2013 წლის მონაცემები სამეგრელო ზემო სვანეთის რეგიონიდან
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 25 ივლისი 2014
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი  (IDFI) საქართველოს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან მიღებული სხვადასხვა სახის საჯარო ინფორმაციას ანთავსებს  www.opendata.ge -ზე (საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა).
აღნიშნული ინფორმაცია ეხება ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში 2013 წელს გაცემული პრემიები და სახელფასო დანამატები, ამა თუ იმ საკრებულოს, მერიისა და გამგეობის მიერ განხორციელებული ღონისძიებები და სახელმწიფო შესყიდვები.
www.opendata.ge -ზე ასევე შესაძლებელია მერების, გამგებლების, საკრებულოს თავჯდომარეებისა  და მათი მოადგილეების უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების ქსეროასლების, სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებული ელექტრონული კორესპონდენციის, აუდიტორული შემოწმების აქტების და ამ შემოწმებით გამოვლენილი დარღვევა-ნაკლოვანებების აღმოსაფხვრელად გატარებული ღონისძიებების ნუსხის გაცნობა.
გთავაზობთ სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან IDFI-ისთვის მოწოდებულ სხვადასხვა სახის ინფორმაციას, რომელიც www.opendata.ge -ზე უკვე ხელმისაწვდომია:
• ქალაქ ფოთის მერიაში  2013 წელს პრემიის სახით სულ გაცემულია 678 520ლარი. ქალაქის მერს, დათო სარსანიას პრემიის სახით სულ მიღებული აქვს 11 000 ლარი, მის სამ მოადგილეს ერთად კი - 24 532 ლარი.
2013 წელს პრემიები გაიცა  ქალაქ ფოთის საკრებულოს წევრებსა და აპარატის თანამშრომლებზეც.  პრემიის სახით გასულ წელს საკრებულოს თავჯდომარეს, დავით ბაბილურს მიღებული აქვს სულ 13 200 ლარი, მის ორ მოადგილეს კი ჯამში 20 160 ლარი.
2013 წლის განმავლობაში ქ. ფოთის მერიის   გაწეულმა წარმომადგენლობითმა ხარჯმა სულ შეადგინა 42 630 ლარი. ქ. ფოთის მერიამ 2013 წელს ასევე განახორციელა გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული  38 შესყიდვა, რისთვისაც ჯამში 314 307.56 ლარი დაიხარჯა.  აქედან ყველაზე დიდი თანხა - 35 378 ლარი - მოხმარდა №14 ბაღის სახურავის გადახურვას.
ფოთის მერიიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
• როგორც მიღებული ინფორმაციიდან ირკვევა, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ბალანსზე ირიცხება 12 ავტომობილი, რომელთა საერთო საბალანსო ღირებულება ცვეთის გამოკლებით შეადგენს 486 294 ლარს. აღნიშნულ ავტომობილებს შორის, ვხდებით სამ  ტოიოტა ლენდკრუიზერს. თითოეულის ნარჩენი ღირებულება შეადგენს დაახლოებით 60 000 ლარს.  ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბალანსზე კი ირიცხება 6 სხვადასხვა მარკის ავტომობილი. მათი შესყიდვის ფასისა და ნარჩენი ღირებულების შესახებ ინფორმაცია საკრებულომ სამწუხაროდ არ მოგვაწოდა.
2013 წელს ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში პრემიის სახით სულ გაცემულია 780 065 ლარი, საიდანაც გამგებელს ედიშერ თოლორაიას მიღებული აქვს 13 250 ლარი.   საკრებულოში გასულ წელს პრემიის სახით სულ გაიცა  281 145 ლარი, საიდანაც საკრებულოს თავმჯდომარეს ლევან კონჯარიას მიღeბული აქვს 15 900 ლარი.
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
• სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის სხვა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებისგან განსხვავებით ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და საკრებულოში  2013 წელს პრემიები და სახელფასო დანამატები  არ გაცემულა.
