საქართველოს ანტიკორუფციული მაჩვენებლები უარესდება
2019-2020 წლებში საქართველო რამდენიმე საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყნებულ რეიტინგში მოხვდა. ყველა მათგანი მიუთითებს ქვეყანაში კორუფციის მდგომარეობის გაუარესებაზე, რის ერთ-ერთ მიზეზად მაღალი დონის კორუფცია სახელდება.
Trace International-ის მიერ გამოქვეყნებული ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით 2019 წელს საქართველო 200 ქვეყანას შორის 27-ე ადგილზეა 26 ქულით, რომელიც ბიზნესის რისკს განსაზღვრავს. აღნიშნული მაჩვენებელი 2018 წლის იდენტურია  და გაუარესებულია 2017 წლის მონაცემებთან შედარებით, როცა საქართველო 200 ქვეყანას შორის 25-ე ადგილს იკავებდა 23 ქულით. ამ მონაცემების მიხედვით, ბოლო სამი წლის განმავლობაში ბიზნესის კორუფციის რისკმა ქვეყანაში 3 ქულით მოიმატა, ხოლო საერთაშორისო რეიტინგში საქართველოს მდგომარეობა ორი ადგილით გაუარესდა.
საერთაშორისო დონეზე ბიზნესში კორუფციული რისკების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი ახალ ზელანდიაში გამოვლინდა და 4 ქულით შეფასდა, ხოლო ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა სომალიში, სადაც ბიზნესის კორუფციული რისკი 94 ქულით იქნა შეფასებული.
Trace International-ის ბიზნესის კორუფციის რისკის მატრიცა კორუფციის მრავალმხრივ ბუნებას შეისწავლის ოთხი მიმართულებით, საიდანაც თითოეულს ორი ან სამი ქვე-მიმართულება აქვს:
- პირველი მიმართულება: კორუფციის შესაძლებლობის რისკი(საქართველო - 16 ქულა) – მოიაზრება ბიზნესის ურთიერთობა ხელისუფლებასთან, ხელისუფლებისთვის ქრთამის გადახდის მოლოდინი და რეგულირების ტვირთი.
- მეორე მიმართულება: კორუფციული რისკების აღკვეთა(საქართველო - 37 ქულა) - მოაზრება კორუფციის მიმართ საზოგადოების დამოკიდებულება და ხელისუფლების მიერ ანტიკორუფციული პოლიტიკის გატარება.
- მესამე მიმართულება: გამჭვირვალობა(საქართველო - 31 ქულა) - მოიაზრება ხელისუფლების მმართველობითი ფუნქციების გამჭვირვალობის ხარისხი, სამოქალაქო სექტორის გამჭვირვალობა და სიჯანსაღე.
- მეოთხე მიმართულება: ზედამხედველობა(31 ქულა) - მოიაზრება სამოქალაქო საზოგადოების შესაძლებლობები (ადამიანური რესურსი და სხვა), რომ განახორციელოს ზედამხედველობა, სამოქალაქო ჩართულობა, მედიის ხარისხი და დამოუკიდებლობა.
საქართველომ ზემოთ განხილული ოთხი მიმართულებიდან ყველაზე დაბალი ქულა (16) კორუფციის შესაძლებლობაში აიღო, რაც ნიშნავს, რომ ამ მიმართულებაში ყველაზე დაბალი რისკი ფიქსირდება. ყველაზე მაღალი რისკი ფიქსირდება და, შესაბამისად, ოთხიდან ყველაზე მაღალი ქულით შეფასდა კორუფციული რისკების აღკვეთის მიმართულება (37 ქულა). რაც შეეხება გამჭვირვალობისა და ზედამხედველობის მიმართულებებს, ორივე მათგანი თანაბარი ქულით შეფასდა (31-31 ქულა).
Trace International-ის ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით ყველაზე დაბალი კორუფციული რისკის ქვეყნებად შეფასდნენ და პირველ ათეულში მოხვდნენ ახალი ზელანდია, ნორვეგია, დანია, შვედეთი, ფინეთი, გაერთიანებული სამეფო, ნიდერლანდები, კანადა, გერმანია და ჰონგ-კონგი.
საქართველოს მეზობელ ქვეყნებსა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში საუკეთესო ქულა ჩეხეთის რესპუბლიკამ მიიღო და საერთაშორისო რეიტინგში 34-ე ადგილზე მოხვდა, ხოლო ყველაზე მაღალი რისკი დაფიქსირდა თურქეთში, რომელმაც 123-ე ადგილი დაიკავა.
World Justice Project (WJP)-ის კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 2019 წელს 126 ქვეყანას შორის 41-ე ადგილზეა 0.61 ქულით, კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში კი - 24-ე ადგილზეა 0.70 ქულით.
