2016 წლის საქართველოს ბიუჯეტის კანონპროექტის შეფასება
საქართველოს პარლამენტში მეორე მოსმენით განიხილება საქართველოს მომავალი წლის ბიუჯეტის კანონპროექტის შინაარსი, რომელიც თითქმის არ განსხვავდება 2015 წლის საქართველოს ბიუჯეტისგან. დაგეგმილი 3%-იანი ეკონომიკური ზრდით მიღებული საგადასახადო შემოსავლების ძირითადი ნაწილი პროპორციულად არის გადანაწილებული ბიუჯეტით გათვალისწინებული პროგრამებისა და ღონისძიებების ფარგლებში გამოყოფილი ასიგნებების მიმართულებით. ასევე, 2016 წლის ბიუჯეტის პროგრამულ ნაწილში არ ჩანს და არ არის დასაბუთებული გაზრდილი შემოსავლების ხარჯვის პროგრამული შედეგი. უფრო მეტიც, 2016 და 2015 წლების ბიუჯეტების პროგრამული ნაწილი ერთმანეთის იდენტურია თითქმის ყველა მიმართულებით.
2016 წელსაც სამი ძირითადი პრიორიტეტი იკვეთება: 1) ჯანმრთელობა და სოციალური დაცვა; 2) რეგიონული განვითარება და ინფრასტრუქტურა; 3) განათლება და მეცნიერება. აღნიშნული ასიგნებების მიხედვით, 2015 წლის ბიუჯეტთან შედარებით, 19 სამინისტროდან იზრდება 14 სამინისტროს ბიუჯეტები. ამ თვალსაზრისით, თვალშისაცემია განათლების (იზრდება 135 მლნ ლარით), ჯანდაცვის (იზრდება 285 მლნ ლარით), ენერგეტიკის (იზრდება 21მლნ ლარით) და სოფლის მეურნეობის (იზრდება 14 მლნ ლარით) სამინისტროების ბიუჯეტები, რომლებშიც საბიუჯეტო დაფინანსების ჯამური რაოდენობა იზრდება 345 მლნ ლარით. იმის გათვალისწინებით, რომ 2016 წელს დაგეგმილი ნომინალური მშპ შეადგენს 33.9 მილიარდ ლარს, ხოლო ინფლაციის დაგეგმილი მაჩვენებელი - 4.5%-ს, 2015 წელთან შედარებით, რეალური ზრდა იგეგმება დაახლოებით 875 მლნ ლარის ოდენობით, რაც საგადასახადო შემოსავლების ნაწილში (მშპ-ს 23%) შეადგენს 180 მლნ ლარს. გამოდის, რომ ცალკეული სამინისტროებისთვის გაზრდილი დაფინანსების 50% მოდის არასაგადასახო შემოსავლებსა და მოზიდულ ფინანსურ რესურსებზე, რომელთა შორის იგულისხმება შიდა და საგარეო ვალიც.
2015 წელთან შედარებით, იგეგმება სახაზინო ვალდებულებებისა და სახაზინო ობლიგაციების ემისიით და მათი დაფარვის შედეგად საშინაო სახელმწიფო ვალდებულებების შემცირება. წელს საშინაო ვალდებულებათა წმინდა ზრდა დაგეგმილია 200 მლნ ლარის ოდენობით. იზრდება შრომის ანაზღაურებაც 57 მლნ ლარით, რომელთა შორის 44.2 მლნ ლარი მოხმარდება - სსიპ საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს, რაც 2015 წლამდე ფინანსდებოდა ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულებისგან მიღებული სახსრებით. აღსანიშნავია ის გარემოებაც, რომ ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულებისთვის გადასაცემი ტრანსფერის მოცულობა მცირდება და შეადგენს 600 მლნ ლარს, რადგან საშემოსავლო გადასახადის ზოგიერთი სახე ჯამური 300 მლნ ლარის ოდენობით მიიმართება ადგილობრივი თვითმმართველთა ერთეულების ბიუჯეტებში.
