ბერტელსმანის ტრანსფორმაციის 2022 წლის ინდექსი
ბერტელსმანის ტრანსფორმაციის ინდექსი (BTI)[1]2004 წლიდან რეგულარულად აფასებს და აანალიზებს, წარმართავენ თუ არა და როგორ წარმართავენ განვითარებადი და გარდამავალი ქვეყნები სოციალურ ცვლილებებს დემოკრატიისა და საბაზრო ეკონომიკის გაუმჯობესების მიზნით (ანგარიშები ქვეყნდება ორ წელიწადში ერთხელ). თითოეულ ქვეყანაში ექსპერტები 10-ქულიანი სისტემით აფასებენ (1-ყველაზე დაბალი შეფასება; 10-უმაღლესი შეფასება), რამდენად აკმაყოფილებს ქვეყანა BTI-ის მიერ შემუშავებულ 17 კრიტერიუმს. შემდგომ ეტაპზე ხდება მიღებული ქულების გაანალიზება და მათი დაჯგუფება, რის საფუძველზეც დგება ორი ინდექსი: სტატუსისა და მმართველობის ინდექსები. სტატუსის ინდექსი აფასებს პოლიტიკური და ეკონომიკური ტრანსფორმირების პროცესს, ხოლო მმართველობის ინდექსი - პოლიტიკური ხელმძღვანელობის ხარისხს. წინამდებარე ანალიზი მიმოიხილავს მმართველობის ინდექსის შედეგებს და ყურადღებას ამახვილებს საჯარო მმართველობისა და ანტიკორუფციულ მიმართულებებზე.
მმართველობის ინდექსი შეისწავლის რამდენად ეფექტიანად უწყობენ ხელს და წარმართავენ განვითარებისა და ტრანსფორმაციის პროცესებს პოლიტიკის შემქმნელები. რეფორმებთან დაკავშირებული გადაწყვეტილების მიმღებთა პოლიტიკის შესწავლისა და შეფასების მეშვეობით BTI გამოყოფს იმ ფაქტორებს, რომლებიც დემოკრატიისა და საბაზრო ეკონომიკის გზაზე წარმატებისა თუ წარუმატებლობის განმსაზღვრელია. აღნიშნულ მიმართულებაში 2022 წლის მონაცემებით[2] საქართველო 5.55 ქულით 38-ე ადგილს იკავებს 137 სახელმწიფოს შორის, რაც გაუარესებული მაჩვენებელია 2020 წელთან შედარებით, როცა ქვეყანა 5.83 ქულით 36-ე ადგილს იკავებდა. მმართველობის ინდექსში საქართველომ ყველაზე დაბალი შეფასება 2012 წელს დააფიქსირა (5.38), ყველაზე მაღალი კი - 2008 წელს (6.36).
მმართველობის ინდექსი 20 ინდიკატორზე დაფუძნებული ხუთი კრიტერიუმისგან შედგება, ესენია:
სირთულის დონე[3] - აფასებს მმართველობასთან დაკავშირებულ სტრუქტურული შეზღუდვებს და სირთულეებს. კრიტერიუმი ფასდება ისეთ ინდიკატორებზე დაყრდნობით, როგორებიცაა სტრუქტურული შეზღუდვები; სამოქალაქო საზოგადოების მოღვაწეობა; სოციალური, ეთნიკური და რელიგიური კონფლიქტების ინტენსივობა. ყურადღება მახვილდება ერთ სულ მოსახლეზე მთლიან ეროვნულ შემოსავალზე (ატლასის მეთოდით), გაეროს განათლების ინდექსზე, BTI-ს სახელმწიფოებრიობისა და კანონის უზენაესობის კრიტერიუმებზე. 2022 წლისთვის აღნიშნული კრიტერიუმი 2020 წელთან შედარებით 0.2 ქულით გაუარესდა და ხუთი ქულით არის შეფასებული. ამ მიმართულებაში ყველაზე კარგი შეფასება საქართველომ 2016-2020 წლებში მიიღო (4.8), ყველზე ცუდი კი - 2010 წელს (6.0).
