სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | სტატია 25 ივლისი 2024
სამოქალაქო და პოლიტიკურ პროცესებში თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობა დემოკრატიული მმართველობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკური ინტეგრაცია დღემდე გამოწვევად რჩება. ცენტრალურ და ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მათი ნაკლები მონაწილეობა ზრდის გარიყულობის შეგრძნებას.
საქართველოში 2014 წელს ჩატარებული ბოლო საყოველთაო აღწერის  მიხედვით, ეთნიკური უმცირესობები (გარდა ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებისა) მოსახლეობის 13.2%-ს (489,240 ადამიანი) შეადგენენ. განსაკუთრებით გამოირჩევა ორი მრავალრიცხოვანი ჯგუფი: 6.3%-ით აზერბაიჯანული  (233,024 ადამიანი) და 4.5%-ით  სომხური თემი (168,102 ადამიანი) [1].
(წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური)
ქართულ კანონმდებლობაში  ეთნიკური უმცირესობების უფლებების მარეგულირებელი კონკრეტული მუხლები არ გვხვდება. კონსტიტუციის მე-11 მუხლი დისკრიმინაციას კრძალავს და აღიარებს სამართლის წინაშე ყველა ადამიანის თანასწორობას [2]. ასევე დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ საქართველოს კანონი ყველა სახის დისკრიმინაციას ზღუდავს, მათ შორის ეთნიკური და რელიგიურ ნიშნით [3]. კონსტიტუციის 23-ე მუხლის თანახმად, საქართველოს მოქალაქეებს აქვთ უფლება შექმნან პოლიტიკური პარტია, სხვა პოლიტიკური გაერთიანება და მონაწილეობა მიიღონ მის საქმიანობაში, თუმცა, აკრძალულია პოლიტიკური პარტიის შექმნა რეგიონული ნიშნით [2].
საქართველო სხვადასხვა საერთაშორისო პაქტით და კონვენციით იღებს პასუხისმგებლობას, რათა გადადგას ნაბიჯები და საკანონმდებლო ცვლილებებით დაიცვას ქვეყანაში მცხოვრები ეთნიკურ უმცირესობების უფლებები. მათ შორის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანია  „ეროვნული უმცირესობების დაცვის შესახებ“ კონვენცია, რომელზეც საქართველომ 1995 წელს მოაწერა ხელი. აღნიშნული კონვენციის მეორე ნაწილის მეოთხე მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად, „აუცილებლობის შემთხვევაში, მხარეები იღებენ ვალდებულებას მიიღონ ადეკვატური ზომები იმისათვის, რომ ეკონომიკური, სოციალური, პოლიტიკური და კულტურული ცხოვრების ყველა სფეროში ხელი შეუწყონ მთლიანი და ეფექტური თანასწორობის დამკვიდრებას იმ პირებს შორის, რომლებიც მიეკუთვნებიან ეროვნულ უმცირესობას და მათ შორის, მიეკუთვნებიან უმრავლესობასაც.”[4]
ქვეყანამ 2009 წლიდან დაიწყო სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელება, რომლის ერთ-ერთ მიზანს სწორედ ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო და პოლიტიკური ინტეგრაციის ხელშეწყობა წარმოადგენდა/წარმოადგენს. 2009-2014 წლების შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ეროვნული კონცეფცია[5] და 2015-2020 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია[6] 5-5 წლიან პერიოდს მოიცავდა, ხოლო 2021 წელს დამტკიცებული ახალი სტრატეგია[7] 2030 წლის ჩათვლით იქნება ძალაში. დასკვნითი შეფასებების თანახმად, სახელმწიფოს მიერ შემუშავებულ სტრატეგიას ერთიანი მიდგომა აქვს, როგორც მრავალრიცხოვან, ასევე მცირერიცხოვან და მოწყვლად ეთნიკურ უმცირესობებთან მიმართებით, თუმცა დაკვირვებები აჩვენებს, რომ პოლიტიკური ჩართულობის კუთხით გადადგმული ნაბიჯები ორიენტირებულია მრავალრიცხოვან ჯგუფებზე - აზერბაიჯანულ და სომხურ თემზე და დიდწილად არ ფარავს მცირერიცხოვან ეთნიკურ ჯგუფებს.