ბიუჯეტის გავლენა მაკროეკონომიკურ წონასწორობაზე
ბიუჯეტის დაგეგმილი დეფიციტი არ უწყობს ხელს მოკლევადიან პერიოდში სტაბილური გაცვლითი კურსის შენარჩუნებას, რადგან ლარის 35%-იანი გაუფასურებისა და მაღალი დოლარიზაციის ფონზე, ნდობა ეროვნული ვალუტის მიმართ მნიშვნელოვნად შემცირებულია, რაც იმას ნიშნავს, რომ სულ მცირედიც საკმარისია საზოგადოებაში უარყოფითი მოლოდინების გასამძაფრებლად. მას შემდეგ, როდესაც გაცვლით კურსზე საგარეო შოკის ეფექტი აისახა, ეროვნულმა ბანკმა მოლოდინების სამართავად განახორციელა სავალუტო ინტერვენცია და ასევე, გამოთქვამს მზადყოფნას, რომ საჭიროების შემთხვევაში მომავალშიც მიმართავს აღნიშნულ ქმედებას. ამ თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანია, რომ მონეტარულ (ფულის მიწოდების პოლიტიკსთან დაკავშირებული) და ფისკალურ (გადასახადების დონე, სხელმწიფო ხარჯების სტრუქტურა, შიდა და სგარეო ვალის სიდიდე, ბიუჯეტის დეფიციტი და სხვ.) ინსტრუმენტებს ჰქონდეთ ერთიანი მიმართულება და ემსახურებოდეს საზოგადოებაში გაცვლითი კურსის მიმართ პოზიტიური მოლოდინების ჩამოყალიბებას. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ უკიდურეს შემთხვევაში დაიგეგმოს დაბალანსებული, ხოლო სასურველია, რომ დაიგეგმოს პროფიციტული ბიუჯეტი. მართალია, წმინდა შიდა ვალის ზრდა 2015 წელთან შედარებით მცირდება, მაგრამ წელს იგი 200 მლნ ლარს შეადგენს.
თვალსაჩინოა, რომ გაზრდილი ვალდებულებები ძირითადად მოხმარდება:
• გაზრდილი პენსიების დაფინანსებას;
• გაზრდილი საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამების დაფინანსებას;
• სკოლის მასწავლებელთა ხელფასების ზრდას;
• საარჩევნო წელთან დაკავშირებით საბიუჯეტო შრომის ანაზღაურების ზრდას;
• სოფლის მეურნეობის სუბსიდირებას.
ფაქტობრივად, ეს ნიშნავს სამომხმარებლო ხარჯების ზრდას, რაც უარყოფითად იმოქმედებს არა მხოლოდ გაცვლით კურსზე მოკლევადიან პერიოდში, არამედ ფასების საერთო დონეზეც. ეს კი თავისთავად უბიძგებს ეროვნულ ბანკს მონეტარული ჩარევისკენ, რაც ზრდის მონეტარული განაკვეთის გაზრდის ალბათობას და შემდგომ პერიოდში 5%-იანი ეკონომიკური ზრდის დაგეგმილ საშუალო მაჩვენებელს კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს.
საქართველოს ბიუჯეტი და ეკონომიკური ზრდა
საქართველოსთვის უმთავრეს პრობლემას წარმოადგენს სიღარიბე და მაღალი უმუშევრობა. დაგეგმილი 3%-იანი რეალური ეკონომიკური ზრდა ნიშნავს, რომ ეს პრობლემა გრძელვადიან პერსპექტივაში ვერ მოგვარდება. 20 წლის შემდეგ ჩვენი შემოსავლები ერთ სულ მოსახლეზე გაუტოლდება ცხოვრების დონეს დღევანდელ აზერბაიჯანში, ხოლო რეგიონულ და გლობალურ კონტექსტში ვიქნებით კონკურენტუნარიანობის ინდექსით, სიღარიბისა და სხვა მაჩვენებლებით ისევ იქ, სადაც დღეს ვართ. უფრო მეტიც, თვალშისაცემია საქართველოს ხელისუფლების მცდარი აღქმა ეკონომიკურ ზრდასთან დაკავშირებით.
