უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნა: რა იცის საქართველოს მოსახლეობამ და რა დამოკიდებულება აქვს ამ პროცესის მიმართ
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ბლოგპოსტები 29 მარტი 2020
2019 წელს, სექტემბრის დასაწყისში, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ საქართველოს პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების 20-კაციანი სია წარუდგინა დასამტკიცებლად. 2019 წლის სექტემბრიდან ნოემბრამდე პარლამენტმა კანდიდატებთან გასაუბრებები ჩაატარა და 12 დეკემბერს 14 კანდიდატი უზენაეს სასამართლოში მოსამართლედ დაამტკიცა. ქართული მედია ვრცლად აშუქებდა ამ პროცესს.
მიუხედავად ამისა, საინტერესოა, რა იცის ხალხმა საქართველოში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნის პროცესის შესახებ და როგორია მათი დამოკიდებულება ახლად დანიშნული მოსამართლეებისა და მართლმსაჯულების ინსტიტუტების მიმართ? 2020 წლის 30 იანვრიდან 10 თებერვლამდე პერიოდში ჩატარებული სატელეფონო გამოკითხვის მიხედვით, საქართველოში მოსახლეობის აზრი გაყოფილია მართლმსაჯულების ინსტიტუტების მიმართ ნდობის თვალსაზრისით. რაც შეეხება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნის პროცესს, მოსახლეობის ნახევარზე მეტს სმენია ამ პროცესის შესახებ, ამ პროცესის მიმართ ნდობა მაღალი არ არის, ახალდანიშნულ მოსამართლეებზე კი უმეტესობას არაფერი სმენია.
ქართულ ენაზე მოსაუბრე მოსახლეობის უმრავლესობა (63%) აცხადებს, რომ სმენია პარლამენტში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრებების შესახებ და ნახევარზე მეტმა (54%) გასაუბრების შედეგებიც იცის.მათი ნახევარზე მეტი (55%), ვისაც სმენია უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა დანიშვნის შესახებ, პროცესს უნდობლობას უცხადებს. მსგავსად ამისა, მათ ნახევარზე მეტს (53%), ვისაც სმენია დანიშვნების შესახებ, ჰგონია, რომ პარლამენტმა არ წარმართა სამართლიანად უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების დანიშვნის პროცესი.
გამოკითხვის ფარგლებში რესპონდენტებს ჰკითხეს, უზენაეს სასამართლოში კანდიდატების დანიშვნის შედეგად საქართველოში მართლმსაჯულება გაუმჯობესდება, იგივე დარჩება თუ გაუარესდება. ქართულ ენაზე მოსაუბრე სრულწლოვანი მოსახლეობის დაახლოებით მეოთხედის (26%) აზრით, 14 კანდიდატის დანიშვნის შედეგად ქვეყანაში მართლმსაჯულება გაუმჯობესდება. მოსახლეობის იგივე წილი (26%) მიიჩნევს, რომ საქართველოში მართლმსაჯულება იგივე დარჩება. მოსახლეობის მეხუთედი (20%) კი აცხადებს, რომ მართლმსაჯულება გაუარესდება. დანარჩენებმა ან „არ ვიცი“ პასუხი დააფიქსირეს, ან სულაც უარი თქვეს ამ კითხვისთვის პასუხის გაცემაზე. მსგავსი კითხვა დაისვა 2019 წლის სექტემბრის გამოკითხვაში: „თუ უზენაეს სასამართლოში ეს 20 კანდიდატი მოსამართლედ დაინიშნება, თქვენი აზრით, საქართველოში მართლმსაჯულება გაუმჯობესდება, იგივე დარჩება თუ გაუარესდება?” გამოკითხვის ამ ორი ტალღის შედეგებში მნიშვნელოვანი ცვლილება არ გამოვლინდა, მხოლოდ მცირედით შემცირდა „არ ვიცი“ პასუხების წილი და მცირედით გაიზარდა მათი წილი, ვინც ამბობს, რომ მართლმსაჯულება გაუმჯობესდება.
რესპონდენტებს, ვისაც სმენოდა უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა დანიშვნის შესახებ, ჰკითხეს, რა იყო მათი პირველი ასოციაცია ამასთან დაკავშირებით. დაახლოებით მესამედმა (32%) ვერ შეძლო რაიმე ასოციაციის დასახელება და უპასუხა „არ ვიცი“. ხუთი ყველაზე ხშირად დასახელებული ასოციაციებია: „უსამართლობა“ (14%), „უნდობლობა“ (14%), „მიკერძოებულობა“ (5%), „ჩხუბი/დავა“ (5%) და „ღია პროცესი“ (4%). საერთო ჯამში, 11%-მა დადებითი ასოციაციები დაასახელა, 53%-მა კი - უარყოფითი. პასუხების 1% ნეიტრალური იყო, 2%-მა კითხვას საერთოდ არ უპასუხა.
