არქივების შეფასება პოსტსაბჭოთა სივრცეში: საქართველოს გამოცდილება
ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) იდეის განხორციელების დასაწყისიდანვე, 2011 წლიდან 20-მდე ქვეყანამ საკუთარ სამოქმედო გეგმაში ჩადო ვალდებულება, რომ განეხორციელებინა პოზიტიური ცვლილებები არქივებში. ვალდებულებები მოიცავდა მოქალაქეების შეუფერხებელ წვდომას საჯარო ინფორმაციასა და საარქივო დოკუმენტებზე, საარქივო კანონების მიღებასა და შეცვლას, საარქივო მასალების დეკლასიფიკაციას (საიდუმლო და დახურული სტატუსის მოხსნას) და დოკუმენტების გაციფრულებას, რათა ისინი ონლაინაც გამხდარიყო ხელმისაწვდომი.
არქივების ხელმისაწვდომობა სადაო საკითხია ბევრ პოსტტოტალიტარულ სახელმწიფოში, მათ შორის - იმ ქვეყნებში, რომლებსაც კომუნისტური და სოციალისტური წარსული აქვთ. დესოვიეტიზაცია, დემოკრატიულ სისტემაზე გადასვლა და საბჭოთა წარსულის გააზრება ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სხვადასხვა სახითა და ტემპით წარიმართა.
განსხვავებები განპირობებული იყო სახელმწიფო პოლიტიკაში არქივებთან მიმართებით: ბევრ ქვეყანაში, ტოტალიტარული ეპოქის დოკუმენტები ჯერ კიდევ საიდუმლოა და ისინი არაა ხელმისაწვდომი მკვლევრებისა და ისტორიკოსებისათვის. დანარჩენებმა მხოლოდ ნაწილობრივ გახსნეს არქივები. საქართველომ, უკრაინამ და ბალტიის ქვეყნებმა ახალი მიდგომა აირჩიეს და გახსნეს საბჭოთა არქივები მკვლევართათვის, თუმცა, ამ მიმართულებით ჯერ კიდევ ბევრი რამაა გასაკეთებელი.
საქართველოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ვალდებულება OGP-ის სამოქმედო გეგმაში იყო სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა. 2013 წელს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) წარმატებით გასწია ადვოკატირება, რათა იუსტიციის სამინისტროსა და ეროვნულ არქივს გაეუქმებინა გადასახადი ციფრული და ქაღალდსაფუძვლიანი საარქივო მასალის გასაცნობად. 2014-2015 წლების OGP-ს სამოქმედო გეგმაში საქართველოს მთავრობამ აიღო ვალდებულება, რომ გაეციფრულებინა საბჭოთა პერიოდის საარქივო დოკუმენტები შინაგან საქმეთა სამინისტროში და შეექმნა ელექტრონული კატალოგი, რომელშიც შესაძლებელია გასამართლებული ადამიანების სახელების ონლაინ მოძებნა ყოფილი სუკ-ის (КГБ) არქივში. აღნიშნული ცვლილებების შემდეგ, მოქალაქეებს შეუძლიათ საარქივო დაწესებულებაში მისვლის გარეშე, ონლაინ შეავსონ სააპლიკაციო ფორმა და მიიღონ ბეჭდური თუ ციფრული საარქივო მასალები.
OGP-ს მმართველი კომიტეტის წევრები, შეხვედრა საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში OGP-ს მეხუთე გლობალური სამიტის ფარგლებში, 2018 წელი
2017 წელს, IDFI-მ, ღია საზოგადოების ფონდის მხარდაჭერით, დაიწყო პროექტი “ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა”. პროექტის მიზანია არქივების ღიაობის გაუმჯობესება და კვლევისა ხელშეწყობით პოსტსაბჭოთა და სოციალისტურ ქვეყნებში წარსულის გადააზრება. ამ მიზნის მისაღწევად შეიქმნა მკვლევრებისა და არქივისტების საერთაშორისო ქსელი, რათა მათ გასწიონ აქტიური ადგილობრივი და საერთაშორისო ადვოკატირების კამპანიები არქივების ღიაობის გასაზრდელად. საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით შეიქმნა არქივების ღიაობის სამართლებრივი და პრაქტიკული მხარის შეფასების მეთოდოლოგია. სულ 20 სახელმწიფო არქივი შეფასდა 10 ქვეყანაში და შედეგები გამოქვეყნებულია ვებგვერდზე - http://open-archives.org/.
