გრანტის დასახელება: ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სახელმწიფო არქივის ღიაობის ხელშეწყობა
საბჭოთა არქივებსა და დოკუმენტებზე თავისუფალი წვდომის საკითხი ყოფილი საბჭოთა კავშირის სახელმწიფოებში კვლავ სადაო თემად რჩება. დემოკრატიზაციისა და საბჭოთა წარსულის გააზრების პროცესები ამ სახელმწიფოებში ერთმანეთისგან განსხვავებულად მიმდინარეობდა. ამან განაპირობა სახელმწიფოთა განსხვავებული მიდგომები არქივების მიმართ. ზოგიერთ სახელმწიფოში საბჭოთა ეპოქის დოკუმენტები საიდუმლოა, მკვლევარებსა და ისტორიკოსებს კი არ აქვთ არქივებზე წვდომა, ზოგიერთში ისინი მხოლოდ ნაწილობრივაა ღია.
საბჭოთა მმართველობის 70 წლიან პერიოდში, ისტორია გამოიყენებოდა როგორც იდეოლოგიური იარაღი, რომელიც არ ეყრდნობოდა რეალურ ფაქტებსა და სიმართლეს. იგი სავსე იყო ფალსიფიკაციებით, მცდარი ინტერპრეტაციებითა და კომუნისტური პოსტულატებით. კომუნისტები გულწრფელები მხოლოდ იმ საიდუმლო დოკუმენტებში იყვნენ, რომელსაც საბჭოთა ბიუროკრატები მმართველობის უმაღლეს რგოლსა და ელიტაში ავრცელებდნენ.
საბჭოთა წარსულის ზუსტი და სწორი გადახედვა არის წარსულის მართებული გააზრების ქვაკუთხედი. ახლად გამოქვეყნებული საარქივო დოკუმენტები ხელს შეუწყობს ისტორიოგრაფიის განვითარებას, ერების კოლექტიური მახსოვრობის ფორმირებას, იმ ცრუ ინფორმაციისა და მითების დამსხვრევას, რომელიც დამკვიდრებულია პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში ნეოსტალინისტებისა და თანამედროვე კრემლის პროპაგანდის საშუალებით.
პროექტის მთავარი მიზანია საბჭოთა არქივების ღიაობის უზრუნველყოფა პოსტსაბჭოთა სივრცეში. ეს მიზანი მიიღწევა რამდენიმე ღონისძიებისა და მოქმედების შედეგად. პირველ რიგში, პროექტის ფარგლებში დაგეგმილ კონფერენციაზე შეიქმნება არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მკვლევარების ქსელი, რომლებიც საბჭოთა არქივების ღიაობის საკითხებზე იმუშავებენ. ამას გარდა, პოსტსაბჭოთა სივრცის არქივების ღიაობის საკითხებზე საფუძვლიანი კვლევა ჩატარდება, რათა ნათელი ხედვა გაჩნდეს იმის შესახებ, თუ როგორ და სად უნდა მოვითხოვოთ მეტი ღიაობა.
პროექტის შედეგად პოსტსაბჭოთა სივრცეში შექმნება არქივების ღიაობის ერთიანი სტანდარტი, რომელიც მოიცავს არა მხოლოდ არქივების ხელმისაწვდომობას, არამედ მათი შემადგენელი მონაცემების ფორმატსაც. პროექტი წაახალისებს საარქივო დოკუმენტების ციფრულ ფორმატში ხელმისაწვდომობას. გარდა ამისა, ქვეყნებს შორის საარქივო მასალების გაცვლის გასაუმჯობესებლად შეიქმნება სპეციალური მკვლევართა ქსელი. დამყარდება კავშირი პოსტსაბჭოთა სახელმწიფოების არქივებს შორის, რაც ხელს შეუწყობს ერთობლივ კვლევებსა და დოკუმენტაციის გაცვლას. ქსელი ასევე იმუშავებს არქივებთან წვდომის სამართლებრივ და პრაქტიკულ ასპექტებზე, ადვოკატირებაზე, გამოცდილების გაზიარებასა და მონაწილე ქვეყნებში საბჭოთა კვლევების შესახებ ერთობლივი კვლევითი პროექტების ინიცირებაზე.
