საერთო სასამართლოების ძირითადი სტატისტიკური მონაცემების ანალიზი (2010-2022)
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ანალიზი 30 მაისი 2023
საქართველოს სხვადასხვა ინსტანციის სასამართლოები სტატისტიკას აწარმოებენ  უზენაესი სასასამართლოს მიერ შემუშავებული სტატისტიკური ფორმების მიხედვით, რომელიც იგზავნება უზენაეს სასამართლოში. თავის მხრივ, უზენაესი სასამართლო სტატისტიკურ ფორმებში ასახული მონაცემების მიხედვით ამუშავებს სტატისტიკურ ანგარიშებს.
წლების განმავლობაში, უზენაესი სასამართლო საკუთარ ვებ-გვერდზე კვარტალურად აქვეყნებდა საერთო სასამართლოების ძირითად სტატისტიკურ მონაცემებს, ხოლო ყოველწლიურად გამოსცემდა სტატისტიკური მონაცემების კრებულს „მართლმსაჯულება საქართველოში“, სადაც უფრო დეტალურად იყო წარმოდგენილი საერთო სასამართლოების სტატისტიკური მონაცემები. უზენაესი სასამართლოს მიერ პროაქტიულად გამოქვეყნებული  სტატისტიკური ანგარიშების მომხარებლისთვის მარტივად ხელმისაწვდომობისთვის, IDFI-ს მიერ შემუშავდა პროგრამული  საშუალება, რომელიც  უზრუნველყოფს მონაცემთა ვიზუალიზაციას და სტატისტიკური მონაცემების დამუშავებად ფორმატში ხელმისაწდვომობას.  2021 წლის შემდეგ უზენაესი სასამართლოს ვებ-გვერდზე სტატისტიკური ინფორმაციის გამოქვეყნება მნიშვნელოვანი შეფერხებით მიმდინარეობდა. აღნიშნული სავარაუდოდ დაკავშირებული იყოს უზენაესი სასამართლოს ახალი ვებ-გვერდის და სტატისტიკის წარმოების ახალი პროგრამული სისტემის დანერგვის პროცესთან.
2023 წლის 23 თებერვალს IDFI-მ საქართველოს უზენაესს სასამართლოს მიმართა  2021 და 2022 წლების იმ სტატისტიკური ანგარიშების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით, რომელიც პროაქტიულად არც ძველ და არც ახალ ვებ-გვერდზე  არ იყო ხელმისაწვდომი. 2023 წლის 12 აპრილს, ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის შემდეგ , უზენაესმა სასამართლომ IDFI-ს მოაწოდა 2022 წლის ძირითადი სტატისტიკური მონაცემები და 2021 წლის სტატისტიკური კრებული „მართლმსაჯულება საქართველოში“, ხოლო 2022 წლის „მართლმსაჯულება საქართველოსთან“ დაკავშირებით ინსტიტუტს განუმარტა, რომ აღნიშნული მონაცემები დამუშავების პროცესში იყო. IDFI-სთვის სტატისტიკური ანგარიშების მოწოდების შემდეგ, აღნიშნული დოკუმენტები უზენაესმა სასმართლომ, ასევე გამოაქვეყნა საკუთარ ახალ ვებ-გვერდზე.
დღეის მდგომრეობით, 2022 წლის სასამართლო სტატისტიკა ხელმისაწდვომია მხოლოდ საქართველოს საერთო სასამართლოების ძირითადი სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით. შესაბამისად, ქვემოთ ჩვენს მიერ  წარმოდგენილია 2010-2022 წლების ამ მონაცემების  ტენდენციების ანალიზი, სასართლო საქმეების კატეგორიების მიხედვით.
- 2010-2022 წლებში  პირველი ინსტანციის სასამართლოებში ყველაზე მეტი (19,361)  სისხლის სამართლის საქმე შევიდა 2022 წელს.
- 2022 წელს წინა წელთან შედარებით სასამართლოებში შესული სისხლის სამართლის საქმეების რიცხვი 16,3%-ით, ხოლო განხილული საქმეების რიცხვი 20,3%-ით გაიზარდა.
- 2022 წელს განაჩენის გამოტანით დასრულებული საქმების 68,4%-ში (11,865 საქმე) გაფორმებულია საპროცესო შეთანხმება. საპროცესო შეთანხმებების ყველაზე მაღალი წილი (89,1%) 2013 წელს იყო.
