სამოქალაქო ორგანიზაციების განცხადება 5-6 ივლისის მოვლენებში სუს-ის შესაძლო ჩართულობაზე
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით 12 ივნისს ტელეკომპანია "პირველი"-ს ეთერში გასულ სიუჟეტს, რომელიც 5 ივლისის ძალადობრივი მოვლენების დაგეგმვასა და აღსრულებაში სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (შემდგომში სუს-ი) თანამშრომლების სავარაუდო მონაწილეობას აღწერს. ამ დრომდე 2021 წლის 5 ივლისს მომხდარი მასობრივი ძალადობა საპოლიციო უმოქმედობისა და ჟურნალისტებისა და აქტივისტების დასაცავად სახელმწიფოს დემონსტრაციული პასიურობის განსაკუთრებულ შემთხვევად ფასდებოდა, თუმცა 12 ივნისს გასაჯაროვებული ინფორმაცია ქმნის კიდევ უფრო სახიფათო და შემაშფოთებელ დაშვებას, რომ მასობრივი ძალადობის დაგეგმვისა და პროცესების მართვის უკან სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური შესაძლოა იდგეს.
ტელეკომპანია ,,პირველი”-ს ეთერში გასულ სიუჟეტში გამომძიებელი ჟურნალისტების მიერ მოპოვებულია სავარაუდოდ სუს-ის კონკრეტული თანამშრომლების საიდუმლო შიდა მიმოწერა, რომელიც ასახავს 5 ივლისს პროცესების მართვის მიზნით უწყების თანამშრომლების განსაკუთრებულ მობილიზაციასა და ძალადობრივი ქმედებების მოსამზადებლად კონკრეტული დავალებების გადანაწილებას. როგორც სიუჟეტშია ნაჩვენები, მიმოწერით დასტურდება, რომ სუს-ის მაღალჩინოსნის მითითებებით თანამშრომლებს ზუსტ დროსა და კონკრეტულ ადგილებზე (მათ შორის ვაკის პარკი, მზიური და მარჯანიშვილის მოედანი) ხალხის მიყვანა და წინასწარ შერჩეულ ადგილებზე მათი განლაგება ევალებოდათ. მიმოწერის ტექსტებში კი იკვეთებოდა უწყების თანამშრომლების ჰომოფობიური დამოკიდებულებები და კმაყოფილება მომხდარ ძალადობაზე.
ღირსების მარშის დროს ჟურნალისტებსა თუ აქტივისტებზე განხორციელებული სხვადასხვა ინტენსივობის თავდასხმების ორგანიზებული ხასიათი აშკარად ჩანდა 5 ივლისს მედიით გავრცელებულ კადრებში. ძალადობის ორგანიზატორები ღიად მიუთითებდნენ კონკრეტულ ლოკაციებს (მათ შორის ,,სირცხვილია”-სა და ,,თბილისი პრაიდი”-ს ოფისებში შეჭრა), რომელთა დარბევისკენაც მოუწოდებდნენ კონტრაქციის მონაწილეებს. ასევე, მოძალადე ჯგუფის წევრები წინასწარ მობილიზებას ახდენდნენ იმ ადგილებზეც, სადაც სამიზნე აქტივისტებმა უსაფრთხოების რისკებიდან გამომდინარე გადაინაცვლეს. უფრო მეტიც, ონლაინ გამოცემა „პუბლიკას“ მიერ მომზადებულ ვიდეო მასალაში ნათლად ჩანს, რომ ადგილზე მყოფმა საპოლიციო ძალების წარმომადგენლებმა, არათუ ძალადობრივი ქმედებების ავტორები არ დააკავეს, არამედ კონტრაქციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი, კონსტანტინე მორგოშია, ჯგუფის სხვა წევრებთან ერთად, შეუშვეს იმ შენობის სადარბაზოში, სადაც მდებარეობს „სირცხვილია“-ს ოფისი, იმ მიზნით, რომ კონტრაქციის მონაწილეები დარწმუნებულიყვნენ, რომ სადარბაზოში და ოფისში აღარავინ იმყოფებოდა.
