საქართველოს პროკურატურის მიერ სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხორციელების 2017-2018 წლების მონიტორინგის ანგარიში
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანგარიში 29 ოქტომბერი 2019
საქართველოს პროკურატურის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესრულების 2017-2018 წლების მონიტორინგის ანგარიში აფასებს პროკურატურის სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმას, მიმოიხილავს მათი შესრულების მდგომარეობას და განსაზღვრავს რეკომენდაციებს სტრატეგიული დოკუმენტებით გათვალისწინებული მიზნებისა და ამოცანების უკეთ მიღწევის მიზნით.
მონიტორინგის ანგარიშის ძირითადი მიგნებები
საერთაშორისო რეკომენდაციებისა და ანგარიშების, სახალხო დამცველისა და სამოქალაქო საზოგადოების მოსაზრებების ანალიზი ცხადჰყოფს, რომ პროკურატურის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა ითვალისწინებს ყველა იმ მნიშვნელოვან გამოწვევას, რაც მათი შემუშავების დროს პროკურატურასთან დაკავშირებით იდგა. თუმცა, აღნიშნული გამოწვევების საპასუხოდ დაგეგმილი ღონისძიებები, ხშირ შემთხვევაში, არასაკმარისი და არაამბიციურია. ამავდროულად, მოგვიანებით დაწყებული და განხორციელებული მნიშვნელოვანი რეფორმები (შსს-სა და პროკურატურის უფლებამოსილების გამიჯვნა, საქართველოს პროკურატურის გამოყოფა აღმასრულებელი ხელისუფლებისგან) სტრატეგიულ დოკუმენტებში არ მოხვდა.
პროკურატურის სამოქმედო გეგმის ზოგიერთი მიმართულებისთვის არასაკმარისი ღონისძიებების არსებობა (აგრეთვე, მიმდინარე გამოწვევების საპასუხოდ სამოქმედო გეგმის განახლების არარსებობა) და ნაკლებ მნიშვნელოვანი, დროში გაწელილი ღონისძიებებით მისი გადატვირთვა სტრატეგიით გათვალისწინებული მიზნების მიღწევის დაბრკოლება და შესაბამისად, სამოქმედო გეგმის მნიშვნელოვანი ხარვეზია.
პროკურატურის სამოქმედო გეგმაში მიზნისა და ამოცანის ტერმინების აღრევა, არასაკმარისად კონკრეტული და არაგაზომვადი ამოცანების არსებობა, მიზნის მიღწევის მექანიზმის გრაფის დამატება, რომლის ქვეშ მიზნები, ამოცანები და აქტივობებია აღრეული, დამაბნეველია და პროკურატურის სამოქმედო გეგმის სერიოზულ ხარვეზს წარმოადგენს.
საქართველოს პროკურატურის სამოქმედო გეგმაში ინდიკატორების, საბაზისო, შუალედური და სამიზნე მაჩვენებლების არარსებობა აღნიშნული პოლიტიკის დოკუმენტების ხარვეზს და შესრულების მონიტორინგისთვის გამოწვევას წარმოადგენს.
სხვადასხვა სექტორულ სამოქმედო გეგმასა და პროკურატურის სამოქმედო გეგმას შორის მნიშვნელოვანი აცდენაა ღონისძიებების თანამიმდევრულობის თვალსაზრისით, რაც პრობლემურია, რადგან უწყების სამოქმედო გეგმაში საჭიროა ასახული იყოს ყველა ის ვალდებულება, რაც აღნიშნულ უწყებას აღებული აქვს სხვადასხვა ფორმატში.
2018 წლის მდგომარეობით, პროკურატურის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ამოცანების შუალედური შესრულების მაჩვენებელი დამაკმაყოფილებლად შეიძლება ჩაითვალოს იმის გათვალისწინებით, რომ უწყებას 2021 წლის ბოლომდე აქვს ვადა სამოქმედო გეგმის სრულად შესრულებისთვის. პროკურატურის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული 10 ამოცანიდან ერთი სრულად შესრულებულად ჩაითვალა, შვიდი მეტწილად შესრულებულია, ხოლო ნაწილობრივ შესრულებულია ორი ამოცანა.