WJP კანონის უზენაესობის ინდექსის შეფასება ეყრდნობა ადგილობრივი მოსახლეობის და ექსპერტების აღქმას და გამოცდილებას და შეფასებას ახდენს რვა ფაქტორის გათვალისწინებით, საიდანაც ერთ-ერთს კორუფციისგან თავისუფლება წარმოადგენს. ქვეყნები ფასდება 0-დან 1-მდე ქულით, საიდანაც ერთი ქულა საუკეთესო შეფასებაა.
კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში ხელისუფლების ოთხი შტო შეფასდა, საიდანაც საქართველოში კორუფციისგან ყველაზე ნაკლებად თავისუფალ შტოდ იქნა მიჩნეული და შესაბამისად ყველაზე დაბალი ქულით შეფასდა საკანონმდებლო ხელისუფლება (0.55 ქულა), ხოლო კორუფციისგან ყველაზე თავისუფალ ინსტიტუტებად პოლიცია და ჯარი იქნა მიჩნეული და 0.90 ქულით შეფასდა. სასამართლო ხელისუფლებამ 0.74 ქულა მიიღო, ხოლო აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ - 0.66.
2017-2018 წლების WJP-ის კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 113 ქვეყანას შორის 38-ე ადგილს იკავებდა 0.61 ქულით, ხოლო კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში 23-ე ადგილზე იყო 0.71 ქულით. როგორც ვხედავთ, ბოლო სამი წლის განმავლობაში საქართველოს ქულა კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში შემცირდა და ქვეყანამ საერთაშორისო რეიტინგშიც ერთი საფეხურით უკან გადაინაცვლა.
WJP – ის შეფასებით ათ საუკეთესო შედეგის მქონე ქვეყანას წარმოადგენს დანია, ნორვეგია, ფინეთი, შვედეთი, ნიდერლანდები, გერმანია, ავსტრია, ახალი ზელანდია, კანადა და ესტონეთი.
საქართველოს მეზობელ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის საუკეთესო ქულა ჩეხეთის რეპუბლიკამ აიღო (0.73) და საერთაშორისო რეიტინგში მე-19 ადგილზე მოხვდა, ხოლო ყველაზე დაბალი შეფასებით (0.42) თურქეთი 109-ე ადგილზეა.
Transparency International (TI)-ის კორუფციის აღქმის ინდექსის მიხედვით 2019 წელს საქართველო 180 ქვეყანას შორის 44-ე ადგილზეა 56 ქულით, რაც გაუარესებული მაჩვენებელია წინა წელთან შედარებით, როცა საქართველო 180 ქვეყანას შორის 58 ქულით 41-ე ადგილს იკავებდა.
კორუფციის აღქმის ინდექსი მონაცემებს იღებს და ამუშავებს სხვადასხვა წყაროდან, რომლებიც შეისწავლიან მეწარმეების და ექსპერტების აღქმებს საჯარო სექტორში კორუფციასთან დაკავშირებით. აღნიშნული ინდექსის მიხედვით ქვეყნები 0-დან 100 ქულამდე სისტემით ფასდება, საიდანაც 100 ნიშნავს კორუფციის არარსებობას, 0 კი - კორუფციის მაღალ დონეს. საერთაშორისო რეიტინგში საშუალო ქულაა 43, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში - 35.
კორუფციის აღქმის ინდექსის თანახმად, აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში, რომელსაც მიეკუთვნება საქართველოც, პრობლემას წარმოადგენს ძალაუფლების არასათანადო გამიჯვნა, სახელმწიფო რესურსების არამიზნობრივი ხარჯვა საარჩევნო მიზნებისთვის, პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების გამჭვირვალობის ნაკლებობა. სახელმწიფო ხელისუფლების კერძო პირის ხელში თავმოყრა რეგიონის ქვეყნებისთვის ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად რჩება.
Heritage Foundation-ის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მიხედვით 2019 წელს საქართველო 180 ქვეყანას შორის 75.9 ქულით მე-16 ადგილს იკავებს, ხოლო ევროპის ქვეყნებს შორის მე-8 ადგილზეა. მართალია, 2018 წელს საქართველო საერთაშორისო რეიტინგში იმავე ადგილს იკავებდა, თუმცა, მისი ქულა წინა წელთან შედარებით მცირედით გაუარესდა (-0.3).
ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსი ქვეყნებში ოთხი მნიშვნელოვან ფაქტორზე ამახვილებს ყურადღებას: კანონის უზენაესობა, მთავრობის ზომა, რეგულირების ეფექტიანობა და ბაზრის ღიაობა.
