„გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების რეიტინგის“ წარმატება - კოსტა რიკაში შესყიდვების მნიშვნელოვანი რეფორმა მიმდინარეობს
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 25 სექტემბერი 2019
2019 წლის აგვისტოში კოსტა რიკამ მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის გაუმჯობესებაში. ქვეყნის გენერალური მაკონტროლებლის ოფისმა რამდენიმე კანონმდებლის მხარდაჭერით წარმოადგინა კანონპროექტი, რომელიც მოიცავს ადმინისტრაციული ხელშეკრულების შესახებ კანონის სრულყოფილ რეფორმას.
კანონპროექტი ყოვლისმომცველია და მნიშვნელოვან პოზიტიურ ცვლილებებს შეიცავს სახელმწიფო შესყიდვების ადმინისტრირების მინიმუმ 10 სფეროში, რომელთაგან 5 ცვლილება „გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების რეიტინგის“ (TPPR) ფარგლებში IDFI-ის ადგილობრივი პარტნიორი ორგანიზაციის (ACCESA) მიერ იქნა შემუშავებული. უფრო კონკრეტულად, კანონპროექტში TPPR-ის შემდეგი რეკომენდაციები იქნა გათვალისწინებული:
1. სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ციფრული სისტემის დანერგვა
კანონპროექტი ითვალისწინებს ვალდებულებას, სახელმწიფო შესყიდვები განხორციელდეს ერთიანი ონლაინ სისტემის საშუალებით, მთელი ქვეყნისთვის. ეს უზრუნველყოფს ინფორმაციის ინდექსირებას და ღია ფორმატებში ხელმისაწვდომობას. ეს შესაძლებელს გახდის ინფორმაციის ციფრულ, ღია ფორმატში შენახვას, რათა ყველა დაინტერესებულმა პირმა შეძლოს მონაცემების ჩამოტვირთვა და მანიპულირება პროგრამული ინტერფეისების საშუალებით.
2. მოქალაქეების უფასო წვდომა სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ ინფორმაციაზე
კანონპროექტი ითვალისწინებს შესყიდვების შესახებ ინფორმაციის მარტივად ხელმისაწვდომობას ერთი სისტემის მეშვეობით, რომელსაც გამოიყენებენ შემსყიდველი ორგანიზაციები, პოტენციური მომწოდებლები და ფართო საზოგადოება ისეთი ინფორმაციის მისაღებად, როგორიცაა: ხელშეკრულების პირობები, პრეტენდენტები, გამარჯვებულები, ხელშეკრულების თანხები და სხვა.
3. საერთო წესები ყველა შემსყიდველისთვის
კანონპროექტი ითვალისწინებს საჯარო სახსრების გამოყენებას, როგორც კანონის გავრცელების ობიექტურ კრიტერიუმს. კანონპროექტში ნათქვამია, რომ შესყიდვების საერთო წესები უნდა გავრცელდეს მთელ საჯარო ადმინისტრაციაზე - კანონი გავრცელდება ყველა დაწესებულებასა და პირზე, იქნება ეს სახელმწიფო თუ კერძო, რომელიც იყენებს სახელმწიფო სახსრებს.
4. გამონაკლისების შემცირება კონკურენციის წასახალისებლად
მოქმედი კანონმდებლობა მოიცავს 24-ზე მეტ გამონაკლისს. პრაქტიკაში, გამონაკლისების დიდმა რაოდენობამ განაპირობა ის, რომ ხელშეკრულებების უმეტესობა გაფორმებულია გამონაკლისური პროცედურით, კონკურენციის გარეშე, და არა ჩვეულებრივი სატენდერო პროცედურის მეშვეობით. ახალი კანონპროექტი ამცირებს გამონაკლისების რაოდენობას 5-მდე და არეგულირებს მათი გამოყენების წესებს, იმ იმედით, რომ შემცირდება კონკურენციის გარეშე დახარჯული სახელმწიფო სახსრების მოცულობა.
5. პოლიტიკის შემუშავებასა და შესყიდვების სტანდარტიზაციაზე პასუხისმგებელი ორგანოს შექმნა
კანონპროექტი ითვალისწინებს ეროვნული უფლებამოსილებით აღჭურვილი ახალი ორგანოს შექმნას აღმასრულებელ შტოში, რომელიც დააწესებს სახელმწიფო შესყიდვების საერთო სტანდარტებს და იმუშავებს სახელმწიფო შესყიდვების პოლიტიკის დახვეწაზე, იმ საბოლოო მიზნით, რომ შეიქმნას ერთიანი, სტრატეგიული და ეფექტური შესყიდვების სისტემა.
