სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობა: პროგრესი და საკვანძო გამოწვევები
IDFI-ს წარმატებული სტრატეგიული სამართალწარმოებისა და მრავალწლიანი ადვოკატირების შედეგად, 2023 წლის ივნისში პარლამენტმა მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლითაც ნორმატიულ დონეზე არსებითად გაუმჯობესდა ღია სხდომაზე მიღებული სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის საკითხი და ცვლილებების ამოქმედების თარიღად 2024 წლის 01 იანვარი განისაზღვრა.
მიუხედავად არსებითად პოზიტიური საკანონმდებლო ცვლილებებისა, ერთი მხრივ საკანონმდებლო ჩარჩო კვლავაც საჭიროებს გაუმჯობესებას და მეორე მხრივ, პრაქტიკაში უკვე მიღებული ცვლილებების აღსრულების თვალსაზრისით არსებითი მნიშვნელობის სისტემური გამოწვევები ვლინდება.
ანგარიშის მიზანს წარმოადგენს წარმოაჩინოს იმ მოვლენების ქრონოლოგია, რომელიც წინ უძღოდა 2023 წლის ივნისში მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს, შეაფასოს არსებული ნორმატიული ჩარჩო და განიხილოს ის სისტემური გამოწვევები, რომლებიც ვლინდება პრაქტიკაში საკანონმდებლო ცვლილებების აღსრულების თვალსაზრისით.
ანგარიში ოთხი ძირითადი ნაწილისაგან შედგება: პირველი თავი ეთმობა იმ მოვლენების აღწერასა და შეფასებას, რომლებიც განვითარდა 2015 წლიდან 2024 წლის 01 იანვრამდე; მეორე და მესამე თავები კი ეთმობა 2024 წლის 01 იანვრიდან ამოქმედებული საკანონმდებლო ცვლილებების პრაქტიკაში აღსრულების შედეგების მიმოხილვასა და ანალიზს. კერძოდ, მეორე თავი ეთმობა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის გზით საერთო სასამართლოებიდან ღია სასამართლო სხდომაზე მიღებული კანონიერ ძალაში შესული სასამართლო აქტების მიღების თვალსაზრისით გამოვლენილი მიგნებებისა და გამოწვევების ანალიზს, ხოლო მესამე თავი კი, კანონიერ ძალაში შესული სასამართლო აქტების გამოქვეყნების კუთხით არსებული მდგომარეობის შეფასებას. რაც შეეხება მეოთხე თავს, ის მოიცავს სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო და პრაქტიკული საკვანძო გამოწვევების შემაჯამებელ სამართლებრივ შეფასებას.
ანგარიშის ძირითადი მიგნებები
- 2024 წლის 01 იანვრიდან ამოქმედებული საკანონმდებლო მოწესრიგება სასამართლო აქტების საჯარო ინფორმაციის სახით გაცემის  უზრუნველყოფის თვალსაზრისით გაუმჯობესებულ სტანდარტს ითვალისწინებს;
- საკანონმდებლო დონეზე, საკვანძო გამოწვევად რჩება  სასამართლო აქტებზე დროული ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის საკითხი (როგორც საჯარო ინფორმაციის სახით მიღების, ისე პროაქტიულად გამოქვეყნების თვალსაზრისით);
- საკანონმდებლო ცვლილებებით დადგინდა არა მხოლოდ სასამართლო გადაწყვეტილებების, არამედ ზოგადად სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის ვალდებულება;
- 2024 წლამდე მოქმედი რეგულირებით სასამართლოს გადაწყვეტილებების ვებგვერდზე განთავსება დასაბუთებული გადაწყვეტილების მხარეთათვის გაგზავნიდან 1 თვის ვადაში უნდა მომხდარიყო, 2024 წლის 01 იანვრიდან სასამართლოს აქტი პროაქტიულად გამოქვეყნდება, მხოლოდ საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლის შემდგომ;
- 2024 წლის 29 თებერვლის მდგომარეობით, საერთო სასამართლოები არ აღასრულებენ 2024 წლის 01 იანვრიდან ძალაში შესულ საკანონმდებლო ცვლილებებს (საკანონმდებლო ცვლილებების ძალაში შესვლიდან 2 თვის თავზეც, სასამართლო აქტების რეალური ხელმისაწვდომობა კვლავ სისტემურ  გამოწვევად რჩება);