2009-2014 წლების შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ეროვნული კონცეფციის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობის გასაძლიერებლად გადადგმული ნაბიჯები ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის შესახებ ევროპული ჩარჩო კონვენციის პოპულარიზაციას, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ გამოქვეყნებული მასალების აზერბაიჯანულ, სომხურ და რუსულ ენებზე თარგმნას, ახალგაზრდა ამომრჩევლებთან და თემის წარმომადგენლებთან შეხვედრების ორგანიზებას მოიცავდა. აღნიშნული სტრატეგიის შეფასებით, დოკუმენტში აღიარებული იყო, რომ სრულფასოვანი სამოქალაქო და პოლიტიკური ჩართულობის უზრუნველსაყოფად  განხორციელებული საქმიანობა არ იყო ეფექტური.[5]
ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო და პოლიტიკური ინტეგრაციის მიმართულებით არსებულ გამოწვევებს არც 2015-2020 წლის სახელმწიფო სტრატეგია პასუხობდა. სამოქმედო გეგმის მიხედვით, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის ხმის მიცემისა და ინფორმირებული არჩევანის გაკეთების უზრუნველყოფა ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ამოცანას წარმოადგენდა. ზემოაღნიშნული მიზნის მისაღწევად საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობა მეტწილად წინა სტრატეგიის მსგავსი იყო და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების დატრენინგებით, საარჩევნო მასალებისა და რგოლების მათ ენებზე თარგმნით, საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფთან შეხვედრების/ტრენინგების ორგანიზებით შემოიფარგლებოდა. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში ამომრჩეველთა აქტივობის მიმართულებით პროგრესი ნაკლებად შეიმჩნევა. საქართველოს რეგიონების მიხედვით, ტრადიციულად ამომრჩეველთა აქტივობა ყველაზე დაბალია ქვემო ქართლისა და კახეთის იმ მუნიციპალიტეტებში, სადაც ეთნიკური უმცირესობები კომპაქტურად არიან დასახლებულნი. ამ კუთხით, შედარებით კარგი სიტუაციაა სამცხე-ჯავახეთის მუნიციპალიტეტებში, თუმცა ამომრჩეველთა აქტივობა ხშირ შემთხვევაში იქაც ჩამორჩება ეროვნულ მაჩვენებელს.
[წყარო: საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია]
2015-2020 წლების სახელმწიფო სტრატეგიის ერთ-ერთ ამოცანას წარმოადგენდა პოლიტიკური პარტიების საქმიანობასა და პარტიულ სიებში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ჩართულობის წახალისება, თუმცა დასკვნითი ანგარიშის თანახმად, ამ მიმართულებით ქმედითი ნაბიჯები არ გადადგმულა. ასევე შეუსრულებელი დარჩა ამ მიმართულებით კიდევ ერთი ამოცანა, რომელიც ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით სამართლებრივი ბაზის გაუმჯობესებასა და საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით შესაბამისი მოდელის შემუშავებას ისახავდა მიზნად.