2021 წლის 5 ივლისს, ულტრაკონსერვატორულმა ჯგუფებმა, წინასწარ ორგანიზებული ძალადობრივი ქმედებებით, რასაც თან ახლდა სახელმწიფოს აშკარა უმოქმედობა, ხელი შეუშალეს თბილისში, რუსთაველის გამზირზე „ღირსების მარშის“ გამართვას, რომლის ორგანიზატორიც იყო „თბილისი პრაიდი“ და სხვა სამოქალაქო/აქტივისტური ჯგუფები. 5 ივლისს დაგეგმილი „ღირსების მარშის“ საწინააღმდეგოდ გამოსული მოძალადე ჯგუფების წევრების მიზანმიმართული ანგარიშსწორების შედეგად სულ მედიის 53 წარმომადგენელი დაშავდა. „ტვ პირველის“ ოპერატორი ლექსო ლაშქარავა, რომელიც 5 ივლისს პროფესიული მოვალეობის შესრულების დროს ასევე გახდა სასტიკი ძალადობის მსხვერპლი, 11 ივლისს საკუთარ სახლში ღამით გარდაცვლილი იპოვნეს. ასევე თავს დაესხნენ აქტივისტურ ორგანიზაცია „სირცხვილია“-სა და „თბილისი-პრაიდის“ ოფისებს და დააზიანეს სატელევიზიო ტექნიკა.
5 ივლისის მოვლენებიდან დღემდე, თითქმის 1 წლის თავზეც კი, საგამოძიებო ორგანოების მიერ მასობრივი ძალადობის ორგანიზატორების პასუხისმგებლობა არ არის გამოკვეთილი. სამართალდამცავ ორგანოებს ამ დრომდე არ აქვთ გამოძიება დაწყებული შეკრების უფლების ხელყოფის ფაქტებზე (სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლი). ძალადობის ორგანიზებაში მონაწილე სავარაუდო პირთა სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მიმართულებით გამოძიების პასიურობა და ამ ნაწილში დაზარალებულებისთვის საქმის მასალების გაცნობაზე უარის თქმა აძლიერებს ეჭვებს პოლიტიკური ნების არარსებობის შესახებ. ამ ეჭვს ამყარებს 5 ივლისს დილით საქართველოს პრემიერმინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებაც, რომ მოსახლეობის 95% წინააღმდეგია პროპაგანდისტული „ღირსების მარშის“ და მისი ჩატარება „მიზანშეუწონელია“, „მარშის“ უკან კი „რადიკალური ოპოზიცია“ დგას.
ცხადია, რომ ჟურნალისტებისა და აქტივისტური ჯგუფების მიმართ გამოვლენილი მასობრივი ძალადობის შეწყნარება, დემონსტრაციულად არაეფექტიანი პრევენცია და გამოძიება, კიდევ უფრო ნათელი და ახსნადი ხდება იმ პირობებში, როდესაც ამ პროცესების დაგეგმვაში შესაძლოა უშუალოდ იყვნენ ჩართულები სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლები.
5 ივლისს 50-ზე მეტ ჟურნალისტზე თავდასხმისა და გამოვლენილ ძალადობაზე არაეფექტიანი გამოძიების წარმართვა ის ერთ-ერთი კრიტიკული საკითხია, რაც ევროპარლამენტმა ქვეყნისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ მიღებულ რეზოლუციაშიც მიუთითა. ეს თავის მხრივ ნიშნავს იმას, რომ ამ საქმეებზე ეფექტიანი გამოძიებისა და ორგანიზატორების მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის წარმართვა ევროინტეგრაციის პროცესში ქვეყნის მიერ შესასრულებელი ერთგვარი წინაპირობაა.
საჯარო სივრცეში ჟურნალისტებისა და აქტივისტური ჯგუფების მიმართ გამოვლენლი მასობრივი ძალადობის შეწყნარება და მით უფრო ამ პროცესში სახელმწიფოს ნეგატიური მონაწილეობა ჩვენს საზოგადოებაში დაუცველობისა და სახელმწიფო ინსტიტუტებისადმი უნდობლობის უმძიმეს განწყობებს ქმნის. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ის გარემოება, რომ ძალადობრივი შეკრების ორგანიზატორების დღის წესრიგი ჩვენს ქვეყანაში ღიად და შეუნიღბავად უკავშირდება კრემლის პოლიტიკას და მის მხარდაჭერას, ამგვარი ჯგუფების მიმართ სახელმწიფოს მიერ გამოვლენილი ლოიალობა და მათი შესაძლო ინსტრუმენტალიზება დამატებით უფრო ფართე პოლიტიკურ ეჭვებს აჩენს.