მუნიციპალიტეტის ბალანსზე რიცხული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების (მათ შორის სატვირთო, სახანძრო და ნაგავსაყრელის ავტომანქანები, ასევე გრეიდერი, ექსკავატორი და ტრაქტორები) საერთო ნარჩენი ღირებულება შეადგენს 478 194 ლარს. აღნიშნული ავტოსატრანსპორტო საშუალებებიდან 2014 წლის აპრილის მონაცემებით გამგებლის მ/შ-ის მფლობელობაში იყო 2009 წელს 44 601 ლარად შეძენილი ავტომანქანა Toyota Prado, ნარჩენი ღირებულებით - 35 681 ლარი, ხოლო საკრებულოს თავმჯდომარის მფლობელობაში - 2010 წელს 50 000 ლარად შეძენილი ამავე მარკის ავტომანქანა (ნარჩენი ღირებულება - 40 000 ლარი).
2013 წელს  ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ გაწეულმა წარმომადგენლობითმა ხარჯებმა შეადგინა 8 638.03 ლარი, ხოლო საკრებულოს მიერ გაწეულმა -  3 210 ლარი.
ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
•  ხობის მუნიციპალიტეტის საკრებულო განმარტებით, 2013 წელს საკრებულოს თანამდებობის პირებზე და საჯარო მოხელეებზე (სულ 28 პირი) „ერთდროული ფულადი ჯილდოს“ სახით გაცემულია ჯამში 25 705 ლარი.
საკრებულოს ბალანსზე ირიცხება ერთი ერთეული 2012 წელს გამოშვებული და საკრებულოს მიერ ამავე წელს 70 000 ლარად შეძენილი ავტომობილი Toyota Land Cruiser Prado.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ხობის მუნიციპალიტეტისგამგეობამ 2013 წელს გაწეული ხარჯების შესახებ ინსტიტუტის არცერთი  მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.ხობის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
• პასუხგაუცემელი დატოვა IDFI-ის მოთხოვნების უმრავლესობა წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის საკრებულომაც. მათ მხოლოდ საკრებულოში 2013 წელს გაცემული პრემიების, საკრებულოს ბალანსზე რიცხული ავტომობილებისა და ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის შესახებ ინფორმაცია მოგვაწოდეს.
2013 წელს წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში პრემიის სახით გაცემულია მხოლოდ 3 500 ლარი (5 პირზე), ხოლო საკრებულოში 7 750 ლარი (6 პირზე). ამასთან, გასულ წელს გამგეობის მიერ გაწეულმა წარმომადგენლობითმა ხარჯებმა შეადგინა სულ 2 262 ლარი.
2013 წელს წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან გზებისა და ხიდების მშენებლობა, რეაბილიტაცია და მოვლა-შენახვისთვის 1 929 600 ლარი დაიხარჯა, სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო სამუშაოებისთვის - 2 396 200 ლარი, მრავალშვილიანი ოჯახების დახმარებისთვის კი 90 200 ლარი.
გამგებელსა და საკრებულოს თავმჯდომარეს ორივეს ემსახურებათ 2009 წლის გამოშვების   ლენდ კრუიზერ პრადო, რომელთა საერთო შესყიდვის ფასი შეადგენს 119 652 ლარს (აღნიშნული ა/მანქანები შესყიდულია 2010 და 2011 წლებში).
წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
• მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ აბაშის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა ჩვენს ყველა მოთხოვნაზე სრულყოფილი ინფორმაცია მოგვაწოდეს.
აბაშის მუნიციპალიტეტის ბალანსზე ირიცხება 9 ავტომობილი, რომელთა ნარჩენი ღირებულება სულ 98 896 ლარს შეადგენს. აქედან მუნიციპალიტეტის გამგებლის მფლობელობაშია 2009 წლის ტოიოტა პრადო (ნარჩენი ღირებულება - 20 880 ლარი), ხოლო საკრებულოს თავჯდომარის სარგებლობაში - 2005 წლის  მერსედეს ბენცი(ნარჩენი ღირებულება -  19 400 ლარი).
