დონორი ორგანიზაცია: საერთაშორისო მედიის მხარდაჭერა (IMS)
მიუხედავად იმისა, რომ გასულ წლებში საქართველომ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ორგანიზაციების დაკვირვებები აჩვენებს, რომ ქვეყანას საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და ღია მონაცემთა სტანდარტების დანერგვის შესახებ კანონმდებლობის გაუმჯობესება ესაჭიროება.
პროექტი მიზნად ისახავს ქვეყანაში ინფორმაციის თავისუფლების რეგულირების გაუმჯობესების ადვოკატირებას, მრავალმხრივი დიალოგისა და ქართველი საჯარო მოხელეებისთვის საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების გზით. გარდა ამისა, ამ საკითხზე საზოგადოების მეტი მხარდაჭერის უზრუნველსაყოფად, IDFI ხელს შეუწყობს ღია მონაცემების გამოყენებას სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის.
პროექტის ფარგლებში IDFI განახორციელებს შემდეგ აქტივობებს:
I ეტაპი. მოსამზადებელი ეტაპი - პროექტის პირველ ეტაპზე IDFI დაგეგმავს/შეიმუშავებს ყველა ორგანიზაციულ თუ მეთოდოლოგიურ დოკუმენტს/საკითხს, რომელიც პროექტით გათვალისწინებული აქტივობების დროულად და ხარისხიანად განხორციელებას უზრუნველყოფს.
II ეტაპი. შეხვედრა ინფორმაციის თავისუფლების ადვოკატირებისთვის - საკითხის ადვოკატირების მიზნით, IDFI გამართავს შეხვედრას საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების, საჯარო დაწესებულებების, ჟურნალისტების, აკადემიური წრეებისა და საერთაშორისო საზოგადოების მონაწილეობით, რომელიც მიეძღვნება არსებული კანონმდებლობისა და პრაქტიკის გაუმჯობესების საჭიროების განხილვას.
III ეტაპი. ანალიზის მომზადება და გავრცელება - საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის კუთხით ძირითადი საკანონმდებლო, ინსტიტუციური და პრაქტიკული ხარვეზების/საჭიროებების წარმოჩენის მიზნით, IDFI მოამზადებს ორ დოკუმენტს. ანალიზი საერთაშორისო რეიტინგებსა და ანგარიშებს დაეყრდნობა. კერძოდ, განსაკუთრებული აქცენტი 2022 წლის მაისში გამოქვეყნებულ მონაცემთა გლობალური ბარომეტრის შედეგებზე გაკეთდება.
IV ეტაპი. სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება - ჩვენ მიერ შემუშავებულ რეკომენდაციებში არსებული საკითხების უკეთ ადვოკატირების, ასევესაჯარო დაწესებულებების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლების ინფორმირების მიზნით, IDFI მოაწყობს ორ სამუშაო შეხვედრას. სამუშაო შეხვედრებზე საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის კუთხით არსებული ძირითადი საჭიროებები და კონკრეტული ხარვეზები იქნება წარმოდგენილი.
V ეტაპი. ღია მონაცემების კონკურსი - ღია მონაცემების გამოყენების წახალისების მიზნით, რომელიც მთავრობის ანგარიშვალდებულების ამაღლებისა და საზოგადოებრივი სიკეთის უზრუნველყოფისკენ იქნება მიმართული, IDFI გამართავს ანალიტიკური სტატიების ყოველწლიურ კონკურსს - #Data4Change.

Donor: International Media Support (IMS)
Despite Georgia’s achievements in making more public data available over the past years, observations of local and international organizations show that the country necessitates improved legislation on access to public information and adoption of open data standards.
The project aims to advocate for the improvement of FOI regulation in the country through multistakeholder dialogue and sharing best practices with Georgian public servants. In addition, to ensure greater public support on the issue, IDFI will promote the use of open data among various stakeholders.
IDFI will implement the following activities in frames of the proposed project:
Activity 1. Preparatory stage - At the first phase of the project, IDFI will plan/prepare all organizational or methodological documents/issues, which ensure that all project activities are implemented on time and with high quality.
Activity 2. FOI advocacy meeting - IDFI will organize an advocacy meeting with the participation of Georgian civil society, public institutions, journalists, academia, and the international community to discuss the need for the improvement of legislation and practice in Georgia.
Activity 3. Preparing and disseminating analyses - IDFI will prepare two analyses to demonstrate major legislative, institutional, and practical gaps/needs in terms of access to open data in Georgia based on international rankings and reports, with a particular focus on the Global Data Barometer, published in May 2022.
Activity 4. Organizing Workshops - To better advocate our recommendations and inform public institutions as well as civil society and private sector representatives on major needs and particular gaps for Georgia in terms of the availability of open data, IDFI will organize two workshops with their participation.
Activity 5. Open Data Contest - In order to promote the use of open data for government accountability and the public good, IDFI will organize its annual contest on analytical articles on the topic of #Data4Change.