ეთნიკურ უმცირესობათა წარმომადგენლობა საქართველოს პარლამენტში 90-იან წლებიდან პრობლემად რჩება. 1992-1995 წლებში საკანონმდებლო ორგანოში მათ  ჰყავდათ 4 წარმომადგენელი, 1995-1999 და 1999-2004 წლებში 16-16, 2004-2008 წლებში - 12, 2008-2012 და 2012-2016 წლებში 6-6, 2016-2020 წლებში - 11, ხოლო 2020-2024 წლებში - 7. ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი დეპუტატების უმრავლესობა მიეკუთვნება აზერბაიჯანულ ან  სომხურ თემს.[6]
(წყარო: ეთნიკურობისა და მულტიკულტურალიზმის შესწავლის ცენტრი)
სტატისტიკით დასტურდება, რომ ეთნიკური უმცირესობების საკანონმდებლო ორგანოში წარმომადგენლობა არასოდეს ყოფილა პროპორციული ქვეყნის მოსახლეობაში მათ ხვედრით წილთან. მეათე მოწვევის პარლამენტში ეთნიკურ უმცირესობებს 6 წარმომადგენელი ჰყავთ, ეს კი იმას ნიშნავს, რომ საკანონმდებლო ორგანოში მინიმუმ სამჯერ ნაკლებად არიან წარმოდგენილნი. აღსანიშნავია, რომ  ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკურ ჩართულობასთან დაკავშირებით, კონკრეტული მექანიზმების არარსებობის პირობებში საკანონმდებლო ორგანოში მათი წარმომადგენლობის გაზრდის კუთხით პროგრესი საერთოდ არ შეიმჩნევა.
შერეული საარჩევნო სისტემის შემთხვევაში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები საკანონმდებლო ორგანოში, ძირითადად, მაჟორიტარული ოლქებიდან შეირჩეოდნენ. სრულიად პროპორციული სისტემის შემთხვევაში, ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკური ჩართულობის გათვალისწინებით არსებობს იმის საფრთხე, რომ მათი წარმომადგენლობა საკანონმდებლო ორგანოში მინიმალური იყოს. თუმცა ეს დამოკიდებული იქნება ძირითადი პარტიების საარჩევნო სიებზე.
გარდა რაოდენობრივი მაჩვენებლისა, მნიშვნელოვანია გავიგოთ ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების რეალურ პროცესში, რასაც მნიშვნელოვანი როლი ეკისრება. პოლიტიკური პარტიები ხშირად ისეთ კანდიდატებს ანიჭებენ უპირატესობას, რომლებიც საკმაოდ პასიურობით გამოირჩევიან. ისინი საკანონმდებლო ორგანოს “მდუმარე დეპუტატების“ რიგებში გვხვდებიან და არასოდეს გამოდიან საკანონმდებლო ინიციატივით. მათ შორის არიან პარლამენტის მეათე მოწვევის დეპუტატები მმართველი გუნდიდან - სამველ მანუკიანი და სუმბატ კიურეღიანი და ოპოზიციიდან აბდულა ისმაილოვი [8].
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობის ხელშეწყობის მიმართულებით,  საქართველოს კანონმდებლობაში არ არსებობს კვოტირების სისტემა ან პოლიტიკური პარტიებისთვის ფინანსური წახალისება. შესაბამისად, ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკური ჩართულობა პოლიტიკური პარტიების “კეთილ ნებაზეა“ დამოკიდებული.
ჩატარებული კვლევებით დასტურდება, რომ ეთნიკურ უმცირესობებსა და პოლიტიკურ პარტიებს შორის კავშირები საკმაოდ სუსტია, შესაბამისად, დაბალია პოლიტიკური პარტიების მიმართ ნდობა. გამოკითხულთა ეთნიკური უმცირესობების მხოლოდ 12,6% აცხადებს, რომ პოლიტიკურ პარტიებს ენდობა („ძირითადად ვენდობი“ ან „სრულიად ვენდობი“). მათი მხოლოდ 16.1% უჭერს მხარს იმ იდეას, რომ პოლიტიკური პარტიების საქმიანობები მოიცავს იმ საჭიროებებსა და საკითხებს, რომლებიც კონკრეტულად მათ ეთნიკურ ჯგუფს უკავშირდება. რესპონდენტთა 46,4% ზემოაღნიშნულ მოსაზრებას ეწინააღმდეგება, ხოლო 37,4%-ს  კითხვაზე პასუხი არ აქვს. [9]
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად, საკანონმდებლო ორგანოში 9 პოლიტიკურმა პარტიამ მოიპოვა მანდატი. მათი პროპორციული სიების ანალიზი აჩვენებს, რომ ძალზე სუსტია ეთნიკურად აზერბაიჯანელებისა და სომხების წარმომადგენლობა. მეათე მოწვევის პარლამენტში მანდატის მქონე 9 პოლიტიკური პარტიის პროპორციულ სიაში მყოფი 1335 კანდიდატიდან მხოლოდ 33 იყო ეთნიკურად აზერბაიჯანელი ან სომეხი [იდენტიფიცირება მოხდა სახელებისა და გვარების მიხედვით].