- მიუხედავად იმისა, რომ საკანონმდებლო ცვლილებები 2023 წლის 13 ივნისს იქნა მიღებული და ძალაში შესვლის თარიღად 2024 წლის 01 იანვარი განისაზღვრა, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსა და საერთო სასამართლოებს არ გადაუდგამთ ქმედითი ნაბიჯები, კანონმდებლობის აღსრულების უზრუნველსაყოფად;
- თუკი საკანონმდებლო ცვლილებების ძალაში შესვლამდე IDFI-ს 36 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნიდან (რომელიც შეეხებოდა სხვადასხვა ტიპის სასამართლო აქტებს) მხოლოდ ერთი დაკმაყოფილდა, ცვლილებების ძალაში შესვლის შემდგომ უკვე საქართველოში მოქმედმა ყველა სასამართლომ უპასუხოდ დატოვა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნები - ჯამში 36 მოთხოვნა;
- კანონქვემდებარე აქტები, რომლებიც სასამართლო გადაწყვეტილებების პროაქტიულ გამოქვეყნებას აწესრიგებს, საკანონდებლო ცვლილებებთან შესაბამისობაში მოყვანას საჭიროებს;
- ახალი რეგულირების ამოქმედების მიუხედავად, ვებგვერდზე (ecd.court.ge) სასამართლო აქტების გამოქვეყნება არ განახლებულა;
- საერთო სასამართლოების სისტემიდან მხოლოდ საქართველოს უზენაესი სასამართლო უზრუნველყოფს საკუთარი გადაწყვეტილებების  დეპერსონალიზებული ტექსტების პროაქტიულ  ხელმისაწვდომობას მისივე ელექტრონულ პლატფორმაზე.
- საქართველოს პარლამენტმა, საკანონმდებლო ცვლილებებით, უნდა უზრუნველყოს სასამართლო აქტების დროული ხელმისაწვდომობა, როგორც საჯარო ინფორმაციის სახით გაცემის, ისე მათი პროაქტიულად გამოქვეყნების თვალსაზრისით. სასამართლოს აქტის ხელმისაწვდომობა არ უნდა იყოს დამოკიდებული შესაბამის საქმეზე მიღებული  საბოლოო გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლაზე;
- საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უნდა მიიღოს/შეცვალოს სასამართლოს აქტების პროაქტიულად გამოქვეყნების წესი;
- საერთო სასამართლოებმა უარი უნდა თქვან კონსტიტუციის და ორგანული კანონის მოთხოვნების სისტემურ დარღვევაზე და დაიწყონ სასამართლო აქტების საჯარო ინფორმაციის სახით გაცემა;
- საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უნდა განაახლოს სასამართლო აქტების გამოქვეყნება პლატფორმაზე ecd.court.ge. პლატფორმაზე უნდა განთავსდეს 2020 წლის პირველი მაისის შემდგომ მიღებული სასამართლო აქტებიც.
საანგარიშო პერიოდის შემდგომ განვითარებული მოვლენები: 1 - 26 მარტი, 2024
2024 წლის 4 მარტს IDFI-მ უპასუხოდ დატოვებული განცხადებები ადმინისტრაციული წესით გაასაჩივრა.
ადმინისტრაციული საჩივრების შეტანის შემდგომ, რამდენიმე სასამართლომ IDFI-ს მიაწოდა სასამართლო აქტები. 2024 წლის 26 მარტის მდგომარეობით, ეს სასამართლოებია: ზუგდიდის, სენაკის, თეთრიწყაროს, გალი-გულრიფშისა და ოჩამჩირე-ტყვარჩელის, სოხუმისა და გაგრა-გუდაუთის, ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოები, აგრეთვე  ბათუმისა და რუსთავის საქალაქო სასამართლოები. ამ ეტაპზე IDFI-ს არ შეუფასებია, რამდენად არის დაცული კანონმდებლობის მატერიალური მოთხოვნები სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის თაობაზე.
ანგარიში მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით. პროგრამას ახორციელებს აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტი (EWMI) ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით. ანგარიშის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია IDFI და მასში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ ასახავდეს ზემოთ ნახსენები საერთაშორისო ორგანიზაციების შეხედულებას.

