გენერალური პროკურორის შერჩევის პროცესის ანალიზი
დღეს, 7 თებერვალს, საპროკურორო საბჭომ ფარული კენჭისყრის შედეგად საქართველოს გენერალური პროკურორობის კანდიდატად ირაკლი შოთაძე შეარჩია.
შერჩეული კანდიდატი
საპროკურორო საბჭომ 2020 წლის 27 იანვარს საქართველოს გენერალური პროკურორობის კანდიდატებთან ინდივიდუალური გასაუბრების პროცესი დაიწყო, რომელიც 5 თებერვალს დასრულდა. საბჭომ გასაუბრებების შედეგად ოთხი კანდიდატი შეარჩია. შერჩეულ კანდიდატებს, პროკურატურის შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის (შემდგომში „ორგანული კანონი“) მე-16 მუხლის შესაბამისად, საბჭომ ცალ-ცალკე უყარა კენჭი. ფარული კენჭისყრის შედეგად შერჩეული კანდიდატი, ირაკლი შოთაძე, რომელმაც 11 ხმა მიიღო, შესაბამისი დასაბუთებით პარლამენტს უნდა წარედგინოს.
ირაკლი შოთაძემ გენერალური პროკურორის თანამდებობა 2018 წლის 31 მაისს დატოვა ფართო საზოგადოებრივი პროტესტის ფონზე. შესაბამისად, IDFI მიიჩნევს, რომ საპროკურორო საბჭოს გადაწყვეტილება გენერალური პროკურორობის კანდიდატად ირაკლი შოთაძის შერჩევის შესახებ ხელს არ შეუწყობს პროკურატურის მიმართ საზოგადოების ნდობის ამაღლებას.
შერჩევის პროცესის გამჭვირვალობა და შერჩევის კრიტერიუმები
IDFI აქტიურად ადევნებდა თვალს გენერალური პროკურორის შერჩევის პროცესს და მიესალმება საპროკურორო საბჭოს მიერ გამოჩენილ ინიციატივას გასაუბრებების პირდაპირ ეთერში გადაცემასა და აუდიოჩანაწერების საჯაროობის უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით, რაც აღნიშნული პროცესის გამჭვირვალობის გაზრდის მიზნით დიდი წინგადადგმული ნაბიჯია. ამავდროულად, უნდა აღინიშნოს ის ხარვეზები, რომლებიც დაფიქსირდა გენერალური პროკურორის კანდიდატის შერჩევის პროცესში, რასთან დაკავშირებით 12 იანვარს განცხადებაც გაკეთდა. IDFI კვლავაც აღნიშნავს, რომ გენერალური პროკურორის შერჩევის პროცესის გამჭვირვალობის და სამართლიანობის უზრუნველყოფის მიზნით, აუცილებელია, არსებობდეს გენერალური პროკურორობის კანდიდატის შერჩევის დეტალური კრიტერიუმები, რადგან ორგანული კანონით კანდიდატად რეგისტრაციისთვის დადგენილი ზოგადი კრიტერიუმები საკმარისი არ არის საბჭოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებისას სუბიექტური ფაქტორების სათანადოდ შემცირებისთვის.
ორგანული კანონის მე-16 მუხლის მიხედვით გენერალური პროკურორობის კანდიდატი შემდეგ მინიმალურ კრიტერიუმებს უნდა აკმაყოფილებდეს: ნასამართლობის არქონა, უმაღლესი იურიდიული განათლება, მაღალი ავტორიტეტი და პროკურორად, სისხლის სამართლის მოსამართლედ ან ადვოკატად მუშაობის არანაკლებ 5 წლის გამოცდილება ან იურისტის პროფესიით მუშაობის არანაკლებ 10 წლის გამოცდილება და აღიარება უმაღლესი აკადემიური წრეებიდან ან სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციიდან.
გენერალური პროკურორობის კანდიდატის შერჩევის დეტალური კრიტერიუმების არარსებობის ფონზე რთულია იმის შეფასება, რამდენად იხელმძღვანელეს საპროკურორო საბჭოს წევრებმა სამართლიანობის, ობიექტურობისა და კეთილსინდისიერების პრინციპებით და კანდიდატების პროფესიული და ეთიკური  ცოდნიდან, გამოცდილებიდან და უნარებიდან გამომდინარე.