წინა წლების მსგავსად, 2016 წლის ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის მნიშვნელოვანი ნაწილი ეთმობა სახელმწიფო რესურსით ე.წ. ახალი საწარმოების შექმნისა და მცირე ბიზნესის განვითარების ხელშეწყობას (1 მილიარდ ლარამდე. ბიუჯეტის 9%). ამ მიმართულებით, შეიქმნა სხვადასხვა ფონდი. შემდეგ დაიწყო მსჯელობა ამ ფონდების გაერთიანებისა და სახელმწიფო ბანკის შექმნასა და გერმანული KFW (გერმანიის განვითარების სახელმწიფო ბანკი) სახელმწიფო მოდელის კოპირებაზე (ფასიანი ქაღალდების გაყიდვა სახელმწიფო გარანტიით და გრძელვადიანი კრედიტების გაცემა საბაზროზე დაბალი სარგებლის განაკვეთით).
სამეწარმეო აზროვნება, პირველ რიგში, ნიშნავს ინოვაციის შექმნის შესაძლებლობას. ინოვაციის, ანუ პროდუქტის, რომელიც მსოფლიო საზოგადოების ინტერესის ობიექტს წარმოადგენს. თავისთავად ბიუჯეტიდან მილიონების დარიგება ზრდის კაპიტალზე ხელმისაწვდომობას, მაგრამ ვერ უზრუნველყოფს ეკონომიკურ ზრდას, რადგან ასე სამეწარმეო აზროვნება არ ყალიბდება. ხელისუფლება ვერასოდეს ვერ გახდება ბიზნესზე ორიენტირებული კორპორაცია და ეს თანამედროვე ეკონომიკურ თეორიებს ეწინააღმდეგება. ამდენად, სახელმწიფოს გრძელვადიანი შეღავათიანი კრედიტების, „უფასო ფულისა“ თუ სუბსიდიების მთავარი პრობლემა არის ის, თუ რამდენად შესწევს ხელისუფლებას სამეწარმეო აზროვნების მქონე ადამიანების გამოვლენის უნარი. ამ დროს ეკონომიკური გარიგებების რაოდენობა იზრდება საზოგადოებრივი მწარმოებლურობის შემცირების ხარჯზე, რადგან ხდება უხეში ჩარევა თავისუფალ ბაზარზე. კონკრეტულ სექტორში, რესურსები ნაწილდება არა საბაზრო ფასის მიხედვით და მაშასადამე, არა რაციონალურად, არამედ მთავრობის მიერ დადგენილი კრიტერიუმების მიხედვით. როდესაც ადამიანები გააცნობიერებენ, რომ სესხის აღება არ მოითხოვს ბაზრის კანონებით დადგენილი „მსხვერპლის“ გაღებას, კრედიტის მიღების მსურველთა რიცხვი საგრძნობლად გაიზრდება, რაც ბაზარზე გაზრდის მოთხოვნას. თუმცა, ამ მოთხოვნაში შეუძლებელი გახდება იმის გარჩევა, თუ ვინ ახერხებს მომავალი შემოსავლების შესახებ ზუსტი პროგნოზების გაკეთებას. ამდენად იმის ალბათობა, რომ კრედიტს მიიღებს ის, ვინც ახერხებს ამ კრედიტით მომგებიანი პროექტების შექმნას, მცირდება, ხოლო იმის ალბათობა, რომ კრედიტს მიიღებს ის, ვინც არ იცის კრედიტის გამოყენება და ვინც უბრალოდ „გაანიავებს“ მას - იზრდება.