ცალკე უნდა გაესვას ხაზი სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დემონსტრაციულ არაეფექტიანობას პრორუსული პოლიტიკური და მედია ძალების პროპაგანდასთან გამკლავებისა და ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციის მიმართულებით. სუს-ი საკუთარ წლიურ ანგარიშებიც კი არ ახდენს პროპუტინისტური მედია და პოლიტიკური აქტორების იდენტიფიცირებას და მათი დაფინანსების წყაროების გასაჯაროვებას, რასაც დიდი მნიშვნელობა აქვს მათ შესახებ საზოგადოებრივი ცოდნის შექმნისა და მათი გავლენების პრევენციისთვის. ამასთან, სუს-ს არ აქვს რუსულ პროპაგანდასთან გამკლავების საინფორმაციო პოლიტიკა, რომელიც ოკუპანტი სახელმწიფოს მხარდამჭერი პოლიტიკური და მედია აქტორების დასახელებას, მათგან მომდინარე ნარატივებისა და დეზინფორმაციის კლასიფიცირებას და საპასუხო საინფორმაციო ზომების მიღებას გულისხმობს. მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფომ მიიღო ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავების სტრატეგია, მას რეალურად არ გააჩნია ამგვარი ჯგუფების საქმიანობის მონიტორინგისა და პრევენციის ადეკვატური გეგმა და პოლიტიკა. 5-6 ივლისის მოვლენებთან დაკავშირებული პროცესების ჯაჭვი და სუს-ის საქმიანობის ინსტიტუციური ჩავარდნები, მთლიანობაში უსაფრთხოების სისტემის მედეგობას ეჭვქვეშ აყენებს და ეროვნული უსაფრთხოებისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი რგოლის პოლიტიკური ინსტრუმენტალიზების უმძიმესს გამოცდილებას ქმნის.
კანონის უზენაესობის პატივისცემისა და მართლწესრიგის დაცვისთვის, ასევე საბაზისო საზოგადოებრივი ნდობის შექმნისთვის უსაფრთხოების სისტემების მიმართ პირველი ნაბიჯების გადასადგმელად, არსებითია:
საქართველოს პროკურატურამ და სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა:
- მიმდინარე ფაქტებზე დაუყოვნებლივ დაიწყოს /უზრუნველყოს დროული, ეფექტიანი და დამოუკიდებელი გამოძიების ჩატარება;
- დაუყოვნებლივ გამოიყენონ სამართლებრივი მექანიზმები 5-6 ივლისს ძალადობის ორგანიზატორების წინააღმდეგ;
- საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია გამოძიების პროგრესისა და შედეგების შესახებ.
საქართველოს პარლამენტმა:
- გამოიყენოს ყველა შესაძლო საპარლამენტო კონტროლის მექანიზმი 5-6 ივლისს აღმასრულებელი ხელისუფლების ორგანოების საქმიანობის ეფექტიანობისა და კანონიერების შემოწმების მიზნით, მათ შორის, ამ მოვლენების გამოძიების, პრორუსული ჯგუფების საქმიანობის უსაფრთხოების პერსპექტივით შემოწმებისა და ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გასამკლავებლად სუს-ის მიერ მიღებული ზომების შესახებ ინფორმაციის მოსაპოვებლად.

Statement of Civil Society Organizations on the possible involvement of State Security Service in the events of July 5-6
Statements | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media 14 June 2022
The signatory organizations respond to the news story aired by TV Pirveli on June 12. The story describes the alleged involvement of the State Security Service (SSS) employees in the planning and execution of the violent events of July 5. The mass violence on July 5, 2021, was considered to be an exceptional case of police inactivity and the demonstrative state’s passivity in protecting journalists and activists. However, the information released on June 12 prompts an even more dangerous and disturbing assumption that it may be the SSS that stands behind the planning and management of that mass violence.
The news story aired by TV Pirveli alerts the audience that investigative journalists obtained secret internal correspondence of allegedly SSS employees. The correspondence exposed the special mobilization of the agency's employees to manage the process on July 5 and the redistribution of specific tasks to prepare for violent actions. As indicated, the correspondence confirms that per instructions of the senior SSS officials, employees were tasked to mobilize people to the specific time and places (including Vake Park, Mziuri, and Marjanishvili Square) and to deploy them to pre-selected locations. The correspondence disclosed the homophobic attitudes of the SSS employees and their satisfaction with the violence.