ანგარიში მიუთითებს, რომ საქართველოში საბჭოთა კავშირისგან მემკვიდრეობით მიღებული გაუცხოება პოლიტიკურ ელიტასა და საზოგადოებას შორის ჯერ კიდევ არ დაძლეულა და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გარეშე სახელმწიფო ინსტიტუტები ვერ დაძლევენ მათ მიმართ ნდობის ნაკლებობას. ქვეყანაში იშვიათია მონაწილეობითი მიდგომები, რომლებიც ხელს შეუწყობდა დიალოგს პოლიტიკურ დონეზე, ხოლო თავად სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა ვერ შეძლეს საქართველოს მოსახლეობასთან უფრო ფართო მასშტაბის კავშირის დამყარება. ანგარიში ასევე აღნიშნავს, რომ საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტები წარმოადგენს პოლიტიკურ ინსტრუმენტს პოლიტიკური ელიტის ხელში. დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში ქვეყანაში შეინიშნება ულტრანაციონალისტური მოძრაობის შემაშფოთებელი გაძლიერება. ეს მოძრაობა სულ უფრო მეტად პოზიციონირებს, როგორც სოციალური და პოლიტიკური ძალა, რომელიც ეწინააღმდეგება ყველა „არაქართულ“ ელემენტს (ანუ რელიგიურ, ეთნიკურ, რასობრივ და სექსუალურ უმცირესობებს) და რომელიც არ ერიდება ძალადობას.
მართვის შესაძლებლობა - აფასებს რამდენად ეფექტიანად წარიმართება რეფორმები და არის თუ არა შენარჩუნებული პოლიტიკური პრიორიტეტები. კრიტერიუმის შეფასებისას ყურადღება მახვილდება იმაზე, თუ რამდენად სახავს მთავრობა სტრატეგიულ პრიორიტეტებს; რამდენად ეფექტიანია ის პოლიტიკის განხორციელების თვალსაზრისით; რამდენად ინოვაციური და მოქნილია. ანგარიშში გაზიარებულია IDFI-სა და საია-ს ალტერნატიული მონიტორინგის შედეგები საჯარო მმართველობის რეფორმის 2019-2020 წლების სამოქმედო გეგმის არასრულად განხორციელებასთან დაკავშირებით. ამასთან, მითითებულია, რომ SIGMA-ს 2018 წლის საბაზისო შეფასებაში წარმოდგენილი 21 მოკლევადიანი რეკომენდაციიდან საქართველოს მხოლოდ მესამედი აქვს შესრულებული. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის მიმართულებით საქართველოში მნიშვნელოვანი გამოწვევები კვლავ სახეზეა და რეფორმების სათანადოდ განხორციელების თვალსაზრისით ხარვეზები არ არის აღმოფხვრილი. პერსონალის ხშირმა როტაციამ, ინსტიტუციური მეხსიერებისა და სახელმწიფო უწყებებს შორის ჰორიზონტალური კოორდინაციის ნაკლებობამ, ასევე მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის ფორმულირებაში ღრმა ხარვეზებმა გავლენა მოახდინა ქვეყანაში პოლიტიკის განხორციელებაზე. ანგარიშის თანახმად, საქართველოში სუსტია პოლიტიკის მონიტორინგი და პოლიტიკის შეფასება ფაქტობრივად არ ხდება. პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესი ძირითადად მხოლოდ ფორმალისტური ხასიათისაა - სიტუაციის სათანადო ანალიზი, რისკების შეფასება იშვიათად ან მხოლოდ ზედაპირულად ხდება. ანგარიშში ასევე ნახსენებია, რომ მართალია, მთავრობის დადგენილებით სავალდებულო გახდა პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესში საჯარო კონსულტაციების გამართვა, თუმცა დადგენილება მხოლოდ მინიმალურ სტანდარტებს აწესებს. 2022 წლისთვის აღნიშნულ კრიტერიუმში საქართველო 10-დან 5.7 ქულით არის შეფასებული რაც 2020 წელთან შედარებით 0.3 ქულით გაუარესებული მაჩვენებელია. ამ მიმართულებაში ყველაზე მაღალი შეფასება ქვეყანამ 2008 წელს მიიღო (7.3), ყველაზე დაბალი 5.7 ქულა 2012, 2016 და 2022 წლებში დააფიქსირა.
