პროექტები | დასრულებული პროექტები 4 ნოემბერი 2022
პროექტის მესამე ეტაპზე IDFI აპირებს შეისწავლოს და გამოაქვეყნოს ახალი ანგარიში, რომელშიც დეტალურად იქნება შესწავლილი რუსეთის მოქალაქეების საკუთრებაში არსებული საქართველოში მოქმედი კომპანიების მუშაობა, რესურსები და კავშირები შემდეგ სექტორებში:წყლის რესურსები, ტურიზმი, მშენებლობა და დიდი ინვესტიციები სხვა სექტორებიდან, რომლებიც არ იყო ჩამოთვლილი პროექტის წინა ეტაპებზე.
გარდა ამისა, ამ ეტაპზე 11 სექტორის სამივე ეტაპის დასკვნები გაერთიანდება და გამოქვეყნდება როგორც ერთი მთლიანი კვლევა. ამგვარად, პროექტის შედეგად წარმოდგენილი იქნება ერთი ვრცელი ანგარიში რუსული კაპიტალის შესახებ საქართველოს ძირითად ბიზნეს სექტორებში.
ბიზნესი ხშირად უკავშირდება სოციალურ-პოლიტიკურ აქტორებს და გავლენას ახდენს საზოგადოებრივ დამოკიდებულებებზე. ჩვენ მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია პოლიტიკური, სამოქალაქო და მედია სექტორებისა და რუსეთის მოქალაქეების საკუთრებაში არსებულ ბიზნეს კომპანიებს შორის კავშირების გამოძიება . ეს მოგვცემს დაფინანსების წყაროების შესახებ მკაფიო სურათს იმ მავნე პოლიტიკური, მედიის და სამოქალაქო აქტორების უკან, რომლებიც აქტიურად ავრცელებენ დეზინფორმაციას ქვეყანაში. Ამისთვის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, მონიტორინგს გაუწევს შემოწირულობებს, ლობირების შემთხვევებს და სხვა სახის კავშირებს კომპანიებსა და საზოგადოებრივ აქტორებს შორის, რათა მოხდეს რუსული კაპიტალის და პოლიტიკური ორგანიზაციების ქსელის შესწავლა. სამ ეტაპად დაყოფილი პროექტის შედეგად, IDFI გეგმავს შექმნას საქართველოში რუსეთის კაპიტალის რუკა, რომელიც შემდგომ ინტეგრირებული იქნება ქართული დეზინფორმაციის ეკოსისტემის რუქაზე.
- ქართული ბიზნესის ხსენებულ სექტორებში რუსული კაპიტალის გამოძიება და მისი პოლიტიკური, მედია და სამოქალაქო სექტორებზე გავლენების ასახვა;
-უკრაინაში აგრესიული შეჭრის შემგომ სანქცირებული კომპანიების, რომლებიც ამ სექტორებს წარმოადგენენ, ქართულ ბაზარზე აქტივობის შესწავლა;
- პროექტის მესამე ეტაპზე, ინფორმაციის შეგროვება საჯარო სააგენტოებიდან, ინტერნეტიდან და სხვა ღია წყაროებიდან შემდეგი ოთხი დარგობრივი მიმართულებით:

Projects | Completed Projects 4 November 2022
In the second phase of the project, IDFI intends to review and publish a new report detailing the work, resources and connections of Georgian companies owned by Russian citizens in the following sectors: water resources, tourism, construction and big investments from other sectors not listed in previous stages of the project.
In addition, at this stage the findings from all three stages of total 11 sectors will be combined and published as one large study. In this way, the project will result in one extensive report about Russian capital in Georgia’s key business sectors.
The business is often related to socio-political actors and influences on public perceptions. We deem it important to closely investigate such links between political, civil and media actors and business companies owned by the citizens of Russia. This would give us a clear image of funding sources behind some malign political, media and civil actors that actively spread disinformation in the country. For this, IDFI will monitor the donations, lobbying cases and other types of connections between the companies and societal actors in order to map the network of Russian capital and political organizations in Georgia. As a result of the three-stage project, IDFI plans to create a map of the Russian capital in Georgia, which will be integrated into the Georgian Disinformation Ecosystem Map.
-  Investigation of Russian capital in the mentioned sectors of Georgian business and its impact on the political, media and civil sectors;
-Investigate the activities of the companies, relevant to these sectors, that have been sanctioned by the West after the Russian invasion in Ukraine.
- In the second phase of the project, gathering information from public agencies, the Internet and other open sources in the following key areas: water resources, tourism, construction and big investments from other sectors not listed in previous stages of the project.