გასული წლის განმავლობაში საკრებულოს თავმჯდომარემ პრემიის სახით  სულ მიიღო 13 250 ლარი.
როგორც ირკვევა, 2013 წელს აბაშის მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და საკრებულოში სახელფასო დანამატები არ დარიცხულა, არ განხორციელებულა ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ჩანაცვლება. ამასთან, როგორც გამგებლის, ასევე საკრებულოს თავმჯდომარის სამუშაო ელ. ფოსტიდან 2014 წლის მარტის თვეში სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით წერილების გაგზავნასა და მიღებას ადგილი არ ჰქონია.
აბაშის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
• სენაკის მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და საკრებულოში 2013 წელს სახელფასო დანამატები არ დარიცხულა. რაც შეეხება პრემიებს, მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2013 წელს სენაკის მუნიციპალიტეტის გამგებლებსა და მის მოადგილეებზე პრემიის სახით სულ გაცემულია 21 700 ლარი, ხოლო გამგეობის თანამშრომლებზე - ჯამში 342 240 ლარი.
გასულ წელს საკრებულოს წევრებზე გაცემული  პრემიების საერთო რაოდენობამ 52 300 ლარი შეადგინა, საკრებულოს თანამშრომლების პრემიებზე კი სულ 49 990 ლარი დაიხარჯა.
როგორც ირკვევა, 2013 წელს სენაკის გამგეობის მიერ გაწეულია 15 285 ლარის წარმომადგენლობითი ხარჯი. ამასთან, გასულ წელს სენაკის გამგეობამ გადაუდებელი აუცილებლობით 22 გამარტივებული შესყიდვა განახორციელა, რისთვისაც ჯამში 102 358 ლარი დაიხარჯა. აქედან ყველაზე დიდი თანხა - 30 000 ლარი - გადახდილ იქნა საახალწლო ნათებების შეძენა-დამონტაჟებისთვის.
სენაკის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
• 2013 წელს გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული გამარტივებული შესყიდვები განახორციელა მარტვილის მუნიციპალიტეტის გამგეობამაც.  განხორციელდა აღნიშნული ტიპის სულ 34 შესყიდვა, რისთვისაც ჯამში 115 419 ლარი დაიხარჯა.
როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა, 2013 წლის ივნისში მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფლებში სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალის სალიკვიდაციოდ გამგეობის სარეზერვო ფონდიდან 60 000 ლარი იქნა გამოყოფილი.
2013 წელს მარტვილის მუნიციპალიტეტის გამგებელს მამუკა დანელიას პრემიის სახით მიღებული აქვს სულ 10 600 ლარი, მის  სამ მოადგილეს კი ჯამში 15 600 ლარი.
რაც შეეხება მარტვილის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს, მათ  IDFI-ის მოთხოვნები უპასუხოდ დატოვა.
მარტვილის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
• მესტიის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან მოწოდებული ინფორმაციით, 2013 წელს მესტიის მუნიციპალიტეტმა გადაუდებელი აუცილებლობით 7 შესყიდვა განახორციელა, რისთვისაც სულ 351 176 ლარი დაიხარჯა. შესყიდულ იქნა ნაგვის გადასატანი და გზის მოსავლელი მანქანა (გადახდილი თანხა: 170 000 ლარი), ასევე აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიაზე ნაგავსაყრელის მოწყობა (გადახდილი თანხა: 10 125 ლარი), სვანეთის ისტორიისა და ეთნოგრაფიის მუზეუმის საექსპოზიციოდ შერჩეული ნივთების ფოტოფიქსაციის უზრუნველყოფა (გადახდილი თანხა: 6250 ლარი) და ა. შ.