რესურსების ეფექტიანობა - ფასდება მთავრობა ოპტიმალურად იყენებს თუ არა არსებულ რესურსებს. კრიტერიუმის შეფასებისას ყურადღება მახვილდება იმაზე, თუ რამდენად ეფექტიანად იყენებს მთავრობა ადამიანურ, ფინანსურ და ორგანიზაციულ რესურსებს; რამდენად შეუძლია მას წინააღმდეგობრივი ამოცანების კოორდინაცია; რამდენად წარმატებულად უმკლავდება კორუფციას. ანგარიშის თანახმად, გარკვეული ცვლილებების მიუხედავად ყოველდღიურ საქმიანობაში პოლიტიკის კოორდინაცია სუსტია. ანგარიშში ასევე აღნიშნულია, რომ მიუხედავად პოსტსაბჭოთა სივრცეში ანტიკორუფციული მიმართულებით საქართველოს მოწინავე პოზიციისა, რეგრესის საგანგაშო ტენდენცია შეიმჩნევა. მართალია, წვრილმანი კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის თვალსაზრისით საქართველომ წარმატებას მიაღწია, მაგრამ მაღალი დონის კორუფცია კვლავ პრობლემად რჩება. ძალაუფლების კონცენტრაციამ, საჯარო ინსტიტუტებზე არაფორმალურმა ზემოქმედებამ და სახელმწიფოს მიტაცებამ აშკარად ხელი შეუშალა მაღალი დონის კორუფციის შესაძლო შემთხვევების სათანადოდ გამოძიებას. ამავდროულად, კვლავ პრობლემურია არსებული ანტიკორუფციული ნორმების აღსრულება. ანგარიში მიუთითებს, რომ სამოქალაქო საზოგადოების მოთხოვნის მიუხედავად ქვეყანაში დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი ანტიკორუფციული სააგენტო არ შექმნილა. დაბალი პროგრესით ხასიათდება საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების შესრულებაც. ანგარიშში გაზიარებულია IDFI-ის კვლევის შედეგები მამხილებლის ინსტიტუტთან დაკავშირებით არსებულ საკანონმდებლო გამოწვევებთან მიმართებით და აღნიშნულია, რომ არ არსებობს პოლიტიკური ნება მექანიზმის ეფექტიანობისთვის. რესურსების ეფექტიანობის კრიტერიუმი 6.3 ქულით არის შეფასებული რაც 2020 წელთან შედარებით 0.4 ქულით გაუარესებული მაჩვენებელია. ამ მიმართულებაში ყველაზე მაღალი შეფასება საქართველომ 2008 წელს დააფიქსირა (7.0), ყველაზე დაბალი კი - 2006 წელს (5.7).
კონსენსუსის მიღწევა - ფასდება არსებობს თუ არა პოლიტიკურ აქტორებს შორის კონსენსუსი რეფორმებთან დაკავშირებით.  კრიტერიუმის შეფასებისას ყურადღება მახვილდება იმაზე, თუ რამდენად მიიჩნევენ პოლიტიკური აქტორები დემოკრატიასა და საბაზრო ეკონომიკას სტრატეგიულ, გრძელვადიან მიზნად; რამდენად შეუძლიათ რეფორმატორებს ანტიდემოკრატიული აქტორების გამორიცხვა ან კოოპტაცია; რამდენად შეუძლია ხელისუფლებას კონფლიქტების მართვა; რამდენად უშვებს ის პოლიტიკურ პროცესებში სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობას; რამდენად შეუძლია წარსული რეჟიმის მსხვერპლთა და დამნაშავეთა შერიგება. საქართველო აღნიშნულ კრიტერიუმში 6 ქულით არის შეფასებული, რაც 2020 წელთან შედარებით 0.4 ქულით გაუარესებული მაჩვენებელია. ამ მიმართულებაში ყველაზე მაღალი შეფასება ქვეყანამ 2006 წელს დააფიქსირა (6.7),ყველაზე დაბალი კი - 2010 – 2012 წლებში (5.6).
