშნული გაზრდის ორივე მხარის პასუხისმგებლობას და ანგარიშვალდებულებას.
- საჯარო დაწესებულებებმა უნდა უზრუნველყონ კომენტარების მიღებისა და უკუკავშირის სისტემატიზირებული პროცესი.
- საჯარო უწყებებმა პროაქტიულად უნდა გაავრცელონ ნორმატიული აქტების საბოლოო ვერსიები და უზრუნველყონ საზოგადოების ფართო სპექტრის ინფორმირება.
- ნორმატიული აქტების საჯარო განხილვები უნდა ჩატარდეს როგორც თბილისში, ისე რეგიონებში.
- უნდა მოხდეს რეგიონში მცხოვრები საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება საჯარო-კერძო დიალოგის თაობაზე და დიალოგში მათი მონაწილეობის მნიშვნელობაზე.
- ასევე, უნდა მოხდეს აკადემიური წრეების, სტუდენტების, ექსპერტების, საზოგადოების სხვა ჯგუფების ცნობიერების ამაღლება დიალოგში მათი ჩართულობის მნიშვნელობაზე.
- ნორმატიული აქტები უნდა მომზადდეს გონივრულ ვადებში, რათა არ მოხდეს დროისა და ფულადი რესურსის არაეფექტიანად ხარჯვა.

Cooperation between the public and private sectors is of crucial importance for the timely and effective resolution of economic challenges facing the country. The public-private dialogue will facilitate the development of inclusive, evidence-based policies and legislation. It also ensures the effective enforcement of normative acts.
The purpose of this report is to assess the quality of involvement of the private sector in the drafting of laws and regulations having a significant economic impact. The report includes an assessment of the quality of dialogue between the public and private sectors in the process of drafting 18 laws and regulations adopted between January 2020 and September 2021. 8 laws and 8 subordinate normative acts were selected for evaluation at the central level, along with 2 normative acts adopted by local self-government bodies. The selected municipalities were Ozurgeti and Zugdidi.
The survey of the 18 selected normative acts revealed the following findings:
- The policy development phase is the weakest link in public-private dialogue. Only a third of public agencies ensured comprehensive dialogue with the private sector at the initial stage.
- Prior to the drafting of almost all normative acts, the representatives of state agencies claimed that they had studied the challenges and/or international best practices in the area. These studies, however, were not formulated as a document and were oftentimes not available to the private sector.
- The dialogue between the public and private sectors prior to working on the text of a normative act carried a predominantly general character. The public sector would submit conceptual issues to the private sector, while the private sector would limit itself to generalized comments.
- Public institutions formed working groups with the participation of the private sector only in the process of drafting bills. For example, working groups have been set up in the Investors' Council and the Private Law Reform Advisory Board of the Ministry of Justice.
- In the case of subordinate normative acts, the initial versions were prepared primarily by public agencies with the assistance of international and local experts, while the representatives of the private sector became involved in the process of discussing the draft version.
- Public institutions identify representatives of the private sector (mainly companies and NGOs) in advance for the purposes of sharing the text of the normative act and inviting them to discussions.
- At the stage of working on the text of almost all normative acts, the private sector was involved through sharing commentary and remarks. In many cases, public agencies were open to communication and made decisions accepting/rejecting comments based on communication with the private sector. However, the public entities were less inclined to take into consideration such comments in the cases of several normative acts.
- In order to ensure publicity, all public institutions have introduced or are in the process of introducing the practice of publishing a draft version of a normative act on their website. Additionally, final versions are sent to the private sector via email.
- Almost every public agency organized at least one public-private dialogue to discuss the final version of a normative act. Several agencies, however, were notable due to additional, proactive measures.
- Public institutions used both oral and written methods for receiving feedback. Justifications by the public sector were not always satisfactory for the private sector. In many cases, instead of detailed feedback, the private sector received already updated versions of documents.
- The private sector positively assessed the openness of the public sector during the review process of normative acts. In some cases, however, it negatively assessed the willingness to take feedback into consideration.
- Private sector involvement and interest varied by topic. In some cases, despite the proactivity of the public sector, the private sector became more actively involved only after the entry into force of the normative act.
- Regulatory impact assessments were prepared on three laws and three subordinate normative acts. The main reason for the lack of RIAs was the obligation to approximate Georgian legislation with European legislation. The obligation removed the issue of adoption/non-adoption of a normative act from the agenda.
- A small number of public institutions held a dialogue between the private and public sectors across the whole country, while the rest was concentrated in Tbilisi. The specifics of a normative act sometimes restrict the ability of the public from the regions to become involved, although normative acts that concern all citizens of the country necessitate that they are kept informed.
- Decision-makers were involved in the public hearings of all evaluated acts; this could have been senior management or middle management with a decision-making mandate. From the private sector, the stakeholders mainly involved in the dialogue were companies, industry associations, and experts. Academic circles, students were less involved in the dialogue.
- Existing challenges were analyzed in the selected municipalities based on the results of communication with the local private sector. The private sector was less involved, however, in the process of working on the text of the normative acts of the local self-government body.
- In municipalities, the documents most often discussed publicly are the draft local budget and its accompanying resolutions, while in the case of other local normative acts, little dialogue is held.
- The development period of the assessed normative acts varies between 0-8 years.
- The public sector should initiate a dialogue with the private sector at the policy planning stage. Legislative reforms/amendments are often based on the strategic goals of the country, which is why it is important for the private sector to be involved in planning policy and developing strategies and guidelines.
- It is necessary to assess the regulatory impact of acts that will have a significant socio-economic impact. This also applies to legislation to be harmonized within the framework of the Association Agreement, as the agreement provides for the harmonization of Georgian legislation with European laws, which allows the legislation to be adapted to the Georgian reality.
- Additionally, the regulatory impact assessment should be prepared prior to working on the text of the normative act so as to establish the basic principles of the normative act based on the RIA.
- Analytical documents prepared by public institutions (RIA, Problem Analysis Document, surveys of international practice, etc.) should be public and accessible to all representatives of the private sector.
- In order to ensure inclusivity, at the policy planning stage, public agencies should identify and inform the stakeholders in the private sector that are directly or indirectly affected by the legislative reform/amedments.
- In order to conduct high-quality dialogue, the public sector should establish working groups with the participation of the public and private sectors, within the framework of which normative acts will be prepared. This will increase the responsibility and accountability of both sides.
- Public institutions should ensure the existence of a systematized process for receiving comments and feedback.
- Public agencies should proactively disseminate the final versions of normative acts and ensure awareness among a wide range of the public.
- Public discussions of normative acts should be held in Tbilisi as well as the regions.
- The public in regions should be informed about the benefits of public-private dialogue and importance of their participation in it.
- Awareness of the importance of involvement in dialogue should also be raised among academia, students, experts, and other communities.
-Normative acts should be prepared within reasonable timeframe so as to avoid waste of time and financial resources.