როგორც ირკვევა, მესტიის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში 2013 წელს არ დარიცხულა სახელფასო დანამატები, არ გაწეულა წარმომადგენლობითი ხარჯი, ადგილი არ ჰქონია გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული შესყიდვების თაობაზე წერილობით შეთანხმებებსა და ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ჩანაცვლებას.
მესტიის გამგეობის მიერ , საკრებულოსთვის წარდგენილ „მესტიის მუნიციპალიტეტის 2013 წლის 12 თვის ბიუჯეტის შესრულების მიმოხილვაში“ საუბარია მათი წინამორბედის პირობებში ფინანსურ საქმიანობასთან დაკავშირებულ მთელ რიგ პრობლემებზე:
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ  ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან  IDFI-ის მიერ მოთხოვნილი იქნა  მათ მიერ დამტკიცებული ინფორმაციის  პროაქტიულად  გამოქვეყნებასთან დაკავშირებული სამართლებრივი აქტის ასლები. აღნიშნული აქტი, როგორც გაირკვა ინსტიტუტის მიერ წერილის გაგზავნის მომენტისათვის სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის არცერთ ადგილობრივ თვითმმართველობის ორგანოს არ ჰქონდა მიღებული.
ზემოაღნიშნული მონაცემები წარმოადგენენ იმ ინფორმაციის მხოლოდ მცირედ ნაწილს, რომელიც IDFI-იმ სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან გამოითხოვა და რომლის  დეტალურად გაცნობა ამჟამად www.opendata.ge -ზეა შესაძლებელი.

Institute for development of freedom of Information keeps providing divers public information received from Self-governmental authorities of Georgia. Information received to IDFI is now accessible on www.opendata.ge (public information database). Received information is related to bonuses, salary supplements, official events and state procurements carried out in different Self-Governmental institutions as well as in Municipal Governments, City Councils and City Halls of Georgia.
Besides, there are copies of higher education diplomas of City Mayors, Municipality governors and its deputies; as well as the information about electronic business correspondence, legislative acts and the list of actions carried out for improving breaches and faults revealed by controlling agencies, on www.opendata.ge.
Diverse public information received from local authorities of Samegrelo-Zemo Svaneti region is now available on www.opendata.ge
- The total amount of bonuses of Poti City Hall has amounted 678 520 GEL. The head of Poti City Hall - Dato Sarsania received 11 000 GEL, while his three deputies received 24 532 GEL altogether. The head of Poti Municipal Council – Davit Babiluri received - 13 200 GEL and his two deputies 20 160 GEL in overall.
In 2013, representation expenses of Poti City Hall amounted 42 630 GEL. The 38 urgent procurements have been implemented with the total amount of 314 307.56 GEL. From which the largest amount of money -35 378 GEL was spent for #14 kindergarten roofing.
- According to the received information, Zugdidi Municipal Board has 12 cars on its balance purchased for 486 294 GEL. Among them, there are three “Toyota land cruiser” with residual value of 60 000 GEL separately.
Zugdidi Municipality Council has 6 cars on its balance. They did not provide information about the purchased price and residual values.
In 2013, total amount of bonuses of Zugdidi Municipal Board amounted 780 065 GEL. Edisher Toloraia (head of the Municipality Government) received 13 250 GEL. The total amount of bonuses of Zugdidi Municipality Council, were 281 145 GEL. Levan Konjaria (the head of the MunicipalCouncil) received 15 900 GEL as a bonus.
