კიდევ ერთი უარი რეპრესირებულთა სუბსიდიის ზრდის მოთხოვნაზე
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და საზოგადოებამ „მემორიალი“, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსგან 2021 წლის 18 აგვისტოს მიიღო პასუხი ორგანიზაციების მიერ საქართველოს პარლამენტის, საქართველოს პრემიერ-მინისტრისა და ფინანსთა სამინისტროსთვის გაგზავნილ წერილებზე, რომლებიც შეეხებოდა რეპრესირებულთა საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ზრდას. წერილში ფინანსთა სამინისტრომ ორგანიზაციებს უპასუხა: „არსებული მაკროფისკალური პარამეტრების და ქვეყანაში სოციალური გასაცემლების მოცულობის გათვალისწინებით, სოციალური გასაცემლების შემდგომი ზრდა მიზანშეწონილად არ მიგვაჩნია“.
სახელმწიფოს მიერ გამოყენებული, პირდაპირი ფინანსური დახმარების ერთ-ერთი სახეა საყოფაცხოვრებო სუბსიდია - ყოველთვიური ფულადი სახის გასაცემელი სხვადასხვა სოციალურ კატეგორიას მიკუთვნებულ პირთა წრისათვის საყოფაცხოვრებო-კომუნალური საჭიროებების უზრუნველსაყოფად. იგი გაიცემა სხვადასხვა ოდენობით:
-   44 ლარი - მეორე მსოფლიო ომის მონაწილეებზე, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და დამოუკიდებლობისათვის საბრძოლო მოქმედებებში დაღუპულთა შვილებზე, აგრეთვე მეუღლეზე, რომელიც შემდეგ აღარ დაქორწინებულა და შრომისუუნარო მშობლებზე (თითოეულ ოჯახს);
-   22 ლარი - მეორე მსოფლიო ომის მონაწილეებთან გათანაბრებულ პირებზე, ქ. თბილისში 1989 წლის 9 აპრილს საქართველოს დამოუკიდებლობის მოთხოვნით გამართული მშვიდობიანი აქციის დარბევის დროს დაზარალებულ პირებზე, სხვა სახელმწიფოთა ტერიტორიაზე საბრძოლო მოქმედებისა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის საბრძოლო მოქმედების მონაწილეებზე;
-   7 ლარი - პოლიტიკური რეპრესიის მსხვერპლად აღიარებულ პირებსა და მათ ოჯახებზე, ჩერნობილის ატომური ელექტროსადგურის ავარიული სიტუაციების ლიკვიდაციის შედეგად მარჩენალის დაკარგვის გამო.[1]
IDFI-მ და „მემორიალმა“ უკვე მეოთხედ (2020 წლის 24 ივნისის, 27 ივლისის. და 11 დეკემბრის, 2021 წლის 30 ივნისის წერილები) მიმართეს ხელისუფლებას რეპრესირებულთა საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ზრდის მოთხოვნით. მოთხოვნის საფუძვლებს ორგანიზაციებს აძლევს ის, რომ:
-   სახელმწიფოს მიერ სხვადასხვა სოციალური კატეგორიისთვის დაწესებულ საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ოდენობებს შორის, ყველაზე დაბალი, თვეში 7 (შვიდი) ლარიანი საყოფაცხოვრებო სუბსიდია არათუ არ პასუხობს რეალურ საჭიროებებს, არამედ ეს ოდენობა არის სახელმწიფოს მხრიდან უკანონოდ შევიწროებული და რეპრესირებული ადამიანების კიდევ მეტად შეურაცხმყოფელი და დამცინავიც კი;
-   რეპრესირებულთა რაოდენობა ქვეყანაში 10,000 ადამიანზე ნაკლებია და 2020 წლის დეკემბრის მონაცემებით შეადგენს 9,751 ადამიანს, ხოლო რეპრესირებულთა რაოდენობა 1 წელში (2019 წლის დეკემბრიდან - 2020 წლის დეკემბრამდე) 700 ადამიანით შემცირდა;
-   ზემოაღნიშნული კლებიდან გამომდინარე დგინდება, რომ 2021 წლის სექტემბრის თვიდან საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის 44 ლარამდე გათანაბრების შემთხვევაში (რითაც სარგებლობენ მეორე მსოფლიო ომის მონაწილეები, 9 აპრილის დარბევის შედეგად შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები და სხვა), 2021 წლის მთლიანი ხარჯი განისაზღვრება დაახლოებით 2,13 მილიონი ლარით (ზრდა 1,35 მილიონი ლარი - იმ შემთხვევაში თუ გათვალისწინებული იქნება ზრდა სექტემბრის თვიდან), ხოლო 2022 წლის ხარჯი - 4,57 მილიონი ლარით (დაგეგმილთან შედარებით ზრდა 3,85 მილიონი ლარი).
