ინფორმაციის თავისუფლება საქართველოში
„საქართველოს სახელმწიფო აპარატი, როგორც ყველაზე ეფექტური და გამჭვირვალე, ახალი ზელანდიის შემდეგ მეორე ადგილზეა. გამოკითხვა 80 ქვეყანაში ჩატარდა. საფრანგეთი, გერმანია, იაპონია, რეიტინგით ყველა ჩვენს შემდეგაა, აღარაფერს ვამბობ რუსეთზე, ვენესუელასა და სხვა ქვეყნებზე. ეს იმ რეფორმების შედეგია, რომლებსაც ჩვენ, ყველა ერთად, ბოლო წლების განმავლობაში ვატარებთ. ეს ის სიამაყეა, რომელიც მე თითოეული თქვენგანის საქმიანობის გამო მაქვს. დაფიქრდით სად ვიყავით 6-7 წლის წინ და სად ვართ დღეს“ - განაცხადა საქართველოს პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა 19 ოქტომბერს საჯარო მოხელეებთან შეხვედრის დროს.
მართლაც, თუკი ჩვენ გადავხედავთ ავტორიტეტული საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ (Centre for Law and Democracy, Access Info Europe, International Budget Partnership) ჩატარებული კვლევის შედეგებს, რომელმაც 80 სხვადასხვა ქვეყანა მოიცვა მთელი მსოფლიოს მასშტაბით, აღმოვაჩენთ, რომ საქართველო ერთ-ერთი მოწინავე ქვეყანაა საჯარო ინფორმაციის გაცემის კუთხით და მნიშვნელოვნად უსწრებს ისეთი ინსტიტუციურად მყარი დემოკრატიის ქვეყნებს როგორც საფრანგეთი, ნორვეგია ან თუნდაც ამერიკის შეერთებული შტატებია.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საერთაშორისო რეიტინგში საქართველოს ასეთი შედეგი მართლაც, რომ მოულოდნელი აღმოჩნდა ქართველი ჟურნალისტებისთვის, ამ სფეროში წლობით მომუშავე პროფესიონალებისთვის, საზოგადოებისთვის და დარწმუნებული ვარ თავად საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციისთვისაც, რომელიც ძალიან მოქნილად იყენებს სხვადასხვა საერთაშორისო ინტიტუტების მიერ გამოქვეყნებულ რეიტინგებს ქვეყანაში გატარებული რეფორმების წარმატების საილუსტრაციოდ. ვფიქრობთ, ასეთ შედეგს შესაბამისი ახსნა-განმარტება სჭირდება.
საქართველოს ადგილი რეიტინგიში
რეიტინგი გამოქვეყნდა ანგარიშში, რომელიც მომზადდა სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წამოწყებული კამპანიის „დაუსვი შენს მთავრობას 6 კითხვა“ ფარგლებში. კითხვები სამ თემატურ კატეგორიად დაიყო: დედის და ბავშვის ჯამრთელობა, გარემოსდაცვა და საერთაშორისო დახმარება. ადგილობრივი პარტნიორების დახმარებით (საქართველოდან ამ კამპანიაში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო“ მონაწილეობდა) კითხვები დაეგზავნა 80 სხვადასხვა ქვეყნის შესაბამის უწყებებს. ჩატარებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ საქართველოს საჯარო დაწესებულებებმა საჯარო ინფორმაცია 6-დან 4 შემთხვევაში სრულად გასცეს, ხოლო დანარჩენ ორ შემთხვევაში პასუხი არასრული სახით მიაწოდეს მომთხოვნს. ამავე დროს ანგარიშმა აჩვენა, რომ პასუხის გასაცემად საქართველოს უწყებებს საშუალოდ  11 სამუშაო დღე დასჭირდათ, რაც სხვა ქვეყნებთან შედარებით მართლაც გამორჩეულ შედეგად შეიძლება ჩაითვალოს, თუმცა აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს კანონმდებლობა საჯარო ინფორმაციის გაცემას უწყებებს დაუყოვნებლივ ან 10 კალენდარულ დღეში ავალდებულებს და შესაბამისად ინფორმაცია საქართველოს კანონმდებლობის დაცვით იქნა მიღებული.