შესაბამისად, IDFI რეკომენდაციით მიმართავს ხელისუფლებას, საკანონმდებლო დონეზე გაიწეროს ან საპროკურორო საბჭომ განკარგულებით დაამტკიცოს გენერალური პროკურორის შერჩევის დეტალური კრიტერიუმები, რომლებიც, სულ მცირე, უნდა მოიცავდეს შემდეგ კომპონენტებს: კეთილსინდისიერება, დამოუკიდებლობა, მიუკერძოებლობა და კომპეტენტურობა. თითოეული კრიტერიუმი უნდა იყოს განმარტებული და საპროკურორო საბჭოს წევრებს ჰქონდეთ მათი გამოყენების და შეფასების ნათელი ინსტრუქცია.
IDFI მიიჩნევს, რომ გენერალური პროკურორის შერჩევის წესის და კრიტერიუმების ნათლად გაწერის გარეშე რთული იქნება გენერალური პროკურორისა და ზოგადად, პროკურატურის მიერ საზოგადოების ნდობის მოპოვება და შენარჩუნება.
საპროკურორო საბჭოს განკარგულების ხარვეზი
საპროკურორო საბჭოს #1 განკარგულების[1]  შესაბამისად კანონით გათვალისწინებულ მინიმალურ მოთხოვნებთან თანხვედრა მოწმდება საწყის ეტაპზე - გენერალური პროკურორობის კანდიდატად დარეგისტრირების დროს. განკარგულების მეორე მუხლის მიხედვით, კანონის მოთხოვნებთან შეუსაბამობის შემთხვევაში, საპროკურორო საბჭო იღებს გადაწყვეტილებას პირის კანდიდატთა სიაში დატოვების ან სიიდან ამოღების შესახებ. აღნიშნული ჩანაწერი ეწინააღმდეგება ორგანულ კანონს, რომელიც ცალსახად განსაზღვრავს, რომ მასში მითითებული კრიტერიუმების დაკმაყოფილება აუცილებელია გენერალურ პროკურორად  არჩევისთვის. შესაბამისად, გაუგებარია, რატომ იტოვებს განკარგულებით საპროკურორო საბჭო უფლებას, რომ კონკურსში მონაწილეობის უფლება მისცეს პირს, რომელიც ვერ აკმაყოფილებს კანონით განსაზღვრულ მინიმალურ კრიტერიუმებს.
გენდერული საკითხები შერჩევის პროცესში
ამავდროულად, IDFI საჭიროდ მიიჩნევს, ყურადღება გაამახვილოს გენერალური პროკურორის შერჩევის პროცესში საპროკურორო საბჭოს სხდომებზე გამოკვეთილ გენდერულ თანასწორობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე. ორგანული კანონის მე-19 მუხლის თანახმად საპროკურორო საბჭოს პროკურორი წევრების (8 წევრი) მინიმუმ ერთ მეოთხედს განსხვავებული სქესი უნდა წარმოადგენდეს. ყურადსაღებია, რომ საბჭოს მიმდინარე შემადგენლობაში მხოლოდ ორი ქალია წარმოდგენილი - ორგანული  კანონით მოთხოვნილი მინიმალური რაოდენობა. ყურადღებას იქცევს ის ფაქტიც, რომ გენერალური პროკურორობის 15 კანდიდატიდან, რომლებმაც მონაწილეობა მიიღეს გასაუბრებებში, მხოლოდ ორი იყო ქალი.