[დიაგრამა მომზადდა პოლიტიკური პარტიების პროპორციული სიების საფუძველზე]
ისიც აღსანიშნავია, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები პარტიების პროპორციულ სიებში ხშირ შემთხვევაში ისეთ ადგილებს იკავებდნენ, რომლებსაც საკანონმდებლო ორგანოში მოხვედრის მხოლოდ თეორიული შესაძლებლობა ჰქონდათ. ზემოთ მითითებული არცერთი პოლიტიკური პარტიის 2020 წლის პროპორციული სიის პირველ ათეულში არ გვხვდება ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი.  “საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა” პროპორციული სიის 14-ე ნომრად, “ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ” 17-ე, “ლეიბორისტულმა პარტიამ” 18-ე, “სტრატეგია აღმაშენებელმა” 25-ე,  “ლელომ” 26-ე, “ევროპულმა საქართველომ” 28-ე, ხოლო “ქართულმა ოცნებამ” 35-ე ნომრად დაასახელა ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი.[10] ასევე, პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო პროგრამების ანალიზი აჩვენებს, რომ მათი დიდ ნაწილში ეთნიკურ უმცირესობებთან დაკავშირებული საკითხები ან არ იყო ასახული, ან ფორმალურად იყო წარმოდგენილი.
საკმაოდ მცირეა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლობა პარტიების პოლიტიკური საბჭოების შემადგენლობაში, რაც შიდაპარტიულ გადაწყვეტილებებზე მათ ჩართულობას შესაბამისად ამცირებს. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად ბარიერგადალახული 9 პარტიიდან, მაგალითად, “ენმ”-ს 129-კაციან პოლიტიკურ საბჭოში ეთნიკური უმცირესობების რაოდენობა სამი, ხოლო “ევროპული საქართველოს” 32-კაციან პოლიტიკურ საბჭოში - ორია. დანარჩენი ბარიერგადალახული პარტიების პოლიტსაბჭოებში არ გვხვდება ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები.
გარდა საკანონმდებლო ხელისუფლებისა, აღმასრულებელი ხელისუფლების დონეზე, ფაქტობრივად, არ გვხვდება ეთნიკურ უმცირესობების წარმომადგენლები. უკეთეს შემთხვევაში ისინი სხვადასხვა უწყებაში დაბალი რგოლის  პოზიციებს იკავებენ.
ეთნიკურად აზერბაიჯანელებისა და სომხების წარმომადგენლობა ადგილობრივი თვითმმართველობების დონეზეც დაბალია. 2017 წლის მუნიციპალურ ორგანოთა არჩევნების შედეგების მიხედვით, აზერბაიჯანული და სომხური თემით მჭიდროდ დასახლებულ 8 მუნიციპალიტეტში (მარნეული, ბოლნისი, დმანისი, გარდაბანი, წალკა, ახალციხე, ახალქალაქი, ნინოწმინდა) მცხოვრები საშუალოდ 779 ეთნიკურად ქართველს საკრებულოში 1 წარმომადგენელი, ხოლო 1,116 ეთნიკურ სომეხსა და 2,945 ეთნიკურად აზერბაიჯანელს - ასევე თითო-თითო წარმომადგენელი ჰყავთ.[11]
2017 წლის მსგავსად  2021 წლის მუნიციპალურ ორგანოთა არჩევნების შედეგებიც გვიჩვენებს, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე განსაკუთრებით დაბალია აზერბაიჯანული თემის წარმომადგენლობა. ახალქალაქის, ნინოწმინდისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტების გარდა, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ დანარჩენი მუნიციპალიტეტების საკრებულოების შემადგენლობაში მათი წარმომადგენლობა მოსახლეობაში მათივე პროპორციულ წილთან შედარებით ორჯერ-სამჯერ, ზოგიერთ შემთხვევაში კი კიდევ უფრო დაბალია.