მცირე ბიზნესის განვითარებას უზრუნველყოფს არა სახელისუფლებო კაპიტალის ხელმისაწვდომობის გაზრდა, არამედ ადამიანებში სამეწარმეო აზროვნების ჩამოყალიბება, რაც პირდაპირ უკავშირდება იმას, თუ რამდენად აქვს ადამიანს „დარგის ღრმა და სისტემური ცოდნა, მათ შორის ისეთი სპეციფიკური მეთოდების/საკითხების, რომელთა ძირითადი ნაწილიც ასახავს კვლევაზე დაფუძნებულ უახლეს ცოდნას“ და ა.შ.
ამ პრობლემიდან გამოსავალი მხოლოდ ერთია - ეკონომიკურ ზრდაზე ორიენტირებული თანმიმდევრული ეკონომიკური პოლიტიკის გატარება, რომელშიც იგულისხმება:
• მცირე საგადასახადო ტვირთი და რეგულაციები;
• ნაკლები ინტერვენციები კერძო პირთა ეკონომიკურ გარიგებებში;
• გარანტირებული კერძო საკუთრების უფლება;
• მოწესრიგებული კრიმინოგენური მდგომარეობა;
• სახელმწიფოს მხრიდან სხვადასხვა სექტორების მონოპოლიზაციის მცდელობების გამორიცხვა;
• კონკრეტული ბიზნესებისთვის პრივილეგიების მინიჭების სანაცვლოდ პოლიტიკური გარიგებების აღმოფხვრა;
• ნულოვანი კორუფცია;
• სამუშაო ადგილების შექმნაზე უარის თქმა გავლენიანი პოლიტიკოსებისა და სახელმწიფო მოხელეების მეგობრებისა და ნათესავების დასაქმების მიზნით;
• კანონის უზენაესობა;
• სახელმწიფო აპარატის ხარჯების შეკვეცა და მთლიანი ძალისხმევის მიმართვა უცხოური ინვესტიციების მოზიდვაზე.
მაღალგანვითარებულ ქვეყნებში ეს პრობლემა ნაკლებ მტკივნეულია, რადგან მთავრობები გარკვეულწილად ახერხებენ შემოსავლის გადანაწილებას, რადგან საზოგადოებამ ათეული წლების განმავლობაში მოახერხა არსებული სიმდიდრის დაგროვება. საქართველო მნიშვნელოვნად ჩამორჩება ცხოვრების დონით ამ ქვეყნებს. მთავრობა ვერ მოახერხებს ვერც უფასო განათლების და ვერც უფასო ჯანდაცვის მიწოდებას, რადგან ამას სხვა სიდიდის შემოსავალი სჭირდება. ნებისმიერი მცდელობა კრახით დასრულდება და გაქრება ის მცირედიც, რაც ასე თუ ისე, ხელმისაწვდომია. ერთადერთი გამოსავალი კვლავ ეკონომიკურ ზრდაშია, რისი მიღწევაც მხოლოდ აღნიშნული პირობების დაკმაყოფილების შემთხვევაში შეიძლება. ორივეს ერთად შეთავსება და ერთმანეთთან დაბალანსება ნიშნავს იმას, რომ საზოგადოება ვერც შემოსავალს გაზრდის და ვერც უფასოდ ვერ მიიღებს საზოგადოებრივ მომსახურებას. ამ თვალსაზრისით, საქართველოს ბიუჯეტი არ არის ეკონომიკურ ზრდაზე ორიენტირებული.
2016 წლის ბიუჯეტით იკვეთება, რომ ხელისუფლება ცდილობს სახელმწიფო რესურსების გამოყენებით სამუშაო ადგილების შექმნას. ბევრ ადამიანს, რომელიც ხელისუფლებაში იკავებს მაღალ თანამდებობას, უჩნდება ილუზია, რომ საბიუჯეტო შემოსავლებს, რომელიც მილიონობით აშშ. დოლარს შეადგენს, ისე გადაანაწილებს, რომ ბიზნესი განვითარდება და სიღარიბის პრობლემასაც ეშველება. სინამდვილეში ეს მხოლოდ ილუზიაა, კეთილი სურვილები, რაც ხელს უწყობს მომავალში უფრო მეტად ეკონომიკური რეცესიის წარმოქმნას, ვიდრე ეკონომიკურ ზრდას.