ერთი მხრივ, მისასალმებელია, რომ გენერალური პროკურორობის კანდიდატმა ორივე ქალმა შეძლო შერჩევის შემდეგ ეტაპზე გადასვლა და მათ დანარჩენ ორ კანდიდატთან ერთად 6 თებერვალს ეყარათ კენჭი საპროკურორო საბჭოს სხდომაზე. მეორე მხრივ, ყურადღება უნდა გამახვილდეს გასაუბრებების დროს საბჭოს წევრების მიერ გამოვლენილ გენდერული მგრძნობელობის სიმცირეზე. კერძოდ, გასაუბრების დროს საბჭოს ერთ-ერთმა წევრმა, რომელიც პროკურორების დატვირთულ სამუშაო გრაფიკზე საუბრობდა, აღნიშნა, რომ რთული სამუშაო გრაფიკი განსაკუთრებით მძიმე ტვირთია ქალებისთვის და ყურადღება გაამახვილა საბჭოს თავმჯდომარეზე, როგორ ქალზე, რომელსაც ოთხი შვილი ყავს და ბავშვების მოვლასთან ერთად საქმეზე ფიქრიც უწევს. IDFI მიიჩნევს, რომ მიუღებელია, საპროკურორო საბჭოს წევრის მხრიდან სტერეოტიპული გენდერული როლების განაწილება იმ ფონზე, როდესაც ქვეყნის ერთ-ერთ პრიორიტეტს გენდერულ დისკრიმინაციასთან ბრძოლა და გენდერული თანასწორობის განმტკიცება წარმოადგენს. გარდა ამისა, პროკურატურის სიტემაში ქალი თანამშრომლების რაოდენობის გაზრდის მიზნით ერთ-ერთი კანდიდატის მიერ წამოწეული იქნა გენდერული კვოტირების, როგორც დროებითი ღონისძიების შემოღების შესაძლებლობა. კანდიდატმა განმარტა, რომ თანაბარი კომპეტენციის მქონე ორ პირს შორის, სასურველი იქნებოდა ქალს მიენიჭოს უპირატესობა უწყებაში მათი სიმცირის გამო. საპროკურორო საბჭოს ერთ-ერთი წევრისთვის ასევე გაუგებარი აღმოჩნდა მსგავსი მიდგომა და ის დისკრიმინაციად შეაფასა. IDFI-ს მოსაზრებით, სამწუხაროა, რომ ამ საკითხთან დაკავშირებით საბჭოს ზოგიერთ წევრს საკმარისი ინფორმაცია არ აღმოაჩნდა და ხაზს უსვამს, რომ ე.წ. პოზიტიური დისკრიმინაცია, რომელიც მოწყვლადი/დისკრიმინირებული ჯგუფის ხელშეწყობას გულისხმობს, მსოფლიოში მიღებული პრაქტიკაა და მიზნად ისახავს ხელოვნურად შექმნილი დისბალანსის აღმოფხვრას თანასწორობის ხელშეწყობის მიზნით. აღნიშნულიდან გამომდინარე IDFI მოუწოდებს საპროკურორო საბჭოს წევრებს, რომ მეტი სიფრთხილე გამოიჩინონ გენდერულ საკითხებზე საუბრისას და ხელი არ შეუწყონ გენდერული სტერეოტიპების კიდევ უფრო განმტკიცებას.
IDFI რეკომენდაციით მიმართავს ხელისუფლებას, რომ შემუშავდეს გენერალური პროკურორის შერჩევის დეტალური კრიტერიუმები, რომლებიც, სულ მცირე, უნდა მოიცავდეს შემდეგ კომპონენტებს: კეთილსინდისიერება, დამოუკიდებლობა, მიუკერძოებლობა და კომპეტენტურობა. თითოეული კრიტერიუმი უნდა იყოს განმარტებული და საპროკურორო საბჭოს წევრებს ჰქონდეთ მათი გამოყენების და შეფასების ნათელი ინსტრუქცია.
IDFI მოუწოდებს საპროკურორო საბჭოს, რომ გადახედოს #1 განკარგულებას და უზრუნველყოს მისი სრული შესაბამისობა ორგანულ კანონთან.
IDFI ასევე მოუწოდებს საპროკურორო საბჭოს წევრებს, რომ მომავალში მეტი სიფრთხილე გამოიჩინონ გენდერულ საკითხებზე საუბრისას და ხელი არ შეუწყონ გენდერული სტერეოტიპების განმტკიცებას ქვეყანაში.
[1] საპროკურორო საბჭოს განკარგულება #1 საქართველოს გენერალური პროკურორობის კანდიდატების შერჩევის წესის დამტკიცების შესახებ, მუხლი 2.

Today, on February 7, the Prosecutorial Council of Georgia selected by secret ballot Irakli Shotadze as a candidate for the Prosecutor General of Georgia.
Selected candidate
On January 27, 2020, the Prosecutorial Council began the process of individual interviews with the candidates for the Prosecutor General of Georgia, which ended on February 5. After the interviews, the Council selected four candidates. In accordance with Article 16 of the Organic Law of Georgia on the Prosecution Service (hereinafter referred to as the Organic Law), the Council voted separately on the selected candidates. Irakli Shotadze, the candidate who was elected by secret ballot receiving 11 votes, should be submitted to the Parliament with appropriate justification by the Prosecutorial Council.
Irakli Shotadze resigned as Prosecutor General on May 31, 2018 amid widespread public outcry. Accordingly, IDFI considers that the decision of the Prosecutorial Council to select Irakli Shotadze as a candidate for the Prosecutor General will not contribute to public confidence in the Prosecutor's Office.