[დიაგრამა მომზადდა მუნიციპალიტეტების ვებგვერდებზე არსებული მონაცემების საფუძველზე].
ახალქალაქისა და ნინოწმინდის გარდა [ნაწილობრივ მარნეულშიც], დანარჩენ მუნიციპალიტეტებში დიდწილად მცირეა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლობა საკრებულოს კომისიების, მერიის სხვადასხვა სამსახურისა და განყოფილების ხელმძღვანელ პოზიციებზე. საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში, სადაც აზერბაიჯანული თემი მოსახლეობის 1/3-ს შეადგენს, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოში მათთვის ყველაზე მაღალი თანამდებობა საკრებულოს წევრობაა, ხოლო ლაგოდეხში, სადაც ეთნიკურად აზერბაიჯანელების ხვედრითი წილი 25%-მდეა, საკრებულოში სულ 1 წარმომადგენელი ჰყავთ.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ პოლიტიკური ჩართულობის კუთხით ეთნიკური უმცირესობებისთვის თანასწორი და სამართლიანი გარემოს შექმნა დღემდე პრობლემურია და სახელმწიფო პოლიტიკა არ პასუხობს ამ გამოწვევებს. ამ მიმართულებით, საჭიროა კონკრეტული და რეალურ მიზნებზე ორიენტირებული სამოქმედო გეგმის შემუშავება და განხორციელება. შესაძლოა, ეს იყოს საკანონმდებლო ბაზის გაუმჯობესება - პოლიტიკური პარტიებისთვის წამახალისებელი ფინანსური შეღავათები ან სხვა დროებითი მექანიზმები. საჭიროა, დეტალურად იქნას შესწავლილი და შეფასებული უმცირესობათა პოლიტიკური მონაწილეობის ინსტიტუციური ბარიერები. ასევე მნიშვნელოვანია, პროცესში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ფართო ჩართულობის ხელშეწყობა და მათი მოსაზრებების გათვალისწინება.

Author: Fagan Abbasov, Researcher, Master at Georgian Institute of Public Affairs
Equal and full participation in civil and political processes is one of the priorities of democratic governance. Political integration of ethnic minorities living in Georgia remains a challenge to this day. The lesser extent of their participation in the decision-making process at the central and local levels contributes to a feeling of exclusion.
According to the last general census conducted in Georgia in 2014, ethnic minorities (excluding occupied Abkhazia and Tskhinvali regions) constitute 13.2% of the population (489,240 people). Two larger groups stand out in particular: the Azerbaijani community with 6.3% (233,024 people) and the Armenian community with 4.5% (168,102 people) [1].
(Source: National Statistics Office of Georgia)
There are no specific articles regulating the rights of ethnic minorities in the Georgian legislation. Article 11 of the Constitution prohibits discrimination and recognizes the equality of all people before the law [2]. Additionally, the Law of Georgia On Elimination of All Forms of Discrimination prohibits all kinds of discrimination, including discrimination on ethnic and religious grounds [3]. According to Article 23 of the Constitution, citizens of Georgia have the right to form a political party or another kind of political union and participate in its activities. However, there is a prohibition on forming a political party on a regional basis [2].
Through various international pacts and conventions, Georgia has taken on a responsibility to take specific steps and make legislative changes aimed at protecting the rights of ethnic minorities living in the country. Among them, one of the most important is the Convention on the Protection of National Minorities, signed by Georgia in 1995. According to paragraph 4 of the fourth article of the second part of the Convention, "The Parties undertake to adopt, where necessary, adequate measures in order to promote, in all areas of economic, social, political and cultural life, full and effective equality between persons belonging to a national minority and those belonging to the majority."[4]
Georgia began the implementation of a state strategy in 2009, one of the goals of which was/is to promote the civil and political integration of ethnic minorities. The 2009-2014 National Concept of Tolerance and Civil Integration[5] and the 2015-2020 State Strategy for Civil Equality and Integration[6] covered 5-year periods, and the new strategy approved in 2021[7] will be in force until 2030. According to the final assessments, the strategy developed by the state has a unified approach to both large and small and vulnerable ethnic minorities, although observations show that the steps taken in terms of political inclusion are focused on larger groups—the Azerbaijani and Armenian communities—and for the most part, do not cover the small ethnic groups.