როგორც დიაგრამებზე გამოსახული მონაცემებიდან ჩანს, ღონისძიებების შესრულების მაჩვენებელი 2017 წელთან შედარებით 2018 წელს გაუარესდა. სრულად შესრულებული ღონისძიებები 2018 წელს 13%-ით ნაკლებია, შეუსრულებელი ღონისძიებები კი 23%-ით გაიზარდა.
სამოქმედო გეგმის ამოცანებისა და ღონისძიებების შესრულების მონიტორინგისას გამოიკვეთა კონკრეტული გამოწვევები, რომლებიც განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს:
- პროკურორების ინდივიდუალური დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის მიზნით გენერალური პროკურორის უფლებამოსილების შემცირება კოლეგიური ორგანოების უფლებამოსილების გაზრდის ხარჯზე სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულია, თუმცა ამ მიმართულებით ქმედითი ნაბიჯები არ გადადგმულა;
- პროკურორების ინდივიდუალური დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის მიზნით აუცილებელია მათი სამსახურში აყვანისა და დაწინაურების პროცესის გამჭვირვალობის, სამართლიანობისა და ობიექტურობის უზრუნველყოფა. ამ მიმართულებით გარკვეული პროგრესი ფიქსირდება, თუმცა, მონიტორინგის შუალედური ანგარიშის მიხედვით, მნიშვნელოვანი გამოწვევები კვლავ სახეზეა;
- პროკურორების ინდივიდუალური დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის მიზნით აუცილებელია პროკურატურაში დისციპლინური წარმოების პროცესის გამჭვირვალობის, სამართლიანობისა და ობიექტურობის უზრუნველყოფა. ამ მიმართულებით, მონიტორინგის შუალედური ანგარიშის მიხედვით, მნიშვნელოვანი გამოწვევები კვლავ სახეზეა;
- ეფექტიანი სისხლისსამართლებრივი დევნის განსახორციელებლად მნიშვნელოვანია პროკურორთა დატვირთულობის სრულყოფილი მონიტორინგის მექანიზმის არსებობა, რაც მონიტორინგის ანგარიშის მიხედვით ჯერ-ჯერობით დანერგილი არ არის;
- ეფექტიანი სისხლისსამართლებრივი დევნის განსახორციელებლად ასევე მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით რთულ/პრობლემურ საქმეებზე (კიბერდანაშაული, სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულები და ა.შ.) მხოლოდ ან უპირატესად სპეციალიზებული პროკურორები მუშაობდნენ, რაც მონიტორინგის ანგარიშის მიხედვით, გამოწვევად რჩება;
- მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება წამებისა და არასათანადო მოპყრობის, აგრეთვე სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი სისხლისსამართლებრივი დევნის განხორციელება.
1. საქართველოს პროკურატურამ განაახლოს პროკურატურის სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა მიმდინარე გამოწვევების საპასუხოდ და უზრუნველყოს აღნიშნულ პროცესში როგორც პროკურატურის სამსახურების, ისე საზოგადოების ჩართულობა;
2. საქართველოს პროკურატურამ უზრუნველყოს თანამშრომლებისთვის უწყების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის გაცნობა და საქმიანობის მათზე დაყრდნობით განხორციელება;
3. საქართველოს პროკურატურამ უზრუნველყოს, პროკურატურის სტრატეგიით გათვალისწინებული მიზნებისა და ამოცანების მისაღწევად სამოქმედო გეგმით საკმარისი და მნიშვნელოვანი ღონისძიებების გათვალისწინება;
4. საქართველოს პროკურატურამ უზრუნველყოს უწყების სამოქმედო გეგმის ტექნიკური გამართულობა, კერძოდ, სამოქმედო გეგმის ფარგლებში:
4.1. გაზომვადი ამოცანებისა და ღონისძიებების გათვალისწინება;
4.2. ამოცანებისა და ღონისძიებების შედეგების ინდიკატორების განსაზღვრა;
4.3. საბაზისო, შუალედური და სამიზნე მაჩვენებლების განსაზღვრა;
4.4. მიზნისა და ამოცანის ტერმინების არსებული სტანდარტების შესაბამისად გამიჯვნა.
