მე-5 საერთაშორისო კონფერენციის - “სახელმწიფო არქივების ხელმისაწვდომობა პოსტსაბჭოთა სივრცეში” - ორგანიზება
პროექტები | დასრულებული პროექტები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები 1 აგვისტო 2024
პროექტის სახელწოდება: მე-5 საერთაშორისო კონფერენციის “სახელმწიფო არქივების ხელმისაწვდომობა პოსტსაბჭოთა სივრცეში” ორგანიზება
დონორი ორგანიზაცია: ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტთან არსებული ეროვნული უსაფრთხოების არქივი / The National Security Archive (NSA) at the George Washington University
ბიუჯეტი: 5,000 აშშ დოლარი
ხანგრძლივობა: აგვისტო 1, 2024 - დეკემბერი 31, 2024
- პოსტსაბჭოთა სივრცეში სახელმწიფო არქივებზე საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების მიზნით, ერთობლივი, რიგით მე-5 საერთაშორისო კონფერენციის ორგანიზება;
- საბჭოთა არქივების ღიაობის უზრუნველსაყოფად, სამომავლო სტრატეგიების დასაბუთების, შედარებისა და შეფასების მიზნით, დიალოგის ხელშეწყობა და სოციალური მონაწილეობის გაძლიერება მეცნიერებს, საარქივო მკვლევრებს, პედაგოგებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შორის;
- საარქივო კვლევისა და ღიაობის უახლესი ტენდენციებისა და მიდგომების დოკუმენტირება და შედარება, ფოკუსირება აღმოსავლეთ ევროპისა და პოსტსაბჭოთა ქვეყნებზე, სადაც მნიშვნელოვანი ცვლილებები მოხდა პანდემიის, ომისა და დემოკრატიული უკუსვლის გამო;
- სამომავლო სტრატეგიების განსაზღვრა საარქივო ღიაობის უზრუნველსაყოფად, საარქივო  დაწესებულებებში თავისუფალი წვდომის ხელშეწყობა, კვლევასა და თანამედროვე ისტორიოგრაფიაში მონაწილეობის გაზრდის და დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის წინააღმდეგ ბრძოლა ზუსტი, კვლევაზე დაფუძნებული ისტორიული წყაროების გამოყენებით.

Organizing the joint 5th International Conference: Access to State Archives in the post-Soviet Space
Projects | Completed Projects | Memory and Disinformation Studies 1 August 2024
Project Title: Organizing the joint 5th International Conference: Access to State Archives in the post-Soviet Space
Donor: The National Security Archive (NSA) at the George Washington University
Budget: 5,000 USD
Duration: August 1, 2024 - December 31, 2024
• Organizing the joint 5th International Conference on Access to State Archives in the Post-Soviet Space to enhance public access to archival information, foster dialogue, document, compare, and evaluate future strategies for opening the Soviet archives.
• Fostering dialogue and strengthening social participation among scholars, archival researchers, educators, and non-governmental organizations' representatives on archival openness.
• Documenting and comparing recent trends and approaches in archival research and openness, focusing on Eastern European and post-Soviet countries, where significant changes have occurred due to the pandemic, war, and democratic backsliding.
• Evaluating future strategies to ensure archival openness, promote free access to archival institutions, increase participation in research and modern historiography, and combat disinformation and propaganda through the use of accurate, research-based historical sources.