- In 2013, salary supplements as well as bonuses were not issued by Chkhorotsku Municipal Board and Municipality Council as well. The residual value of the vehicles on the balance of Municipality, including trucks, fire engines, dump vehicles, grader, excavator and tractors, has amounted 478 194 GEL. According to the date of April, 2014, “Toyota Prado” (issued in 2009 and purchased for 44 601 GEL) was in possession of the Municipality Government Head – M/SH – (residual value of 35 681 GEL). The head of Chkhorotsku Municipality Council has the same model car with residual value of 40 000 GEL. (Issued in 2010 and purchased for 50 000 GEL)
In 2013, representative expenses of Chkhorotsku Municipal Board amounted 8 638.03 GEL, while the representative expenses of Municipality Council amounted 3 210 GEL
- According to received information from Khobi Municipality Council, “the total bonuses” given to Municipality Council members and officials (28 officials) amounted 25 705 GEL. Municipality Council has “Toyota Land Cruiser Prado” its balance. (Issued and purchased in 2012 for 70 000 GEL). Our request for costs related to 2013 year was ignored by the Khobi Municipal Board.
- Tsalenjikha Municipality Council ignored IDFI’s request on diverse public information. They provided information only about the bonuses, the list of vehicles and budget implementation report.
In 2013, 3 500 GEL was given to five members of Tsalenjikha Municipal Board as bonuses. Also, Bonuses with total amount of 7 750 GEL were given to six members of Municipaliy Council. Last year, Municipal Board spent 2 262 GEL on representation expenses.
In 2013, from Tsalenjikha Municipality budget, 1 929 600 GEL was spent on the construction and rehabilitation of the roads and bridges while 2 396 200 GEL was spent on elimination of natural disaster consequences. The Municipality allocated 90 200 GEL for supporting large families. The head of Municipal Board and the head of Municipality Council, both have “Toyota Land Cruiser Prado” issued in 2009 with total purchased price of 119 652 GEL.
- In case of Abasha Municipality authorities, all requested information has been provided completely.
Abasha Municipality has 9 cars its balance (residual value 98 896 GEL). The head of Municipal Board has “Toyota Prado” issued in 2009. (Residual value 20 880 GEL). The head of Municipality Council has Mercedes Benz issued in 2005 (residual value 19 400 GEL).
Last year the head of Municipality Council received 13 250 GEL as bonuses.
According to received information, in 2013, salary supplements were not given to the members and employees of Abasha Municipal Board and Municipality Council. There was no case of electronic business correspondence from the work e-mail of both head of Municipal Board and Municipality Council.
- In 2013, Senaki Municipal Board and Senaki Municipality Council did not issue salary supplements. As for the bonuses, the total amount of 21 700 GEL received the head of Municipal Board and deputy heads. The members of Municipal Board received 342 240 GEL as bonuses.
Last year, the total amount of bonuses given to the members of Municipality Council amounted 52 300 GEL and bonuses given to the Council members amounted 49 990 GEL.
In 2013, the total amount of representation expenses of Senaki Municipal Board amounted 15 285 GEL. The 22 urgent procurements were implemented with total cost of 102 358 GEL. From which the largest amount of money 30 000 GEL was spent for New Year holiday light decorations.
- In 2013, the 34 urgent procurements were implemented in Martvili Municipal Board. (115 419 GEL)
According to received information, in 2013, in the budget of Municipality 60 000 GEL was allocated on liquidation activities carried out for natural disaster. In 2013 the head of Municipal Board, Mamuka Danelia received 10 600 GEL as Bonuses while his three deputies received bonuses with total amount of 15 600 GEL.
Our request was ignored from Martvili Municipality Council.
- According to the received information from Mestia Municipality authorities, in 2013, the 7 urgent procurements were implemented with total cost of 351 176 GEL. Vehicles for trash and road maintenance was purchased with total amount of 170 000 GEL. 10 125 GEL was spent on arranging of landfill near the vicinity of the airport. 6250 GEL was spent for handling of selected items of Svaneti historical and Ethnographical Museum.
In 2013, salary supplements were not given to the members of Mestia Municipality Council. Representative expenses were not implemented; vehicle was not replaced as well as there was no case of written agreement on urgent procurements.
IDFI sent the request for the copies of legal act on proactive disclosure of public information. However, at that time of sending request, the abovementioned legal acts were not adopted by Samegrelo-Zemo Svaneti Region’s local administrative authorities.