10 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციას 75 წელი შეუსრულდა
10 დეკემბერი ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეა. ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციას 75 წელი შეუსრულდა.
ადამიანის უფლებების აღიარებისა და მათი დაცვის გარეშე არ არსებობს დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფო. ამგვარი სახელმწიფოს შექმნა და შენარჩუნება შეუძლებელია ადამიანის ძირითადი უფლებების სათანადო რეალიზების უზრუნველყოფის გარეშე.  ადამიანის ძირითად უფლებათა მოთხოვნების აღსრულება არა მხოლოდ დემოკრატიული წესრიგის არსებობის ინდიკატორი, არამედ ამგვარი წესრიგის შენარჩუნების მთავარი გარანტია.
ხაზგასასმელია გამოხატვისა და ინფორმაციის თავისუფლება, რომელსაც საკვანძო მნიშვნელობა აქვს დემოკრატიული კონტროლის განხორციელების თვალსაზრისით. მასზე არსებითადაა დამოკიდებული სახელმწიფოს დემოკრატიული განვითარება და ავტორიტარიზმის პრევენცია. ამ მიზნების მიღწევა სახელმწიფო ხელისუფლებაზე  ეფექტიანი საზოგადოებრივი ზედამხედველობის, ინფორმაციის მიღებისა და გავრცელების გარეშე შეუძლებელია. საზოგადოებრივი კონტროლის არაეფექტიანობა ამცირებს ხელისუფლების ანგარიშვალდებულებას ხალხის წინაშე და არსებითად ზრდის მის მიერ მიღებული თვითნებური და უსამართლო გადაწყვეტილებების რაოდენობას.
ნიშანდობლივია, რომ 2023 წელს საქართველოში გამოხატვის თავისუფლებაზე არაერთი მიზანმიმართული თავდასხმა  განხორციელდა, სანიმუშოდ:
კრიტიკული აზრის ჩახშობის მცდელობა: 2023 წლის დასაწყისში  ხელისუფლებამ სცადა სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის კრიტიკული აზრის ჩახშობა “რუსული კანონის” მიღებით.
პუტინის რეჟიმის მიერ დევნილი უფლებადამცველები საქართველოში არ შემოუშვეს ან არაპირდაპირი ფორმით აიძულეს ქვეყნის დატოვება;
სიტყვის თავისუფლება აღიარებულ იქნა სახელმწიფო უსაფრთხოების რისკად: გამოხატვის თავისუფლების მშვიდობიან ფორმებზე ჩატარებულ სწავლებაზე, სწავლების  ორგანიზატორები და მონაწილეები, გამოძიების ფარგლებში,  სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში დაიბარეს  და საქმეს დაედო გრიფით საიდუმლო;
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მკვეთრად გაუარესება: 2022 წლიდან საქართველოში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მხრივ არსებული მდგომარეობა მკვეთრად უარესდება. ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა ყველაზე მეტად გააუარესეს  სამინისტროებმა და მათ დაქვემდებარებაში მყოფმა უწყებებმა, რომლებიც მასშტაბურად უპასუხოდ ტოვებენ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებს;
ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებზე არაეფექტიანი რეაგირება და დისკრიმინაციული მიდგომა მედია საშუალებების მიმართ: ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებზე ეფექტიანი და დროული რეაგირება კვლავაც გამოწვევას წარმოადგენს. დღესაც, პასუხისმგებლობაში არ არიან მიცემული 2021 წლის 5-6 ივლისის მასშტაბური ძალადობის ორგანიზატორები. სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირები განაგრძობენ მათთვის არასასურველი მედიების ბოიკოტს და მათთვის ინფორმაციაზე წვდომის შეზღუდვას;
ლგბტქ+ ადამიანების უფლებრივ მდგომარეობასთან დაკავშირებული საკითხები გაქრა ადამიანის უფლებათა დაცვის სტრატეგიული დოკუმენტიდან: 2023 წლის მარტში, 2022-2030 წლებისთვის დამტკიცებული ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული სტრატეგია და არსებული ინფორმაციით, 2023 წლის 01 ნოემბერს წარმოდგენილი სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსია, არაერთი მოწოდების მიუხედავად, არ მოიცავს ლგბტქ+ ადამიანების უფლებრივ მდგომარეობასთან და მათ წინაშე არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებულ საკითხებს.
