სასამართლო რეფორმის შედეგების შეფასება - დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემა
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ანგარიში 8 ნოემბერი 2019
დღეს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) და „ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრმა“ (EMC) წარადგინეს ანგარიში „სასამართლო რეფორმის შედეგების შეფასება - დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემა“. ანგარიში მომზადდა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „სასამართლო რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერის (FAIR)“ ფარგლებში.
ანგარიში მიზნად ისახავს, შეაფასოს მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემა, რომელიც ჩამოყალიბდა სასამართლო სისტემის რეფორმის „მესამე ტალღის“ ფარგლებში.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა და აღნიშნა რომ: „მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემა ერთ-ერთი საკვანძო და აქტუალური საკითხია, რომლის სათანადო საკანონმდებლო რეგულირება და პრაქტიკაში არსებული ხარვეზების აღმოფხვრა არსებითად მნიშვნელოვანია ინდივიდუალური მოსამართლის დამოუკიდებლობის გაზრდისათვის და ანგარიშვალდებული მართლმსაჯულების უზრუნველსაყოფად. ჩვენ მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგები კანონმდებლობის დახვეწისა და  პრაქტიკის გაუმჯობესების საჭიროებაზე მიუთითებს.  იმედს გამოვთქვამთ, რომ მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემის მონიტორინგის ანგარიში და ჩვენ მიერ შეთავაზებული კონკრეტული რეკომენდაციები შესაბამის უწყებებს დაეხმარება სასამართლო სისტემის შემდგომი რეფორმირებისა და კანონმდებლობის გადახედვის პროცესში.“
ანგარიშის ძირითად მიგნებებზე ისაუბრა IDFI-ის კანონის უზენაესობის მიმართულების ხელმძღვანელმა ქეთევან კუკავამ. მან ხაზი გაუსვა, რომ: „ანგარიშვალდებული მართლმსაჯულების ხელშესაწყობად და სასამართლოს მიმართ საზოგადოების ნდობის ასამაღლებლად, მნიშვნელოვანია მოსამართლეთა დისციპლინურ სამართალწარმოებაში ჩართულმა ორგანოებმა დროულად, ობიექტურად და ეფექტიანად უპასუხონ მოსამართლეთა დისციპლინურ გადაცდომებს. სასამართლო რეფორმის „მეოთხე ტალღის“ ფარგლებში შემუშავებული, მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის მარეგულირებელი ნორმების შემცველი კანონპროექტი ითვალისწინებს დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემის გაუმჯობესებულ რეგულირებას, თუმცა ცალკეული ხარვეზები კვლავ გამოწვევად რჩება, რაც დროულ და ეფექტიან გადაწყვეტას მოითხოვს“.
კერძოდ, ანგარიშის ძირითადი მიგნებებია:
• სასამართლო სისტემის რეფორმის „მესამე ტალღის“ ფარგლებში მოსამართლეს მართალია, მიეცა საშუალება, სურვილის შემთხვევაში გაასაჯაროოს დისციპლინური სხდომები, თუმცა აღნიშნული უფლებით დღემდე კვლავ არცერთ მოსამართლეს არ უსარგებლია;
• მიუხედავად იმისა, რომ საბჭოს წევრს მიეცა საშუალება წერილობით დააფიქსიროს საკუთარი განსხვავებული აზრი, დღემდე საბჭოს არცერთ წევრს აღნიშნული უფლებით არ უსარგებლია;
• მიუხედავად იმისა, რომ „მესამე ტალღით“ მკაცრად განისაზღვრა დისციპლინური საქმის წინასწარი შემოწმებისა და გამოკვლევის ვადები, სამართალწარმოება მონიტორინგის წინა პერიოდის მსგავსად, დღემდე ვადების დარღვევით მიმდინარეობს და დისციპლინური სამართალწარმოება ჭიანურდება;
• ინსპექტორის სამსახურში კვლავ ჭარბობს აქტის კანონიერების საფუძვლით შესული დისციპლინური საჩივრები, მიუხედავად იმისა, რომ დისციპლინური სამართალწარმოების დროს კანონმდებლობით დაუშვებელია მოსამართლის მიერ გამოტანილი აქტების კანონიერებაზე ზედამხედველობა;
• იუსტიციის უმაღლესი საბჭო დისციპლინურ საკითხებზე სხდომებს კვლავ არასაკმარისი სიხშირით ატარებს, რაც დისციპლინური სამართალწარმოების გაჭიანურების დამატებით განმაპირობებელი ფაქტორია;