Accessibility of Judicial Acts: Progress and Key Challenges
As a result of IDFI's successful strategic litigation and long-term advocacy, in June 2023, the Parliament adopted legislative amendments that substantially improved the accessibility of judicial acts adopted at the open session at the normative level, and January 01, 2024, was set as the date of entry into force of the amendments.
Notwithstanding the essentially positive legislative changes, on the one hand, the legislative framework still needs to be improved, and on the other hand, systemic challenges of crucial importance are revealed in terms of the implementation of the already adopted changes in practice.
The purpose of this report is to present a chronology of the events leading up to the legislative changes adopted in June 2023, to assess the existing normative framework, and to present the systemic challenges that are revealed in practice in terms of the implementation of the legislative amendments.
The report consists of four main parts: the first chapter is devoted to the description and assessment of the events that developed from 2015 to January 1, 2024; The second and third chapters are devoted to the review and analysis of the results of the implementation of the legislative changes in practice from January 1, 2024. In particular, the second chapter includes the analysis of the findings and challenges identified in terms of receiving judicial acts, having legal force and being heard by the common courts at  open session, through the public information requests, and the third chapter assesses the current situation in terms of publication of judicial acts. As for the fourth chapter, it includes a conclusive legal assessment of the key legislative and practical challenges  in terms of accessibility of judicial acts.
Main Findings of the Report
- The legislative framework which entered into force on January 1, 2024, establishes the improved standards of accessibility of judicial acts through public information requests;
- It remains a key challenge to ensure timely access to judicial acts at the normative level (both in terms of public information and proactive publication as well);
- The legislative amendments established the accessibility of not only court decisions but all judicial acts in general;
- If the court decisions were to be published on the website within 1 month after the reasoned decision was sent to the parties, from January 1, 2024, the acts will be published only after the final decision on the case enters into force;
- As of February 29, 2024, the common courts fail to enforce the legislative amendments that entered into force on January 1, 2024 (after two months of entry into force of the legislative amendments, the actual accessibility of judicial acts remains to be an important systemic challenge);
- Despite the fact that the legislative amendments were adopted on June 13, 2023, and entered into force on January 1, 2024, both the High Council of Justice and the common courts failed to take effective steps to ensure the enforcement of the law;
- If before the entry into force of the legislative amendments, only one of the 36 public information requests of IDFI (which concerned various types of judicial acts) was granted, after the entry into force of the amendments, all common courts of Georgia left the public information requests unanswered - a total of 36 requests;
- The subordinate normative acts that regulate the proactive publication of judicial acts need to be brought in line with the legislative amendments;
- Despite the fact that the new regulation entered into force, the process of publication of judicial acts on the website (ecd.court.ge) has not been renewed;
- Only the Supreme Court of Georgia from the system of common courts ensures proactive access to the depersonalized texts of its decisions on its own electronic platform.
- The Parliament of Georgia should ensure timely access to judicial acts through legislative amendments, in terms of access through public information requests and proactive publication as well; The accessibility of judicial acts should not depend on the entry into legal force of the final decision made in the relevant case;
- The High Council of Justice should adopt/amend the rules of proactive publication of judicial acts;
- The common courts should cease the systemic violation of the Constitution and the Organic Law and start issuing judicial acts in the form of public information;
- The High Council of Justice should renew the process of publication of judicial acts on the platform ecd.court.ge. The acts delivered after May 1, 2020, should also be published on the platform.
Post reporting period developments:  1 - 26 March, 2024
The report states that on 23 January 2024, requests for public information were sent to all courts operating in Georgia and that the common courts left all of IDFI's requests unanswered. On 4 March 2024, IDFI filed administrative complaints against the unanswered requests.
Following the submission of administrative complaints, several courts provided IDFI with judicial acts. As of March 26, 2024, these courts are: Zugdidi, Senaki, Tetritskaro, Gali-Gulripshi and Ochamchire-Tkvarcheli, Sokhumi and Gagra-Gudauta, and Khelvachauri District Courts, as well as Batumi and Rustavi City Courts. At this stage, IDFI has not assessed the extent to which the substantive requirements of the legislation on the accessibility of judicial acts are being met.
The report was prepared by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support of the USAID Rule of Law Program. The program is implemented by the East-West Management Institute (EWMI) with support from the United States Agency for International Development (USAID). The content of this report is the sole responsibility of IDFI, and the views represented therein do not necessarily reflect the views of above mentioned international organizations.