საბიუჯეტო ხარჯები და მათი ეფექტიანობა
შრომის ანაზღაურება კვლავაც საკვანძო საკითხია და იგი საბიუჯეტო სახსრების 16%-ს, ხოლო ნომინალური მშპ-ს 4%-ს და ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის (სამუშაო ძალის) 6%-ს შეადგენს. ჩნდება ლოგიკური ეჭვი, რომ ბიუჯეტის ადმინისტრირებაზე ბევრი მიმართულებით არაეფექტიანად იხარჯება გამოყენებული შრომითი რესურსი.
ბიუჯეტის პროგრამულ ნაწილში არ ჩანს:
• რა რესურსულ უზრუნველყოფას საჭიროებს თითოეული პროგრამული აქტივობის განხორციელება;
• აქტივობათა ლოგიკური ერთიანობა, რომელიც საჭიროა კონკრეტული საზოგადოებრივი სიკეთის შესაქმნელად;
• ამ სიკეთის აღმწერი რაოდენობრივი მაჩვენებლები.
აღნიშნული კომპონენტები უნდა წარმოადგენდეს პროგრამული მხარის ძირითად შემადგენელს. აქედან გამომდინარე, შეუძლებელია ხარჯებისა და გამოყენებული რესურსების ეფექტიანობის შეფასება კონკრეტულ შედეგებთან მიმართებაში ბიუჯეტზე თანდართული პროგრამული პაკეტის მიხედვით. თუმცა, 2012-2015 წლების ბიუჯეტის ხარჯვის ანალიზის საფუძველზე რჩება შთაბეჭდილება, რომ არც საშტატო განრიგი და არც სხვა რესურსი (მაგ., საქონელი და მომსახურება) არ არის ეფექტიანად მორგებული იმ საზოგადოებრივ სიკეთეზე, რომელიც უნდა შეიქმნას ან/და უნდა გადანაწილდეს.
მაგალითად, მიუხედავად იმისა, რომ ენერგეტიკის, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის, განათლების, სოფლის მეურნეობისა და სხვა ეკონომიკური სექტორების დაფინანსება იზრდება, მხარჯავ დაწესებულებები ვერ ახერხებენ ხარჯების დროულ ათვისებას. ძალზე მაღალია ტენდერების ჩავარდნის სტატისტიკა, გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული ერთ პირთან გაფორმებული ხელშეკრულებების რაოდენობები და სხვ. გარდა ამისა, არც 2015 წლის და არც 2016 წლის ბიუჯეტში დღემდე არ არის დასაბუთებული, თუ რამ გამოიწვია სახელმწიფო აპარატის შრომის ანაზღაურების 358.5 მილიონით გაზრდა 2015 წელს.
განიავებული საბიუჯეტო ხარჯები
საინვესტიციო პროგრამების დასაფინანსებლად 640 მლნ ლარის გრძელვადიანი კრედიტები; საყოველთაო ჯანდაცვის უზრუნველყოფაზე გასაწევი 800 მლნ ლარი; უმაღლესი საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროგრამების დასაფინანსებლად - 174,0 მლნ ლარამდე; საგანმანათლებლო დაწესებულებათა ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის - 94,4 მლნ ლარზე მეტი; შეღავათიანი აგროკრედიტებისათვის - 50,0 მლნ ლარი; რთველის ხელშეწყობის ღონისძიებები - 25.0 მლნ ლარი; სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობის ღონისძიებები - 7 მლნ ლარზე მეტი; აგროდაზღვევის უზრუნველყოფის ღონისძიებები - 10 მლნ ლარი. აწარმოე საქართველოს ფარგლებში - 20მლნ ლარი.
