IDFI აზიის განვითარების ბანკის 49-ე ყოველწლიურ შეხვედრაზე
აზიის განვითარების ბანკის მმართველთა საბჭოს ყოველწლიური შეხვედრები მნიშვნელოვან პლატფორმად ჩამოყალიბდა აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონებთან დაკავშირებული ეკონომიკური და სოციალური განვითარების საკითხების განსახილველად. შეხვედრებზე წევრ მთავრობებს შესაძლებლობა ეძლევათ შეხვდნენ ბანკის თანამშრომლებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, მედიას, ასევე, დამკვირვებელი ქვეყნების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, აკადემიური წრეებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს, რათა განიხილონ აზიის რეგიონში არსებული პრობლემები და შეთანხმდნენ მათ შესაძლო მოგვარების გზებზე.
„ხარისხიანი სამუშაო ადგილების შექმნა, კერძო სექტორის განვითარება და კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ძლიერი და მდგრადი რეგიონისთვის“, - განაცხადა აზიის განვითარების ბანკის პრეზიდენტმა ტაკეჰიკო ნაკაომ მის მისასალმებელ სიტყვაში ბანკის მმართველთა საბჭოს 49-ე ყოველწლიურ შეხვედრაზე, რომელიც 2-5 მაისს, ფრანკფურტში (გერმანია) გაიმართა. ბანკის პრეზიდენტის შემდეგ სიტყვით გამოვიდნენ ჰორსტ კიოლერი, გერმანიის ყოფილი პრეზიდენტი და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ყოფილი ხელმძღვანელი, და გერდ მიულერი, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური მინისტრი. შეხვედრას ესწრებოდა 3,000 წარმომადგენელი მთელი მსოფლიოდან. (იხ. მეტი ინფორმაცია 49-ე შეხვედრის შესახებ)
საქართველოდან შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო IDFI-ის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა. იგი მონაწილეობდა პანელში - „სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის ადგილი მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებაში: შემცირება თუ გაფართოება?“ პანელის 6-მა მონაწილემ შემდეგი საკითხები განიხილეს: გაეროს 2030 წლის დღის წესრიგისა და მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის პროცესში კონსტრუქციული ჩართულობის სტრატეგია და ვარიანტები; დაფინანსების წყაროები სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის საშუალო და დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებში; და განვითარების ბანკების როლი მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებაში სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჩართულობის მხარდაჭერის კუთხით.
მის გამოსვლაში - „ღია მმართველობის პარტნიორობა (Open Government Partnership, OGP) და სამოქალაქო საზოგადოება: როგორ მივაღწიოთ გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებს“ - გიორგი კლდიაშვილმა აღნიშნა, რომ OGP არის მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტიანი პლატფორმა, რომელსაც შეუძლია ხელი შეუწყოს სახელმწიფოების მდგრად განვითარებას.
საქართველოს გამოცდილებაზე საუბრისას მან აღნიშნა, რომ მთავრობასა და სამოქალაქო საზოგადოებას უნდა ჰქონდეთ საერთო პლატფორმა, სადაც შეძლებენ 2030 წლის დღის წესრიგის განხორციელებასთან დაკავშირებული მოსაზრებების გაცვლას. გარდა ამისა, მთავრობის გარდა არასამთავრობო სექტორიც უნდა შეუერთდეს ღია მმართველობის ერთობლივ დეკლარაციას 2030 წლის დღის წესრიგის განხორციელებასთან დაკავშირებით; „ეს იქნება იმის მაჩვენებელი, რომ მთავრობებთან ერთად არასამთავრობო ორგანიზაციებიც იზიარებენ საერთო ხედვას და მხარს უჭერენ მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებას.“
მდგრადი განვითარების მიზნების შემუშავების შემდეგ OGP-ს ექსპერტთა მნიშვნელოვანი ნაწილი გამორჩეულ ყურადღებას ამახვილებდა მდგრადი განვითარების მე-16 მიზანზე - ანგარიშვალდებული და ინკლუზიური ინსტიტუტების მშენებლობა ყველა დონეზე. „სწორედ მდგრადი განვითარების მე-16 მიზანი იქნა მიჩნეული, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე რელევანტური ღია მმართველობის პარტნიორობისთვის, რადგან ღია მმართველობის პარტნიორობა მიზნად ისახავს საჯარო მომსახურების გაუმჯობესებას და კეთილსინდისიერების პრაქტიკის დამკვიდრებას სახელმწიფო ინსტიტუტებში.“ თუმცა, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით სამი მიზეზის გამო განსხვავებული მოსაზრება გაგვაჩნია: პირველი, ღია მმართველობის პარტნიორობა პირდაპირ უკავშირდება მდგრადი განვითარების ყველა მიზანს. ამას მოწმობს OGP-ს მონაწილე მთავრობების მიერ სამოქმედო გეგმებით აღებული ვალდებულებები. მეორე, OGP-ს ფოკუსირება მდგრადი განვითარების მხოლოდ ერთ მიზანზე შექმნის საშიშროებას, რომ დანარჩენი მიზნების იგნორირების ფონზე არ მოხდება ღია მმართველობისა და მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის მიზნების თანხვედრა. მესამე, მიგვაჩნია, რომ შეუძლებელია რომელიმე წევრი სახელმწიფოს მიერ ისეთი სამოქმედო გეგმის შემუშავება, რომელიც არ შეესაბამება მდგრადი განვითარების მიზნებს, რადგან ღია მმართველობის პარტნიორობის პრინციპების დაცვით შემუშავებული სამოქმედო გეგმა არის ამავდროულად მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის განხორციელებისკენ მიმართული.“
პანელის მონაწილეები ასევე იყვნენ: ჯონ კლარკი, საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციათა ანგარიშვალდებულების ქარტიის შემოწმების დამოუკიდებელი პანელის წევრი, არაკომერციული სამართლის ევროპული ცენტრის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი და The Policy Practice-ის დირექტორი; ანგიენსკა კროსკოვსკა, Gender Focal Person და Helvetas-ის მიანმარის (ქვეყნის) წარმომადგენელი; ანსელმო ლი, CIVICUS-ის ბორდის წევრი და აზიის დემოკრატიის ქსელის გენერალური მდივანი; და სიუზან სისკელი, აზიის ფონდის აღმასრულებელი ვიცე პრეზიდენტი და მთავარი ოპერაციული ოფიცერი. პანელის მოდერატორის როლს ასრულებდა ვინაი ბარგავა, ფონდი პარტნიორობა გამჭვირვალობისთვის მთავარი ტექნიკური მრჩეველი.