- 2022 წელს გამამართლებელი  განაჩენების (9,5%) და ნაწილობრივ გამამართლებელი განაჩენების (4,3%) პროცენტული წილი, 2010-2022 წლებში ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.
- 2022 წელს, საგამოძიებო ორგანოებიდან შემოსული შუამდგომლობის შედეგად სასამართლოების მიერ აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობა  შეეფარდა 4,830 პირს (38,5%), ხოლო 7,711 პირს გირაო და სხვა არასაპატიმრო ღონისძიება (61,5%).  პატიმრობის  შეფარდების ყველაზე დაბალი პროცენტული მაჩვენებელი 2013 წელს იყო - 26,8%.
-  2013 წლის შემდეგ, 2020 წლამდე სააპელაციო სასამართლოების მიერ განაჩენის უცვლელად დატოვების (სტაბილურობის) პროცენტული  მაჩვენებელი ყოველწლიურად იზრდებოდა და 2020 წლის მდგომარეობით 87,5% შეადგინა. 2022 წლის მდგომარეობით ეს მაჩვენებელი 83,8%-მდე არის შემცირებული.
- 2022 წელს უზენაეს სასამართლოში საკასაციო საჩივრით შევიდა 1,358 საქმე, რაც წინა წლის მაჩვენებელს 25%-ით აღემატება. უზენაესი სასამართლოს შემთხვევაში 2022 წლის სტაბილურობის მაჩვენებელი (95,2%) ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია 2010-2022 წლებში.
- 2022 წელს პირველი ინსტანციის სასამართლოებში შევიდა 14,152 ადმინისტრაციული საქმე, რაც წინა წელთან შედარებით  8,6%-ით მეტია;
- 2022 წელს განხილული ადმინისტრაციული  საქმეების  67,8% (5819 საქმე) დამთავრდა ადმინისტრაციული ორგანოების სასარგებლოდ,  32% (2,746 საქმე) ფიზიკური და იურიდიული პირების სასარგებლოდ, ხოლო 0,2% (18 საქმე) მორიგებით.
- 2018 წლის შემდეგ ფიზიკური და იურიდიული პირების სასარგებლოდ დასრულებული ადმინისტრაციული დავების მაჩვენებელი მცირდება. მაგალითად, 2012-2017 წლებში ეს მაჩვენებელი 40%-დან 63%-მდე მერყეობდა, ხოლო 2018-2022 წლებში 29%-დან 35%-მდე.
- მიუხედავად იმისა, რომ პირველ  ინსტანციაში ადმინისტრაციული საქმეების უმრავლესობა მთავრდება ადმინისტრაციული ორგანოების სასარგებლოდ, 2021-2022 წლებში სააპელაციო ინსტანციას უფრო ხშირად ადმინისტრაციული ორგანოები მიმართავდნენ, ვიდრე ფიზიკური და იურიდიული პირები.
- 2022 წელს, ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დაეკისრა 13,645 პირს, რაც  2021 წელთან შედარებით  46,9%-ით მეტია.
- 2022 წელს პირველი ინსტანციის სასამართლოებში შევიდა 97,557 სამოქალაქო საქმე, ხოლო განხილულია 46,494  საქმე.
- 2021-2022 წლებში სამოქალაქო სარჩელის მიღებაზე დაახლოებით იმდენივე პირს ეთქვა უარი, რამდენსაც 2010-2020 წლებში ერთად.
- ქვედა ინსტანციების გადაწყვეტილებების ძალაში დატოვების მაჩვენებელი  სამოქალაქო საქმეებთან შედარებით,  ადმინისტრაციულ საქმეებსა და სისხლის სამართლის საქმეებზე უფრო მაღალია.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოდან მიღებული ძირითადი სტატისტიკური მონაცემების ანალიზი აჩვენებს რომ, 2022 წელს წინა წელთან შედარებით სამივე კატეგორიის საქმეებზე სასამართლოზე  მიმართვიანობის რიცხვი გაზრდილია.