Heritage Foundation-ის ანალიზის მიხედვით, საქართველოს ქულის კლება გამოიწვია სასამართლო ხელისუფლების ეფექტიანობის მკვეთრმა შემცირებამ, ხელისუფლების კეთილსინდისიერების მიმართულებაში აღებულმა დაბალმა ქულამ და მონეტარული თავისუფლების სიდიდემ, რომელიც აღემატება ფინანსური თავისუფლების სარგებელს. ამავე დოკუმენტის თანახმად, მართალია, საქართველომ წვრილმანი კორუფციის ბრძოლის მიმართულებით წარმატებას მიაღწია, მაგრამ ქვეყანში ოფიციალურ პირებთან დაკავშირებული მაღალი დონის კორუფცია კვლავ პრობლემად რჩება.
2019 წელს საუკეთესო შედეგების მქონე ქვეყნების პირველ ათეულში მოხვდნენ ჰონგ-კონგი, სინგაპური, ახალი ზელანდია, შვეიცარია, ავსტრალია, ირლანდია, გაერთიანებული სამეფო, კანადა, არაბეთის გაერთიანებული საამიროები და ტაივანი.
IDFI კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, რომ კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი უწყებების დამოუკიდებლობა არის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სტანდარტი, რასაც საერთაშორისო ხელშეკრულებები, კონვენციები, სახელმძღვანელოები, თუ რეკომენდაციები აწესებენ. სწორედ ასეთი უწყებების დამოუკიდებლობა უზრუნველყოფს კორუფციის წინააღმდეგ ეფექტიან ბრძოლას, ანგარიშვალდებულებას, გამჭვირვალობის მაღალ ხარისხს და, შესაბამისად, მაღალ საზოგადოებრივ ნდობას.
უფრო მეტიც, ევროკავშირის პარლამენტის ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ მაღალი დონის კორუფცია ქვეყანაში სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს. ამასვე აღნიშნავს საერთაშორისო გამჭვირვალობა აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში ანტიკორუფციული მექანიზმების შესახებ კვლევაში და მიუთითებს, რომ საჭიროების მიუხედავად, ხელისუფლებამ დღემდე არ შექმნა დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტო.
IDFI მიიჩნევს, რომ კორუფციის პრევენციის მიზნით ასევე უმნიშვნელოვანესია საქართველომ პირნათლად შეასრულოს კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი საერთაშორისო ინსტიტუტების რეკომენდაციები. 2019 წლის მდგომარეობით ევროსაბჭოს კორუფციის წინაღმდეგ სახელმწიფოთა ჯგუფის კორუფციის პრევენციასთან დაკავშირებული რეკომენდაციების 70% საქართველოს მიერ სრულად შესრულებული არ არის.

In 2019-2020 Georgia was mentioned in the rankings of several international organizations. All of them indicate that corruption situation in the country is worsening with high-level corruption being mentioned as one of the causes.
According to 2019 Business Bribery Risk Index by Trace International Georgia was ranked 27th among 200 countries with the risk score of 26 out of 100. The index is substantially the same as in last year’s Bribery Risk Matrix but is worsened compared to 2017, when Georgia was ranked 25th among 200 countries with the risk score of 23 out of 100. According to these data, business bribery risk has increased by 3 points in the last three years, while Georgia’s international ranking has been worsened by two places.
At the international level the overall risk ranges from the lowest of 4 (New Zealand) to the highest of 94 (Somalia), with the lower overall scores indicating lower overall business bribery risk.
The TRACE Bribery Risk Matrix both conveys and captures the multidimensional nature of bribery by using four separate risk domains, each composed of two or three subdomains:
- DOMAIN 1: OPPORTUNITY (overall opportunity risks in Georgia - 16) – considers business interactions with the Government, expectation of paying bribes to the government and regulatory burden.
- DOMAIN 2: DETERRENCE (overall Deterrence Risk in Georgia - 37) – considers societal disapproval of bribery and governmental anti-bribery enforcement.
- DOMAIN 3: TRANSPARENCY (overall Transparency Risk in Georgia - 31) – considers transparency of governmental regulatory functions, transparency and health of the civil service sector.
- DOMAIN 4: OVERSIGHT (Overall Oversight Risk - 31) – considers capacity (human resources and etc.) for civil society oversight, civic engagement, quality and freedom of media.
Out of these four domains Georgia has the lowest score (16) in terms of OPPORTUNITY meaning that the lowest risk exists exactly in this direction. The highest risk exists and, consequently, with the highest score (37) was evaluated the direction of DETTERENCE. As for the domains of TRANSPARENCY and OVERSIGHT, both were equally rated (31).
According to the Business Bribery Risk Index by Trace International top ten countries with the lowest corruption risk are New Zealand, Norway, Denmark, Sweden, Finland, United Kingdom, Netherlands, Canada, Germany, Hong Kong.