2018 წელს, IDFI-მ არქივების ღიაობის ფარგლებში ჩატარებულ კვლევასა და იმ მკვლევრების რეკომენდაციებზე დაყრდნობით, რომლებიც მუშაობენ ქართულ არქივებზე, პარლამენტში შევიდა ინიციატივით კანონმდებლობაში არქივებთან დაკავშირებით ცვლილებების შესახებ. საქართველოს ეროვნულ და შსს არქივების სამკითხველო დარბაზებში დოკუმენტების ასლების გადაღებაზე დაწესებული მაღალი გადასახადის გათვალისწინებით, IDFI-მ გასწია რეკომენდაცია, რომ საქართველოს გაეთვალისწინებინა საერთაშორისო პრაქტიკა და მკვლევრებს მისცემოდათ უფლება, გამოეყენებინათ საკუთარი კამერები სამკითხველო დარბაზებში. მეორე პრობლემა ეხება იდენტიფიცირებადი პერსონალური მონაცემების კონცეფციას, რაც არქივებს საშუალებას აძლევს უარი უთხრას მკვლევრებს იმ დოკუმენტებზე წვდომაზე, რომლებიც ბოლო 75 წლის განმავლობაში შეიქმნა.
არქივებზე გამარტივებულმა წვდომამ და კატალოგების ონლაინ გამოქვეყნებამ შესაძლებელია მნიშვნელოვანი გავლენა იქონიოს ყოფილი ტოტალიტარული ქვეყნების გარდაქმნაზე. უკრაინის წარმატების ისტორიასთან ერთად, საქართველოს მაგალითი და IDFI-ის მიერ გაწეული ყოფილი КГБ-ის არქივების ღიაობის ადვოკატირება შეიძლება ჩაითვალოს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიღწევად OGP-ის ფარგლებში. ამგვარი მცდელობები განაპირობებს არა მარტო წარსულში, არამედ ღიაობას და ინფორმაციის თავისუფლებას თანამედროვე ეპოქაშიც.

Commitments to bring about positive changes in archival landscape have been made by nearly 20 countries in their action plans for the Open Government Partnership (OGP). Commitments ranged from ensuring unhindered citizen access to public information and archival documents, adopting or amending relevant archival laws, declassifying archival materials, and digitizing paper-based documents to make them publicly available online.
Access to archival documents remains a contentious topic among many post-totalitarian countries, including those with Communist and Socialist pasts. De-Sovietization, transitioning to democracy, and rethinking the Soviet past has proceeded differently and at a varying pace in former Soviet republics.
These differences determined the state policies toward archives. In many countries, documents of the totalitarian era remain classified, and archives are often not accessible to scholars and historians. Others opened their archives only partially. Georgia, Ukraine and the Baltic States have adopted a new approach in the post-Soviet space by opening their Soviet archives and making them accessible to researchers. However, a lot still remains to be done.
One of the very first commitments in Georgia’s OGP action plan was to enhance the openness of state archives. In 2013, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) successfully advocated for the Ministry of Justice and the National Archives of Georgia to abolish the fee for receiving digital or hard copies of documents. In its 2014-15 OGP action plan the Government of Georgia committed to digitizing archival documents of the Soviet period at the Ministry of Internal Affairs and creating e-catalogues that allow online searching by name of persecuted persons in the former KGB Archive. Without having to physically go to the archival institution, citizens can now fill out an application form online and receive hard or digitized copies of archival documents.
OGP Steering Committee members met at the National Archives of Georgia in 2018 for the 5th OGP Global Summit.
In 2017, supported by the Open Society Foundations, IDFI launched a project titled Enhancing Openness of State Archives in Former Soviet Republics. The goal of the project is to encourage the process of rethinking of Soviet and totalitarian past by fostering research and promoting the openness of state archives in post-Soviet and post-socialist countries. To achieve this goal, a network of scholars and archivists was created to carry out active national and international advocacy campaigns to achieve openness of archives. The methodology for evaluation of both the legislation and practice of openness of state archives was elaborated together with international partners and experts. A total of 20 state archives were assessed in 10 countries using this methodology, with the results being published on at –http://open-archives.org/. In 2019, the project was expanded to seven more countries of former Eastern Bloc. The project is planned to take larger international scale in the future and the Rating to become the global standard for evaluating the openness of state archives.
In 2018, IDFI initiated amendments to national legislation regulating archives in Georgia based on research conducted as part of the Open Archives project as well as recommendations from researchers working on Georgian archives. Considering the fact that the fees for making copies are inadequately high in the reading halls of the National Archive and the MIA Archive of Georgia, IDFI recommended to follow international practice and allow researchers to use their own cameras in reading halls. Another major problem is the concept of Personally Identifiable Information that gives archives the possibility to deny researcher access to documents created in the last 75 years.
Easy access to archival documents and online publication of catalogs can have substantial impact on the transition of post-totalitarian states. Together with the success story of Ukraine, Georgia’s example and the advocacy work done by IDFI on openness of former KGB files can be considered as one of the best practices achieved through OGP. Such efforts promote openness not only on matters of the past, but of the present as well.