• „მესამე ტალღის“ ამოქმედებიდან დღემდე, მოსამართლე დისციპლინურ პასუხისგებაში ყველაზე ხშირად საქმის განხილვის უსაფუძვლო გაჭიანურებისთვის მიეცა;
• პრაქტიკაში სასამართლო ეთიკის ნორმების დარღვევას ფართო ინტერპრეტაცია აქვს, რაც ინდივიდუალური მოსამართლის დამოუკიდებლობის ხელყოფის რისკს წარმოშობს;
• სასამართლო რეფორმის „მეოთხე ტალღის“ ფარგლებში შემუშავებული კანონპროექტი ითვალისწინებს დისციპლინური გადაცდომის სახეების კონკრეტულ და ამომწურავ ჩამონათვალს, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს;
• პრობლემურია კანონპროექტში არსებული დათქმა იმის თაობაზე, რომ დისციპლინურ გადაცდომად არ მიიჩნევა ისეთი ქმედება, რომელიც, მართალია, ფორმალურად კი შეიცავს კანონით გათვალისწინებული რომელიმე ქმედების ნიშნებს, თუმცა მცირე მნიშვნელობის გამო არ გამოუწვევია იმგვარი ზიანი, რომელიც აუცილებელს გახდიდა მისი ჩადენისთვის დისციპლინურ პასუხისმგებლობას ან ასეთი ზიანის საფრთხე არ შეუქმნია. ჩანაწერის ამგვარი ბუნდოვანება მისი არასწორად და სუბიექტურად გამოყენების რისკს წარმოშობს;
• პრობლემურია, რომ შემუშავებული კანონპროექტი არ ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას მოსამართლის ქმედებისთვის, რომელიც ნათლად ჩამოყალიბებულ სამართლის ნორმას ეწინააღმდეგება და რომელთან დაკავშირებითაც არ არსებობს ბუნდოვანება, თუ აღნიშნული ქმედება მოსამართლემ ჩაიდინა ცხადი და დამაჯერებელი არაკეთილსინდისიერებითა და ადამიანის უფლებების უპატივცემულობით, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია (legal error plus);
• კანონპროექტით იცვლება დამოუკიდებელი ინსპექტორის თანამდებობიდან გათავისუფლების წესი და გათვალისწინებულია გადაწყვეტილების გასაჩივრების შესაძლებლობა, ასევე, მისი თანამდებობრივი სარგო განისაზღვრება საკანონმდებლო დონეზე, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს. თუმცა კვლავ ხარვეზიანია დამოუკიდებელი ინსპექტორის თანამდებობაზე არჩევის წესი, რაც ვერ უზრუნველყოფს ინსპექტორის სათანადო ინსტიტუციურ დამოუკიდებლობას;
• შემუშავებული კანონპროექტი განსაზღვრავს მტკიცების სტანდარტს დისციპლინური სამართალწარმოების საწყის ეტაპებზე, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს;
• დღეს მოქმედი კანონმდებლობის მსგავსად, არც „მეოთხე ტალღის“ ფარგლებში შემუშავებული კანონპროექტი ითვალისწინებს დამოუკიდებელი ინსპექტორის დასკვნების მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების გარეშე გამოქვეყნებას. დასკვნები ხელმიუწვდომელია საჯარო ინფორმაციის სახით მოთხოვნის შემთხვევაშიც, რაც გამჭვირვალობის კუთხით მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს;
• შემუშავებული კანონპროექტი ითვალისწინებს დისციპლინურ პასუხისგებაში მიცემის შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის გამოქვეყნებას, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს. თუმცა, გამჭვირვალობის კუთხით, მნიშვნელოვანი ხარვეზია ის, რომ არ ქვეყნდება მოსამართლის დისციპლინურ პასუხისგებაში მიცემის შესახებ საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები;
• „მეოთხე ტალღის“ ფარგლებში შემუშავებული კანონპროექტი არ ითვალისწინებს სადისციპლინო კოლეგიის მიერ გადაწყვეტილების მიღების წესთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი ხარვეზის აღმოფხვრას. მოქმედი კანონმდებლობით, შესაძლებელია, კოლეგიის საერთო შემადგენლობის 5-დან ორმა წევრმა (თუკი კოლეგიას სამი წევრი ესწრება) მოსამართლე ბრალეულად ცნოს და დისციპლინური პასუხისმგებლობა და სახდელი დააკისროს, რაც საფრთხეს უქმნის დისციპლინური სამართალწარმოების სამართლიანობას.

