ამბროლაურისა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტებმა გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები მიიღეს
სიახლეები | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 26 იანვარი 2022
2022 წლის 13 და 18 იანვარს, ამბროლაურისა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტების მერების ბრძანებებით, 2022-2025 წლების გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები დამტკიცდა. სტრატეგიული დოკუმენტები მიზნად ისახავს მერიებში დაიხვეწოს მმართველობითი პროცესები, დაინერგოს ღიაობის, გამჭვირვალობის, ეთიკისა და კეთილსინდისიერების მაღალი სტანდარტები, პრაქტიკაში ეფექტურად განხორციელდეს ადგილობრივი დონეზე მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმები.
დოკუმენტები ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში” (USAID GGI), ფინანსური მხარდაჭერითა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მონაწილეობით მომზადდა.
მერიებმა ადგილობრივ დონეზე დემოკრატიული მმართველობისა და ანგარიშვალდებულების პრინციპების დასანერგად რვა ძირითადი სტრატეგიული მიმართულება განსაზღვრეს:
- გამჭვირვალობა
- საჯარო ეთიკა და კეთილსინდისიერება
- შიდა აუდიტი და შიდა ფინანსური კონტროლი
- ადამიანური რესურსები
- მოქალაქეთა ჩართულობა და ანგარიშვალდებულება
- ნებართვები და ქონების განკარგვა
- მერიის სახელმწიფო შესყიდვები
- მერიის მონაწილეობით დაფუძნებული ან/და მმართველობაში მყოფი იურიდიული პირები
სტრატეგიული დოკუმენტები შემუშავდა მტკიცებულებებზე დაფუძნებული და ინკლუზიური მიდგომების გათვალისწინებით. ამისთვის, ამბროლაურისა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტების მერიების წინაშე გამჭვირვალობის, კეთილსინდისიერებისა და ანგარიშვალდებულების კუთხით არსებული გამოწვევების გამოსავლენად მომზადდა კორუფციული რისკების  შეფასების ანგარიში. აღნიშნული განხორციელდა წინასწარ შემუშავებული კორუფციული რისკების შეფასების მეთოდოლოგიის საფუძველზე. ამბროლაურისა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტების მერიები კორუფციული რისკების გამოვლენისა და მათი პრევენციისთვის შესაბამისი ღონისძიებების დაგეგმვისას სწორედ აღნიშნული მეთოდოლოგიით იხელმძღვანელებენ.
ორივე მუნიციპალიტეტის შემთხვევაში, კორუფციული რისკების შეფასების ანგარიში მომზადდა მერიებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების ჩართულობით. შესწავლილ იქნა გამჭვირვალობის კუთხით არსებული მიდგომები და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი, ადამიანური რესურსების მართვა, საჯარო სამსახურის ეთიკა, სახელმწიფო შესყიდვები, შიდა ფინანსური კონტროლის და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის უზრუნველყოფის ხარისხი და არსებული გამოწვევები. ამისთვის გაანალიზდა არსებული ანტიკორუფციული საკანონმდებლო ჩარჩო და პოლიტიკის განმსაზღვრელი დოკუმენტები, ასევე, საქართველოსთან მიმართებაში დემოკრატიული მმართველობის საკითხებზე მომზადებული ანგარიშები და რეკომენდაციებია, მათ შორის OECD-ACN/GRECO-ს მონიტორინგი ანგარიშები და სტანდარტები. ამავდროულად, გამოყენებულ იქნა საქართველოს აუდიტის სამსახურის მიერ მომზადებული ანგარიშები, ასევე, მერიის შიდა აუდიტის სამსახურის მიერ მომზადებული ანგარიშები და რეკომენდაციები.   ადგილობრივი დაინტერესებული მხარეების მოსაზრებების გასათვალისწინებლად, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების, ჟურნალისტებისა და აქტივისტების მონაწილეობით, ჩატარდა ფოკუს-ჯგუფ შეხვედრები.
ორივე მუნიციპალიტეტის შემთხვევაში, სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსიის შესახებ მოეწყო საჯარო განხილვა, სადაც ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გამოეთქვათ საკუთარი მოსაზრებები და მერიების წარმომადგენლებისთვის შეეთავაზებინათ ახალი ინიციატივები.
მიღებული სტრატეგიული დოკუმენტების სრულყოფილად აღსრულება შესაძლებლობას მისცემთ ორივე მუნიციპალიტეტის მერიის წარმომადგენლებს უკეთ უპასუხონ ადგილობრივ გამოწვევებსა და მოქალაქეების საჭიროებებს, გააუმჯობესონ მმართველობის სისტემა, გაზარდონ საზოგადოების ნდობა, შეამცირონ კორუფციული რისკები და გააუმჯობესონ მუნიციპალური სერვისების მიწოდების ხარისხი.

On January 13 and 18, 2022, Building Integrity and Transparency Strategies and Action Plans for 2022-2025 were approved by the ordinances of the City Halls of Ambrolauri and Lanchkhuti municipalities. The strategic documents aim to improve governance processes at the City Halls, to introduce mechanisms for openness, transparency, public ethics and integrity, as well as effective implementation of civil participation mechanisms at the local level.
The documents were prepared with the financial support of the USAID Good Governance Initiative (GGI) in Georgia (USAID GGI), in partnership with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
The City Halls have identified eight key strategic directions to develop tenets of good governance and accountability at the local level:
- Transparency
- Public ethics and integrity
- Internal audit and financial control
- Human resources
- Public participation and accountability
- Permits and property management
- Public Procurements of the City Hall
- Legal entities established and / or governed by the City Hall
The strategic documents were developed using evidence-based and inclusive approaches. To this end, the Corruption Risk Assessment Report of Ambrolauri and Lanchkhuti Municipalities were prepared, which analyzed the challenges facing the City Halls in terms of transparency, integrity, and accountability in detail. It was performed on the basis of a pre-designed Corruption Risk Assessment Methodology, which will further guide Municipalities to detect and mitigate corruption risks. Based on the identified systemic challenges and needs, the main strategic directions, goals, and objectives of the strategies were identified.
Corruption Risk Assessment Reports were prepared with the involvement of the representatives of both City Hall and civil society. The existing approaches to transparency, the level of access to public information, human resource management, public ethics, public procurement, internal financial control and public participation in the decision-making process were scrutinized. The existing anti-corruption legal framework and policy documents were analyzed for this purpose, as well as reports and recommendations on good governance issues regarding Georgia, including OECD-ACN / GRECO monitoring reports and standards. Furthermore, a particular focus was made to the circumstances and recommendations outlined in the audit report prepared by the State Audit Office of Georgia, as well as the reports and recommendations developed by the Internal Audit and Inspection Units of both City Halls. To address the views of local stakeholders, focus groups were held with local NGO representatives, journalists, and activists.
In case of both municipalities, online public discussions on the draft strategies and action plans was held, during which local stakeholders had the opportunity to express their views and propose new initiatives to the City Hall representatives.
The full implementation of the adopted strategic documents will enable the representatives of both municipalities to respond to local challenges and the needs of citizens properly, improve the governance system, increase public trust, reduce corruption risks and increase the quality of municipal services.