Within the framework of the 2009-2014 National Concept of Tolerance and Civil Integration, the steps taken to strengthen the civil and political participation of ethnic minorities included the promotion of the European Framework Convention on the Protection of National Minorities, the translation of materials published by the Election Administration into Azerbaijani, Armenian, and Russian languages, and the organization of meetings with young voters and community representatives. According to the assessment of the mentioned strategy, the document acknowledged that the activities implemented to ensure full civil and political involvement were ineffective.[5]
The 2015-2020 State Strategy also did not respond to the existing challenges in the direction of civil and political integration of ethnic minorities. According to the action plan, ensuring the ability to vote and make informed choices for representatives of ethnic minorities was one of the significant tasks. The activities of the Election Administration aimed at achieving this goal were largely similar to the previous strategy and were limited to the training of the members of the precinct election commission representing ethnic minorities, the translation of election materials and videos into their languages, and the organization of meetings/trainings with different groups of society. It should be noted that in the regions densely populated by ethnic minorities, no progress in the direction of voter activity has been observed at all. Voter turnout is traditionally lowest in the municipalities of the Kvemo Kartli and Kakheti regions, where ethnic minorities are densely settled. In this regard, the situation is relatively good in the municipalities of Samtskhe-Javakheti, although voter turnout there is, in many cases, still below the national indicator.
(Source: Election Administration of Georgia)
One of the objectives of the 2015-2020 State Strategy was to encourage the involvement of representatives of ethnic minorities in the activities of political parties and party lists. According to the final report, however, no effective steps were taken in this direction. Another objective in this direction, aimed at improving the legal framework and developing an appropriate model according to international standards to facilitate the involvement of ethnic minorities, also remained unfulfilled.
The representation of ethnic minorities in the Parliament of Georgia has remained a problem since the 90s. They had 4 representatives in the legislature in 1992-1995, 16 in 1995-1999 and 1999-2004, 12 in 2004-2008, 6 in 2008-2012 and 2012-2016, 11 in 2016-2020, and 7 in 2020-2024. The majority of MPs representing ethnic minorities belong to the Azerbaijani or Armenian communities.[6]
(Source: Centre for the Studies of Ethnicity and Multiculturalism)
Statistics show that the representation of ethnic minorities in the legislature has never been proportional to their share of the country's population. Ethnic minorities had 6 representatives in the Parliament of the tenth convocation, which means that they were at least three times less represented in the legislative body. It should be noted that in relation to the political involvement of ethnic minorities, in the absence of specific mechanisms, there has been no progress at all in terms of increasing their representation in the legislative body.
In the case of a mixed electoral system, the representatives of ethnic minorities in the legislative body were mainly elected from majoritarian constituencies. In the case of a fully proportional system, taking into account the political involvement of ethnic minorities, there is a danger that their representation in the legislative body will be minimal. This, however, will depend on the electoral lists of the main parties.
In addition to the quantitative indicator, it is important to understand the involvement of ethnic minorities in the actual decision-making process, an important consideration. Political parties often prefer candidates who are quite passive. They fall in the category of "silent representatives" of the legislative body and never come forward with legislative initiatives. Among them are MPs of the 10th Convocation of the Parliament from the governing team, Samvel Manukian, and Sumbat Kiureghian, and Abdullah Ismailov from the opposition [8].
It should also be noted that there is no quota system or financial incentives for political parties in the Georgian legislation to facilitate the involvement of ethnic minorities in political processes. Consequently, the political involvement of ethnic minorities depends on the "goodwill" of political parties.