Today, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) presented findings of the report Assessment of the Judicial Reform System of Disciplinary Liability of Judges. The report was implemented within the framework of Facilitating Implementation of Reforms in the Judiciary (FAIR), a project funded by the European Union.
The purpose of this document is to assess the system of disciplinary liability of judges in light of the “third wave” reform of the judicial system. This is the second monitoring report, which covers the period from 1 January 2019 to 1 September 2019. The first report was published in early 2019.
During the event Programs' Director of IDFI addressed the audience and stressed that: “Disciplinary liability of judges is one of the critical issues, therefore, its proper legislative regulation and eradication of the deficiencies existing in practice are of utmost importance in order to increase the independence of individual judges and ensure accountable justice. Our monitoring results reveal the necessity of amending legislation and improving practice. We hope that the report on disciplinary liability system and our specific recommendations will assist relevant bodies to further reform the judicial system and legislation”.
Ketevan Kukava, the Rule of Law Direction Head of IDFI presented the main findings of the report to the audience and emphasized the following: “in order to foster accountable justice and promote public trust in the judiciary, it is important for the authorities involved in the disciplinary proceedings of judges to respond promptly, objectively and efficiently to the disciplinary misconduct of judges. The draft law regulating the norms of disciplinary liability of judges, developed within the framework of the “Fourth Wave” of judicial reform envisages improved regulation of the system of disciplinary liability, however, certain flaws still remain which should be addressed in an efficient and prompt manner”.
The Report includes the following main findings:
• Within the framework of the “Third Wave” of judicial system reform, a judge became authorised to make the disciplinary hearings public when so desired, but no judge has yet exercised this right;
• Although a member of the Council was given the right to dissent in writing, no member of the Council has yet exercised this right;
• Although the terms of pre-examination and investigation of a disciplinary case were strictly defined by the “Third Wave”, similar to the previous monitoring period, timeframes are still violated and the disciplinary proceedings are delayed;
• A number of disciplinary appeals filed to the Office of an Independent Inspector related to the lawfulness of the judicial act still prevail, even though during the disciplinary proceedings the law does not allow scrutiny of legality of the acts rendered by a judge;
• The High Council of Justice continues to hold meetings on disciplinary cases with insufficient frequency, which contributes to the delay in disciplinary proceedings;
• Since the enactment of the “Third Wave” to this day the most common ground for holding a judge responsible for disciplinary misconduct is an unjustified delay in hearing a case;
• Violations of judicial ethical norms are widely interpreted in practice, which increases the risk of infringement of the independence of an individual judge;
• The draft law developed within the “Fourth Wave” reform foresees the specific and exhaustive list of types of disciplinary misconduct. It should be assessed positively;
• The provision in the draft law implying that an act which, albeit formally containing signs of any act (offence) prescribed by the law, due to its minor importance did not cause harm that would necessitate the disciplinary responsibility, or did not threaten to create such harm, shall not be considered a disciplinary offense - is problematic. Such an ambiguous provision poses the threat of it being abused and subjectively interpreted;
• It is problematic that the developed draft law does not foresee the responsibility for a judge’s act, which contradicts the clearly stated legal norm and regarding to which there is no ambiguity providing that a judge committed the mentioned act with clear and cogent dishonesty and disrespect for human rights that caused significant harm (“legal error plus”);
• The draft law changes the rule for dismissal of an independent inspector and provides for the possibility of appealing the decision; also, his/her official salary is determined at the legislative level, which should be assessed positively. However, the procedure for electing an independent inspector remains flawed, which does not ensure the proper institutional independence of an inspector;
• The developed draft law sets the standard of proof at the early stages of the disciplinary proceedings, which should be assessed positively;
• The developed draft law within the framework of the “Fourth Wave”, as well as the present-day legislation, does not provide for the publication of an independent inspector’s opinions without identification data. Opinions are not available even if they are requested as public information, which is an important challenge in terms of transparency;
• The developed draft law provides for the publication of statistical information on bringing disciplinary charges against judges, which should be assessed positively. However, the fact that decisions made by the Council regarding bringing disciplinary charges against judges are not published is a major flaw in terms of transparency;
• The draft law developed within the “Fourth Wave” framework does not envisage the elimination of the significant flaw, which is related to the decision-making rule for the Disciplinary Board. Under the current legislation, it is possible for two out of five members of the Board to find a judge guilty and impose disciplinary liability and penalty on him/her, which poses a threat to the fairness of the disciplinary proceedings.