In the neighboring countries of Georgia and Eastern European region the Czech Republic received the best score ranking 34th in the international ranking. The highest risk was recorded in Turkey, which ranked 123rd.
According to 2019 Rule of Law index by World Justice Project (WJP) Georgia was ranked 41st out of 126 countries with the score of 0.61 out of 1 with 1 indicating the strongest adherence to the rule of law and on the 24th place, with the score 0.70 in absence of corruption dimension.
The World Justice Project (WJP) Rule of Law Index 2019 is the latest report in an annual series measuring the rule of law based on the experiences and perceptions of the general public and in-country experts worldwide.The WJP Rule of Law Index 2019 presents a portrait of the rule of law in 126 countries by providing scores and rankings based on eight factors which includes absence of corruption.
Four branches of the government were assessed in terms of absence of corruption. The legislative authority of Georgia was considered as the least free from corruption and therefore was rated the lowest (0.55). Police and army were regarded as the mostly free institutions from corruption with the score 0.90. The judiciary received 0.74 points and the executive branch – 0.66.
According to 2017-2018 World Justice Report Rule of Law Index Georgia was on the 38th place out of 113 countries with the score 0.61 and on the 23rd (-4) place, with the score 0.71 in absence of corruption dimension. As it is seen, in terms of absence corruption Georgia’s score has decreased in the last three years and the country has moved one step backward in international ranking.
According to the WJP top ten countries with the best results are Denmark, Norway, Finland, Sweden, Netherlands, Germany, Austria, New Zealand, Canada, Estonia.
In the neighboring countries of Georgia and Eastern European region the Czech Republic received the best score (0.73) ranking 19th in the international ranking. Turkey ranks 109th with the lowest rating (0.42).
According to 2019 Corruption Perception Index by Transparency International Georgia was ranked 44th out of 180 countries with the score of 56. The index is worsened compared to the previous year as in 2018, Georgia was on the 41st place with the score 58.
The Corruption Perceptions Index (CPI) aggregates data from a number of different sources that provide perceptions by businesspeople and country experts of the level of corruption in the public sector. The CPI uses a scale from 0 to 100 - 100 is very clean and 0 is highly corrupt. The average score is 43/100. The average regional score for Eastern Europe and Central Asia is 35.
The best results have been acquired and thus, top ten countries in the world according to the CPI are Denmark, New Zealand, Finland, Singapore, Sweden, Switzerland, Norway, Netherlands, Germany and Luxembourg.
Based on the CPI across the region of Eastern Europe and Central Asia, to which Georgia also belongs, countries experience limited separation of powers, abuse of state resources for electoral purposes, opaque political party financing and conflicts of interest. The concentration of power in private hands remain a major obstacle in the region.
According to 2019 Economic Freedom Index of the Heritage foundation, with the score of 75.9 Georgia was ranked 16th among 180 countries and 8th in the region of Europe. In 2018, Georgia was on the same place but the overall score has decreased by 0.3 point in 2019.
The Index of Economic Freedom focuses on four key aspects of the economic and entrepreneurial environment over which governments typically exercise policy control: Rule of law, Government size, Regulatory efficiency, and Market openness.
Based on the Index of Economic Freedom this change has been caused by a sharp drop in judicial effectiveness and lower scores on government integrity and monetary freedom exceeding a big gain in financial freedom. The same document also notes that even though Georgia has made great progress in fighting petty corruption, high-level corruption by public officials remains a problem.
In 2019, top ten countries with the best scores are Hong-Kong, Singapore, New Zealand, Switzerland, Australia, Ireland, United Kingdom, Canada, United Arab Emirates, and Taiwan.
IDFI once again emphasizes that the independence of state agencies tasked with combating corruption is one of the most important standards set by international treaties, conventions, guidelines and recommendations. Independence of these agencies can ensure the effectiveness of combating corruption, accountability, high level of transparency and, therefore, high level of public trust.
Analysis of the practice of combating corruption in Georgia shows that the independence of the agencies fighting against corruption is the most challenging. IDFI has been highlighting the deficiencies in the existing Anti-Corruption system for a long time in various formats.
Furthermore, European Parliament Resolution underlined that the high-level corruption constitutes a serious problem in the country. The same is mentioned in the International Transparency research on Anti-Corruption mechanisms in eastern European and central Asian countries. According to the research, Georgian authorities have not established independent Anti-Corruption agency despite the need to do so.
Therefore, IDFI considers it necessary to create an Independent Anti-Corruption Agency equipped with high degree of independence, relevant power and public trust to investigate high-level corruption cases and answer all of the legitimate questions.
IDFI believes that in order to prevent corruption, it is of utmost importance for Georgia to fully comply with the recommendations of international anticorruption institutions. As of 2019, 70% of the recommendations made by the Council of Europe's Group of States against Corruption have not been fully implemented by Georgia.