გარდა ამისა, შესაძლებელია მთელი რიგი სამინისტროების და მათ დაქვემდებარებაში მყოფი სსიპ-ების რეორგანიზაციის ხარჯზე (მაგ., ენერგეტიკის, ჯანდაცვის, განათლების, სოფლის მეურნეობის და შერიგებისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის სამინისტროები) ჯამურად 2 მილიარდამდე ლარის არაეფექტიანი ხარჯის გამოთავისუფლება, რომელიც მოგვცემს საგადასახადო წნეხის კიდევ უფრო მეტად შემცირების (20%-მდე) და უცხოური ინვესტიციების მოზიდვაზე ორიენტირებული პოლიტიკის წარმოების საშუალებას.
შედეგად, საშუალო და გრძელვადიან პერიოდში ეკონომიკა უფრო მეტად გაიზრდება. ხოლო იმ შემთხვევაში, თუ სახელმწიფოს პრიორიტეტს წარმოადგენს არა ეკონომიკური ზრდა, არამედ სოციალური დაცვა, გამოთავისუფლებული რესურსებით შესაძლებელია საპენსიო უზრუნველყოფის მნიშვნელოვანი გაზრდა, რომლის სოციალური შედეგიც თვალშისაცემია, ვიდრე ჯანდაცვის საყოველთაო პროგრამა, სუბსიდიები, მცირე ბიზნესის განვითარების ე.წ. ხელშემწყობი პროგრამები და მთელი რიგი სამინისტროების დაუსაბუთებელი ხარჯები (მაგ., გაცემული პრემიების რაოდენობა და მათი კავშირი შექმნილ პროდუქტთან), რომელთა ეფექტიანობის შეფასება ფაქტიურად შეუძლებელია, ხოლო მასზე გამოყენებული რესურსი კი - განიავებული.
წყარო:
1. განმარტებები „საქართველოს 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ”
2. საქართველოს 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ „საქართველოს კანონის პროექტი“
3. ინფორმაცია 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით გათვალისწინებული პროგრამების და ღონისძიებების ფარგლებში გამოყოფილი ასიგნებების საბიუჯეტო კლასიფიკაციის დეტალური მუხლების მიხედვით
4. მთავრობის ვალის მდგრადობის ანალიზი 2015 -2019 წლებისთვის
5. ინფორმაცია საქართველოს 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით გათვალისწინებული კაპიტალური პროექტების შესახებ (კაპიტალური ბიუჯეტის დანართი)
6. ინფორმაცია სახელმწიფო ვალის შესახებ, თბილისი, 2015
7. ინფორმაცია სსიპ/ა(ა)იპ-ების შემოსულობების, გადასახდელების და ნაშთის ცვლილებების შესახებ, თბილისი, 2015
8. ძირითადი ეკონომიკური და ფინანსური ინდიკატორები (დანართი N1.1)
9. ფისკალური სექტორის მაკროეკონომიკური რისკების ანალიზი (2015-2019)
10. ინფორმაცია საქართველოს 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით განსაზღვრული პროგრამების მოსალოდნელი შედეგებისა და ინდიკატორების შესახებ (პროგრამული ბიუჯეტის დანართი)
11. ინფორმაცია 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით გათვალისწინებული პროგრამების და ღონისძიებების ფარგლებში ეკონომიკური კლასიფიკაციის „სხვა ხარჯების“ მუხლიდან განსახორციელებელი ღონისძიებების შესახებ. თბილისი, 2015

Differences between 2016 draft budget and 2015 budget
The parliament of Georgia is assessing the 2016 draft budget, which does not differ from the budget of 2015, with second reading. Substantial part of the revenue from taxes, to be gained with the anticipated 3% economic growth rate, is distributed proportionally among the allocations provided for different programs and activities. In addition, the programme budget does not explain or substantiate the programmatic results of increased spending. Furthermore, the programmatic part of the budgets of 2015 and 2016 are identical in almost all directions.