2016 წელს აზიის განვითარების ბანკი დაარსების 50 წლის იუბილეს აღნიშნავს. ბანკი აპირებს გამოსცეს საინფორმაციო წიგნი მის წევრებთან 50 წლიანი პარტნიორობისა აზიაში მიღწეული განვითარების შესახებ. აზიის განვითარების ბანკის შემდეგი შეხვედრა გაიმართება 2017 წლის 4-7 მაისს იაპონიაში, ქალაქ იოკოჰამაში.

IDFI at ADB 49th Annual Meeting in Frankfurt
Annual meetings of the Board of Governors of the Asian Development Bank (ADB) have become a premier forum for the discussion of economic and social development issues in Asia and the Pacific. The meetings provide excellent opportunity for member governments to interact with ADB staff, non-governmental organizations (NGOs), media, and representatives of observer countries, international organizations, academia and the private sector to discuss current issues and challenges that the region of Asia is facing, with the goal of identifying possible solutions.
“Creating quality jobs, developing the private sector, and combating climate change are critical for a vibrant and sustainable region,” Asian Development Bank (ADB) President Takehiko Nakao said in his opening remarks at the 49th Annual Meeting of ADB’s Board of Governors held on May 2-5, in Frankfurt (Germany). In welcoming the meeting participants, Mr. Nakao was followed by Horst Köhler, the former President of Germany and former head of the International Monetary Fund and Gerd Müller Federal, Minister for Economic Cooperation and Development, Germany. The meeting was attended by 3,000 representatives from all over the world. (Highlights of the 49th Annual Meeting).
From Georgia, IDFI Director Giorgi Kldiashvili was invited to participate in the panel: Space for Civic Society Engagement in Implementation of Sustainable Development Goals: will it Shrink or Expand? Six Panelists discussed topics such as strategies and options for constructive engagement in pursuit of UN’s Agenda 2030 and the Sustainable Development Goals (SDG) processes, sources of funding for CSOs in middle and low income countries, and the role of multilateral development banks in supporting CSO engagement in SDG implementation and monitoring.
In his speech on “OGP and Civil Society: how to Develop UN Sustainable Development Goals” Kldiashvili pointed out that the Open Government Partnership (OGP) is one of the most efficient platforms in the world that can support the sustainable development of the nations.
Speaking about the Georgian experience, he emphasized that in order to support the implementation of Agenda 2030, the government and the civil society need a common platform where they can share their ideas and support the implementation of the Agenda 2030. Not only the Government, but also the NGO sector should also endorse the OGP Joint Declaration on Open Government for the Implementation of the 2030 Agenda; “this will be an illustration that NGOs, together with governments, share the same belief and support the implementation of the sustainable development goals.”
According to Giorgi Kldiashvili, it was recognized that after the elaboration of the Sustainable Development Goals, a considerable part of OGP experts concentrated their attention on the 16th goal of the Sustainable Development Agenda – Peace, Justice and Strong Institutions. “This goal was identified as one of the most relevant targets for the OGP, since it aims to improve the public services and promote integrity in all state institutions. However, we would like to express a different opinion on this matter for three reasons: First, OGP is directly related to all goals of the Sustainable Development Agenda. This is evidenced by the action plan commitments of the OGP member countries. Second, OGP’s focus on a single goal of Sustainable Development poses a risk that its member countries may direct all of their efforts towards a single goal and ignore the other ones. This could result in a failure to bring together the objectives of the Sustainable Development Agenda and those of the OGP. Third, we believe that it is impossible for an OGP member state to elaborate an Action Plan that is not in line with the Sustainable Development Agenda, since an action plan developed around OGP principles inevitably supports the implementation of the Sustainable Development Agenda as well.”
Among the panel members also were John Clark, a member of the Independent Review Panel of the International NGO Accountability Charter, member of the supervisory board of the European Center for Not-for-profit Law, and principal of The Policy Practice; Agnieszka Kroskowska, Gender Focal Person and Myanmar Country Representative, Helvetas; Anselmo LeeBoard Member, CIVICUS and Secretary General, Asia Democracy Network; and Suzanne Siskel, Executive Vice President and Chief Operating Officer, Asia Foundation. Vinay Bhargava, Chief Technical Adviser, Partnership for Transparency Fund served as the moderator of the panel.
This year marks ADB’s 50-year anniversary. ADB is preparing a publication on ADB’s 50 years of partnership with its members, and about Asia’s remarkable development experiences over this period. The Government of Japan will host ADBs next annual gathering in the city of Yokohama. The meeting will be held from 4 to 7 May 2017.