ანგარიშის მიხედვით, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს ზოგადი თანხმობა საბაზრო ეკონომიკის ძირითად პრინციპებთან დაკავშირებით, მცირეა კონსენსუსი ეკონომიკური პოლიტიკის მიზნებზე, რაც დიდწილად გამოწვეულია ნეოლიბერალური პოლიტიკის ნეგატიური აღქმით მოსახლეობაში. ანგარიში ასევე მიუთითებს ქვეყანაში მემარჯვენე ექსტრემისტული ჯგუფებისა (მაგ. ქართული მარში) და სხვა ანტიდემოკრატიული აქტორების გაჩენაზე, თუმცა, აღნიშნავს, რომ მცირეა მათი პარლამენტში მოხვედრის შანსი. ამავდროულად, პოლიტიკური ელიტის კონფლიქტების მართვის უნარი განვითარებადზე დაბლა რჩება. არსებითი პროგრესი არ არის მიღწეული აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტულ რეგიონებთან შერიგების კუთხით, რომლებიც ფართოდ აღიქმება რუსული გეოპოლიტიკური მანიპულაციის ინსტრუმენტად. „ქართულ ოცნებასა“ და „ნაციონალურ მოძრაობას“ შორის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ პოლარიზაცია გამძაფრდა, სახეზეა დიალოგისა და მოლაპარაკების ჯერ კიდევ არასაკმარისი ტრადიცია და კულტურა. ანგარიშში აღნიშნულია 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მმართველი პარტიის და მთავრობის მიერ სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის ან კონსულტაციის განსაკუთრებულად შემცირებული დონე. გარდა ამისა, საზოგადოებაში შედარებით სუსტი ფესვების გამო, არასამთავრობო ორგანიზაციების მმართველი პოლიტიკოსებისთვის მარტივი პოპულისტური სამიზნეები არიან.
საერთაშორისო თანამშრომლობა - ფასდება პოლიტიკური ლიდერების მიერ საკუთარი ინიციატივით რეგიონულ და საერთაშორისო აქტორებთან თანამშრომლობა. კრიტერიუმის შეფასებისას ყურადღება მახვილდება იმაზე, თუ რამდენად იყენებს ხელისუფლება საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერას განვითარების გრძელვადიანი სტრატეგიის განსახორციელებლად; რამდენად სანდო პარტნიორია ის საერთაშორისო საზოგადოებისთვის; რამდენად სურს და აქვს მეზობელ ქვეყნებთან ურთიერთობის შესაძლებლობა. საერთაშორისო თანამშრომლობის კრიტერიუმში საქართველოს 7 ქულა აქვს, რაც 2020 წელთან შედარებით 0.3 ქულით გაუარესებული მაჩვენებელია. ამ მიმართულებაში ყველაზე მაღალი ქულა საქართველომ 2008 წელს დააფიქსირა (7.7), ყველაზე დაბალი კი - 2010 – 2012 წლებში (6.7).
ინდექსის ფარგლებში საჯარო მმართველობისა და ანტიკორუფციული მიმართულებებით გამოკვეთილ გამოწვევებზე ისევე, როგორც რეფორმების შეფერხებაზე IDFI დიდი ხანია აქტიურად საუბრობს. ნიშანდობლივია, რომ ამ ფონზე ჯერ კიდევ არ შემუშავებულა 2021-2022 წლების ეროვნული ანტიკორუფციული და საჯარო მმართველობის რეფორმის სამოქმედო გეგმები. ბოლო რამდენიმე წელია ეროვნული ანტიკორუფციული საბჭო არ შეკრებილა, ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნო ფაქტობრივად აღარ არსებობს. ქვეყნის მიერ ანტიკორუფციული მიმართულებით საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების შესრულება დაბალი პროგრესით ხასიათდება. საერთაშორისო შეფასებების გაუარესების ფონზე განსაკუთრებით საგანგაშოა საქართველოს მთავრობის მიერ ანტიკორუფციული გარემოს შესახებ ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ანტიკორუფციული ქსელის (OECD/ACN) ანგარიშის მიღების შეფერხება.