2010 წლის შემდეგ, სასამართლოებში შესული სისხლის სამართლის საქმეების 2022 წლის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, გარკვეულწილად ქვეყანაში კრიმინოგენური მდგომარეობის გაუარესებაზე მიუთითებს.  აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ბოლო 5 წელში მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი სისხლის სამართლის საქმეებზე გამამართლებელი განაჩენების წილი, რაც ერთის მხრივ შესაძლებელია განპირობებული იყოს სასამართლოს მიერ ბრალეულობის დასამტკიცებლად საჭირო მტკიცებულებების სტანდარტის ამაღლებით, ხოლო მეორეს მხრივ საგამოძიებო უწყებების მიერ არაკვალიფიციურად წარმოებული სისხლის სამართლის საქმეების რაოდენობის ზრდით.
მიუხედავად იმისა რომ, 2022 წელს  სასამართლოების მიერ სასჯელის ზომად თავისუფლების აღკვეთის შეფარდების ისტორიულად ყველაზე დაბალი პროცენტული მაჩვენებელი დაფიქსირდა, კვლავ მაღალია საგამოძიებო ორგანოების შუამდგომლობის საფუძველზე აღკვეთის ღონისძიებად წინასწარი პატიმრობის გამოყენება. მაგალითად 2013 წელს, აღკვეთის ღონისძიებებში პატიმრობის წილი  26,8%-მდე შემცირდა, თუმცა მომდევნო წლებში კვლავ მნიშვნელოვნად გაიზარდა. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 2022 წელს წინასწარი პატიმრობა უფრო მეტ პირს შეეფარდა ვიდრე მსჯავრდებული პირებს სასამართლო განაჩენით მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა.
ადმინისტრაციული დავების შემთხვევაში, განსაკუთრებულ აღნიშვნას საჭიროებს 2018 წლის შემდეგ ფიზიკური და იურიდიული პირების სასარგებლოდ დასრულებული დავების შემცირებული და სააპელაციო  სასამართლოებში  უცვლელად დატოვებული გადაწყვეტილებების გაზრდილი  მაჩვენებლები.  აღნიშნულ ფონზე, ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ ზემდგომ ინსტანციებში გასაჩივრების მაღალი  მაჩვენებლები, გარკვეულწილად მათ მიერ, ფიზიკურ და იურიდიულ პირებთან დავების წარმოებისას სახელმწიფო რესურსის მაქსიმალურ გამოყენებაზე მიუთითებს.
2021-2022 წლები ასევე, გამორჩეული იყო სამოქალაქო სარჩელის მიღებაზე  უარის თქმის მაღალი მაჩვენებლებით. კერძოდ,  2021-2022 წლებში სამოქალაქო სარჩელის მიღებაზე დაახლოებით იმდენივე პირს ეთქვა უარი, რაც 2010-2020 წლებში ერთად. აღნიშნულ სტატისტიკას, სავარაუდოდ შემდეგ წლებში მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება რომლის, მიხედვით გაუქმდა ცალკეული ნორმები რომელიც შესაძლებელია ყოფილიყო სარჩელის მიღებაზე უარის თქმის საფუძველი.
/public/upload/00_studies/2023/analysis_of_basic_statistical_data_of_courts_of_georgia.pdf
ანალიზი  მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, Luminate-ის მიერ გამოყოფილი გრანტის ფარგლებში. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია IDFI და ანალიზში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ გამოხატავდეს Luminate-ის პოზიციას.

The courts of various instances of Georgia produce statistics according to the statistical forms developed by the Supreme Court, which are sent to the Supreme Court. Meanwhile, the Supreme Court produces statistical reports according to the data reflected in the statistical forms.
For years, the Supreme Court published the main statistical data of common courts quarterly on its website and annually published a collection of statistical data "Justice in Georgia", which presented statistical data of common courts in more detail. For easy access to users of statistical reports pro-actively published by the Supreme Court, IDFI has developed a software tool that provides data visualization and ensures the availability of statistical data in a machine-readable format. Starting from 2021, the publication of statistical information on the website of the Supreme Court has been delayed significantly. This is likely to be related to the process of introducing a new software system for the Supreme Court's new website and statistics production.
On February 23, 2023, IDFI addressed the Supreme Court of Georgia with a Freedom of Information request about the statistical reports for the years 2021 and 2022, which were not made proactively available on either their old or new website. On April 12, 2023, after the submission of an administrative complaint, the Supreme Court provided IDFI with the main statistical data for 2022 and the statistical collection "Justice in Georgia" for 2021. Regarding "justice in Georgia" for 2022, the Supreme Court explained that the said data was currently being processed. After providing statistical reports to IDFI, the mentioned documents were also published by the Supreme Court on its new website.