ფინანსთა სამინისტროს მიერ გამოგზავნილი წერილში ასევე აღნიშნულია: „ამასთან, საკითხი შესაძლოა განხილულ იქნეს ერთიანი სოციალური პოლიტიკის ფარგლებში შესაბამის ჩართულ უწყებებთან ერთად.“  საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, საქართველოს მთავრობას და პირადად პრემიერ-მინისტრს, საქართველოს პარლამენტს და სხვა უწყებებს, რომლებსაც ხელეწიფებათ აღნიშნული საკითხის მოგვარება, წერილები უკვე მეოთხედ ეგზავნებათ, თუმცა პასუხი ყოველთვის სტანდარტულია - საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ზრდა გათვალისწინებული არ არის. შესაბამისად, უცნობია, რა სახის განხილვის მექანიზმებს გულისხმობს ფინანსთა სამინისტრო ზემოხსენებულ წინადადებაში.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წლის 25 ივნისს, პრემიერ მინისტრის პარლამენტში მოსმენისას, მას ერთ-ერთმა პარლამენტარმა ჰკითხა, იგეგმებოდა თუ არა ვეტერანებისთვის 22 ლარიანი პენსიის 100 ლარამდე ზრდა: „იცით, როგორი დამამცირებელია 22 ლარი იმ ხალხისთვის, რომლებიც როდესაც სამშობლოს დასჭირდა, წავიდნენ და საკუთარი სხეულით გადაეფარნენ საქართველოს. 22 ლარად ვუფასებთ ჩვენ მათ ამ გარჯას და ძალისხმევას. აპირებთ თუ არა, რომ გაიზარდოს 100 ლარამდე (ესეც სამარცხვინოა, მაგრამ). ვეტერანთა სამსახურს აქვს დაანგარიშებული, რომ 37 მილიონი უნდა. აპირებთ თუ თუ არა, რომ ეს შეცვალოთ?“. შეკითხვაზე პრემიერ-მინისტრმა უპასუხა, რომ 2022 წლის ბიუჯეტში გათვალისწინებული იქნება ვეტერანებისთვის პენსიის ზრდა. აღსანიშნავია, რომ კითხვის ავტორი პარლამენტარიც და პერმიერ მინისტრიც, სავარაუდოდ, გულისხმობდნენ საყოფაცხოვრებო სუბსიდიას, ვინაიდან, საქართველოს კანონი - „სახელმწიფო პენსიის შესახებ“ - პენსიად განსაზღვრავს ყოველთვიური ფულადი სარგებელს საპენსიო ასაკის მქონე პირებზე, ხოლო საყოფაცხოვრებო სუბსიდია სხვა სახელმწიფოთა ტერიტორიაზე საბრძოლო მოქმედებისა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის საბრძოლო მოქმედების მონაწილეებისთვის ნამდვილად შეადგენს 22 ლარს.[2]
იმის გათვალისწინებით, რომ რეპრესიები მოიცავდა მასობრივად ადამიანების დახვრეტას, გადასახლებას და, ძირითად შემთხვევაში, რეპრესირებულთა ქონების სრულად ჩამორთმევას, რეპრესირებულთა ოჯახის წევრების სტიგმატიზაციასა და საზოგადოებისგან გარიყვას, მათთვის არათანაბარი სოციალური პირობების შექმნასა და შევიწროებას, საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ოდენობა არაპროპორციულია იმ ზიანთან შედარებით, რომელიც რეპრესირებულმა პირებმა და მათმა შთამომავლებმა განიცადეს. საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან რეპრესირებულთათვის საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის გაზრდა იქნება საქართველოში პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლი 10 ათასამდე მოქალაქისთვის მნიშვნელოვანი დახმარება და სახელმწიფოს მხრიდან მათი რეალური მხარდაჭერა.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the Society "Memorial" received a reply from the Ministry of Finance of Georgia on August 18, 2021 to the letters sent by the organizations to the Parliament of Georgia, the Prime Minister of Georgia and the Ministry of Finance. In the letter, the Ministry of Finance responded to the organizations: "Given the existing macro-fiscal parameters and the volume of social payments in the country, we do not consider it appropriate to further increase social payments."