ამავდროულად, 2021 წლის 9-10 დეკემბერს ბაიდენის ადმინისტრაციის ორგანიზებით ჩატარებულ პირველი დემოკრატიის სამიტზე, რომლის ფარგლებში სახელმწიფოებმა იკისრეს დემოკრატიის გაძლიერების ვალდებულება, მათ შორის, კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის გზით, საქართველომ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით არცერთი ვალდებულება არ აიღო. ანტიკორუფციული მიმართულებით ვალდებულებები აიღეს ისეთმა ქვეყნებმა, როგორებიცაა კანადა, ხორვატია, ფინეთი, გაერთიანებული სამეფოდა სხვა. რაც შეეხება საქართველოს, მის მიერ წარდგენილ განცხადებაში არაფერია ნათქვამი ანტიკორუფციული და საჯარო მმართველობისა რეფორმების შესახებ. აღნიშნული პრაქტიკა ცალსახად მიუთითებს, რომ ქვეყანაში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა და ეფექტიანი ანტიკორუფციული პოლიტიკის გატარება პრიორიტეტს აღარ წარმოადგენს, რაც ასევე დასტურდება კორუფციის წინააღმდეგ გაეროს კონვენციის მონაწილე სახელმწიფოთა კონფერენციაზე საქართველოს პასიურობით, სადაც ქვეყანამ ვერაფერი წარადგინა.
IDFI კიდევ ერთხელ მოუწოდებს ხელისუფლებას, მეტი ყურადღება დაუთმოს ქვეყანაში საჯარო მმართველობის რეფორმას და კორუფციასთან ბრძოლას, განაახლოს ანტიკორუფციული საბჭოს ფუნქციონირება, პირნათლად შეასრულოს კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი საერთაშორისო ინსტიტუტების რეკომენდაციები, მხედველობაში მიიღოს ამ მიმართულებებით იდენტიფიცირებული გამოწვევები, დროულად შეიმუშაოს ქმედითი პოლიტიკის დოკუმენტები და მათ ფარგლებში გაითვალისწინოს ამბიციური ვალდებულებები.
[1] პროექტის ავტორი გერმანიაში დაფუძნებული მსხვილი, არაკომერციული ორგანიზაცია ბერტელსმანის ფონდია, რომელიც 1977 წელს შეიქმნა საზოგადოების პოლიტიკურ, კულტურულ და ეკონომიკურ საქმიანობაში ჩართვის გასაძლიერებლად.
[2] 2022 წლის ინდექსი ფარავს 2019 წლის 1-ლი თებერვლიდან 2021 წლის 31 იანვრამდე პერიოდს.
[3] მმართველობის ინდექსში სირთულის დონე გამოყოფილია ერთ-ერთ კრიტერიუმად. მისი შეფასება 10-ქულიან სისტემაზე ხდება პირიქით - 10 ყველაზე დაბალი შეფასება, 1 - ყველაზე მაღალი შეფასება. მმართველობის ინდექსში დანარჩენი ოთხი კრიტერიუმის საშუალო ქულა მეთოდოლოგიის შესაბამისად ბალანსდება სირთულის დონის კრიტერიუმში ქვეყნის მიერ მიღებული ქულით. დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე: https://bti-project.org/fileadmin/api/content/en/downloads/codebooks/BTI%20Technical%20Notes.pdf.

Bertelsmann Transformation Index (BTI)[1] regularly evaluates countries since 2004. The index analyzes and evaluates whether and how developing countries and countries in transition are steering social change toward democracy and a market economy (reports are published once in two years). Experts assess with a 10 point system (1 – the lowest score;10 – the highest score) the extent to which 17 criteria developed through BTI have been met for each country. Finally, the results are aggregated into two indices: The Status Index and Governance Index. The Status Index assesses democracy and a social market economy status in the country, whereas the Governance Index evaluates the quality of political leadership. The present analysis reviews the results of the Governance Index and focuses on the areas of public governance and Anti-Corruption.