კოსტა რიკის არსებული სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის ყოვლისმომცველი ანალიზი, რომელიც ACCESA–მ მოამზადა TPPR მეთოდოლოგიის გამოყენებით, შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე. ანალიზი მოიცავს კოსტა რიკის კანონმდებლობის შეფასების შედეგებს, მისი შესყიდვების სისტემის ძლიერ მხარეებს, გამოწვევებს, აცდენებს კანონმდებლობასა და პრაქტიკას შორის, და რეკომენდაციებს იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება ძირითადი ხარვეზების გამოსწორება.
გარდა ამისა, ახალი კანონპროექტი ასევე ითვალისწინებს შემდეგ ცვლილებებს:
- გამჭვირვალეობისა და ეთიკის სტანდარტების დანერგვა;
- სახელმწიფო შესყიდვების დაგეგმვის გაძლიერება;
- პროცედურების გამარტივება მენეჯმენტის გაუმჯობესების მიზნით;
- სახელმწიფო შესყიდვების მარეგულირებელი ერთიანი კანონის შემოღება;
- სახელმწიფო შესყიდვების სფეროს მომზადება სოციალური, გარემოსდაცვითი და ინოვაციური პოლიტიკის გასატარებლად.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) იმედოვნებს, რომ კანონპროექტი უახლოეს მომავალში დამტკიცდება და საგრძნობლად გააუმჯობესებს კოსტა რიკის სახელმწიფო შესყიდვების სისტემას.

August 2019 saw Costa Rica take an important step in improving its public procurement system. The Comptroller General’s Office with the support of several deputies presented a bill that comprehensively reforms the existing Administrative Contracting Law.
The bill is comprehensive in nature and introduces major positive changes in at least 10 areas of public procurement administration, 5 of which were successfully advocated for by a local civil society organization - Citizen Center Association for Open Society Studies (ACCESA) as part of the Transparent Public Procurement Rating project. More specifically, the following TPPR recommendations were included in the bill by the Comptroller General’s Office:
1. Introduction of a unified digital system of public procurement
The bill proposes an obligation to conduct public procurement through a single online system for the entire country. This will ensure the availability of information in an indexed form and under open formats, so that it is at least stored in open and suitable digital formats so that anyone interested can download, copy and manipulate the data through application programming interfaces.
2. Free citizen access to public procurement information
The bill proposes setting up a single system of easy access to procurement information, to be used by the procuring entities, potential suppliers as well as the general public to access information such as: the terms of the contract, bidders, winners, contract amounts and dates, among other information.
3. Same rules for all of public administration
The bill introduces the use of public funds as an objective criteria for the scope of application of the law. The rule postulates that the scope of application is for the entire Public Administration, i.e. it is intended to apply to the contracting of all bodies or entities, whether public or private, provided they use public funds.
4. Reduction of legal exemptions to encourage competition
The current legislation includes more than 24 different cases of exception. In practice, the large number of exceptions has led to the fact that most of the contracts are made through an exception procedure, with or without competition, and not through the ordinary tender procedure. The new bill reduces the number of exemptions to 5 and adjusts requirement for their use, in the hopes of reducing the amount of public funds spent without competition.
5. Introducing a body responsible for developing policy and standardizing purchases
The bill proposes the creation of a body in the executive branch with national authority to set common public procurement standards in public administration by regulating the conditions of purchases, and proposing regulatory changes and policies, with the ultimate goal of achieving a uniform, strategic and efficient public procurement.
A comprehensive analysis of the Costa Rica’s existing public procurement system, prepared by ACCESA based on the legal evaluation using the TPPR methodology, including the overall results, the strengths and challenges of the system, gaps between the legislation and practice, and recommendations on how to improve certain key areas, can be found here.
In addition, the bill also introduces the following changes:
- Introducing transparency and ethics standards;
- Strengthening the planning part of the public procurement cycle;
- Simplification of procedures to improve management;
- Establishing a single law regulating all of public procurement;
- Laying the foundation for introducing social, environmental and innovation policies in public procurement.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) hopes that the bill will be adopted into law in the near future, and bring about much needed improvements to Costa Rica’s public procurement system.