საგულისხმოა, ამ საკითხების უდიდესი ნაწილი გამოწვევებად არის აღიარებული  საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და მათი წარმომადგენლების მიერ საქართველოსთან მიმართებით მომზადებულ არაერთ ანგარიშსა თუ შეფასებაში. სახელდობრ, ევროკომისიის 2023 წლის 8 ნოემბრის ანგარიშში, უფლებადამცველთა საკითხებში გაეროს სპეციალური მომხსენებლის შეფასებებში და ა. შ.
მივიჩნევთ, რომ სახელმწიფო უწყებების მხრიდან ადამიანის ძირითადი უფლებების, განსაკუთრებით გამოხატვის თავისუფლების წინააღმდეგ მიმართული არაერთი თავდასხმა პოპულისტური კამპანიის ნაწილია, რომლის საბოლოო მიზანია  დემოკრატიული ღირებულებების, განსაკუთრებით კი, გამოხატვის თავისუფლების დისკრედიტაცია.
ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით, საქართველოში არსებული არაერთი გამოწვევის მიუხედავად, ვიმედოვნებთ, რომ შესაბამისი სახელმწიფო უწყებები იმოქმედებენ საერთაშორისო და ეროვნული სამართლით დადგენილი ვალდებულებების ფარგლებში და იმ სულისკვეთებით, რაც განსაზღვრულია საქართველოს კონსტიტუციითა და ევროინტეგრაციით დაინტერესებული ქვეყნის მიმართ არსებული მოლოდინებით.

10 December is International Human Rights Day. It has been 75 years since the Universal Declaration of Human Rights was adopted.
Without the recognition and protection of human rights, there can be no democratic and legal state. It is impossible to create and maintain such a state without ensuring the proper realization of fundamental human rights. The fulfillment of human rights requirements is not only an indicator of the existence of a democratic order but also the main guarantee for the maintenance of such an order.
The emphasis should be made on freedom of expression and freedom of information, which are of key importance for the exercise of democratic control. The democratic development of the state and the prevention of authoritarianism substantively depend on this. Achieving these goals is impossible without effective public oversight of the state authorities, receiving and imparting information. The ineffectiveness of public scrutiny reduces the state authorities’ accountability to the people and significantly increases the number of arbitrary and unjust decisions it makes.
It is noteworthy that in 2023 several targeted attacks on freedom of expression have taken place in Georgia, for example:
Attempts to suppress critical opinion: In early 2023, the authorities attempted to suppress the critical opinion of civil society and the media by passing the "Russian Law".
Human rights defenders persecuted by Putin's regime were not allowed to enter Georgia or were indirectly forced to leave the country;
Freedom of expression has been recognized as a threat to state security: in the case of the training on peaceful forms of freedom of expression, the organizers and participants of the training were summoned to the State Security Service as part of the investigation, and the case was classified as confidential;
The sharp deterioration in access to information: Since 2022, the current situation of access to information in Georgia has been deteriorating sharply. The accessibility to information has declined the most in terms of the ministries and agencies under their jurisdiction, which left public information requests unanswered for the most part;
Ineffective response to crimes against journalists and discriminatory treatment of the media outlets: An effective and prompt response to crimes against journalists remains a challenge. To date, the organizers of the large-scale violence of 5-6 July have not been held accountable. State political officials continue to boycott media undesirable for them and restrict their access to information;
Issues related to the legal status of LGBTQ+ people have disappeared from the strategic document for the protection of human rights: the National Strategy for the Protection of Human Rights for 2022-2030 approved in March 2023, and according to the available information, the draft version of the Action Plan presented on 1 November 2023, despite numerous requests, does not include issues related to the legal status of LGBTQ+ people and the challenges they face.
It is noteworthy that most of these issues are recognized as challenges in several reports and assessments prepared by international organizations and their representatives about Georgia. For instance, in the report of the European Commission dated 8 November 2023, in the observations of the UN Special Rapporteur on human rights defenders, etc.
We consider that the numerous attacks by state authorities on fundamental human rights, particularly freedom of expression, are part of a populist campaign whose ultimate goal is to discredit democratic values, especially freedom of expression.
Despite the numerous challenges in Georgia in the area of human rights protection, we hope that the relevant state authorities will act within the framework of the obligations established by international and national law, and in the spirit of the Constitution of Georgian and the expectations that exist toward the country interested in European integration.