გამოკითხვაში რესპონდენტებს ასევე ჰკითხეს თითოეულ კანდიდატზე, უნდა დანიშნულიყო თუ არა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ. მოსახლეობის უმრავლესობას არ სმენია კანდიდატების შესახებ. მოსახლეობის დაახლოებით მეათედი მიიჩნევს, რომ შემდეგი კანდიდატები: ნინო ქადაგიძე (11%), გიორგი მიქაუტაძე (11%) და შალვა თადუმაძე (10%) უნდა დანიშნულიყვნენ უზენაეს სასამართლოში. დანარჩენ კანდიდატებზე დადებითი პასუხების წილი 10%-ზე ნაკლებია.
რესპონდენტებს ასევე სთხოვეს, დაესახელებინათ 2019-2020 წლების შემოდგომა-ზამთრის ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენები. მათ მაქსიმუმ სამი პასუხის დასახელება შეეძლოთ. უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეების დანიშვნის პროცესი ყველაზე მნიშვნელოვან მოვლენად ქართულ ენაზე მოსაუბრე სრულწლოვანი მოსახლეობის მხოლოდ სამმა პროცენტმა დაასახელა. ყველაზე ხშირად დასახელებული მოვლენები იყო: პროპორციული არჩევნების კანონპროექტის ჩავარდნის შემდგომი საპროტესტო აქციები (13%), ექიმ ვაჟა გაფრინდაშვილის დაკავება (10%) და ზემოხსენებული საპროტესტო აქციების მონაწილეთა მასობრივი დაკავება (10%). მოსახლეობის დაახლოებით ნახევარმა (49%) ვერ შეძლო ამ პერიოდში მომხდარი მნიშვნელოვანი მოვლენების დასახელება.
საქართველოს მოსახლეობის აზრი გაყოფილია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს, უზენაესი სასამართლოსა და ზოგადად სასამართლოს სისტემის მიმართ ნდობასთან დაკავშირებით. ქვემოთ მოცემულ დიაგრამაზე ნაჩვენებია, რომ მოსახლეობის დაახლოებით ნახევარი ენდობა და ნახევარი არ ენდობა ამ ინსტიტუტებს. შედეგები არ შეცვლილა 2019 წლის სექტემბრის შემდეგ, როცა გამოკითხვაში იგივე კითხვები დაისვა.
ამრიგად, საზოგადოებაში იყოფა აზრი მართლმსაჯულების ინსტიტუტების - იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს, უზენაესი სასამართლოსა და ზოგადად სასამართლო სისტემის შესახებ. მოსახლეობის ნახევარზე მეტს სმენია უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა დანიშვნის შესახებ. თუმცა, მათი უმეტესობა პროცესს არ ენდობა და მიიჩნევს, რომ პარლამენტმა დანიშვნის პროცესი სამართლიანად არ წარმართა. ამის მიუხედავად, მოსახლეობის მცირე ნაწილმა ჩათვალა უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესი 2019-2020 წლების შემოდგომა-ზამთრის ყველაზე მნიშვნელოვან მოვლენად. მოსახლეობის ნახევარზე მეტი ამბობს, რომ არ სმენია უზენაეს სასამართლოში დანიშნული კანდიდატების შესახებ. მათ შორის კი ვისაც დანიშვნების შესახებ სმენია, უარყოფითი დამოკიდებულება ჭარბობს.
შენიშვნა: ეს სტატია შექმნილია ევროკავშირისმ ხარდაჭერით. მასში წარმოდგენილ ინფორმაციაზე სრულად პასუხისმგებელია „CRRC-საქართველო“, „ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი“ (EMC), „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI). სტატიაში არსებული მოსაზრებები შესაძლოა, არ ასახავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს.
უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა კანდიდატების დანიშვნის პროცესის შესახებ საქართველოს მოსახლეობის ცოდნისა და დამოკიდებულების დასადგენად „CRRC-საქართველომ" 2020 წლის 30 იანვრიდან 10 თებერვლამდე პერიოდში ჩაატარა სატელეფონო გამოკითხვა. გამოკითხვა ჩატარდა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „სასამართლო რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა“ ფარგლებში. გამოიკითხა 766 მოქალაქე; მონაცემები საქართველოს სრულწლოვანი ქართულენოვანი მოსახლეობის წარმომადგენლობითია. გამოკითხვის თეორიული ცდომილების ზღვარი 50%-ის სიახლოვეს მყოფი შეფასებებისთვის 3.5%-ია, 75%-იანი და 25%-იანი შეფასებებისთვის - 3.1%, 10%-იანი და 90%-იანი შეფასებებისთვის - 2.1%.