Three major priorities were identified in the 2016 draft budget: 1) Health and social affairs; 2) Regional development and infrastructure; 3) Education and science. As the pattern of budget allocation indicates, the budget of 14 out of 19 ministries were increased in comparison to 2015. It is important to note that 345 mln GEL increase in the budgets of the Ministry of Education and Science (135 mln GEL); Ministry of Labor, Health and Social Affairs (285 mln GEL); Ministry of Energy (21 mln GEL); Ministry of Agriculture (14 mln GEL), is financed from the state budget. Considering that the planned nominal GDP is 33.9 mln GEL, while the inflation indicator is at 4.5%, the real economic growth is expected to be 875 mln GEL, which is 180 mln GEL (23% of GDP) of tax income. Therefore, 50% of the ministries’ increased budgets come from non-tax income and other financial resources, including domestic and foreign debt.
In comparison to 2015, the decrease in internal public debt is planned via emission and redeeming of treasury bills and treasury bonds. This year, net debt is estimated to grow by 200 mln GEL. Salaries for civil servants will also grow by 57 mln GEL, out of which - 44,2 mln will be used to fund LEPL Emergency Management Agency, which was financed by funds from local self-governing entities prior to 2015. It is important to note that the volume of allocations for local self-governing entities decreased and amounts to 600 mln GEL, since 300 mln GEL is directed to their budgets via certain types of income tax.
The Effects of Budget on Macroeconomic Stability
The planned budget deficit does not promote the retaining of stable exchange rate in the short-term. In the light of 35% depreciation of GEL and high dollarization level, the trust toward the national currency is significantly decreased, which means that very little is enough to aggravate negative expectations in the society. After external shocks were already reflected on the exchange rate, the National Bank of Georgia intervened to manage expectations and expresses readiness to do the same in case of need. It is important to note that monetary (policy related to supply of money) and fiscal (tax rate, the structure of the budget expenditure, the size of domestic and foreign debt, budget deficit, etc) instruments should have one direction and should contribute to positive expectations toward national currency in the society. Therefore, it is preferable to plan budget surplus and balanced budget in the worst case scenario.
It is clear that increased obligations will be spent on:
It means increasing consumer expenditure that has negative effect not only on exchange rate in the short term, but on general price level as well. The process propels national bank for monetary intervention. This intervention increases the probability of monetary rate increase and questions the possibility of attaining planned 5% economic growth.
State Budget and Economic Growth
The principal problem for Georgia is tackling poverty and high unemployment. The estimated 3% real economic growth rate implies that this problem will not be solved in the long-term perspective. In 20 years, our GDP per capita will be equivalent of contemporary living standards in Azerbaijan, whereas in regional and global context this means that we will stay on the same position as today in competitiveness index, poverty index and etc. The flawed vision of the government about economic growth is evident as well.
Similar to previous years, spending part of the 2016 draft budget is directed toward financing new enterprises and small businesses (up to 1 bln GEL - 9% of the budget). Number of foundations were established and discussions were followed about uniting these foundations, creating national bank and copying German KFW (German government-owned development bank) model (selling government bonds with guarantee and issuing long-term credits with lower exchange rate compared to the market rate).
Entrepreneurial thinking, first and foremost, means the possibility of creating innovations. This implies creation of products, which will attract the interest of the global society. In itself, allocation of millions increases access to finance, however does not ensure economic growth, as such activities don’t promote entrepreneurial thinking. The state will never become an enterprise focused on business and this contradicts modern economic theories. Therefore, the major setback of loans on favorable terms , “free money” or subsidies is to what extent can the government identify citizens with entrepreneurial thinking.
In such conditions, economic activity increases at the expense of production and growth, as intervention in free market takes place. In specific sectors, resources are divided not according to its market value or price, in other words rationally, but according to the criteria set by the government. When people realize that taking loans does not require the “sacrifice” set by the market rules, the number of people willing to take the loan will increase dramatically, increasing demand on loans. However, in such conditions it will be almost impossible to determine who can actually estimate the future revenues correctly. Therefore, the likelihood of a loan being given to the person who can start a profitable enterprise decreases, while at the same time, the probability of giving the loan to a person who will not be able to use it properly or will simply “waste” it - increases.