მიუხედავად ასეთი შედეგისა აუცილებლად უნდა აღინიშნოს რამოდენიმე ფაქტი. პირველ რიგში სულ რაღაც 6 მოთხოვნიდან 2 არასრულყოფილი სახით იქნა მიღებული, რაც თავისთავად უკვე მიანიშნებს იმ ფაქტს, რომ მიუხედავად საქართველოს საჯარო უწყებების მიერ სხვა ქვეყნებთან შედარებით ამ კონკრეტულ კვლევაში ნაჩვენები მაღალი შედეგისა პრობლემი მაინც არსებობს. ამავე დროს რეიტინგის პირველ ხუთეულში მოხვედრილი საქართველო, სომხეთი და ნამიბია (ამ ქვეყანას ჯერ კიდევ არ აქვს მიღებული კანონი ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ) ვერ ჩაითვლებიან  განვითარებული დემოკრატიის ქვეყნებად რაც ბადებს ბევრ კითხვას იმის შესახებ თუ რამდენად რეალურად ასახავს ანგარიში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ფაქტობრივ სურათს კვლევის ობიექტ ქვეყნებში.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რომელიც აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, არის სხვადასხვა კვლევების საფუძველზე გამოკვეთილი  ტენდენცია, რომ ახალი დემოკრატიის ქვეყნები ხშირად უკეთეს შედეგს აჩვენებენ ხოლმე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით ვიდრე  ტრადიციულად მყარი დემოკრატიის ქვეყნები. ერთ-ერთ მაგალითად შეიძლება მოვიყვანოთ, ჩემი აზრით ძალიან საინტერესო და მნიშვნელოვანი კვლევა, რომელიც Centre for Law and Democracy და Access Info Europe ეგიდით ჩატარდა. საერთაშორისო პროექტის ფარგლებში შეფასდა მსოფლიოს 89 ქვეყნის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონმდებლობა (Right to Information Act law). შედეგად აღმოჩნდა, რომ ამიერკავკასიის სამივე ქვეყნის RTI კანონმდებლობა გაცილებით დახვეწილია ვიდრე აშშ-ის, კანადის ან თუნდაც ნიდერლანდების. ასეთი ტრენდის ლოგიკა ანგარიშში შემდეგნაირად არის განმარტებული: „the top 20 countries with scores over 100 tend to be younger laws which reflect the progress made in international standard setting on this right in the past 20 years: with the exception of Finland (a score of 105 for a legal framework which includes a law adopted in 1951) the average age of the laws in the top 20 countries is just 5 years.
შეიძლება თუ არა 6 კითხვაზე მიღებული პასუხების საფუძველზე დადგინდეს ქვეყნის სახელმწიფო აპარატის ეფექტურად და გამჭვირვალედ ფუნქციონირების ხარისხი?
ვფიქრობ, რომ ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა შესაძლებელია იმ ანგარიშებზე დაყრდნობით, რომელსაც საქართველოში, ამ სფეროში მოღვაწე, არასამთავრობო ორგანიზაციები (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო და სხვანი) მათ შორის „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი - IDFI“ პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზის - www.opendata.ge” ფარგლებში აქვეყნებენ. ამ პროექტის მსვლელობისას ინსტიტუტი რეგულარულად ითხოვს ფინანსური ხასიათის საჯარო ინფორმაციას საქართველოში მოქმედ თითქმის ყველა საჯარო  დაწესებულებიდან. მიღებული ინფორმაცია იტვირთება პროექტის ვებ-გვერდზე. ამავე დროს წარმოებს შესაბამისი სტატისტიკაც, რომლის მიხედვითაც საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხში საქართველოში არც თუ ისე სახარბიელო მდგომარეობაა. მაგალითისთვის გამოდგება პროექტის პირველ ეტაპის (2011 წლის აპრილი-აგვისტო) დამუშავებული სტატისტიკური ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც ჩანს, რომ 2740 გაგზავნილ მოთხოვნაზე ინსტიტუტმა 346 არასრულყოფილი პასუხი მიიღო, ხოლო 641 შეკითხვა პასუხგაუცემელი დარჩა და უარის შემცვლელი, იგნორირებული და არასრულყოფილი პასუხების ჯამმა 39% მიაღწია:
დაჯამებული სტატისტიკიდან კიდევ უფრო კონკრეტული მაგალითი შეგვიძლია მოვიყვანოთ იმის საილუსტრაციოდ, რომ საჯარო ინფორმაციის გაცემა ბევრ ფაქტორზე შეიძლება იყოს დამოკიდებული, მათ შორის რომელ ადმინისტრაციულ ორგანოს ეგზავნება საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა, რა სახის ინფორმაციას ითხოვს პირი, საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელის პიროვნული დამოკიდებულება საკითხისადმი და ა.შ.