Governance index studies how effectively policymakers facilitate and steer development and transformation processes. By examining and evaluating decision-makers’ reform policies, the BTI sheds light on those factors determining success and failure on the way to democracy and a market economy. In 2022[2] Georgia ranks 38th among 137 countries with the score 5.55 that is worsened compared to 2020, when the country ranked 36th with 5.83 points. Georgia recorded the lowest score in the governance index in 2012 (5.38), and the highest - in 2008 (6.36).
The Governance Index is comprised of five criteria, which are based on a total of 20 indicators. These criteria are the following:
Level of Difficulty[3] – assesses severe structural constraints on governance capacity. The criterion is assessed based on indicators such as structural constraints; civil society traditions; social, ethnic and religious conflict intensity; GNI p.c. Atlas method, UN education index, BTI stateness and rule of law indicators. By 2022, this criterion has deteriorated by 0.2 points compared to 2020 and is evaluated with five points. Georgia received the best evaluation in this direction in 2016-2020 (4.8), and the worst - in 2010 (6.0).
The report indicates that the divide between Georgia’s political elite and the public more broadly, a legacy of the country’s Soviet Union past, has yet to be overcome and without civil society involvement state institutions will not be able to overcome their lack of trust. Participatory approaches that promote political dialogue are rare. Civil society organizations themselves still have not extended their limited outreach across the population in Georgia. The report also indicates that democratic institutions are a policy tool in the hands of political elites. It is stated that an alarming strengthening of ultra-nationalist movement has been detected in last two years. This movement is positioning itself as a social and political force against all “non-Georgian” elements (i.e., religious, ethnic, racial and sexual minorities) and does not avoid violence.
Steering Capability – assesses whether reforms are managed effectively and political priorities are maintained. Criterion assessment is focused on to what extent does the government set and maintain strategic priorities; how effective is the government in implementing its own policies; how innovative and flexible is the government. The report shares the results of the alternative monitoring of IDFI and GYLA in connection with the incomplete implementation of the Public Administration Reform Action Plan for 2019 – 2020. It also indicates that only a third of all short-term (two years) recommendations from a 2018 SIGMA report have been implemented. The report states that significant challenges remain for policy planning and coordination and the “operational gap” in proper implementation of reforms has not yet been closed. Frequent staff rotation, lack of institutional memory, and lack of horizontal coordination between state agencies, as well as profound deficiencies in evidence-based policy formulation have affected the government’s implementation capacities. According to the report policy monitoring in Georgia is weak and practically no policy evaluation occurs. The policy planning process is generally of only a formalistic nature – a proper situation analysis, risk assessment and mitigation tools are rarely or only superficially conducted. Even though, public consultations in the policy planning process became mandatory by government decree in 2020, only minimalistic standards have been set. In 2022, Georgia is evaluated with 5.7 out of 10 points in this criterion, which is worsened by 0.3 points compared to 2020. The country received the highest score in this regard in 2008 (7.3), the lowest 5.7 points in 2012, 2016 and 2022.
Resource Efficiency – assesses whether the government makes optimal use of available resources. Criterion assessment focuses on to what extent does the government make efficient use of available human, financial and organizational resources; to what extent can the government coordinate conflicting objectives into a coherent policy; to what extent does the government successfully contain corruption. According to the report despite some changes the relevance of policy coordination to the Georgian government in everyday practice remains weak. Even though Georgia continues to be a frontrunner in the post-Soviet area several alarming trends of potential backsliding from previous achievements are identified. Georgia has succeeded in fighting petty corruption, but high-level corruption in the country remains a problem. The concentration of power, informal influence on public institutions, and state capture evidently prevented proper investigations into possible cases of high- level corruption. Simultaneously, the enforcement of the existing anticorruption norms remains problematic. The report states that the government has not established an independent and impartial Anti-Corruption Agency as demanded by CSOs. Implementation of recommendations issued by international organizations is characterized by low progress. The report shares the findings of IDFI's study on the legislative challenges to the whistleblower institution and notes that the political will to support the effectiveness of the whistleblowing mechanism appears to be lacking. Resource efficiency criterion is evaluated with 6.3 points that is worsened by 0.4 points compared to 2020. The country received the highest score in this regard in 2008 (7.0), the lowest 5.7 points in 2006.