Various studies have demonstrated that the ties between ethnic minorities and political parties are rather weak, and as a consequence, trust in political parties is low. Only 12.6% of respondents from ethnic minorities state that they trust political parties ("mostly trust" or "completely trust"). Only 16.1% of them agree with the statement that the activities of political parties incorporate the needs and issues that are specifically related to their ethnic group. 46.4% of the respondents disagree with the above statement, and 37.4% have no answer to the question. [9]
As a result of the 2020 parliamentary elections, 9 political parties won mandates in the legislative body. The analysis of their proportional lists shows that the representation of ethnic Azerbaijanis and Armenians is very weak. Only 33 of the 1,335 candidates on the proportional list of the 9 political parties with mandates in the 10th convocation parliament were ethnically Azerbaijani or Armenian [as identified by first and last names].
(The diagram was prepared based on the proportional lists of political parties)
It should also be noted that the representatives of ethnic minorities in the proportional lists of the parties in many cases fell into positions that had only a theoretical possibility of getting into the legislative body. None of the above-mentioned political parties have a representative of an ethnic minority in the top ten of the 2020 proportional list. "Alliance of Patriots of Georgia" had the representative of the ethnic minority in the 14th spot in the proportional list, "United National Movement" – 17th, "Labor Party" – 18th, "Strategy Agmashenebeli" – 25th, "Lelo" – 26th, "European Georgia" – 28th, and "Georgian Dream" – 35th[10]. Additionally, the analysis of the electoral platforms of political parties shows that in most, the issues related to ethnic minorities were either not reflected or presented only in a formal manner.
The representation of ethnic minorities in the political councils of parties is quite small, which reduces their involvement in internal party decisions accordingly. Of the 9 parties that crossed the threshold as a result of the 2020 parliamentary elections, for example, the number of ethnic minorities in the 129-member political council of "United National Movement" is three, and in the 32-member political council of "European Georgia" - two. There are no representatives of ethnic minorities in the political councils of the remaining barrier-crossing parties.
In addition to the legislature, there are virtually no representatives of ethnic minorities at the executive level. No minister or deputy minister is a representative of an ethnic minority. At best, they occupy low-level positions at various agencies.
The representation of Azerbaijanis and Armenians at the local self-government level is also low. According to the results of the 2017 municipal body elections, in 8 municipalities densely populated by Azerbaijani and Armenian communities (Marneuli, Bolnisi, Dmanisi, Gardabani, Tsalka, Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Ninotsminda), on average 779 ethnic Georgians have 1 representative in the Municipal Assembly, while 1,116 ethnic Armenians and 2,945 ethnic Azerbaijanis only had one representative each[11.]
Similar to 2017, the results of the 2021 municipal body elections show that the representation of the Azerbaijani community at the local self-government level is particularly low. Except for the municipalities of Akhalkalaki, Ninotsminda, and Gardabani, their representation in the assemblies of other municipalities densely populated by ethnic minorities is two to three times lower compared to their proportional share in the population, and in some cases even lower.
(The diagram was prepared based on the data available on the websites of municipalities)
Except for Akhalkalaki and Ninotsminda [and partially Marneuli], in the rest of the municipalities, the representation of ethnic minorities in the commissions of the Municipal Assembly and various services and departments of the City Hall is, for the most part, quite small. In the municipality of Sagarejo, where the Azerbaijani community makes up 1/3 of the population, the highest position for them in the local self-government body is membership in the Municipal Assembly, and in Lagodekhi, where the share of ethnic Azerbaijanis is up to 25%, they have only 1 representative in the Municipal Assembly.
In conclusion, it can be said that creating an equal and fair environment for ethnic minorities in terms of political participation remains a problem, and the state policy does not address these challenges. It is necessary to develop and implement an action plan focused on specific and real goals in this direction. This may be in the form of improvement of the legal framework—financial incentives for political parties or other temporary mechanisms. Institutional barriers to the political participation of minorities need to be studied and evaluated in detail. It is also important to ensure the broad involvement of representatives of ethnic minorities in the process and take their opinions into account.