5. საქართველოს პროკურატურამ უზრუნველყოს უწყების სამოქმედო გეგმის იმ სექტორულ სტრატეგიებსა და სამოქმედო გეგმებთან თანხვედრაში მოყვანა, რომლებიც ითვალისწინებს პროკურატურის მიერ განსახორციელებელ ღონისძიებებს;
6. საქართველოს პროკურატურამ უზრუნველყოს, რომ 2017 წელთან შედარებით 2018 წელს სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ღონისძიებების შესრულების გაუარესებული მაჩვენებელი მომდევნო წლებში გამოსწორდეს;
7. საქართველოს პროკურატურამ უზრუნველყოს უწყების სამოქმედო გეგმის შესრულების მონიტორინგის ეფექტიანი მექანიზმის არსებობა;
8. სამოქმედო გეგმის ამოცანებისა და ღონისძიებების შესრულების მონიტორინგისას გამოკვეთილი კონკრეტული გამოწვევების აღმოსაფხვრელად, მნიშვნელოვანია პროკურატურამ უზრუნველყოს შესაბამისი ღონისძიებების შესრულება და დამატებითი ზომების მიღება სტრატეგიული დოკუმენტებით გათვალისწინებული ამოცანების მისაღწევად შემდეგი მიმართულებებით:
8.1. კოლეგიური ორგანოების უფლებამოსილების გაზრდა;
8.2. პროკურორების სამსახურში აყვანისა და დაწინაურების პროცესის გამჭვირვალობის, სამართლიანობისა და ობიექტურობის უზრუნველყოფა;
8.3. პროკურატურაში დისციპლინური წარმოების პროცესის გამჭვირვალობის, სამართლიანობისა და ობიექტურობის უზრუნველყოფა;
8.4. პროკურორთა დატვირთულობის სრულყოფილი მონიტორინგის მექანიზმის შემუშავება;
8.5. განსაკუთრებით რთულ/პრობლემურ საქმეებზე (კიბერდანაშაული, სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულები და ა.შ.) მხოლოდ ან უპირატესად სპეციალიზებული პროკურორების მუშაობის უზრუნველყოფა;
8.6. წამებისა და არასათანადო მოპყრობის, აგრეთვე სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი სისხლისსამართლებრივი დევნის განხორციელება.
დოკუმენტი მომზადდა ინფორაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ ასოციაცია „დეა“ და სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტთან (CSI) თანამშრომლობით. ინიციატივის ფინანსური მხარდამჭერია ევროკავშირი (EU).
დოკუმენტის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია IDFI მის პარტნიორებთან ერთად და მისი შინაარსის აღქმა ევროკავშირის პოზიციად დაუშვებელია.

2017-2018 Interim Monitoring Report on the Implementation of the Strategy & the Action Plan by the Prosecution Service of Georgia
News | FIGHTING CORRUPTION | Publications | Report 29 October 2019
The given 2017-2018 interim monitoring report reviews progress and defines recommendations for the improvement of achievement of goals and objectives provided in the Strategy & the Action Plan of the Prosecution Service of Georgia.
Key findings
Analysis of international recommendations and reports, Public Defender reports and public opinion demonstrates that the PSG Strategy and Action Plan take into account all important challenges that the PSG was facing at the time of the development of these documents. However, measures/activities planned to overcome the challenges are often insufficient and unambitious. Furthermore, important reforms (separation of authorities of the Ministry of Internal Affairs and the PSG, detachment of the PSG from the Executive Branch of the government) that were initiated and implemented later are not reflected in the policy documents.
Lack of measures/activities related to some directions of the PSG Action Plan (as well as lack of updating the Action Plan in response to new challenges) and overloading of the Plan with less important activities are obstacles to the achievementof the goals and objectives of the Strategy and therefore is a significant flaw of the Action Plan.