- პოსტსაბჭოთა სივრცეში არქივების ღიაობაზე მომუშავე მკვლევარებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის შექმნა
- პოსტსაბჭოთა სივრცეში არქივების ღიაობის მხარდაჭერა
- პოსტსაბჭოთა სივრცეში პოტენციურ პარტნიორებთან დაკავშირება: უკრაინა, ბელარუსი, მოლდოვა, შუა აზიის ქვეყნები, სომხეთი, აზერბაიჯანი, რუსეთი.
- კონფერენციის ორგანიზება თბილისში თემაზე არქივების ღიაობა მონაწილე ქვეყნებში, არქივებზე ხელმისაწვდომობის საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა, მკვლევართა როლი, როგორც შუამავლები სახელმწიფო სუბიექტებს შორის.
- კვლევის მომზადება პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში საბჭოთა არქივების ხელმისაწვდომობაზე.
- ვებგვერდის შექმნა, სადაც გამოქვეყნებდა პოსტსაბჭოთა სივრცეში საარქივო ღიაობის შესახებ კვლევის შედეგები.

Name of Grant Activity: Enhancing Openness of State Archives in Former Soviet Republics
Access to the Soviet archives and archival documents remains contentious topic among many post-Soviet countries. The transition to democracy and rethinking of Soviet past proceeded with different pace and path in former Soviet republics. These differences determined the state policies toward archives. In many countries, documents of Soviet era remain classified, and archives are not accessible to scholars and historians. Others opened up only partially.
During the 70 years of the Soviet rule, history was used as an ideological weapon devoid of any real facts, truths and full with falsifications, misinterpretations, and communist postulates. The only space where communists were truthful and honest was “Secret” and “Top Secret” documents that Soviet bureaucrats circulated among top level of government and ruling elite.
The correct and precise examination of the Soviet past o is cornerstone of proper rethinking of the Soviet past. The newly published archival documents will help to improve historiography, shape the collective memory of the nation, and counter myths and lies perpetuated by many neo-Stalinists and the contemporary Kremlin propaganda. It is impossible to have a valid written history of 20th century of any Soviet country without studying the archives.
The overarching goal of the project is to ensure openness of Soviet archives in the post-Soviet space. This goal is to be attained by several objectives and activities. Firstly, a network of scholars and NGOs working on issues of Soviet archive openness will be created during the conference planned within the framework of the project. Additionally, a thorough study on the issues of post-Soviet space in terms of archive openness will be conducted to have clear vision on how and where to advocate for more openness.
As a result of the project, a single standard of openness of archives will be promoted in post-Soviet space covering not only access to archives, but the format in which the data will be available. Hence, digital format of the archival documents will be promoted and enhanced. Additionally, a network of scholars will be established to improve the practice of exchanging archival materials among countries. Collective cross-country scholarly work on openness of archives, as well as archival findings will be stimulated. Establishment of connections between the archives of post-Soviet States will accelerate the research cooperation and transfer of needed documentation. Network established in the framework of the organized conference will work further on advocacy, and sharing experience on legal and practical aspects of access to archives, also initiating joint research projects on Soviet Studies among the participant countries.
- Create a network of scholars/NGOs in post-Soviet space working on the issues of Soviet Archive openness
- Promote openness of archives in the post-Soviet space
- Reach out to potential partners in post-soviet space: Ukraine, Belarus, Moldova, Central Asian states, Armenia, Azerbaijan, Russian Federation.
- Organize a conference in Tbilisi on openness of archives in participant states, international best practice in terms of archive accessibility, inter-agency cooperation and scholars as mediators between state entities.