Transparency of the selection process and selection criteria
IDFI has been monitoring the selection process for the Prosecutor General actively and welcomes the prominent initiative by the Prosecutorial Council to broadcast live interviews and to ensure the publicity of audio recordings, which is a major step towards increasing the transparency of the process. At the same time, the shortcomings noted during the selection process for the Prosecutor General were declared on January 12. IDFI recalls that in order to ensure the transparency and fairness of the selection process of General Prosecutor, the detailed criteria for selection is necessary, because the organic law only provides for general criteria, which is not sufficient to properly eliminate subjective factors in the Council's decision-making.
According to Article 16 of the Organic Law, a candidate for the Prosecutor General must meet the following basic criteria: no previous conviction, higher legal education, high authority and at least 5 years of experience working as a prosecutor, criminal judge or lawyer or at least 10 years of experience in legal profession and recognition from academia or civil society organizations.
Given the lack of detailed criteria for selecting a General Prosecutor candidate, it is difficult to assess whether and to what extent Prosecutorial Council members were guided by the principles of fairness, impartiality and integrity, and by the candidates' professional and ethical knowledge, experience and skills.
Accordingly, IDFI recommends that the authorities, at legislative level, or the Prosecutorial Council, by ordinance, approve detailed criteria for the selection of the Prosecutor General, which should at least include the following components: integrity, independence, impartiality and competence. Each criterion must be explained and the Prosecutorial Council members must be provided with clear instructions of their use and assessment.
IDFI considers that without clearly identifying the selection procedure and criteria for the selection of Prosecutor General, it will be difficult to gain and maintain public confidence in the Prosecutor General and the Prosecutor's Office in general.
Ordinance of the Prosecutorial Council
In accordance with the Prosecutorial Council Ordinance #1,[1] compliance with the minimum legal requirements is verified at the initial stage - when registering as a candidate for the Prosecutor General. According to Article 2 of the Ordinance, in case of non-compliance with the requirements of the law, the Prosecutorial Council shall decide whether to withdraw from or keep in the list of candidates. This provision is in contradiction with the Organic Law, which clearly states that meeting the criteria set forth therein is necessary for the election of the Prosecutor General. Consequently, it is unclear why the Prosecutorial Council reserves the right to allow a person who fails to meet the minimum criteria set forth by law to participate in the selection process.
Gender issues in the selection process
At the same time, IDFI considers it necessary to focus on gender equality issues identified during the Prosecutorial Council meetings of the selection process. According to Article 19 of the Organic Law, at least a quarter of Prosecutor members of the Council (8 members) must be of different gender. It is noteworthy that only two women are represented in the current Council - the minimum number required by the organic law. It is also noteworthy that only two of the 15 Prosecutor General candidates who participated in the interviews were women.
On the one hand, it is welcomed that both women candidates for the Prosecutor General position were able to move on to the next stage of the selection process and, together with the other two candidates, were voted at the Prosecutorial Council meeting on February 6. On the other hand, attention should be paid to the lack of gender sensitivity identified among some Council members during the interviews. In particular, one of the Council members, who spoke about the tough work schedule of prosecutors, said the busy work schedule was particularly burdensome for women and referred to the chairwoman of the Council saying with four children to take care of, she had to also think about the work. IDFI considers that it is unacceptable for a member of the Prosecutorial Council to distribute stereotypical gender roles when one of the country's priorities is the fight against gender discrimination and the promotion of gender equality.
In addition, in order to increase the number of female employees in the Prosecutor's Office, one of the candidates for the position of General Prosecutor raised the issue of possibility to introduce gender quotas as a temporary measure. The candidate explained that between two persons of equal competence, it would be desirable for a woman to be given preference because of their scarcity within the prosecution service. One of the members of the Prosecutorial Council found this approach incomprehensible and described it as discrimination. IDFI is considered that some members of the Council lack information on this issue and stresses that the so-called Positive discrimination, which promotes a vulnerable / discriminated group, is a worldwide practice and aims to eliminate artificially created imbalances in order to promote equality. Given this, IDFI calls on the members of the Prosecutorial Council to be more cautious when addressing gender issues and not to further reinforce gender stereotypes.
IDFI recommends that the authorities approve detailed criteria for the selection of the Prosecutor General, which should at least include the following components: integrity, independence, impartiality and competence. Each criterion must be explained and the Prosecutorial Council members must be provided with clear instructions of their use and assessment.
IDFI calls on the Prosecutorial Council to review the Ordinance #1 and ensure its full compliance with the organic law.
IDFI calls on the members of the Prosecutorial Council to be more cautious when addressing gender issues and not to further reinforce gender stereotypes in the country.
________
[1] Prosecutorial Council Ordinance #1 on approval of the General Prosecutor selection rule, article 2.