Appointment of Supreme Court Justices: What people in Georgia know and think about the process
In the beginning of September 2019, the High Council of Justice provided a list of 20 Supreme Court Justice candidates to the Parliament of Georgia for approval. In September-November 2020 parliament conducted the hearing process for candidates, and on December 12th 2020 14 candidates were appointed to Supreme Court. The Georgian media covered the process extensively.
But, what does the public in Georgia know about the process of appointment of the Supreme Court Justices, and what is their attitude towards the newly appointed justices and judicial institutions? A phone survey conducted on January 30 - February 10, 2020 suggests that people in Georgia are divided between trusting and distrusting judicial institutions. While more than half of the public have heard about the Supreme Court appointment process, they have little trust in it, and largely have not heard of the new justices.
The majority of the Georgian speaking population (63%) reports that they have heard about the hearings in parliament for Supreme Court candidates, and more than half of the population (54%) says that they are aware of the outcomes of the hearings.  More than half (55%) of thosewho have heard about the appointments report that they do not trust the process. Similarly, more than half (53%)of the people who had heard of the process think that parliament carried out the appointment process unfairly.
The survey asked respondents whether justice will improve, stay the same or get worse if the candidates were appointed as Supreme Court Justices. About one fourth of the adult Georgian speaking population (26%) reported that the appointment of the 14 candidates will improve justice in the country, the same share (26%) think that the state of justice will stay the same. About a fifth of the population (20%) believe it will get worse. The remainder either did not know or refused to answer the question. A similar question was asked on a September 2019 survey: “If these 20 candidates are appointed to the Supreme Court, do you think justice in Georgia will improve, stay the same or get worse?” The results have not changed substantively between waves of the survey, with a slight decline in the share responding don’t know and slight increase in the share responding it would have a positive impact.
The survey asked the respondents who were aware of the appointment process to share their first association about it. Almost one third (32%) did not provided any association, responding don’t know. The top five associations included “Unfairness” (14%), “Distrust” (14%), “Biased” (5%), “Fight” (5%), and “Open process” (4%). Overall, 11% reported a positive association, while 53% reported a negative one. One percent of responses were neutral. Two percent of population refused to answer the question.
The survey asked about whether each candidate should or should not be appointed to the Supreme Court. Most people had not heard about the candidates.  Approximately one tenth of the population approved of the appointments of Nino Kadagidze (11%), Giorgi Mikautadze, (11%), and Shalva Tadumadze (10%). All other candidates had lower levels of approval.
Respondents were asked to name the most important events of the Autumn/Winter, 2019-2020, but were allowed to name up to 3 events. Only 3% of Georgian-speaking adult population named the appointment process of Supreme Court justices.The most commonly named events were the protests in response to the failure to pass a proportional electoral system (13%), Dr. Vaja Gaprindashvili’s abduction (10%), and the mass arrests of the aforementioned rally participants (10%). Half of respondents (49%) could not identify a most important event during the period.
Thepublic is divided in whether they trust the High Council of Justice, Supreme Court, and the court system in general. The chart below shows that about half of the public trusts and distrusts each of these institutions. This result has not changed since September, when the same questions were asked on another survey.
The public is divided in their trust towards judicial institutions, such as the High Council of Justice, Supreme Court, and the court system in general.  More than half of the population has heard of the Supreme Court justice appointment process, however most of them do not trust the process and believe that the Parliament of Georgia did not lead the appointment process fairly. Despite this, few people found the Supreme Court appointment process to be among the most important events of the Autumn/Winter of 2019-2020. The majority of people in Georgia say that they have never heard about the candidates.  Among those who are aware of the appointment process, attitudes are more negative than positive.
Note: This blog post has been produced with the assistance of the European Union. Its contents are the sole responsibility of CRRC-Georgia, EMC, and IDFI and do not necessarily reflect the views of the European Union.
On January 30- February10, 2020, within the EU-funded project “Facilitating Implementation of Reforms in the Judiciary (FAIR)”, CRRC-Georgia conducted a phone survey to understand people’s knowledge of and attitudes towards the Supreme Court  appointment process. The survey resulted in 766 completed interviews, and is representative of the adult Georgian-speaking population of the country. The theoretical margin of error of the survey is 3.5% for estimates near 50%, 3.1% for estimates near 75% and 25%, and 2.1% for estimates near 10% and 90%.