მაგ.  პროექტის ფარგლებში საქართველოს 16 სამინისტროდან მიღებული პასუხების სტატისტიკის მიხედვით, IDFI-იმ 289 გაგზავნილი მოთხოვნიდან 47.40 % სრულად პასუხგაუცემელი დარჩა,  ხოლო სრულყოფილი ინფორმაცია მხოლოდ 40.48% შემთხვევაში იქნა მიღებული. სამინისტროების შემთხვევაში არც ვადები იქნა დაცული და მიღებული პასუხების 77.6% იყო ვადების დარღვევით მოწოდებული.
მხოლოდ მშრალი სტატისტიკური ციფრებით, რომ არ შემოვიფარგლოთ ვფიქრობ საკმარისი იქნება რამოდენიმე მაგალითის მოყვანაც რეალურად არსებული მდგომარეობის წარმოსაჩენად. მაგ. IDFI-ი ისევე, როგორც სხვა ორგანიზაციები უკვე რამოდენიმე თვეა უშედეგოდ ცდილობენ მიიღონ ოფიციალური ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რა ჯდება ან  ვინ აშენებს საქართველოს პარლამენტის ახალ შენობას ქ. ქუთაისში. ინსტიტუმა ასევე ვერ შეძლო მიეღო საქართველოს პრეზიდენტის რამოდენიმე ათეული ბრძანებულების ასლი და ა.შ. ამასვე მოწმობს იმ ჟურნალისტების გამოცდილებაც რომლებიც მნიშვნელოვან პრობლემებს აწყდებიან კონკრეტული საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის პროცესში, ამავე ფაქტს ადასტურებს ის სასამართლო დავები რომლებიც რეგულარულად იმართება საჯარო ინფორმაციის საკითხების გარშემო.
მიუხედავად ზემოთ აღნიშნული პრობლემებისა ჩვენი გამოცდილებაც ადასტურებს იმ ფაქტს, რომ საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობა, მიუხედავად ზოგადი ხარვეზებისა და პრობლემებისა, რეალურად მუშაობს. ვფიქრობ საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებულ რეიტინგში საქართველოს პოზიციაც ამ ფაქტზე მოწმობს.  თუმცა, ვფიქრობ გადაჭარბებული იქნებოდა იმის მტკიცება, როგორც ამას საქართველოს ოფიციალური პირები აკეთებენ, რომ საქართველოს სახელმწიფო აპარატი, მსოფლიოს 80 ქვეყანას შორის ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტური და გამჭვირვალეა. დარწმუნებული ვარ ეს სურვილი რეალურად შეიძლება განხორციელდეს უახლოეს მომავალში თუკი სამოქალაქო საზოგადოება და პოლიტიკური ელიტა შეთანხმდებიან უფრო ეფექტიან თანამშრომლობაზე.

Levan Avalishvili is co-founder and chairman of the board of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Director of the project “Public Information Database – www.opendata.ge” which is intended to promote transparency and accountability of state authorities and access to public information in Georgia.
Published at Democracy and Freedom Watch: http://dfwatch.net/access-to-public-information-in-georgia-87274
“According to the survey, which was carried out in 80 counties of the world, Georgia is the firstcountry after New Zealand in terms of the most effective and transparent functioning of the state office.Nothing to say about Russia, Venezuela and other countries, even France, Germany and Japan are behind us in the list of the survey. This is the result of the reforms that we, all together, holding the last few years. It’s a pride that I have as a result of your activities. Let’s remind where we were 6-7 years ago and where we are now” – said Mikheil Saakashvili, President of Georgia, on October 19, 2011 at the meeting with public officials.
In fact, if we look at the results of the research, which covered 80 countries, implemented by the trustworthy international non-governmental organizations (“Centre for Law and Democracy”, “Access Info Europe”, “International Budget Partnership”), we’ll discover that Georgia is one of the top countries in terms of access to public information and significantly ahead of an institutionally strong democratic states as France, Norway or even the USA.
The second place of Georgia in the international rating of access to public information was a surprise for the Georgian journalists and experts; for the professionals, working in the field of public information and I’m sure even for the Administration of the President of Georgia, which often uses the international ratings for the illustration of the Georgian reforms very flexibly.
I think this kind of result needs the adequate explanation.
