როგორ უნდა შესრულდეს 9 ნაბიჯი ევროკავშირში გაწევრების მოლაპარაკების დასაწყებად
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | პოლიტიკის დოკუმენტები 27 თებერვალი 2024
2023 წლის დეკემბერში ევროკავშირმა საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო, რასაც საქართველოს მხრიდან 9 პრიორიტეტული მიმართულებით სწრაფი რეფორმები უნდა მოჰყვეს. 12 საზოგადოებრივი ორგანიზაციის[1] კოალიციამ, სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის (ყოფილი ღია საზოგადოების ფონდის) ლიდერობით, შეიმუშავა დეტალური ხედვა, თუ როგორ უნდა შესრულდეს ეფექტურად ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 9 ნაბიჯი, რათა ქვეყანა გადავიდეს ევროინტეგრაციის შემდგომ ეტაპზე და ევროკავშირთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებები გაიხსნას.
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ხედვა წარმოდგენილია მატრიცის სახით და ეყრდნობა ევროკომისიის, ევროკავშირის საბჭოს, სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებებსა და რეკომენდაციებს, ისევე როგორც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების კვლევებსა და ანგარიშებს. 9 ნაბიჯის ეფექტურად შესრულების ხედვის შემუშავებაზე მუშაობენ ის ორგანიზაციები (CSF, GDI, DRI, Sapari, Court Watch, GMC, GRASS, GFSIS), რომლებიც საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 12 პრიორიტეტის შესრულებას აკვირდებოდნენ - მათი ჩართულობით, გასული წლის მანძილზე გამოიცა მონიტორინგის ექვსი ანგარიში - სტატუსმეტრი, რომელიც დიდწილად თანხვედრაში იყო ევროკომისიის შეფასებებთან. ამჟამად კოალიციას შემოუერთდა კიდევ ოთხი ორგანიზაცია(GYLA, ISFED, SJC, IDFI), რომელთაც აქვთ მრავალწლიანი გამოცდილება და სიღრმისეული ექსპერტიზა შესაბამის სფეროებში.
ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 9 ნაბიჯი მრავალგანზომილებიანია და მათი შესრულება კომპლექსურ მიდგომებს მოითხოვს. წარმოდგენილი ხედვის საფუძველზე, არაფორმალური კოალიცია ამ პროცესის მონიტორინგს გააგრძელებს. სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები შეიმუშავებენ რეკომენდაციებს და შეეცდებიან, ხელი შეუწყონ როგორც ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების, ისე რეფორმების პროცესის გამჭვირვალობისა და ინკლუზიურობის გაზრდას. ამავდროულად, კოალიცია მზადაა ხელისუფლებასთან თანამშრომლობისათვის სამუშაო ფორმატებში სისტემური და ფუნდამენტური რეფორმების ხელშესაწყობად.
ნაბიჯის შესაბამის თემატურ მიმართულებებზე მომუშავე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები:
1. დეზინფორმაციასთან ბრძოლა:
-       საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS),
2. ევროკავშირის ერთიანი საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან საქართველოს თანხვედრის გაუმჯობესება - რონდელის ფონდი (GFSIS)
3. პოლიტიკური პოლარიზაციის დაძლევა - საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS)
4. თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები - სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED)
5.საპარლამენტო ზედამხედველობის გაუმჯობესება
-       სოციალური სამართლიანობის ცენტრი (SJC)
-       საქართველოს დემოკრატიული ინციატივა (GDI)
6. მართლმსაჯულების რეფორმა
-       სასამართლოს გუშაგი (Court Watch)
7.კორუფციასთან ბრძოლა
-       მმართველობის მონიტორინგის ცენტრი (GMC)
8. დეოლიგარქიზაცია
-        მმართველობის მონიტორინგის ცენტრი (GMC)
9.  ადამიანის უფლებები
-       საქართველოს დემოკრატიული ინციატივა (GDI); რონდელის ფონდი (GFSIS),
[1] სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი; საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS); რონდელის ფონდი (GFSIS); საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA); სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED); სასამართლოს გუშაგი; სოციალური სამართლიანობის ცენტრი (SJC); ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI); მმართველობის მონიტორინგის ცენტრი (GMC); დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი (DRI); საქართველოს დემოკრატიული ინციატივა (GDI);

In December of 2023, the European Commission came out with a decision to grant Georgia EU candidate status, after which our country must carry out urgent reforms in nine priority areas. A Coalition uniting 12 CSOs [1] led by the Civil Society Foundation (formerly the Open Society Georgia Foundation) has prepared a detailed vision outlining how the nine steps spelled out by the European Commission should be effectively fulfilled to move to the next stage in European integration and achieve the opening of negotiations on accession to the EU.
The vision elaborated by CSOs is presented in the form of a matrix and is underpinned by assessments and recommendations of the European Commission, the Council of the European Commission, other international organizations, as well as studies and reports prepared by CSOs. The same organizations are involved in working out a vision for the effective fulfillment of these new nine steps, which monitored the fulfillment of 12 priorities conditioned by the EC to obtain candidate country status. Those are: CSF, GDI, DRI, Union “Sapari”, Court Watch, GMC, GRASS, GFSIS and with their involvement six monitoring reports – Status Meters – were published in 2023, which were largely in concurrency with the EC assessments. This year, four more organizations adjoined the Coalition – GYLA, ISFED, SJC, IDFI – which have long-standing experience and in-depth expertize in respective areas.
The nine steps defined by the European Commission are multidimensional and therefore their fulfillment requires integrated approaches. The informal coalition will carry on with monitoring this process relying on the presented vision. CSOs will work out recommendations and take efforts to support both government accountability, transparency of reforms and boosting of inclusiveness. In parallel, the Coalition is eager to cooperate with the authorities in working formats to bolster systemic and fundamental reforms.