Consensus-Building – assesses whether there is a broad consensus on reform among political actors. The assessment focuses on to what extent do the major political actors agree on democracy and a market economy as strategic, long-term goals; to what extent can reformers exclude or co-opt anti-democratic actors; to what extent is the political leadership able to moderate cleavage-based conflict; to what extant does the political leadership enable the participation of civil society in the political process; to what extent can the political leadership bring about reconciliation between the victims and perpetrators of past injustices. Georgia is evaluated with 6 points in this criterion, which is worse by 0.4 points compared to 2020. The highest score in this direction was recorded by the country in 2006 (6.7), and the lowest - in 2010 - 2012 (5.6).
According to the report, while there is general agreement regarding the basic principles of a market economy, there is little consensus on policy goals. This is largely due to the negative perception of neoliberal policies among the population. The report indicates the emergence of right-wing extremist groups in the country (e.g. the Georgian March) and other anti-democratic actors, but notes that their chances of getting into parliament are little. Simultaneously, the ability of the political elite to solve conflicts remains limited. No substantial progress has been achieved with regard to reconciliation with the separatist regions of Abkhazia and South Ossetia, widely perceived as instruments of Russian geopolitical manipulation. The polarization between the Georgian Dream and the United National Movement has intensified since the presidential election, and there is still an insufficient tradition and culture of dialogue and negotiation. The report notes the particularly reduced level of cooperation or consultation with civil society by the ruling party and government since the 2016 parliamentary elections. In addition, because of their relatively weak roots in society, NGOs are simply populist targets for ruling politicians.
International Cooperation – assesses whether leaders willingly cooperate with regional and international actors. The assessment focuses on to what extent does the political leadership use the support of international partners to implement a long-term strategy of development; to what extent does the government act as a credible and reliable partner in its relations with the international community; to what extent is the political leadership willing and able to cooperate with neighboring countries. Georgia has 7 points in this criterion, which is worsened by 0.3 points compared to 2020. Georgia recorded the highest score in this direction in 2008 (7.7), and the lowest in 2010-2012 (6.7).
IDFI has been actively talking about the challenges indicated in within the index in terms of public administration and Anti-Corruption issues, as well as the delays in reforms. It is noteworthy that neither the National Anti-Corruption Action Plan nor the Public Administration Reform Action Plan has been developed for 2021 – 2022. Unfortunately, the National Anti-Corruption Council has not been assembled in the last few years, the Secretariat of the Anti-Corruption Council actually does not exist. Georgia’s implementation of Anti-Corruption recommendations issued by international organizations is characterized by low progress. Considering the worsened international assessments hindering the OECD/ACN report on Anti-Corruption environment by the Government of Georgia is particularly alarming.
At the same time, at the Biden Administration's first Democracy Summit on December 9-10, 2021, in which states pledged to strengthen democracy, including through the fight against corruption, Georgia made no commitment to fight corruption. Countries such as Canada, Croatia, Finland, the United Kingdom and others have made anticorruption commitments. As for Georgia, its statement says nothing about anticorruption and public administration reforms. This practice clearly indicates that the fight against corruption and effective anticorruption policy in the country is no longer a priority, which is also confirmed by Georgia's inactivity at the UNCAC conference, where the country failed to present anything.
IDFI once again calls the authorities to pay more attention to the Public Administration Reform and the fight against corruption; to renew the functioning of the Anti-Corruption Council; to adhere to the recommendations of international Anti-Corruption institutions; to develop effective policy documents in a timely manner and undertake ambitious commitments to make actual changes.
[1] The author of this project is the Bertelsmann Foundation - a large, non-profit organization based in Germany, which was founded in 1977 to strengthen the public engagement in political, cultural, and economic activities.
[2] The index covers the period from February 1, 2019 to January 31, 2021.
[3] Level of difficulty is one of the criteria of the governance index. Its rating on a 10-point system is the opposite - 10 the lowest rating, 1 – the highest ratings. The Governance Index is aggregated by calculating the average of scores given for the governance performance criteria, which is then offset against the assigned level of difficulty. See additional information at the link: https://bti-project.org/fileadmin/api/content/en/downloads/codebooks/BTI%20Technical%20Notes.pdf.