The place of Georgia in rating system
Rating is published in the report, which was prepared by the three non governmental organizations in the framework of the campaign “Ask Your Government. The 6 Questions Campaign”. Questions were divided into three thematic categories: Mother and Child Health, Environmental Protection and International Aid. By the support of the local partners (in this campaign “Transparency International Georgia” was Georgian participant) questions were submitted to the relativeinstitutions of the 80 different countries of the world.
Research showed that, public institutions of Georgia provided complete responses in 4 cases from the 6. At the same time, research showed that Georgian public institutions needed approximately 11 calendar days for the reply. As compared to other countries, this period of time can be considered as truly outstanding. It will be motioned, that Georgian Law obliges public institutions to provide information directly or within 10 working days, so answers were provided in accordance of the Georgian Law.
Despite of the results, it should be underlined some facts. At first, 2 incomplete answers from 6 indicated to the fact that despite of the high results in comparison to other countries, problems are still exist. At the same time, Georgia, Armenia and Namibia (Namibia still has not adopted RTI Law) placed in top five, cannot be considered as a developed democratic states.Thisraises many questions whether this report represents the factual situation regarding the accessibility of information in the target countries.
Another important fact, which should be mentioned, is the outlined tendency on the bases of variousresearches, that countries of new democracies often have better results in terms of access to information than the counties withdeveloped democracy. From my point of view, one of the best examples is the very interesting research, held under the aegis of “Centre for Law and Democracy”and“Access Info Europe”. In the framework of the international project, were assessed the RTI (Right to Information Act)legislation of 89 counties of the world.As a result,it turned out, that RTIlegislation ofall three South Caucasus countries are much more refined than the RTI legislation of United States, Canada or the Netherlands the report explains the logic of such trend as thefollowing: „the top 20 countries with scores over 100 tend to be younger laws which reflect the progress made in international standard setting on this right in the past 20 years: with the exception of Finland (a score of 105 for a legal framework which includes a law adopted in 1951) the average age of the laws in the top 20 countries is just 5 years. “
Is it possibleto determinethe qualityof effectiveand transparent functioningof the State on the bases of responds given to only 6 questions?
Answer to this question can be found in reports, which were prepared by the NGO-s working on access to public information (“Georgian Young Lawyers Association”, “Transparency International Georgia” and others) among of them “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI) in the framework of the project “Public Information Database - www.opendata.ge”. Within the project IDFI requests public information from nearly every public institutions of Georgia. Information officially received by the Institute is uploaded on the online database. At the same time, the relevant statistics is prepared and according to this, situation regarding to the access to public information in Georgia is not as perfect as it’s shown in the survey.
For example, we can review the statistics of the 1st phase of the project: out of 2 740 requests submitted 641 were fully ignored and 346 are responded in incomplete form. As the result, the total number of requests ignored and rejected reached 26%.
The cumulative statitstics can be used for a further example to show that the access to public information may depend on a number of factors:state institutions where requests had been submitted, content of information requested, the personal attitude of the executiveof the state authority to the issueof accountability, reputation of the organization that requests the informationand etc.
For example, according to the quarterly report of the IDFI, in case of 16 Ministries, 47.40% of requests were fully ignored and 77.6% of answers were delivered in violation of time frames.
In order not to limit ourselves with only figures, a few examples will be enough to show the real situation. For example, IDFI together with other organizations in Georgia are trying to receive public information about the expenses of the new parliament building in Kutaisi and the information about who is in charge of the construction. Also, IDFI hasn’t received copies of president’s orders and etc.
Problems in receiving the public information are also confirmed by the experience of those journalists, who are facing significant problems in the process of requesting the specific documents; the same fact is affirmed by the litigations on the issues of public information, held on a regular basis.
Despite of the above mentioned problems, our experience confirms the fact that Georgian legislation on freedom of information, despite the general shortcomings and problems, really works. I think that ratings published by International Non-Governmental Organizations prove this fact. However, I thinkit would besuperfluousto declare, as the Georgian State officials are doing, that Georgia is the most effective and transparent State among 80 Countries of the world. I'm sure it will actually be implemented in the near future, if the civil society and political elites agree on more effective cooperation.
Despite of the above mentioned problems, our experience confirms the fact, that access to public information, despite the general shortcomings and problems, is better in comparison with the previous years and the report published by the Centre for Law and Democracyprovethis fact. However, I thinkit would besuperfluousto declare, that state office of Georgia is the most effective and transparent among the 80 states of the world. I'm sure it will actually be implemented in the near future, only in the case of active and effective cooperation between the civil society and political elites. Unfortunately, today problems are reflecting on achievements in the case of RTI.