სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის შესაძლებლობების გაძლიერება ინფორმაციის თავისუფლებისა და სიტყვის თავისუფლების სფეროში
პროექტები | დასრულებული პროექტები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 8 მაისი 2023
პროექტის სახელწოდება: სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის შესაძლებლობების გაძლიერება ინფორმაციის თავისუფლებისა და სიტყვის თავისუფლების სფეროში
დონორი:  ჩეხეთის რესპუბლიკის საელჩო თბილისში, ჩეხეთის რესპუბლიკის ტრანზიციის პროგრამა
პროექტი ნომერი:  20-23GE01
პროექტის ხანგრძლივობა: აპრილი, 2023 – ოქტომბერი, 2023
გრანტის ოდენობა: 399 993 ჩეხური კრონა
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების ეროვნულ დონეზე გამოყენების, სიტყვისა და ინფორმაციის თავისუფლების ხელშეწყობის მიზნით, არსებული ადმინისტრაციული და სასამართლო პრაქტიკიდან დოკუმენტირებული იქნებაინფორმაციის, სიტყვისა და მედიის თავისუფლებებთან დაკავშირებული აქტუალური სამართლებრივი საკითხები. ძირითადი გამოწვევების იდენტიფიცირების მიზნით, გაიმართება სამუშაო შეხვედრები სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან, დამოუკიდებელ იურისტებთან და მედიის წარმომადგენლებთან, რომლებიც აქტიურად არიან ჩართულნი ხსენებულ თავისუფლებებთან დაკავშირებული საქმეების განხილვაში. ჩატარდება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს (ასევე საჭიროების შემთხვევაში ECJ-ს) პრაქტიკის კვლევა იმ სამართლებრივი სტანდარტების შესწავლის მიზნით, რომელთა გამოყენება და გავრცელება საქართველოს სპეციფიკურ სამართლებრივ გამოწვევებზე იქნება შესაძლებელი. მომზადდება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს უახლესი პრეცედენტული სამართლის ციფრული სახელმძღვანელო ინფორმაციის თავისუფლების, სიტყვის თავისუფლებისა და მედიის თავისუფლების ფარგლებში მოქცეული სხვა უფლებების შესახებ და უზრუნველყოფილი იქნება მასზე თავისუფალი წვდომა.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული სამართლის გამოყენების ხელშეწყობა ეროვნულ იურისდიქციაში, სიტყვის თავისუფლებისა და ინფორმაციის თავისუფლების სტანდარტების გაუმჯობესება.
1. პროექტის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება ვებგვერდისა და სოციალური ქსელის საშუალებით;
2. სამუშაო შეხვედრების ჩატარება შესაბამის დაინტერესებულ მხარეებთან;
3. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს სტანდარტებთან დაკავშირებით მინიმუმ სამი სამართლებრივი ბლოგის/სტატიის მომზადება და გამოქვეყნება;
4. პროექტთან დაკავშირებით სამი ვიზუალური მასალის (ინფოგრაფიკის) მომზადება და გამოქვეყნება;
5. საქართველოს საერთო ან საკონსტიტუციო სასამართლოში მაღალი სამართლებრივი მნიშვნელობის საქმესთან დაკავშირებით სასამართლოს მეგობრის (Amicus Curiae) წარდგენა;
6. ციფრული სახელმძღვანელოს მომზადება;
7. ფინალური პრეზენტაციის ჩატარება;
8. ციფრული სახელმძღვანელოს გამოქვეყნება და გაგზავნა მედიის, სამოქალაქო საზოგადოების, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის, ადმინისტრაციული ორგანოებისა და  სასამართლოსთვის.
ბიუჯეტი:
IDFI-მ ახალგაზრდებისთვის კარგი მმართველობის სკოლა გამართა
24.09.2024
რუსეთის მოქალაქეების მიერ დაფუძნებული კომპანიები საქართველოში - კავშირები და რეგისტრაციის თავისებურებები

Advancing the capacity of CSOs and the Media in the field of Freedom of information and freedom of speech
Projects | Completed Projects | MEDIA AND FREEDOM OF EXPRESSION 8 May 2023
Project title: Advancing the capacity of CSOs and the Media in the field of Freedom of information and freedom of speech
Donor:  Czech Republic – Ministry of Foreign Affairs,Czech Republic’s Official Transition Promotion Program
Project number:  20-23GE01
Project Duration:  April, 2023 – October, 2023
Grant amount: CZK 399 993
In order to facilitate the application of the ECHR case law in national jurisdiction and promote free speech and freedom of information, the pressing legal questions stemming from the existing administrative practice and case law regarding the freedom of information, freedom of speech and freedom of media will be documented. Working meetings aimed at mapping the main challenges will be organized and held with CSOs, independent lawyers and media representatives who are actively engaged in handling the cases related to freedom of Media, Freedom of Speech and Freedom of expression. Research of the ECHR (and ECJ as well if required) case law will be conducted in order to study the legal standards that are applicable to legal challenges specific for Georgia. Digital manual of newest case law of the ECHR regarding the freedom of information, freedom of speech and other rights that fall under the scope of Media freedom will be prepared and free access will be provided.
Main objective of the project
Facilitating the application of the ECHR case law in national jurisdiction and advancing the standards of free speech and freedom of information.
1. Disseminating information about the project through the website and social network;
2. Conducting meetings with the relevant stakeholders
3. Drafting and publishing at least three legal blogs/articles regarding the legal standards of the ECHR;
4. Preparing and publishing three visual materials (infographics) regarding the project;
5. Submitting amicus curiae to the Common or the Constitutional court of Georgia regarding the case of high legal importance;
6. Preparing Digital Manual;
7. Holding final presentation;
8. Published and sending digital report to the legal departments of the Media, CSO’s, Bar association of Georgia, Administrative bodies, Judiciary.