Media footage of July 5 confirms the evident organized nature of the various attacks on journalists and activists during the ‘March on Dignity’. The organizers of the violence expressly called upon the counter-rally participants to storm designated locations (including the invasion of the offices of ‘Shame Movement’ and ‘Tbilisi Pride’). Furthermore, members of the violent group were mobilized beforehand to the places where due to security risks, targeted activists were relocated. Besides, the video footage of the online media outlet Publika depicts the inactivity of the police in detaining the perpetrators of the violence. Moreover, the footage shows that one of the organizers of the counter-rally, Konstantine Morgoshia, alongside the other members of the group, was given the access to the building where the 'Shame Movement' has its office located by police forces, with the agenda to make sure that no one was present in the building’s communal hallway and the office itself.
On July 5, 2021, right-wing extremists, through pre-organized violence, that was accompanied by apparent inaction by the state, prevented a 'March of Dignity' arranged by ‘Tbilisi Pride’ and other civic/activist groups. March was planned to take place on Rustaveli Avenue, Tbilisi. Consequent to deliberate retaliation by members of violent groups, 53 media representatives were injured on July 5. The cameraman of TV Pirveli, Lekso Lashkarava, who was among the victims of brutal violence while performing his professional duties on July 5, was found dead at his home on July 11. The members of the far-right group bombarded the offices of the activist organizations ‘Shame Movement’ and ‘Tbilisi-Pride’. They also damaged broadcasting equipment.
The investigative bodies have yet to determine the responsibility of the perpetrators of the mass violence, even after almost a year has passed since the events of July 5. Law enforcement agencies have not yet investigated the facts of the encroachment upon the right to assembly (Article 161 of the Criminal Code). Inactivity of the investigation into the initiation of criminal proceedings against the alleged perpetrators of the violence and the refusal to provide the victims with access to the case materials, reinforce suspicions of a lack of political will. The statement of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, on the morning of July 5, further supports this suspicion. The PM noted that 95% of the population is against the propagandist ‘March of Dignity’ and that holding such March is ‘inappropriate’; moreover, Gharibashvili stated that it is the ‘radical opposition’ who stands behind the March.
Tolerating mass violence against journalists/activist groups, demonstratively ineffective prevention and the investigation becomes more straightforward and understandable in the context where SSS personnel may be directly involved in planning these processes.
Conducting an ineffective investigation of the July 5 violent attacks on over 50 journalists and media representatives is one of the central issues raised by the European Parliament in its resolution on granting the Georgia EU candidate country status. Meaning that conducting effective investigations into these cases and prosecuting the organizers is a precondition to be fulfilled by our country in the European integration process.
Tolerating the mass violence against media representatives and activist groups, and even more so the negative participation of the state in this process, creates a hefty sense of insecurity and distrust of state institutions in our society. Of particular concern is that the agenda of the organizers of the violent rally is openly and undisguisedly linked to the Kremlin's policies and support. The loyalty shown by the state towards such groups and their possible instrumentalization raises additional broader political suspicions.
The signatory organizations highlight the demonstrative ineffectiveness of SSS in preventing violent extremism and propaganda promoted by the pro-Russian political and media. SSS does not pin down Putinist media and political actors and their funding sources even via its annual reports. In raising public awareness and combating propaganda, disclosing such information is of utmost importance. Besides, SSS has not developed an informational policy to deal with Russian propaganda.  In turn, it means identifying political and media actors supporting the occupier state, classifying their narratives and disinformation, and taking retaliatory information measures. Although the state has adopted a strategy to deal with violent extremism, it does not have an adequate plan and policy for monitoring and preventing the activities of such groups.
The chain of events related to the July 5-6 incidents and the institutional setbacks of SSS activities call into question the resilience of the security system as a whole and creates the abusive practice of political instrumentalization of the most crucial link for national security. To respect the rule of law and law and order, as well as to build basic public confidence in security systems, it is essential:
The Prosecutor's Office of Georgia and the Special Investigation Service:
- Initiate/ensure timely, effective, and independent investigation of current facts;
- Immediately apply legal mechanisms against organizers of violence on July 5-6;
- Provide the public with information on the progress and results of the investigation.
The Parliament of Georgia:
- Use all possible parliamentary oversight mechanisms to verify the effectiveness and legitimacy of the Executive's activities on July 5-6, including investigating these events and obtaining information on the measures taken by the SSS to monitor the activities of pro-Russian groups from a security perspective and to combat violent extremism.