2017 წლის ღია და დახურული საჯარო უწყებები
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ანალიზი 30 მარტი 2018
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) 2010 წლიდან ახორციელებს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგს საქართველოში. წლების განმავლობაში IDFI-ის მიერ წარმოებულმა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგმა დიდი როლი ითამაშა საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარებაში, ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ძირითადი ტენდენციებისა და პრობლემების დადგენაში, საზოგადოებრივი კონტროლის ქმედითი მექანიზმების შემუშავებაში, საქართველოში საჯარო სექტორის ანგარიშვალდებულებისა და ღია მმართველობის განვითარებაში.
IDFI-ს მიერ 2010-2017 წლებში განხორციელებული მონიტორინგის ფარგლებში, საჯარო დაწესებულებებში სულ გაიგზავნა 45 310 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ განცხადება, საიდანაც პასუხი მიღებულია 37 511  მოთხოვნაზე. 2010-2017 წლებში საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებზე გაცემული პასუხების ყველაზე მაღალი პროცენტული მაჩვენებელი (90%) 2013 წელს ფიქსირდება. 2017 წელს მიღებული პასუხების რაოდენობა 88%-ს შეადგენს.
2017 წელს, IDFI-იმ 289 საჯარო დაწესებულებისათვის გაგზავნილ 7 728 მოთხოვნაზე, სრულყოფილი პასუხი მიიღო 4 604 განცხადებაზე, არასრულყოფილი პასუხი იქნა გაცემული 483 მოთხოვნაზე, უარს ადგილი ჰქონდა 51 შემთხვევაში, უპასუხოდ დატოვებული იქნა 946 მოთხოვნა, ხოლო დანარჩენ შემთხვევაში დაწესებულებები იუწყებოდნენ, რომ არ ჰქონდათ განხორციელებული კონკრეტული ქმედება, ან არ გააჩნდათ მოთხოვნილი ინფორმაცია.
2017 წელს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი აჩვენა 39-მა საჯარო დაწესებულებამ. მათ შორის იყო შემდეგი სამინისტროები: საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო, ენერგეტიკის სამინისტრო, სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო.
2017 წელს ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად დასახელდა სსიპ - შემოსავლების სამსახური. შემოსავლების სამსახურს გაეგზავნა 29 მოთხოვნა, საიდანაც პასუხი ინსტიტუტს სამწუხაროდ, არც ერთ მოთხოვნაზე არ მიუღია. შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი 2013 წლის შემდეგ, ყოველწლიურად მნიშვნელოვნად უარესდება და 2016 წლიდან 0%-ს უტოლდება. 2017 წელს შემოსავლების სამსახურის გარდა, საქართველოს 289 ადმინისტრაციულ ორგანოს შორის კიდევ 13 დაწესებულება აღმოჩნდა ისეთი, ვინც სრულად უგულებელყო კანონით მათზე დაკისრებული ვალდებულება და უპასუხოდ დატოვა ინსტიტუტის ყველა განცხადება საჯარო ინფორმაციის მიღებასთან დაკავშირებით.
ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეგრესის თვალსაზრისით გამორჩეულია საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო რომელმაც 2016 წლის 81,9%*-იანი მაჩვენებელი 2017 წელს 69,8%-ით გააუარესა და 12,1% შეადგინა. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შემთხვევაში მაჩვენებელი გაუარესდა 35,7%-ით.
2017 წელს გარკვეული პროგრესი შეიმჩნევა 2016 წელს ყველაზე დახურულ უწყებად დასახელებული იუსტიციის სამინისტროს შემთხვევაში, რომელმაც 2016 წლის 0%-იანი მაჩვენებელი 74,9%-ით გააუმჯობესა. ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის  2017 წელს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებლის გაუმჯობესებით გამორჩეულია აგრეთვე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო + 46,2%.
დეტალური ინფორმაცია 2017 წლის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მდგომარეობის შეფასების და ტენდენციების, ასევე, ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებით IDFI-ის სტრატეგიული სამართალწარმოების პრაქტიკის შესახებ, იხილეთ ანგარიშში.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been monitoring access to public information in Georgia since 2010. Over the years the monitoring activities of IDFI have played significant role in development of freedom of information in Georgia, in identifying main trends and challenges in terms of access to information, in developing effective mechanisms of civic control, as well as in development of accountability of public sector and open governance.
Within the framework of monitoring conducted by IDFI in 2010-2017 a total of45 310Freedom of Information (FOI) requests were sent to public institutions, and 37 511 replies were received.
Overall, during monitoring conducted in 2010-2017 the highest rate of received information (90%) was in 2013. In 2017 the number of received replies was 88%.
On 7 728 requests sent to 289 public institutions in 2017, IDFI received 4 604 complete responses, 483 incomplete responses, and 51 refusals. 946 requests were left unanswered and in other cases, the institutions stated that they had not conducted specific activities, or did not have requested information.
In 2017, 39 public institutions scored 100% in access to public information. Among there are the following Ministries: Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, Ministry of Corrections of Georgia, Ministry of Energy of Georgia, Ministry of Sport and Youth Affairs.
The most closed public institution in 2017 was named LEPL Revenue Service. The Revenue Service was sent 29 FOI requests, and none of these were provided with a response. The ranking of Revenue Service has been considerably decreasing every year since 2013, and reached 0% in 2016. In 2017, in addition to Revenue Service, there were 13 other public institutions out of a total of 289 administrative bodies, which neglected the legal obligation to disclose public information, and left all FOI requests of IDFI without a response.
Among the Central Public Institutions, Ministry of Finance should be noted in terms of regress in providing public information. 81,9%* indicator in 2016 was worsened by 69,8% and amounted to 12,1% in 2017. In case of Ministry of Economy and Sustainable Development the indicator was worsened by 35,7%.
In 2017 there was some progress in case of Ministry of Justice, which was named as the most closed public institution in 2016. The 0% indicator in 2016 was improved by 74,9% in 2017. The Ministry of Internal Affairs also had + 46,2% progress in 2017.
For detailed information about assessment and trends of access to public information in 2017, as well as strategic litigation of IDFI on access to information cases, please see the full report.