One of the types of direct financial assistance provided by the state is the household subsidy - a monthly cash disbursement to cover household and utility needs - for those people belonging to different social categories. It is issued in three different amounts:
- 44 GEL - for the participants of the Second World War, for the children of those who died in a fight for the territorial integrity and independence of Georgia, as well as for the spouse, who was no longer married after and the disabled parents (per family);
- 22 GEL - for persons equal to the participants of the Second World War; Victims of the dispersal of a peaceful demonstration in Tbilisi on April 9, 1989- those who were demanding the independence of Georgia. Also for participants of armed conflicts on the territory of other states as well as participants of the struggles for the territorial integrity, freedom and independence of Georgia;
- 7 GEL - for persons who are recognized as victims of political repressions and their families; also for those who have lost the family provider as the result of the nuclear accident at the Chernobyl power plant. [1]
IDFI and Memorial have asked the government to increase the household subsidy for the repressed already for the fourth time (letters of June 24, 2020; July 27; and December 11 2021; June 20, 2020),. The following arguments ground the demands of the organizations:
- Among the amounts of household subsidies provided by the state for different social categories, the lowest household subsidy of 7 (seven) GEL per month, not only does not meet the actual needs of the people, but this amount is even more offensive to people who have been unlawfully harassed and repressed by the state;
- The number of repressed people living in Georgia is less than 10,000 and as of December 2020 has decreased to 9,751 people. Noteworthy that the number of repressed people in 1 year (December 2019 - December 2020) had decreased by 700 people;
- Based on the above-mentioned statistics, it is estimated that in case of equalization of household subsidy to 44 GEL from September 2021 (which is provided for World War II participants, people with disabilities as the result of April 9 raid, etc.), the total cost of the year would be approximately 2.13 million GEL (increase of 1.35 million GEL) and for the expenditure in 2022, it would be around 4.57 million GEL (an increase of 3.85 million GEL compared to the planned amount).
The letter sent by the Ministry of Finance also states: "In addition, the issue may be discussed within the framework of a unified social policy with the engagement of relevant agencies." These letters are sent to the Ministry of Finance of Georgia, the Government of Georgia, personally to the Prime Minister, the Parliament of Georgia and other agencies that have a leverage to resolve this issue for the fourth time, but the answer is always standardized – “no increase in household subsidies is foreseen”. Therefore, it is not clear what kind of review mechanisms the Ministry of Finance implies in the above proposal.
It is noteworthy that on June 25, 2021, during a hearing in the Parliament of the Prime Minister, one of the MPs asked him if there was a plan to increase the pension of 22 GEL for veterans to 100 GEL: "You know how humiliating 22 GEL is for the people who, when the homeland needed them, went and depended Georgia with their own bodies? We value their hard work and effort for only 22 GEL. Are you going to increase it to 100 GEL (even though, that too is a shame)? The Veterans Service has estimated that $ 37 million is needed. Are you going to change that? ” To the question, the Prime Minister answered that the 2022 budget will include an increase in pensions for veterans. It should be noted that both the Prime Minister and MP, who asked the question allegedly meant a household subsidy, insofar as the Georgian Law on State Pension stipulates a monthly cash benefit for persons of retirement age, while the household subsidy is devoted to the people who took part in the fight for the territorial integrity and independence of Georgia and other states – in this case, the subsidy is really of 22 GEL. [2]
Given that the repressions encompassed mass shootings, deportations and, in most cases, the complete seizure of the property of the repressed, the stigmatization and harassment of the families of the repressed, as well as unequal social conditions, the amount of the household subsidy is disproportionate to the damage suffered by the repressed persons and their descendants. Increasing the household subsidy for the repressed will be a significant assistance and illustration of state support to up to 10,000 citizens, who are victims of political repression in Georgia.