პროექტები | დასრულებული პროექტები 21 აპრილი 2022
2022 წლის მარტში, IDFI-მ გამოაქვეყნა კვლევა - რუსული კაპიტალი ქართულ ბიზნესში: კომუნიკაციების, საბანკო და მინერალური წყლის სექტორების პირველად მიმოხილვა - რომელშიც ზემოაღნიშნული სექტორები შევიდნენ.
პროექტის მეორე ეტაპზე IDFI აპირებს შეისწავლოს და გამოაქვეყნოს ახალი ანგარიში, რომელშიც დეტალურად იქნება შესწავლილი რუსეთის მოქალაქეების საკუთრებაში არსებული საქართველოში მოქმედი კომპანიების მუშაობა, რესურსები და კავშირები შემდეგ სექტორებში: ელექტროენერგია, ნავთობი და გაზი
ბიზნესი ხშირად უკავშირდება სოციალურ-პოლიტიკურ აქტორებს და გავლენას ახდენს საზოგადოებრივ დამოკიდებულებებზე. ჩვენ მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია პოლიტიკური, სამოქალაქო და მედია სექტორებისა და რუსეთის მოქალაქეების საკუთრებაში არსებულ ბიზნეს კომპანიებს შორის კავშირების გამოძიება . ეს მოგვცემს დაფინანსების წყაროების შესახებ მკაფიო სურათს იმ მავნე პოლიტიკური, მედიის და სამოქალაქო აქტორების უკან, რომლებიც აქტიურად ავრცელებენ დეზინფორმაციას ქვეყანაში. Ამისთვის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, მონიტორინგს გაუწევს შემოწირულობებს, ლობირების შემთხვევებს და სხვა სახის კავშირებს კომპანიებსა და საზოგადოებრივ აქტორებს შორის, რათა მოხდეს რუსული კაპიტალის და პოლიტიკური ორგანიზაციების ქსელის შესწავლა. სამ ეტაპად დაყოფილი პროექტის შედეგად, IDFI გეგმავს შექმნას საქართველოში რუსეთის კაპიტალის რუკა, რომელიც შემდგომ ინტეგრირებული იქნება ქართული დეზინფორმაციის ეკოსისტემის რუქაზე.
- ქართული ბიზნესის ხსენებულ სექტორებში რუსული კაპიტალის გამოძიება და მისი პოლიტიკური, მედია და სამოქალაქო სექტორებზე გავლენების ასახვა;
- საქართველოს მთავრობისათვის დეტალური ინფორმაციის მიწოდება საქართველოს პოლიტიკურ გარემოში რუსული კაპიტალის მავნე გავლენების შესახებ.
- პროექტის მეორე ეტაპზე, ინფორმაციის შეგროვება საჯარო სააგენტოებიდან, ინტერნეტიდან და სხვა ღია წყაროებიდან შემდეგი სამი დარგობრივი მიმართულებით:ელექტროენერგია, ნავთობი და გაზი.

Projects | Completed Projects 21 April 2022
In March 2022, IDFI published a study - Russian Capital in Georgian Business: A First Overview of the Communications, Banking and Mineral Water Sectors - which included the above sectors.
In the second phase of the project, IDFI intends to review and publish a new report detailing the work, resources and connections of Georgian companies owned by Russian citizens in the following sectors: electricity, oil and gas.
The business is often related to socio-political actors and influences on public perceptions. We deem it important to closely investigate such links between political, civil and media actors and business companies owned by the citizens of Russia. This would give us a clear image of funding sources behind some malign political, media and civil actors that actively spread disinformation in the country. For this, IDFI will monitor the donations, lobbying cases and other types of connections between the companies and societal actors in order to map the network of Russian capital and political organizations in Georgia. As a result of the three stage project, IDFI plans to create a map of the Russian capital in Georgia, which will be integrated into the Georgian Disinformation Ecosystem Map.
-  Investigation of Russian capital in the mentioned sectors of Georgian business and its impact on the political, media and civil sectors;
-Providing the Government of Georgia with detailed information about the potential and/or existing malign influence of Russian capital on the Georgian political environment;
- In the second phase of the project, gathering information from public agencies, the Internet and other open sources in the following four areas: Electricity, oil and gas.