Interchangeable misuse of terms like objective and goal, unspecific and unmeasurable objectives, addition of a column of measures for achievement of goals, under which goals, objectives and activities are mixed up are confusing and present a serious shortcoming of the PSG Action Plan.
Lack of indicators, baseline, mid-term and final targets in the PSG Action Plan is another shortcoming of this policy document and represents a challenge for the monitoring process.
There is a significant disparity between the various sectoral action plans and the Action Plan of the PSG, which is problematic. The PSG action plan does not include all commitments that the institution has undertaken in various formats. The disparity in deadlines for activity completion in various plans could create significant obstacles to the monitoring process, making it confusing and less effective.
As of 2018, interim assessment of achievement of objectives of the PSG Action Plan is satisfactory taking into consideration the fact that the PSG has time until the end of 2021 to achieve the goals and objectives set by the strategic documents. From 10 objectives set by the PSG Action Plan, one has been considered as fully implemented, seven – as mostly implemented and two – partly implemented.
As it is shown on the charts above, implementation of the measures/activities of the PSG Action Plan worsened in 2018 in comparison with 2017. Fully implemented measures decreased by 13% in 2018 and unimplemented measures increased by 23%.
Challenges of particular importance have been identified with regard implementation of the objectives and activities of the PSG Action Plan:
- Reducing authority of General Prosecutor and increasing the role of collegial bodies to ensure independence of individual prosecutors is set forth in the Action Plan, however, in practice effective steps have not been taken in this direction;
- In order to ensure independence of individual prosecutors guaranteeing transparency, fairness and objectivity of their appointment and dismissal procedures is a must. Some progress has been observed in this direction, however, based on the monitoring essential challenges still exist;
- In order to ensure independence of individual prosecutors guaranteeing transparency, fairness and objectivity of disciplinary proceedings within the prosecutorial service is a must. PSG still faces essential challenges in this direction;
- In order to ensure effective prosecution, existence of regulated structured mechanism for monitoring workload of prosecutors is necessary. This has not been carried out;
- In order to ensure effective prosecution, it is also crucial that only or primary specialized prosecutors work on complex cases (cybercrime, crimes committed during legal proceedings (by a public officer), etc.). This still remains as a challenge;
- Effective prosecution of torture and inhuman treatment and of crimes committed during legal proceedings still remains as an essential challenge of the prosecutorial service.
1. PSG should update its Strategy and Action Plan in response with existing challenges and ensure participation of prosecutorial services as well as of public in this process;
2. PSG should ensure introducing the PSG Strategy and Action Plan to its employees and carry out its work based on them;
3. PSG should introduce sufficient and important activities in order to implement the goals and objectives of the Action Plan;
4. PSG should improve its Action Plan  by:
4.1.Introducing measurable objectives and activities;
4.2.Determining outcome and output indicators;
4.3.Determining baseline, interim and final targets;
4.4.Separating from each other objectives and goals according to the existing standards.
5. PSG should ensure compliance of its Action Plan with the sectoral action plans where the PSG has undertaken commitments;
6. PSG should improve the worsened implementation level of the 2018 activities;
7. PSG should create effective monitoring mechanism for its Action Plan;
8. To overcome the specific challenges identified in the monitoring process it is important for the PSG to ensure implementation of relevant activities and to carry out additional measures in order to achieve the objectives of the Action Plan, specifically:
8.1.Increase authority of PSG collegial bodies;
8.2.Ensure transparency, fairness and objectivity of appointment and dismissal procedures of prosecutors;
8.3.Ensure transparency, fairness and objectivity of disciplinary proceedings within the prosecutorial service;
8.4.Develop regulated structured mechanism for monitoring workload of prosecutors;
8.5.Ensure that only or primary specialized prosecutors work on complex cases (cybercrime, crimes committed during legal proceedings (by a public officer), etc.);
8.6.Ensure effective prosecution of torture and inhuman treatment and of crimes committed during legal proceedings.
The monitoring report was prepared by Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in partnership with the Civil Society Institute (CSI) and Association “DEA”. The initiative is financially supported by the European Union (EU).
Contents of this report are the sole responsibility of IDFI and its partners, and do not necessarily reflect the views of the EU.