Development of small enterprises does not depended on easy access to government funds, but on entrepreneurial thinking, which is in direct correlation with profound knowledge of the area, including specific knowledge most of which is based on research-based knowledge.
The only way out of the problem is the consistent policy oriented on economic growth, which includes:
In well-developed countries, the problem is less severe, since governments manage to allocate the income saved up by the society over the years. The quality of life in Georgia significantly lags behind these countries. The government cannot provide free education and healthcare, since it requires different amount of income. Any attempts to do so will fail and whatever is still accessible, will disappear. The only way out is the economic growth, which is only attainable via fulfillment of abovementioned conditions. Attempting to do both will neither increase income, nor provide free social services. From this standpoint, the 2016 draft budget is not oriented on economic growth.
As the 2016 draft budget illustrates, the government tries to create jobs using state resources. Many of the high ranking officials in the government have illusion that allocating millions of dollars from the budget will help to overcome the poverty and to develop business. In fact, this is just an illusion, wishful thinking, that contributes more to further recession, than to economic growth.
Budget Expenditure and Effectiveness
The issue of wages is still a crucial aspect, that takes up to 16% of the state budget, 4% of the GDP and 6% of economically active (workforce) population. Logical doubts arise that the workforce is ineffectively used on numerous directions of budget administration.
Budgetary program does not illustrate the following:
The abovementioned components should be the integral part of the program. Therefore, it is impossible to assess the effectiveness of costs and utilized resources in terms of the results according to the package program attached to the budget. However, analyzing the budget spending during 2012 and 2015, there is an impression that neither staff list nor other resources (service and goods) are effectively used for the public good that needs to be created and/or allocated. For instance, despite the fact that the financial support for the ministries of Energy, Regional Development and Infrastructure, Education, Agriculture, and other sectors of economy is increasing, spending agencies are not able to fully utilize the resources on time. The statistics of failed tenders is significantly high, so are the numbers of contracts signed with one person due to urgent necessities. Regardless, neither 2015 budget nor 2016 draft budget justify the need for increasing the wage expenditure of state apparatus by 385.5 mln GEL in 2015.
Wasted Budgetary Expenses
640 mln GEL of long-term loans that are destined to fund investment projects; 800 mln GEL to be spent on universal healthcare; 174 mln GEL spent on educational programmes; more than 94,4 mln GEL infrastructural development of educational facilities; 50 mln GEL for agro-credits; 25 mln GEL for activities aimed at supporting harvest; 7 mln GEL spent on support of agricultural cooperatives; 10 mln GEL for agro-insurance and 20 mln GEL in the framework of “Produce in Georgia”.
In addition, there is a possibility to release ineffectively used 2 bln GEL approximately from number of ministries and LEPLs. This measure will enable to easen the tax burden (up to 20%) and will encourage the policy focused on the flow of investments.
As a result, economy will grow in the mid and long term. However, in case the government’s priority is social support instead of economic growth, the release resources will enable the increase in pensions, which would be more obvious measure than universal healthcare program, subsidies, support for small businesses and number of unjustified expenses of other ministries (ex: bonuses and their relation to created good), whose assessment of effectiveness is practically impossible, while the resources spent on it - wasted.
Sources:
1. Interpretation of “Georgia’s 2016 draft budget”
2. The bill on Georgia’s 2016 draft budget
3. Information on detailed classification of assigned resources on programs and events included in 2016 draft budget
4. The government’s debt analysis of 2015-2019
5. Information on capital projects included in 2016 draft budget (Appendix on capital budget)
6. Information on state debt, Tbilisi, 2015
7. 2015 Information on LEPLs’ income, expenditure and balance, Tbilisi, 2015
8. Major economic and financial indicators (Appendix N1.1)
9. Macroeconomic risk analysis of fiscal sector (2015-2019)
10. Information on outcomes and indicators of programs included in 2016 draft budget (Appendix on budgetary program)
11. Information on measures under the economic classification “other costs” included in the 2016 draft budget. Tbilisi, 2015