As of today, court statistics for 2022 are only available based on the overall statistical data on the general courts of Georgia. therefore, below we present the analysis of the trends derived from the data for the years 2010-2022, disaggregated by categories of court cases.
- In the years 2010-2022, the highest number of criminal cases (19,361) were filed in the courts of first instance in 2022.
- In 2022, compared to the previous year, the number of criminal cases filed in courts increased by 16.3%, and the number of pending cases increased by 20.3%.
- In 2022, a plea agreement was signed in 68.4% of cases concluded with a verdict (11,865 cases). The highest share of plea agreements (89.1%) was in 2013.
- The share of acquittals (9.5%) and partial acquittals (4.3%) in 2022 is one of the highest rates in 2010-2022.
- In 2022, 4,830 persons (38.5%) were sentenced to detention as a preventive measure by the courts as a result of petitions received from investigative bodies, while 7,711 persons were granted bail and other non-custodial measures (61.5%). The lowest rate of detention was in 2013 at 26.8%.
- From 2013, until 2020, the rate of courts of appeals upholding the verdict of the previous instance court increased every year and reached 87.5% as of 2020. As of 2022, this rate is down to 83.8%.
- In 2022, 1,358 cassation appeals were submitted to the Supreme Court, which is 25% more than the previous year. In the case of the Supreme Court, 95.2% of the appealed court decisions were upheld in 2022 which is the highest rate throughout 2010-2022.
- In 2022, 14,152 administrative cases were submitted to the first instance courts, which is 8.6% more than the previous year;
- In 2022, 67.8% of administrative cases (5819 cases) were concluded in favor of administrative bodies, 32% (2,746 cases) in favor of individuals and legal entities, and 0.2% (18 cases) were settled.
- Since 2018, the rate of administrative cases concluded in favor of individuals and legal entities has been decreasing. For example, in years 2012-2017, this figure ranged from 40% to 63%, and in 2018-2022, from 29% to 35%.
- Although the majority of administrative cases in the first instance conclude in favor of administrative bodies, in 2021-2022 administrative bodies were more likely to address the courts of appeals than individuals and legal entities.
- In 2022, administrative penalties were imposed upon 13,645 persons, which is 46.9% more than in 2021.
- In 2022, 97,557 civil cases were filed in first instance courts, while 46,494 cases were processed.
- In 2021-2022, about as many people were denied a civil lawsuit as in 2010-2020 combined.
- The rate of lower instance decisions being upheld is higher for administrative and criminal cases in comparison to civil cases.
The analysis of the overall statistical data received from the Supreme Court of Georgia shows that in 2022, compared to the previous year, the number of appeals to the court for all three categories of cases has increased.
The highest rate of criminal cases filed since 2010 was recorded in 2022, which can to some extent be attributed to the deterioration of the criminogenic environment in the country. It is worth noting that the share of acquittals in criminal cases has significantly increased in the last 5 years, which on the one hand may be due to the raising of the standard of evidence required by the court to prove guilt, and on the other hand to the increase in the number of criminal cases conducted by investigative agencies in an unqualified manner.
Despite the fact that in 2022, the rate of imposing prison sentences was historically low, the use of pre-trial detention as a preventive measure at the request of investigative bodies is still high. For example, in 2013, the share of imprisonment sd correctional measures decreased to 26.8%, although it increased significantly again in the following years. It is worth noting that in 2022 pre-trial detention was applied to more individuals than persons were convicted to serve in prison.
In terms of administrative cases, It is important to mention the number of court decisions made in favor of individuals and legal entities has reduced and the number of decisions upheld by courts of appeals has increased since 2018. against this background, the high rates of appeals by administrative bodies to higher authorities, to a certain extent, indicate the maximal use of state resources when dealing with individuals and legal entities.
The years 2021-2022 were also distinguished by high rates of denying civil lawsuits. in particular, in 2021-2022, about as many people were denied a civil lawsuit as in 2010-2020 combined. this statistic will probably be significantly improved in the following years by the decision of the Constitutional Court, according to which several legislative norms were abolished, which could have been the basis for denying various types of civil lawsuits.